Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: hangisi?

Katılımcı sayısı
84. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • ys125

28 33.33%
  • mt-09

56 66.67%
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Asgari Ücretle - MT-09 mu? ys125 mi? almalıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bkz. "yalnizca Turklerin aklina gelebilecek seyler"
    efendy06 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Msx Sf 17
    Yorumlar.....

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Şu muhabbetin aynısı döndü dün, ingilterede yaşayan bir arkadaşımla.

Özetle diyorki arkadaş "Sen aynı motoru almak için 10 ay çalışırsın ben 2 ay."
    jimi_hendrix ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Lifan Tay100, Honda CBF150
    Bence biraz daha bekle uçak al, hem de yerli. Kemal Sunal'ın Salako filminde dediği gibi ''Ne kaldı ki şunun şurasında yerli uçağa''

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    solmyr ve efendy06 bunu beğendiler.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Oğlum gaç kurtul :D

rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sarpgray adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir ara Star tv de ( yandas olmadan önce ) muhabirin biri sokakta vatandaşlara hergün sorular soruyor. Mesela, Kıbrıs nerede, yada Mısır pramitleri sizce Turkiye den nasıl kacirilmistir gibi absurd sorular. Her neyse verilen cevaplari görünce nasil cahillerle dolu bir ülkede yaşadığınızı daha iyi anlıyorsunuz.
    Mesala bir genç cevap veriyor, Kıbrıs sicilya da ben askerliği orada yaptım. Bir başkası diyor ki, piramitleri gümrükte rüşvet vererek Mısır a kacirmislardir. Ve ciddi ciddi adamlar bu cevapları veriyor. Burası böyle bir ülke.
    hatırlıyorum o videoyu; hatta tarih öğretmeni olduğunu söyleyen keko, piramitleri gemiyle götürmüşler falan diyordu.

o değil de,iddia ederim şimdi öyle bir söylenti çıkarsalar halkın en az %50'si hemen inanır.
    iddiamı destekleyecek unsur da şurada dursun:
    mombohunter ve efendy06 bunu beğendiler.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Son zamanlarda motosiklet neden pahalı nın ironik hali bence. Arkadaş ince görmüş.
    Almanya da bir asker arkadaşım var, bir hastanede hasta bakıcı, temizlikçi v.s. Altında 2014 model Merso E250 var.

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı solmyr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam arkadaşlar, yeni işe başlayacağım. asgari ücret ile. önereceğiniz motosiklete göre, işe başlayacağım ülkeyi seçeceğim.

1 - Almanya (pastanede garsonluk) asgari ücret 1500 birim - mt-09 9000 birim
    2 - Türkiye (pastanede garsonluk) asgari ücret 1400 birim - ys125 9950 birim (yalnız 2. işi seçersem cumartesi de çalıştırılma ihtimalim var, bazı günler geç çıkma vs.)
    Kardes sana ve senin gibi ulkemizi surekli avrupaya karsi asagi gorenlere MT09 la mutluluklar dilerim.. 1 dk durmayin derim ardinizdan su da dokeriz.

Almanya’da bir ekmeğin fiyatı en az 1 euro,

Domates en ucuz mevsimde 1.5 euro , domates kokusu bile alamazsın.

Patates 1 euro,

Kabak gibi , iri salatalık "tanesi" 50 cent (oyle kiloyla badem salatalik yok, iyi maaş almalisin asgari ucretle anca reyon izlersin) ,

Etin ortalama fiyatı 8-9 euro, tavuk 3 euro, balık 5-9 euro,

Sabit telefon aidatı 15 euro,

"TV vergisi" ayda 17 euro (sosyal yardım alanlar ödemiyor), ikinci tv ye ayrica ekstradan vergi. Obur vergilere hic girmiyorum (oluktan akan suyun bile vergisi var malum yagmur cok ,kafalari yakmayalim)

Birkaç ay giyebileceğiniz kalitede bir ayakkabı 30-50 euro.

