Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Yamaha'nın Türkiye'deki Fiyat politikası! Artık dur de!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Capitao_3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125(Sell)- RTR 150(Sell)- CBF 150- TNT 250
    İşte kanıtıyla Yamaha'nın TR de ki fiyat politikası ve Türk insanını nasıl kandırdığının kanıtı!
    Özellikle fiyatlara değil motosikletler arasındaki fiyat farkının Türkiye'de nasıl açıldığına dikkat etmenizi istiyorum.
    Fiyatlar Hindistan fiyatları. Yani ekonomik olarak Türk ekonomisi ile aynı grupta ülke (gelişmekte olan ülkeler), zaten ülke ismi şu bu önemli değil, başka ülkeler de de tr deki gibi yamahanın çok pahalı olduğu ülkeler de olabilir.
    burada önemli olan Hintliler bu motorlara benzer fiyatlarda binerken, bizim ülkemizde neden biz yamaha alırken argo tabirle kazık yiyoruz.

gelişmekte olan ülkeleri bu haritada kırmızı ile görebilirsiniz.

Buna bir dur demenin vakti gelmedi mi YS 125 gibi arkasında disk bile olmayan! motosikleti neden bize 9000 tl ye satacaklar!

Resimimde görüldüğü gibi fiyat farkları ortada.

Mesela GT250R ve R3 arasındaki fiyat farkına bakın biri 250 biri 300 cc olamsına rağmen fiyat farkı sadece 1500 TL!

Ülkemizde ikiside 250 cc olmasına rağmen fark 3600 TL!

Yani Yamaha bizleri kazıklıyor arkadaşlar. Durum apaçık ortada bunun gibi yüzlerce örnek bulabilirim. Bu motor dünyanın hiçbir ülkesinde diğer rakiplerinde bu kadar pahalıya satılmıyor!
    bursalıali ve fatih.met bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Bu Yamaha sana ne etti? Bende Bajaj ve Benelli sevmiyorum hergün sevmediğime dair 10 tane konu mu açayım?
    pea ve ^adm^ bunu beğendiler.

korkmazunal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF150
    Çünkü o Yamaha. Ybrlere bakıyordum 7000 TL olduğunu görünce vazgeçtim. Öyle bir motorun en fazla ederim 6000 TL'dir en fazla. O bile değil ama vergiler falan filan derken iş değişiyor malesef. Aynı motorlu (neredeyse) Honda 6400 TL internet sitesinde hala. Pazarlık yaptığında ya da nakit alımlarda fiyat düşüklüğü de olabiliyor.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı korkmazunal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çünkü o Yamaha. Ybrlere bakıyordum 7000 TL olduğunu görünce vazgeçtim. Öyle bir motorun en fazla ederim 6000 TL'dir en fazla. O bile değil ama vergiler falan filan derken iş değişiyor malesef. Aynı motorlu (neredeyse) Honda 6400 TL internet sitesinde hala. Pazarlık yaptığında ya da nakit alımlarda fiyat düşüklüğü de olabiliyor.
    kardeşim vergilerle iş değişiyor falan yalan inanma vergi mondialin 250 cc ne de aynı dilim yamahaya da aynı dilim. yamahaya fazla vergi diğerlerine az vergi mi var?
    ahmetyildiz ve bursalıali bunu beğendiler.

Zippo's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 600F ABS
    Böyük oyunu cözdün dostum
    bursalıali, mchi ve labirent bunu beğendiler.

Motosikleti
    Aprilia RSV 1000
    Bu vergileri Sadece Belli markalara geldiğini zannedenler var çinlisine hintlisine japonuna italyanına hepsine aynı vergi geliyor hepside dünyada aynı ülkelerde satılıyor ama türkiyede bariz bir fark var bunuda görmek lazım bu farkı neye göre belirliyor firmalar;??

Neyani Türkiyede motosiklet kullanımı artışa geçti orta sınıfta ciddi bir artış var die nasıl olsa alacaklar matığıylamı fiyat belirliyorlar???
    Capitao_3 bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Vergilerle falan alakası yok. Hiç kimse Hindistan'da yukarıdaki fiyatlarla 180000 Rupi'ye satılan Royal Enfield'ın Türkiye'de 7500 €'ya satılmasını vergi ile açıklayamaz. Sadece Yamaha değil tüm firmalar bunu yapıyorlar. Yapabilmelerinin yegane sebebi de öncelikle bizim garantici, markacı, daha motoru almadan kaça satacağının hesabını yapan halkımız, sonra da bunun hesabını serbest ekonominin ardına sığınarak sormayan ve toplandıkları vergiler işine gelen devletimizdir. CRF 250 Ralli modeli fuarda 19900 TL idi, daha bir ay geçti 21350 TL oldu ama girin başlığına "hayata bir kere geliyoruz paraya acımayın" diyen adam var. Bu kafalar değişmedikçe bu fiyatlar artacak ama şu sene işin iyice suyunu çıkardılar. Sene sonunda satış rakamı olarak Honda hariç tüm Japonların uğrayacaklarını umuyorum. ABS'li ve Euro 4 modeller bir gelsin bakalım 22 - 23 bin TL'ye kaç tane 250 cc motor satabilecekler göreceğiz.
    Capitao_3, Aydin1966, YasinC ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Bize zorla tnt sevdirceksin galiba.

