Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ybr125 100km 3.63lt yaktı! Yok artık!

Motovento
    REKLAM ALANI
    carter17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese merhaba diğer konumda jiklenin konumunu sormuştum fakat bu sefer sorunum değiştiği ve orada ki konunun başlığını değiştiremediğim için yeni bir başlık açmak zorunda kaldım. Öncelikle o konunun linkini koyup özetini geçeyim. http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/176038-ybr125-jikle-ne-tarafta-dogru.html#post4113191

Özet: Jikleyi yukarı kaldırınca rölantide stop ediyordu, motosiklet sıcakken jiklenin açık olduğu durumda rölantide stop edebileceğini hem forumdakiler hemde usta söylemişti.

Motosikletimle Jikle aşağı yani kapalı denilen konumda 330km yol yaptım ve tam 65tl benzin harcadım buda 12lt benzine tekabul ediyor ki 100kmde 3.63 lt gibi devasa bir rakamla karşı karşıya kalıyorum. Normalde Ybr 125 lerin 3 lt yaktığı durumlara bile şaşıranlar olarak 3.63 lt yakmasının sebebini anlamadım.

Motosiklette herhangi bir zorlama vs. de yok. Devrinde kullanıyorum agresifte olsa. 330km nin yarısını artçılı olarak yaptığımıda söylemem gerek. Yaşadığım yer engebeli alana fazlaca sahip değil. Elazığ'dayım 330km içinde 30km tırmanma harici tamamen düz yolda yapılan km.

Shellden aldım benzini. Yağım temizdi fakat yine yağ aldım değiştireceğim. Tekrar 100kmde 3lt nin üstünde yakarsa hava filtresi ve bujilerinide dğeiştirmeyi düşünüyorum.

Hala anlayamadığım şey hangi sorun 100kmde 3.63 lt yakmasına sebep olabilir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    işte cbf olaydı
    mete_han, carter17 ve Sj's bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    karşıdan esen rüzgar zincirin bakımsızlığı eskimiş yağ motor içindeki sürtünmeyi arttırır
    carter17 ve efendy06 bunu beğendiler.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    hava filtresi ve bujiyi değiştirirsen muhtemelen daha az yakar.
    carter17 bunu beğendi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    artçılı çok farkeder,zaten hacim küçük birde artçı var gitsin diye mecburen gaza yükleniyorsun,yakıt mecburen yükselecektir
    carter17, GP500-1st ve espresso bunu beğendiler.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Depo tamamen bitti mi ?

Yani 12 litreyi tamamen bitirip,marş basmayacak kadar benzin tükendikten sonraki rakam mı bu ?
    carter17 bunu beğendi.

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Normal gibi belki biraz fazla olabilir ama bence hava filtresinden.
    carter17 bunu beğendi.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    4.vites kesiciye soka soka 300 km yapmıştım 3.3 litre yaktı Sonra subap ayarlarım bozulmuş onu düzeltirdim siz yapmayın. İnsan gibi kullanırsan da 2,5 litre yakar.
    carter17 bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Shell in yakıtı diğer firmalara göre daha az gider.Ama her ne kadar da motorun bakımlı olsa kullanım tarzı yakıtı etkiler. Benim motor fabrika verisi olarak 2.5 litre yazıyor ama ben daha 3.5 litrenin altına düştüğünü görmedim. Bir de motorda ne kadar yük olursa yakıtı o kadar etkiler
    carter17 bunu beğendi.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Benim takoz x9 2 litre benzinle bazen 15 km gidiyor bazen 35..Burgman sabit 40-50 km..
    carter17 bunu beğendi.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    sübap ayarı gerekir bence...
    carter17 bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tarifine göre bence normal gibi.. yeni çıkacak enjeksiyonlu ybr kaç yakıcak acaba. mt125 den biraz daha az yakarsa
    carter17 bunu beğendi.

hayat2teker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 250
    Ölçümü doğru yaptıysanız;

Buji tırnak aralığı
    Hava filtresi temizliği (veya değişimi)
    Subap ayarı

ve eliniz ince işlere yatkınsa karbüratörde bulunan 25 kuruş çapındaki diyaframın kontrolü

Diyafram kapağın altında
    Vidaları çıkarırken parmağınızla okla işaretlediğim yere baskı uygulayın.
    Altında yay, iğne ve diyafram vardır, diyaframda delik veya yırtık olup olmadığını kontrol edin.
    Bir de önemli bir nokta: yuvarlak içine aldığım kısımda (kapağın altında) küçük bir o-ring var, onu düşürüp kaybetmeyin, sonra benim gibi şambrelden oring yapmak zorunda kalırsınız
    Bu parçaları takarken ise sökerken gösterdiğiniz dikkatin daha fazlasını göstermelisiniz...
    carter17 bunu beğendi.

Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte cbf olaydı
    Hocam Ybrden aslında memnunum cbf yada ybr fanboyu değilim ybr denk geldi ybr aldım

Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    karşıdan esen rüzgar zincirin bakımsızlığı eskimiş yağ motor içindeki sürtünmeyi arttırır
    Zinciri dediğiniz gibi geç yağladım Karşıdan esen rüzgarda vardı yağ içinde haklısınız bunları düzeltip tekrar deneyeceğim.

Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hava filtresi ve bujiyi değiştirirsen muhtemelen daha az yakar.
    Şuanda cebime giren ilk parayla yapacaklarımın ilk sırasında bunlar var önerebileceğiniz hava filtresi ve buji var mı ?

Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    artçılı çok farkeder,zaten hacim küçük birde artçı var gitsin diye mecburen gaza yükleniyorsun,yakıt mecburen yükselecektir
    Çok fark eder ama 1 lt fark etmesi pek normal değil gibi hocam. 2.5 lt yakan ybr artçılı 3lt yaksın 3.2 lt yaksın ki hepsini artçılı gitmedim.

Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Depo tamamen bitti mi ?

Yani 12 litreyi tamamen bitirip,marş basmayacak kadar benzin tükendikten sonraki rakam mı bu ?
    Hocam hesabı şöyle yaptım depoyu fulledim önce 50tlye. Daha sonra kullandım, arkadaşım 10tl lik benzin atmış kullanırken. 330.km de benzinliğe gittim ve yine fulledim 55tl tuttu. 10tl de arkadaşım ekletmiş 65TL ile kaydettiğim km den 330km yol yapmışım. hesabım bu şekilde.

Alıntı MazhaRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normal gibi belki biraz fazla olabilir ama bence hava filtresinden.
    1lt fazla yakması normal değil bence hocam hava filtresini değiştireceğim. Teşekkürler.

Alıntı bilirkişi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4.vites kesiciye soka soka 300 km yapmıştım 3.3 litre yaktı Sonra subap ayarlarım bozulmuş onu düzeltirdim siz yapmayın. İnsan gibi kullanırsan da 2,5 litre yakar.
    Subap ayarlarımı neden düzelttirmeyeyim hocam? Aslında hayvan gibi kullanmıyorum ama İnsan gibide kullanıyorum sayılmaz. 3.63 2.5 ltye göre çok fazla.

Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Shell in yakıtı diğer firmalara göre daha az gider.Ama her ne kadar da motorun bakımlı olsa kullanım tarzı yakıtı etkiler. Benim motor fabrika verisi olarak 2.5 litre yazıyor ama ben daha 3.5 litrenin altına düştüğünü görmedim. Bir de motorda ne kadar yük olursa yakıtı o kadar etkiler
    Bana en iyi Shell gibi geldi aslında Opet kullanıyordum daha önce sanki biraz performansı düşük geldi fakat benzin istasyonuda değişeceğim bu depom bitince.

Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim takoz x9 2 litre benzinle bazen 15 km gidiyor bazen 35..Burgman sabit 40-50 km..
    Ybr ile ortalama 1lt benzinle 35km gitmem gerekiyor diye gördüm internette.

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sübap ayarı gerekir bence...

Bunu yaptırabileceğim usta bakmam lazım Elazığ'da burada ustalar gerçekten çok vasat.

Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tarifine göre bence normal gibi.. yeni çıkacak enjeksiyonlu ybr kaç yakıcak acaba. mt125 den biraz daha az yakarsa
    tek başıma 100km yol yaparakta deneyeceğim hiç durmadan uzun yol şeklinde.

