Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Roadwin250 Aldım! (İNCELEME)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kymco CK 125 (2005-?) Daelim Roadwin 250R (2016-?)
    Merhabalar sevgili arkadaşlar.

Aslına bakarsanız 3-4 ay önce açmayı arzuluyordum bu konuyu ama bugüne kısmet oldu. Belki açtığım başlıklarda yorumunuz olmuştur, bildiğiniz üzere 250CC racing arayışım vardı ve nihayetinde Daelim Roadwin 250R almaya karar verdim ve aldım çok şükür 2016 Mayıs ayında. Roadwin 250R beni menun etti etmedi mi, nasıl bir deneyim yaşattı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Daelim'e Genel Bakış

Daelim 1960 yılında Güney Kore'de kurulan bir motosikler üreticisi. Ülkemizdeki dağıtıcısı Soysal Grup'un iştiraki olan pek çoğumuzun bildiği Asya Motor. "Şahsi" kanaatim Asya Motor'un çizginin altındaki seviyelerde bir ithalat yapmadı bugüne kadar. Fakat Daelim konusunda gereken ciddiyeti gösterdiklerini pek düşünmüyorum. 2012'de getirdikleri Roadwin 250R'lar kuvvetle muhtemel ellerinde kaldı ki halen 2012 model ürünler "0" diye satılıyor. Benim motorum da yine 2012 model 2014 trafiğe çıkışlı ikinci el bir makine.

Beklentilerim Neydi?

Sözü çok uzatmayayım. "Görünüm ve Performans" olmaz olmazdı benim için. Bu nedenle grenajlarıyla göz dolduracak bir racing beni bu noktada tatmin edecekti. Öte yandan makul bir beygir gücü ve torka sahip olması ve de en önemlisi fiyat bakımından 4 haneli rakamları geçmemesi önemliydi.

Daelim Roadmin'i Nasıl Buldum? Artık motorun detaylarına geçelim.

Tasarım

Görece çok hoş bir tasarımı var. Kalıplı bir yapıya sahip olması onu benim kanaatimce büyüleyici kılıyor. Öte yandan kırmızı rengi pek fazla sevmem özellikle de araçlarda. Fakat Roadwin 250R'da kırmızının öyle güzel bir tonu yakalanmış ki büyülenmemek elde değil. Öte yandan ihtişamlı göstergelerin tabiri caizse hastasıyım. Analog devir göstergesi ve dijital hararet, saat, yakıt ve zaman saatinin aydınlatması kontrastı mükemmel denilecek düzeyde. Özellikle akşamları çok hoş bir hâl alıyor.

Bu bağlamda hoşuma gitmeyen tek nokta kumandanın fazlasıyla sade olması ve düğmelerde gece aydınlatmasının bulunmaması. Ayrıca bir vites göstergesi niçin konmaz, üreticiler bundan niye üşenir hiç anlamış değilim. Kymco CK 125'ten ötürü bir vites göstergesi alışkanlığım olduğu için alışmam zaman aldı.

Donanım

Radyatörlü (su soğutma) sistemine sahip. Motoru yer yer zorlamama rağmen hararet çubuğunun üç çizgiyi geçmemesi beni önemli ölçüde mutlu etti. Ön tarafta çift disk, arka tarafta tek disk hidrolik fren sistemine sahip. Dijital gösterge sisteminde yakıt/mesafe ölçümü yapmak için ikincil sayaç konulmuş. Sürati mp/h km/h olarak ayarlamak mümkün. EFI dediğimiz yakıt enjeksiyon sistemine sahip olması benim için önemli bir kıstastı.

Performans

Ve geldik en önemli kısma. Zira performansa dair beklentilerim minumum değil. 247 santimetreküplük motor hacmi, katalog bilgisine göre 25 HP ruhsat bilgisine göre 17,3 kW (23,5 HP) motor gücüne sahip. Katalog bilgisine göre 19-20 nm arası torku 4 bin devirde üretiyormuş.

Performansı test etmek için şehirler arası iki kişi yolculuk yaptım. Gaz tepkimesi, rampalarda ki mukavemetiyle beni ziyadesiyle mutlu etti.