Almayın kardeşim.

Bende isterim crf250 yerine wr 250 alayım. Ama imkan yoksa boş konu açıp, marka karalamanın anlamı yok. İnşallah r25 25, mt25 de 22 bin olur.

Motosikleti
    Honda CBF150
    Alıntı burakofly adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeşim vergilerle iş değişiyor falan yalan inanma vergi mondialin 250 cc ne de aynı dilim yamahaya da aynı dilim. yamahaya fazla vergi diğerlerine az vergi mi var?
    Vergiler ürünün vergisiz fiyatına göre çıkar. Ülkeye giriş fiyatı atıyorum Mondial'in 5000 TL'dir Yamaha'nın 7000 TL. Vergi de buna göre alınır. Haliyle Mondial daha düşük satış rakamı olur.

Bir de üretim kalitesi var. Mondial ile Yamaha kıyaslanır mı bilemem. O kadar anlamam o işlerden.

Burda kıyaslama olacaksa aynı üretim kalitesinde üretim yapan fitmaları kıyaslamak lazım. Gidip dandik Çin firmasını karşılaştırmak yerine Yamaha'nın sağlam rakibi kim varsa onunla karşılaştırıp konuşmak lazım.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Valla yaptığın karşılaştırmadan hiçbir şey anlamadım. Farkı markaların farklı modellerinin farklı ülkelerdeki fiyatlarını karşılaştırmışsın. Arada tonla etken var belki yamahanın maliyetini etkileyen başka şeyler var nereden bileceksin? Belki yamaha pahalı değil hysoung ucuz?

Hepsini boşver bizim burada bunu tartışmamız mantıksız. Serbest piyasa diye birşey var. Ürün yamahanin ürünü isterse diğer markaların 10 kati para ister biz karışamayız. Sen yamahanin o kadar para etmeyeceğini düşünüyorsan yamaha alma honda al zorla satmıyorlarya.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Sıkılmadınız şu başlıkları açmaktan vallahi.
    gibigibi1985, efendy06 ve maktama bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı korkmazunal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vergiler ürünün vergisiz fiyatına göre çıkar. Ülkeye giriş fiyatı atıyorum Mondial'in 5000 TL'dir Yamaha'nın 7000 TL. Vergi de buna göre alınır. Haliyle Mondial daha düşük satış rakamı olur.

Bir de üretim kalitesi var. Mondial ile Yamaha kıyaslanır mı bilemem. O kadar anlamam o işlerden.

Burda kıyaslama olacaksa aynı üretim kalitesinde üretim yapan fitmaları kıyaslamak lazım. Gidip dandik Çin firmasını karşılaştırmak yerine Yamaha'nın sağlam rakibi kim varsa onunla karşılaştırıp konuşmak lazım.
    verginin giriş fiyatına göre çıkar sana kim demişse onu bul. vergi motor hacmine göre çıkıyor.

Motosikletlerde ÖTV
    2006 yılı sonrasında motosikletlerde vergiler 250 cc altı %8’ den %22’ye ve 250 cc üstü modellerde %8’den %37’ye yükseltilmiş ve motosiklet sektörüne çok büyük bir darbe vurulmuştu. Artan ÖTV vergileri sonucunda motosiklet sektörü biranda %67 oranında küçülmüştü.

Ciddi oranda kan kaybeden motosiklet sektörü 2011 yılında 250 cc altı motosikletlerde ÖTV’nin %22’den %8’e düşürülmesi ile bir nebze de olsa rahatladı.
    kaynak: http://www.motoetkinlik.com/motosiklet-otv-zamlari/

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:51 ----------

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla yaptığın karşılaştırmadan hiçbir şey anlamadım. Farkı markaların farklı modellerinin farklı ülkelerdeki fiyatlarını karşılaştırmışsın. Arada tonla etken var belki yamahanın maliyetini etkileyen başka şeyler var nereden bileceksin? Belki yamaha pahalı değil hysoung ucuz?

