Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklete hakim olmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    WR125R
    2.5 aydır ybr125 sahibiyim. Lise 3. sınıfım , okul çok yorduğu ve etütler yoğun geçtiği için motosikleti maalesef 2. plana atmam gerekti. Şimdi tekrardan her gün binmeye başladım fakat hakim olma konusunda sıkıntı yaşıyorum.
    Daha hiç anayola çıkmadım desem yeridir. Motosiklete her bindiğimde eve sağ salim varmak için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Güvenli sürüşe özellikle bir ilgim var. Daha motosiklet konusunda kendime güvenim gelmediği için okuldayken vb. motosiklete binmeyi düşündüğüm zaman içimi kötü bir stres basıyor. Eve gidiyorum , zaten yorgunum , uyumak ile motosiklete binmek arasında gidip geliyorum ve genelde uyumayı seçiyorum. Bu seçimi yapmamdaki büyük bir bölümü motosiklet konusunda kendime güvenmemem ve anayola çıkmadığım için gezecek yer olmaması alıyor sanırım. Otobüsle vb. giderken yolu analiz ediyorum , şurada olsam ne yapardım , ne olurdu diye çok düşünüyorum. Özellikle dar alanda arabaların arasından vb. geçerken birisine geçireceğim diye korku var. Buda yine hakimiyet konusunda iyi olmadığımdan kaynaklanıyor. Buradaki çoğu kişi için bunlar çok komik , basit şeyler farkındayım . Bana motivasyonu 600F gibi yüksek cc motosikletler veriyor. Ybr'yi sadece başlangıç olarak görüyorum.

Benim size sorum , nasıl kendimi geliştirebilirim ? Ne gibi antrenmanlar yapıp motosikleti bebek gibi oynatabilirim ? Bu zamanla olacak bir şey biliyorum fakat bu işi bilinçsiz yapmak istemiyorum. Mayıs sonu gibi Honda Güvenli Sürüş eğitimi almayı planlıyorum zaten. Bu korkularımı yenmek için ne gibi şeyler önerebilirsiniz ? Bu işten zevk alıp , hayatım boyunca birilerini üzmeden sürdürmek istiyorum.

Bu arada Kocaeli/değirmendere'de oturuyorum. Buralarda olan tecrübeli birileri varsa benle iletişime geçerse sevinirim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Honda eğitimine gideceğim demişsin zaten ordan başlıycaksın hakimiyet başlangıcına arkası gelir

Motosikleti
    WR125R
    Alıntı Karalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda eğitimine gideceğim demişsin zaten ordan başlıycaksın hakimiyet başlangıcına arkası gelir
    Hocam ancak 2 ay sonra eğitimi alabilecek parayı biriktirebileceğim. O zamana kadar ne yapmalıyım aklıma takılan şey bu. Bazen trafikte görüyorum 50-60 yaşlarında ki dayılar bile cuplarla trafiğe karışıyor. Ben mi çok kasıyorum yoksa onlar mı hayatı çok hafife alıyor diyorum kendi kendime.

eğitim şart, eğer imkan bulamazsan interneti dene, motorun en önemli kısmı basit temeli diyelim, Kontra tekniği ve frenaj, bunlarla ilgi en güzel kaynaklardan birisi Bileğin dansı, motora hakimiyetle başlanır bu işe, bunu baştan sona güzelce izle, önemlidir, sıkılmadan sonuna kadar ve hatta tekrar izle...

https://www.youtube.com/watch?v=_EEfke1eyng

sonra sürüş eğitimlerinin videolarına bak, ne yaptıklarına, boş alanda denemeler yap, ön fren, arka fren, panik fren, ani engelde kontra ile kaçış manevrası, düşük hızda denge ve o hızda sürüş ve manvera gibi şeyler, hoca bulamazsan bunları kendi başına zorlamadan deneyerek çalış, gerisi sana kalmış, sakin acele etmeden sürerek deneyim kazan....

motor süreceksen, videoyu izleyince göreceksin zaten, korkularını yenmen gerekir, korkularını yenene kadar çalışacaksın, önüne birşey çıktı, panikle ön frene asılır insan, mesela virajdasın gayet sakinsin dönüyorsun, o anda baktın motor dışa bariyere gidiyor, çarpacağım diye panikleyip çarpacağın yere odaklanmamalısın, kaçacağın yöne bak ve kaç, yoksa boom...

unutma motor baktığın yöne gider, virajlarda dikkat et, genelde ölümler ve kazalar daha çok burada olur, viraja doğru hızla gireceksin, önceden gazını kesmiş uygun hıza inmiş ve uygun konumda olacaksın, yoksa booom, bunu zamanla öğrenir geliştirirsin, öncelik dediğim gibi YAVAŞ olacaksın, temkinli olacaksın, zaman içinde yeteneklerin gelişir, kapasiten kadar, asla süper yarışçılar gibi olacağım diye zorlama kendini...

baktın belli bir seviyeye geldin, oh ne güzel, yolu okumayıda öğrendin, bak bu çok önemlidir, riski önceden görmek tedbir almak, viraja hangi hızda gireceğini anında hesaplamak gibi şeyler, neyse baktın artık çok iyiyim diyorsun, şimdi burası en önemlisi, bu seviyede tamam oldu bu iş dediğinde kaza geliyorum der, asla tedbiri elden bırakma, asla otoyolda bazıları gibi basma, 200-250-300 falan yapacağım deme, 110-120 gideceğin en fazla bu olsun, o da önünü görüyorsan...

basacaksan piste git, karayoluna kaza yapıp ne kendine zarar ver yada başkalarına...

asla önünü görmüyorsan basma, önünü gördüğün kadar bas derler hani... ve asla kendine fazla güvenme....

ilk önce videoyu izle, sonra denemeler yap yavaş yavaş kendini geliştir, temeli kaptıktan sonra en çok önem vermen gereken yer, Korkularınla başetmek olsun, refleks olan korunma refleksi olan şeyler, frene asılmak, çarpacağın eyer bakmak gibi, buna özellikle dikkat et, bu yönünü geliştir, gerisi gelir, gerisi tedbiri elden bırakmadan sür de olabilir...

keyifli kazasız güzel mutlu edici sürüşler olsun....
    Graywolf ve orumcekadam bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)