Top Speed denemelerini insanın hem kendi canına hem de motoruna karşı icra ettiği en büyük eziyet olarak görüyorum. Hız felakettir. Performansı test etmek adına eğimin çok yüksek olmadığı rampaları 137 km/h süratle başarılı bir şekilde tırmandı.

Yakıt Tüketimi

Yaptığım ölçüm sonucu karma kullanımda 100 km için 3 litre yakıt tükettim.

Sonuç

Daelim Roadwin 250R tam bir fiyat/performans motoru. İkinci ellerde 7.000 - 9.000 arası değişen fiyatlarda. 7,500-8.000 arası bir fiyata uygun bir ikinci bulabilmeniz pek âla mümkün. Bu fiyata böylesi bir motora sahip olmak gayet ideal. TAVSİYE EDİYORUM.

Galeri
    http://i.hizliresim.com/7q6jja.jpg
    http://i.hizliresim.com/P0ljj7.jpg
    http://hizliresim.com/gqOQQb
    http://hizliresim.com/9Qmjjr
    http://hizliresim.com/qbGzzQ
    http://hizliresim.com/M0djj2
    http://hizliresim.com/QaVjjG

fatih.met bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    pulsar ns200

[IMG]http://i.hizliresim.com/P0ljj7.jpg[/IM

hayırlı olsun güle güle kullanın.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eski 600f e benziyo
    Murat_Kymco bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Hayırlı olsun. Benim çok beğendiğim, Türkiye'de hak ettiği ilgiyi görememiş modellerden biri...
    Murat_Kymco ve fatih.met bunu beğendiler.

Ali1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATTI
    Orta sehpası bütün karizmasını bozuyor

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hiç ss sevmesem de böyle f/p yüksek ürünleri seviyorum.

En iyi motosiklet beklentinizi karşılayan, kullanıcısını mutlu eden motosiklettir.

Memnunsanız ne mutlu size. Güle güle kullanın..

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Hayırlı olsun
    Alet olabilecek kalitesiz motosikletlerden birisi, megelli ile aynı kefede.
    Titreşim hat safhada, plastik kalitesi kötü.
    Bu paraya alınabileceklerinde en iyisi hakkını yemeyelim
    Kronik marş ile ilgili sıkıntısı var yeni bir marş sigortası ile çözülüyor.

webingo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF R25
    Hayırlı olsun böylelikle motosiklet son sahibini bulmuş oldu.

Motosikleti
    Alıntı Macit250 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun
    Alet olabilecek kalitesiz motosikletlerden birisi, megelli ile aynı kefede.
    Titreşim hat safhada, plastik kalitesi kötü.
    Bu paraya alınabileceklerinde en iyisi hakkını yemeyelim
    Kronik marş ile ilgili sıkıntısı var yeni bir marş sigortası ile çözülüyor.
    Teşekkür ederim. Bazen çıt çıt ses geliyordu basmıyordu evet. Çözdük o sorunu babamla. Oksitlenme olduğu için iletkenliğini kaybetmiş regülatör içindeki yüzeyler.

Alıntı webingo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun böylelikle motosiklet son sahibini bulmuş oldu.
    Teşekkür ederim. Cevap manidar

harung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Hayirli olsun kardes.
    Uzun seneler mutlu mesut binecegini tahmin ediyorum.
    Ne istedigini bilen, aldigi urunun degerini bilen kullanici candir

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    Bu motoru sürdüm benimknile aynı fyatta ama kalitesi rs den düşük titreşim fazla. Rs de abs var Çelik fren hortumu var kombine fren var.

Motosikleti
    Hyosung GV650
    Dostum gülegüle kullan. Allah kaza bela vermesin.

Motosikleti
    Alıntı Romedon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motoru sürdüm benimknile aynı fyatta ama kalitesi rs den düşük titreşim fazla. Rs de abs var Çelik fren hortumu var kombine fren var.
    Yazımın sonunda Bajaj'a biraz dokundurmuştum ama sildim sonradan Kökleri senelere dayanan Güney Kore teknolojisine karşı Hint teknolojisinin mübalağalı bir şekilde mukayese edildiğini düşünüyorum. ABS dışında bir donanım farkı yok bildiğim kadarıyla. Biri 200 diğeri 250 cc güç ve performans farklı ama 200'lik Bajaj 250'lik Daelim'den daha pahalı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:19 ----------

Alıntı nines adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum gülegüle kullan. Allah kaza bela vermesin.
    Allah razı olsun güzel adam, teşekkür ederim.