Hepsini boşver bizim burada bunu tartışmamız mantıksız. Serbest piyasa diye birşey var. Ürün yamahanin ürünü isterse diğer markaların 10 kati para ister biz karışamayız. Sen yamahanin o kadar para etmeyeceğini düşünüyorsan yamaha alma honda al zorla satmıyorlarya.
    sigota fiyatlarına isyan ederken serbest piysa yokmuydu kardeşim?

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    DUR!!!

oldu mu?
    shruikan, gibigibi1985, Mengu16 ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Tamam en zeki sensin kardeşim, en ucuz motoru sen aldın, biz kazıklandık ah vah tüh.

waldorf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin
    [QUOTE=burakofly;4125425]verginin giriş fiyatına göre çıkar sana kim demişse onu bul. vergi motor hacmine göre çıkıyor.

İthalat işlemlerinde vergiler tamamiyle firmanın satış fiyatıyla (ülkeye giriş) alakalıdır, kdv matrağının içine motor hacmi pek girmiyor. Bilginiz olsun. Sizin dedikleriniz motorlar yerlileştikten sonra ekleniyor.

Onu bırakında yamaha ile alıp veremediğiniz nedir ? Bayaa bir kuyruğunuza basma durumu var sanırsam ? Bir açıklayında millet bilsin

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    senin alabilmen için kimse fiyat indirmez. en fazla yapacağın şey cebinde ki paran kadar bişey alman olur. biz yamahaya dur diyemeyiz öyle bi hakkımızda yok zaten. yani böyle başlıklar açıp diğer insanların gözünde (benim gözümden değil) kendinizi küçük düşürmeyin
    efendy06 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBF150
    Yamaha ybr giriş fiyatı 5000 tl ise motor hacmi 125 cc olduğundan ona göre vergilendirilir. Yani 5000/100*8=400 yapar

X markanın 150lik motorunun girişi 4000 tl ise 4000/100*8 320 yapar. Kdv de aynı şekilde hesaplanır. Basit matematikle hesaplanabilir bu. Giriş fiyatı üzerinden motor hacmine göre ötv alınır.

Tabi yanlış hatırlamıyorsam önce ötv bindirilir sonra kdv bindirilir sonra da yine yanlış hatırlamıyorsam kdvli ve ötvli fiyatın da ötvsi ekleniyordu.

Motosikleti
    Son olarak.

Yamaha MT 125 ABS fiyatı – 16.750 TL
    Yamaha MT 25 fiyatı – 17.099 TL
    Yamaha MT 07 fiyatı – xx TL
    Yamaha MT 07 ABS fiyatı – 29.499 TL
    Yamaha MT 09 ABS fiyatı – 39.699 TL
    Yamaha MT 10 DX fiyatı – 74.000 TL
    Yamaha Tracer 900 fiyatı – 45.900 TL
    Yamaha Tracer 700 fiyatı – 37.599 TL
    Yamaha YZF-R125 ABS fiyatı -19.250 TL
    Yamaha YZF-R25 fiyatı – 18.099 TL
    Yamaha YZF-R6 fiyatı – 64.000 TL
    Yamaha YZF-R1 fiyatı – 88.000 TL
    Yamaha YZF-R1M fiyatı – 122.000 TL
    Yamaha YBR125 fiyatı – 7.099 TL
    Yamaha YS125 fiyatı – 9.950 TL

oy oyy oyyy Aziz Nesin'e selam olsun...

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı burakofly adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son olarak.

Yamaha MT 125 ABS fiyatı – 16.750 TL
    Yamaha MT 25 fiyatı – 17.099 TL
    Yamaha MT 07 fiyatı – xx TL
    Yamaha MT 07 ABS fiyatı – 29.499 TL
    Yamaha MT 09 ABS fiyatı – 39.699 TL
    Yamaha MT 10 DX fiyatı – 74.000 TL
    Yamaha Tracer 900 fiyatı – 45.900 TL
    Yamaha Tracer 700 fiyatı – 37.599 TL
    Yamaha YZF-R125 ABS fiyatı -19.250 TL
    Yamaha YZF-R25 fiyatı – 18.099 TL
    Yamaha YZF-R6 fiyatı – 64.000 TL
    Yamaha YZF-R1 fiyatı – 88.000 TL
    Yamaha YZF-R1M fiyatı – 122.000 TL
    Yamaha YBR125 fiyatı – 7.099 TL
    Yamaha YS125 fiyatı – 9.950 TL

oy oyy oyyy Aziz Nesin'e selam olsun...
    Ys alır yinede tnt almam.

Motosikleti
    Tmax 530
    Tasima maliyetlerini de unutmamakta fayda var.

Urunun nereden nereye ve ne kadara tasindigi onemli.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)