Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A2 Ehliyet (2016) için en güçlü sürülebilen motorsiklet

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    TVS Apache RTR 150 (2011)
    Herkese iyi forumlar, geçen sene A2 ehliyetimi aldım. Yeni ehliyet yasasına göre aldığım A2 ehliyet, sanırım 50 beygir veya 35 kw'ta kadar motorlara izin veriyor. Tam bu güçlerde, olabilecek motorlar nelerdir. Yani 40 beygir 30 beygir değilde tam 49.9 beygirlik motorlar var mıdır, veyahut 51 beygirlik motorlar 1 beygir için kapsamdan çıkıyor mu? Bir de MT07- YZF-6 gibi motorları A2 ehliyetle kullanan var mı? Tam bu civarlarda 600cc'lik makina bulabilir miyim? 2 yıldır 150 cc motor kullanıyorum. Artık yükseltmenin vakti geldi. Ancak 250 cc'den geçiş yapmayacağım. Arkadaşım mobilet gibi bişeyden 600cc'ye geçti 4-5 ay sonra 1000cc'ye, hala aramazıda. Benden daha erken davrandı ama ben o kadar acele etmeyecem 1000'e geçerken. 600'lüğü en az 2 sene kullanırım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Honda cbr500 kardeşim
    efendy06 ve NeVerQuaKe bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-07
    600cc 35kw'ın altı motor yok. İlla bu hacimde bir motosiklet kullanmak istiyorsan önce ehliyetini yükseltmen gerek.

Motosikleti
    Teşekkürler, peki bu en büyük ehliyet A ehliyetini almak A2'yi almaktan zor mu? Sadece A ehliyet için sınav videosu bulamadım. Daha komplike bir sınavmıdır? Ve ne kadar para gerekiyor A için?

660 cc lik Tenere var ve 35kw. ayrıca kanundaki kilo/ motor hacmi oranı da tutuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:31 ----------

ayrıca yönetmelikte A2 ehliyet için cc sınırlaması yok.
    yönetmelik aynen şöyle:
    A2 sınıfı sürücü belgesi nedir? A2 için yaş sınırı kaçtır?

2 Tekerlikli motosikletler için:

Güç sınırı 35 kv(kilovat)’tır.

Kv/kg oranı 0,2 değerini geçmeyecek şekilde sepetli veya sepetsiz olabilir.

3 Tekerlikli motosikletler için:

Güç sınırı 15 kv(kilovat)’tır.

Yaş sınır 18’dir.

A2 sınıfı sürücü belgesi olanlar M ve A1 sınıfını kapsayan araçları da kullanabileceklerdir.

Yönetmelikte:

"Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, iki tekerlekli motosiklet şeklinde ifade edilir."

honda cbr500r
    honda cb500f

Motosikleti
    CBR 500f/r'ı benim gibi uzun boylu biri sürerse kötü durmaz dimi? 185-190 arası bir boyum var.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı NeVerQuaKe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler, peki bu en büyük ehliyet A ehliyetini almak A2'yi almaktan zor mu? Sadece A ehliyet için sınav videosu bulamadım. Daha komplike bir sınavmıdır? Ve ne kadar para gerekiyor A için?
    Hiç bir fark yok, buradaki motosiklet kursları büyük motosikletle sınav yapıyolar tek fark bu. Heryerde aynı mıdır bilmiyorum.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Bu yeni ehliyet düzeni çıkmadan, A1 almıştım. 1100RT ile giderken çevirip evrak kontrol eden polis bişey dememişti. Benim ehliyetin güç sınırı nedir?

2014 yılında almışım A2'yi.

Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yeni ehliyet düzeni çıkmadan, A1 almıştım. 1100RT ile giderken çevirip evrak kontrol eden polis bişey dememişti. Benim ehliyetin güç sınırı nedir?

2014 yılında almışım A2'yi.
    2016 yılından önce A2 alanlar ,otomatikmen 2016 yılındaki düzenlemeyle A sınıfı oluyor
    efendy06 bunu beğendi.