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    [QUOTE=Murat_Kymco;4124111]Yazımın sonunda Bajaj'a biraz dokundurmuştum ama sildim sonradan Kökleri senelere dayanan Güney Kore teknolojisine karşı Hint teknolojisinin mübalağalı bir şekilde mukayese edildiğini düşünüyorum. ABS dışında bir donanım farkı yok bildiğim kadarıyla. Biri 200 diğeri 250 cc güç ve performans farklı ama 200'lik Bajaj 250'lik Daelim'den daha pahalı.[COLOR="Silver"]

köklere senelere dayanan tekneloji de neymiş yah hangi senelere dayanıyor merak ettim.Ayrıca güç olarak 50cc farkı var evet ama güç olarak fark yok. Topspeedler hemen hemen aynı.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Hayırlı olsun. Sym wolf varken z garaja uğramıştım bakım için. Orada vardı hani o motor ne yaşamıştı bilmiyorum ancak boyası,selesi, grenajı, far kısmının ön ve arkası kısaca her yeri dökülüyordu. Kazalı değil de sanki yağmurun,güneşin altında 20 sene unutulmuş gibiydi. Umarım sizinkinde böyle şeyler olmaz

Motosikleti
    Alıntı Romedon adlı üyeden alıntı Mesajı göster

köklere senelere dayanan tekneloji de neymiş yah hangi senelere dayanıyor merak ettim.Ayrıca güç olarak 50cc farkı var evet ama güç olarak fark yok. Topspeedler hemen hemen aynı.
    Güney Kore senelerdir motorlu araç endüstrisinin gelişerek devam ettiği bir yer. Markalarını saymama gerek yok. Hindistan'ta daha yeni yeni bir gelişim söz konusu. Tork ve beygir gücü doğal olarak farklı Daelim lehine! Ayrıca Daelim maksimum gücü 6700 devirde bulurken Bajaj taa 9750 devirde bulabiliyor ki çok ciddi bir fark ve daha fazla yakıt tüketimi demek. Silindir hacmi daha düşük, motor gücü düşük ama yakıt tüketimi ve fiyat daha fazla. Takdiri size bırakıyorum.

Alıntı redlion999 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun. Sym wolf varken z garaja uğramıştım bakım için. Orada vardı hani o motor ne yaşamıştı bilmiyorum ancak boyası,selesi, grenajı, far kısmının ön ve arkası kısaca her yeri dökülüyordu. Kazalı değil de sanki yağmurun,güneşin altında 20 sene unutulmuş gibiydi. Umarım sizinkinde böyle şeyler olmaz
    Çok temizdi bizim vasıta. Halen de öyle. Teşekkür ederim.

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Bende Daelim daystar250 var, daelimin kalitesi güzel, daystar bile düz yolda 140 görüyor zorlanmadan.Hayırlı olsun.

Motosikleti
    Bajaj - Pulsar 200 RS
    RS 200'un yakit tuketimi 2,5lt/100km seviyesine rahatlikla inebiliyor

Dün köprüden geciyoken arkamda bu makineden vardı resmi görünce anladım. Bende eski nesil 600-1000lik bi ss sanmıştım. Farklı bi tasarımı var güle güle kullan.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Konuyu daelim-bajaj çekişmesine çevirmeyin.
    Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanırsınız inşallah.

Bajajın çelik fren hortumunun adı çok geçiyor, ama mesela bana göre çelik fren hortumu gerekli falan değil. Ama abs için aynı şeyi söyleyemem. Kalite için'de.

Adamlar daelim'de öne çift disk koymuş. Japonlar hala tek disk.

Görüntüsü bana da hondanın cbr600f modelini hatırlatıyor hep.

Velhasıl, alınmış malın iyisi-kötüsü olmaz. Tekrar hayırlı olsun.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)