Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Vizor açık gitmek zararlı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba. Vizor açık şekilde gitmenin zararları var mı. Tecrubelerinizu merak ettim. Bana bir defa taş geldi.

ikinci bir sorum ise gözyaşı. Vizoru açik kullandığımda gözlerimde yaşarma oluyor. bu durumun saglık açısından ne tür zararları var? Bilgili arkadaşlar söylerse sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Gözler ileri ki yaşlarda kuruluk yapabilir. Gozlerin rüzgar alması iyi birsey değil diye biliyorum. Bugün ormanlık bir alanda benim vizorume 2-3 tane ari çarptı vizor açık olsaydı... hoş şeyler olmayabilirdi.

Şahsen benim gözlerim çok hassas olduğu için 10kmh ile bile giderken yanma oluyor. O yüzden hep vizor kapalı gidiyorum. Sadece bugulandiginda acıyorum.
    computeus ve efendy06 bunu beğendiler.

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Teknik olarak ari bize degil biz ariya carpiyoruz diyen arkadas geldi aklima
    espresso, EmreKocyigit ve gurkanerkan bunu beğendiler.

1 keresinde düşük hızla (30km/s) seyir ederken gözümün altına çarpan kanatlı bir bocuk sebebiyle hareket etmeden önce mutlaka vizorumu kapatıyorum.
    200 km/s hızda dahi vizor açık kullanabilen tanıdıklarım var. Bu büyük bir risk , Gözünüze bir zarar gelse bunun telafisi olmaz. O sebeple riske girmeyin , kaskiniz yeterince hava almıyorsa kaskinizi değiştirin.

webingo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF R25
    Kesınlıkle kapat ben bır kere uzun yolda sıcak dıye actım kucuk bı tas geldı gözum yerınden cıktı sandım o gun aldım dersımı aman dıyım kapat

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mümkün olduğu kadar kapalı gitmek gerek. bir tatil beldesinde yolun kenarından 30-40 la fır fır giderken yoldan sıçrayan taşla kör oluyodum neredeyse.

Diğer konuya gelirsek bir keresinde de tozdan ottan mottan mikrop kapmıştı gözüm. Doktorun dediğine göre özellikle motosiklet kullananlarda göze saplanan ufak parçalar olabiliyormuş.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Mutlaka zararlıdır. Ben kuryeyim günde 14 saat motor üstündeyim işe git gel 15 saat. Hiç vizör kapamadım. Kapatınca süremiyorum. Kendimi şartlamışım resmen.

Beylikdüzü'nden Sakarya'ya defalarca karlı havada gittim yine kapatamıyorum. Bende bu hastalık.

Zamanında 1000rr-gsxr600 kullandığımda da yüksek hızda kapatamıyordum. Gözler hep kuru ve pancar gibi kırmızı.

Kör olcaz yakında...
    mgora bunu beğendi.

ellaksakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar
    Yüksek hızda gözlerinize gelecek sert cisim gözünüzü delip kafatasınıza girebilir. En basitinden ise gözünüze giren toz kaza yapmanıza sebep olabilir. Kapalı sürmek lazım.
    İkinci soruya gelirsek bir süre sonra gözleriniz alışır ve yaşarma olayı biter. Sağlıksız bir durum olsaydı apaçi kardeşlerimiz bu kadar rahat gezemezdi diye düşünüyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı sahinsancak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba. Vizor açık şekilde gitmenin zararları var mı. Tecrubelerinizu merak ettim. Bana bir defa taş geldi.

ikinci bir sorum ise gözyaşı. Vizoru açik kullandığımda gözlerimde yaşarma oluyor. bu durumun saglık açısından ne tür zararları var? Bilgili arkadaşlar söylerse sevinirim.
    Goz yasi bezlerin, gozlerinin kurumasina engel olmak icin deli gibi calisiyor... Sonucu ne olur bilemiyorum...