1.90 boyum var 100kg'yum. Bende kötü durmuyorsa sende de durmaz

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı Aydin1966 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2016 yılından önce A2 alanlar ,otomatikmen 2016 yılındaki düzenlemeyle A sınıfı oluyor
    Yani?

Güç sınırı 35 kv(kilovat) üstü olan motosikletleri kullanacaklara verilir. Güç, ağırlık oranı 0,2'yi geçen motosikletler A sınıfına girer.

Sepetli veya sepetsiz olabilir.

İki tekerlekliler için yaş sınırı 20’dir.

3 tekerlikli olup gücü 35 kv(kilovat) aşan motosiklet türleri için de geçerlidir.

Üç tekerlikliler için yaş sınırı 21’idr.

A sınıfı belge alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı deneyimlerinin olması gerekmektedir.

Fakat 24 yaşını doldurmuş bir kişi koşulsuz olarak bu ehliyet sınıfı için başvuruda bulunabilir.

M, A1 ve A2 sınıfı araçları kullanabildikleri için her türlü motosiklet ve MOPED’leri kullanabilir. En avantajlı ehliyet sınıfı budur.

Yönetmelikte:

"Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçen iki tekerlekli motosiklet şeklinde ifade edilir."

Bu durumda ben güç/ağırlık oranı ile muhattap değilim
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani?

Güç sınırı 35 kv(kilovat) üstü olan motosikletleri kullanacaklara verilir. Güç, ağırlık oranı 0,2'yi geçen motosikletler A sınıfına girer.

Sepetli veya sepetsiz olabilir.

İki tekerlekliler için yaş sınırı 20’dir.

3 tekerlikli olup gücü 35 kv(kilovat) aşan motosiklet türleri için de geçerlidir.

Üç tekerlikliler için yaş sınırı 21’idr.

A sınıfı belge alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı deneyimlerinin olması gerekmektedir.

Fakat 24 yaşını doldurmuş bir kişi koşulsuz olarak bu ehliyet sınıfı için başvuruda bulunabilir.

M, A1 ve A2 sınıfı araçları kullanabildikleri için her türlü motosiklet ve MOPED’leri kullanabilir. En avantajlı ehliyet sınıfı budur.

Yönetmelikte:

"Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçen iki tekerlekli motosiklet şeklinde ifade edilir."

Bu durumda ben güç/ağırlık oranı ile muhattap değilim
    Aynen...Siz her motoru kullanabilirsiniz..

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı Monty adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1.90 boyum var 100kg'yum. Bende kötü durmuyorsa sende de durmaz
    Pantolon mu arkadaş bu, kısa olsun Tamam mesela grom kullansan o boyla, abesle iştigal olur ama, CBR500 190 boya küçük falan kalmaz. Senin karar doğru yani
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

MaryJane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 600 Rr Movistar
    Yamaha Sitesinde A2 ehliyetine uygun versiyonu mevcut diyor mt07 hakkında

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    A2 ehliyet ile en güçlü Honda 500 serisi ve 660 serisi var

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kron 883 uyuyor galiba

Motosikleti
    Bajaj discover 125 st(satıldı) Honda CB125E
    yamaha mt07 nin 35kw olan versiyonundan bulabilirsen sürebiliyorsun a2 ehliyetle

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı Aydin1966 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen...Siz her motoru kullanabilirsiniz..
    Öyle ama ehliyetini yenilesen iyi olur. 2021 yılına kadar zaten değiştirmek gerekiyor.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    2016 öncesi a2 sınıfı ehliyetleri olanlar A sınıfı motor sürmek için ehliyetlerini yenilemiş olması lazım.Yani yasada yeni A eski A2 diye bir ibare yok.Muhtemelen polis bunu es geçer yada denk gelirsen yetersiz ehliyetten ceza yazabilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)