Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Sistem Ehliyet

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar yeni sisteme göre A1 ehliyet içine giren 125 cc ve 11KW üstü olmama şartı var bende A1 ehliyet var bazı 150 cc motorlar var 11KWnın altında ama 150 cc mesela 125mh drift 135 cc ama 11 KWnın altında ccye mi bakılıyo yoksa KW 11den düşük olsa yetiyormu bi kaç polise sordum bazıları KWya bakılır dedi bazıları 125 yazması gerekir dedi bazılarıda motor ehliyeti olsun yeter takan olmaz dedi bilginiz varmı bu konuda?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Dr. Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 25
    Takan olmaz diye bir şey yok. Karısıyla kavga eden birine denk gelirsin burnundan getirir. Her zaman motorcuların park ettiği kafenin önüne gelen polis, aman demeye kalmadan şak foto çekip yapıştırdı bana 95 lirayı..

Dedim cadde motor dolu yanda 2 pizzacı dükkanı var herkes sıralamış fatura bana patladı. Onlara da kesiyor musun diye soruyorsun sen işine bak diyor.. Avukat ıvır zıvır elbet uğraşılır ama bunların peşinden koşacak insan az. Tebirli ol zararlı çıkma.

Alıntı Dr. Fatih adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Takan olmaz diye bir şey yok. Karısıyla kavga eden birine denk gelirsin burnundan getirir. Her zaman motorcuların park ettiği kafenin önüne gelen polis, aman demeye kalmadan şak foto çekip yapıştırdı bana 95 lirayı..

Dedim cadde motor dolu yanda 2 pizzacı dükkanı var herkes sıralamış fatura bana patladı. Onlara da kesiyor musun diye soruyorsun sen işine bak diyor.. Avukat ıvır zıvır elbet uğraşılır ama bunların peşinden koşacak insan az. Tebirli ol zararlı çıkma.
    demek istediğim KW tutsa yeterlı mi yoksa 125 cc mi olcak

Dr. Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 25
    Madde 75- (Değişik:RG-17/4/2015-29329) (11)
    Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:
    a) M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.
    b) A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...B0%C4%9E%C4%B0

Motosikleti
    Pulsar 150NS>CBR125R>PULSAR RS200>CBF150>CB125F
    İyi de ya 125 ccyi geçipte 11kw altında kalırsa?

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Devletin işlerinde benim bildiğim uygulama şöyledir.Burada 11 kw yı ve 125 cc yi geçmeyen aletler diyor. Mevzuatta birden fazla hüküm varsa belirtilen şartların hepsine aynı anda uyulması gerekir. O zaman senin A1 ehliyetle binebilmek için her koşulda 125 cc yi ve 11 kw yı geçmeyecek bir motosiklet bulman gerekecek. Yani olaki 100 cc alet olup 15 kw güç veriyorsa binemezsin. Ya da verdiğin örnekteki gibi 125mh drift mevzuata göre motor gücü olarak 11 kw altında olsa bile motor hacmi olarak mevzuatta belirtilen diğer kıstasın üzerinde olduğu için A1 ehliyete uygun düşmüyor.

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Alıntı jonvolkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devletin işlerinde benim bildiğim uygulama şöyledir.Burada 11 kw yı ve 125 cc yi geçmeyen aletler diyor. Mevzuatta birden fazla hüküm varsa belirtilen şartların hepsine aynı anda uyulması gerekir. O zaman senin A1 ehliyetle binebilmek için her koşulda 125 cc yi ve 11 kw yı geçmeyecek bir motosiklet bulman gerekecek. Yani olaki 100 cc alet olup 15 kw güç veriyorsa binemezsin. Ya da verdiğin örnekteki gibi 125mh drift mevzuata göre motor gücü olarak 11 kw altında olsa bile motor hacmi olarak mevzuatta belirtilen diğer kıstasın üzerinde olduğu için A1 ehliyete uygun düşmüyor.
    Yerinde yorum olmus konuyu hic bilmeme rağmen efsane ikna oldum
    jonvolkan bunu beğendi.

kuesier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    Şimdi bir söyle anlatalim inşallah hem soruna cevaben hemde bilgilendirme maksadı ile;
    Kilowatt 1000 watt'a eşittir ve watt uluslararası standart güç birimidir. Enerji dönüşümü oranını olçen birimdir yani joule/saniye. Saniyede geçen akan alınan verilen güç gibi yani.
    Bu ehliyet yasasına göre a1 a2 icin sınır koymalarının sebebi yaşı genç kardeslerimizin ellerine güçlü makineler vermek istememeleri. Kimine göre doğru kimine göre yanlış. Polis kardeslerimizin abilerimizin baktığı yer ehliyet belgesinin türü yani a1 mi a2 mi. Ruhsatta baktığı yer ise ruhsatta yazan Motor gücü kısmı. Eger a1 e sahipsen ve 11 kw nin ustunde ise motorun yetersiz ehliyet cezasi yersin. Buda 700 lira civarinda. A2 ye sahip ve 35 kw üzerinde motor kullanip durdurulursan da yine ayni sekilde yetersiz ehliyet ten 700 tl ceza yersin. Polis insaf ederde yazmaz veyahut bakmaz güce ehliyete o zaman yırtarsın

Yani hem 125cc olcak hemde 11KWyı geçmicek dimi

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:08 ----------

Alıntı awesomee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yerinde yorum olmus konuyu hic bilmeme rağmen efsane ikna oldum
    Açıklayıcı olmuş eyvallah��

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)