Cevaplar için Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:10 ----------

Alıntı hayat2teker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ölçümü doğru yaptıysanız;

Buji tırnak aralığı
    Hava filtresi temizliği (veya değişimi)
    Subap ayarı

ve eliniz ince işlere yatkınsa karbüratörde bulunan 25 kuruş çapındaki diyaframın kontrolü

http://i.hizliresim.com/YDbPED.jpg

Diyafram kapağın altında
    Vidaları çıkarırken parmağınızla okla işaretlediğim yere baskı uygulayın.
    Altında yay, iğne ve diyafram vardır, diyaframda delik veya yırtık olup olmadığını kontrol edin.
    Bir de önemli bir nokta: yuvarlak içine aldığım kısımda (kapağın altında) küçük bir o-ring var, onu düşürüp kaybetmeyin, sonra benim gibi şambrelden oring yapmak zorunda kalırsınız
    Bu parçaları takarken ise sökerken gösterdiğiniz dikkatin daha fazlasını göstermelisiniz...
    Eski scooterda Karbüratörü söküyordum fakat bu motosiklette bu işleri biraz daha ustada görüp daha sonra kendim yapsam daha iyi olacak. Olası yapacağım yanlış hamleyi düzelttirecek maddi güce sahip değilim şuan çünkü. İlginiz için teşekkürler.
    crxforever ve doghouse bunu beğendiler.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı carter17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam Ybrden aslında memnunum cbf yada ybr fanboyu değilim ybr denk geldi ybr aldım

Zinciri dediğiniz gibi geç yağladım Karşıdan esen rüzgarda vardı yağ içinde haklısınız bunları düzeltip tekrar deneyeceğim.

Şuanda cebime giren ilk parayla yapacaklarımın ilk sırasında bunlar var önerebileceğiniz hava filtresi ve buji var mı ?

Çok fark eder ama 1 lt fark etmesi pek normal değil gibi hocam. 2.5 lt yakan ybr artçılı 3lt yaksın 3.2 lt yaksın ki hepsini artçılı gitmedim.

Hocam hesabı şöyle yaptım depoyu fulledim önce 50tlye. Daha sonra kullandım, arkadaşım 10tl lik benzin atmış kullanırken. 330.km de benzinliğe gittim ve yine fulledim 55tl tuttu. 10tl de arkadaşım ekletmiş 65TL ile kaydettiğim km den 330km yol yapmışım. hesabım bu şekilde.

1lt fazla yakması normal değil bence hocam hava filtresini değiştireceğim. Teşekkürler.

Subap ayarlarımı neden düzelttirmeyeyim hocam? Aslında hayvan gibi kullanmıyorum ama İnsan gibide kullanıyorum sayılmaz. 3.63 2.5 ltye göre çok fazla.

Bana en iyi Shell gibi geldi aslında Opet kullanıyordum daha önce sanki biraz performansı düşük geldi fakat benzin istasyonuda değişeceğim bu depom bitince.

Ybr ile ortalama 1lt benzinle 35km gitmem gerekiyor diye gördüm internette.

Bunu yaptırabileceğim usta bakmam lazım Elazığ'da burada ustalar gerçekten çok vasat.

tek başıma 100km yol yaparakta deneyeceğim hiç durmadan uzun yol şeklinde.

Cevaplar için Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:10 ----------

Eski scooterda Karbüratörü söküyordum fakat bu motosiklette bu işleri biraz daha ustada görüp daha sonra kendim yapsam daha iyi olacak. Olası yapacağım yanlış hamleyi düzelttirecek maddi güce sahip değilim şuan çünkü. İlginiz için teşekkürler.
    En kötü 30 km gitmen lazım...Olmadı götür bir motorcuya fazla para almazlar..
    carter17 bunu beğendi.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Hesapta karışıklık olmuş olabilir.

Bence depoyu "aynı benzinlik,aynı pompadan" fulleyin.

Fulledikten sonra 100 km kadar yol yapın.

Bu 100 km'nin 50 km'si kadarını sakin sürerek ( ani gaz vermeden kaçınarak,kalkışlarda sakin kalkarak ve mümkünse 6500 deviri geçmeden yapın)

Diğer 50 km'yi de performanslı sürün.

Tabi şehir içi,dışı çok fark eder.

Buna göre net bi rakam almanızı tavsiye ederim.

Sonra tekrar duruma göre ne yapabiliriz,tartışırız.

Ölçümün sağlıklı olması,teşhis için en önemli nokta.

Ben 2006 ybr ile yoğun trafikte 10,000 devirin altına hiç düşmeden,rüzgara karşı 3,3 litreyi geçememiştim

Sakin sürüşte ise 2,0 litre civarı tüketim olmuştu.
    carter17 bunu beğendi.

Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hesapta karışıklık olmuş olabilir.

Bence depoyu "aynı benzinlik,aynı pompadan" fulleyin.

Fulledikten sonra 100 km kadar yol yapın.

Bu 100 km'nin 50 km'si kadarını sakin sürerek ( ani gaz vermeden kaçınarak,kalkışlarda sakin kalkarak ve mümkünse 6500 deviri geçmeden yapın)

Diğer 50 km'yi de performanslı sürün.

Tabi şehir içi,dışı çok fark eder.

Buna göre net bi rakam almanızı tavsiye ederim.

Sonra tekrar duruma göre ne yapabiliriz,tartışırız.

Ölçümün sağlıklı olması,teşhis için en önemli nokta.

Ben 2006 ybr ile yoğun trafikte 10,000 devirin altına hiç düşmeden,rüzgara karşı 3,3 litreyi geçememiştim

Sakin sürüşte ise 2,0 litre civarı tüketim olmuştu.
    Şuanda bu dediğini yapıyorum. 50km artçılı sürdüm 6.000 devirde. 50km de tek başıma agresif süreceğim uzun yol ile ve aynı benzinliğe gidip depoyu fulleyeceğim.

Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En kötü 30 km gitmen lazım...Olmadı götür bir motorcuya fazla para almazlar..
    bende böyle düşünüyorum

surcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr 125 Esd
    Eski kasa ybr'de jikle acmak icin yukari cekersiniz. Yeni kasalarda jikle acmak icin asagi cekersiniz.

Eski kasalar icin net bilmiyorum ama benim yeni kasa jiklede 30 saniye gitse bogulur ve stop eder. Yani unutma ihtimali yok.

Motorun calismasinda, gidisinde bir sikinti yoksa her hangi bir ayar elletmemeli. Ybr kolay kolay subap ayari vs. istemez. Saglikli calisan motoru minciklarsaniz da kolay kolay eski haline gelmiyor.

Ama 3.63 lt gercekten cok fazla. Hesaptan emin olmak icin tekrar deneyin. Saglikli yuruyen bir ybr'nin canina kast etsem bu kadar benzini yaktiramam.

Alıntı surcu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski kasa ybr'de jikle acmak icin yukari cekersiniz. Yeni kasalarda jikle acmak icin asagi cekersiniz.

Eski kasalar icin net bilmiyorum ama benim yeni kasa jiklede 30 saniye gitse bogulur ve stop eder. Yani unutma ihtimali yok.

Motorun calismasinda, gidisinde bir sikinti yoksa her hangi bir ayar elletmemeli. Ybr kolay kolay subap ayari vs. istemez. Saglikli calisan motoru minciklarsaniz da kolay kolay eski haline gelmiyor.

Ama 3.63 lt gercekten cok fazla. Hesaptan emin olmak icin tekrar deneyin. Saglikli yuruyen bir ybr'nin canina kast etsem bu kadar benzini yaktiramam.
    Motosiklette hiç bir problem yok gidişi, yol tutuşu sesi her şeyi güzel. Şuan tek sorun fazla yakması. Bende sizin gibi 300kg binsem full devirde çalışsam ybr ye 3.63lt yaktıramam diye düşünüyorum.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    buji olarak ybr 125 bujisi olan ngk marka CR6 HSA VEYA CR7 hsa bujiyi kullan.
    filtre de ybr 125 2006 filtresi istersen verirler.
    2004-2005lerin üçken kısmı plastik kaplı olup yuvarlak bir delik vardır.
    diğer modeller de üçken kısmın içi komple boştur.
    ben ikisini de kullandım çok bir fark da hissetmedim açıkçası.
    sürüşünüzde yolun yarısında artçılı da gidildiği yazılmış. bu yakıtı etkiler.
    rüzgara karşı da düşük devirde olsa bile motor yürüsün diye gazı sonuna kadar açmak çok yaktırır. bazen düşük vites yüksek devirde motor daha rahat yürür.

çanta ön cam gibi aksesuarlar da tüketimi etkiler. ben 2.5 litrenin altına sadece dede sürüşü yaparak ulaşabildim. son bir tavsiyem ise motorun çekişi gidişi sağlıklı ise çok fazla kurcalatma motoru.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)