ilk motosikleti aldigimda kaskta vizor yoktu. Eve gelene kadar mahvolmustum. 50km hizda gozum aciyor, deli gibi yasariyor, yaniyor, yavaslayinca arkamda konvoy oluyor. Ilk isim gidip vizorlu kask almak oldu. Dunya varmis dedim...
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Gözünüze taş ya da bömcek gelmesı dışında anında zarar vermez. ama sürekli rüzgar altında buharlaşma çok olacağı için kuruluktan kaynaklanan sıkıntıları ileride yaşama ihtimaliniz var. yapmayın.
    Sigara içince de hemen ölmüyoruz ama uzun vadede zararlı. Bize anında zarar vermeyen şeyler zararsızmış gibi geliyor.

Vizor de kaskın güvenlik ile ilgili bir parçasıdır, kapalı olması gerekir.

Motosikleti
    Mondial Drift
    Vücut hassas ise zaten zararlı olduğunu fark ediyorsunuz özellikle kışın. Ağız kenarlarında çatlaklar göz altı burusukluklar oluyor :( cildim biraz hassas maalesef

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alttaki resimdeki gözlrr bana ait. 240 260 km hızdan sonraki hal. Bende kapatamıyorum lanet olsun.

Şimdi o kadar hızlı motorum yok. Helvacılar yazmasın.

KYorulmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250r 2014(satıldı)
    Zararlıdır. Mümkün oldukça kapalı sürüş yapılması taraftarıyım.

Geçen yaz Palamüt Bükü dönüşü artçımın dürtmesi ile vizörümü açıp başımı hafifçe yana çevirdim. 'Burada manzara çok güzelmiş' gibi bir şey söyledi.
    Bakışımı düzelttiğim an arının gelip çarpması yada benim arıya çarpmam bir oldu. Saniye geçmeden kaşımın tam altından yani çarptığı yere soktu.
    Daha kötüsüde olabilirdi.

[IMG][/IMG]

Sonrası bütün yol rahatsız edici şişlik ve yanma..

İkinci soru için bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Gözlerine yazık arkadaşım ayrıca ciddi diyorum sinek vs çarpar çokta kötü acıtır daha bugün başıma geldi :D Sıcak diye vizörü açtım şans işte sinek çarptı acıyor da bayağı..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Enduro'cu olarak vizörün (gözlüğün) hayati önemini sana saatlerce anlatabilirim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mutlaka zararlıdır. Ben kuryeyim günde 14 saat motor üstündeyim işe git gel 15 saat. Hiç vizör kapamadım. Kapatınca süremiyorum. Kendimi şartlamışım resmen.

Beylikdüzü'nden Sakarya'ya defalarca karlı havada gittim yine kapatamıyorum. Bende bu hastalık.

Zamanında 1000rr-gsxr600 kullandığımda da yüksek hızda kapatamıyordum. Gözler hep kuru ve pancar gibi kırmızı.

Kör olcaz yakında...
    İleride acısı mutlaka çıkar
    Hava alamıyorum diyorsan kaskın camını çok az aralık bırakabilirsin
    Kask camı buğu yapıyor diyorsan değiştirebilirsin

Ölüm hariç hemen hemen herşeyin bir çözümü var

Kurye olmak çok zordur
    Allah kolaylık versin sana

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Taş geldikten sonra daha ne tecrübesi soruyorsun ki?
    Bana da bugün 2-3 tanımlanamayan uçan böcük çarptı. Bana derken, vizöre.

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Boncuklu tabancayı suratına tut ateşle, baktın birşey olmuyor vızor açık gez sıkıntı olmaz.
    espresso bunu beğendi.

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yukarıda vizor kapalı gidemiyorum diyen arkadaşlara önerim;
    En azından bir Vicihi gözlüğü edinin

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    şehirler arası yolda sıkıntı olur toz toprak rüzgar gözler kör olabilir
    ben aslında kar da kış ta kask takmayanlara hayret ediyorum
    len ben rüzgar girmesin diye kaskın etrafına bant çekiyorum bunlar nasıl geziyor bu soğuklar da hayret
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)