Bir-iki yıl giyebileceğiniz kalitede takım elbisenin fiyatı 100-200 euro,

Bir paket sigara 5 euro (örn. L&M)

Türkçe günlük gazeteler 1 euro, Almanca bulvar gazeteleri 80 cent, ciddi gazeteler en az 1 euro 50 cent, dergiler ortalama 4 euro..

Esi de calisan varsa eve giren ikinci maasa vergi /kesinti 3/1 i alaman devletinin yok oyle cukka ..

Daha elzem gida ve ihtiyac urunlerinin fiyatları keza ayni pahali...

Saygilarimla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:25 ----------

Eklemeyi unutmusum 1+1 ev kirasi 500 euro dan basliyor eger tek basina 2 yada 3 odali ev tutarsan ona da vergi var bilgin olsun sonra niue uyarmadiniz bilgi vermediniz gibi aglamalar vs olmasin..
    bursalıali bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Ergün Er. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardes sana ve senin gibi ulkemizi surekli avrupaya karsi asagi gorenlere MT09 la mutluluklar dilerim.. 1 dk durmayin derim ardinizdan su da dokeriz.

Almanya’da bir ekmeğin fiyatı en az 1 euro,

Domates en ucuz mevsimde 1.5 euro , domates kokusu bile alamazsın.

Patates 1 euro,

Kabak gibi , iri salatalık "tanesi" 50 cent (oyle kiloyla badem salatalik yok, iyi maaş almalisin asgari ucretle anca reyon izlersin) ,

Etin ortalama fiyatı 8-9 euro, tavuk 3 euro, balık 5-9 euro,

Sabit telefon aidatı 15 euro,

"TV vergisi" ayda 17 euro (sosyal yardım alanlar ödemiyor), ikinci tv ye ayrica ekstradan vergi. Obur vergilere hic girmiyorum (oluktan akan suyun bile vergisi var malum yagmur cok ,kafalari yakmayalim)

Birkaç ay giyebileceğiniz kalitede bir ayakkabı 30-50 euro.

Bir-iki yıl giyebileceğiniz kalitede takım elbisenin fiyatı 100-200 euro,

Bir paket sigara 5 euro (örn. L&M)

Türkçe günlük gazeteler 1 euro, Almanca bulvar gazeteleri 80 cent, ciddi gazeteler en az 1 euro 50 cent, dergiler ortalama 4 euro..

Esi de calisan varsa eve giren ikinci maasa vergi ..

Daha elzem gida ve ihtiyac urunlerinin fiyatları keza ayni pahali...

Saygilarimla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:25 ----------

Eklemeyi unutmusum 1+1 ev kirasi 500 euro dan basliyor eger tek basina 2 yada 3 odali ev tutarsan ona da vergi var bilgin olsun sonra niue uyarmadiniz bilgi vermediniz gibi aglamalar vs olmasin..
    Yazdıklarını alt alta topladım.
    Hepsinden hergün birer kilo alsa, her ay takım elbise ayakkabı değiştirse daha harcayacak 1000 euro kalıyor adama yahu!
    Bence bir an önce atsın kapağı Almanyaya
    Tİme_shİft42, l3v3nt, Osm@n ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarını alt alta topladım.
    Hepsinden hergün birer kilo alsa, her ay takım elbise ayakkabı değiştirse daha harcayacak 1000 euro kalıyor adama yahu!
    Bence bir an önce atsın kapağı Almanyaya
    Matematigin masallah cok.kuvvetli 1500 euro asgari ucretren en kotu evde kalmasi durumunda kirayi cikinca (500euro) zaten sadece 1000 euro kaliyor. Ayrica ben emsal bir kac ornek verdim daha fazla giderler var, salataligin adet fiyatinin 50cent oldugunu da okumadigina eminim. Ulkemizin neden bu durumda oldugu aşikar..
    bursalıali bunu beğendi.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim kuzen 250 euro kira veriyor 1+1'e. ilk mesajda pastaneyi konu almam, kendisi pastanede çalışıyor onu örnek alıp yazdım. uydurup yazmadım yani rakamları. orda ekmek 1 euroysa burda 1 tl. yani aynı. şimdi, 1 euro ile 1 tl aynı mı diye soran olacak olursa, laf anlatamayız.

et, orada 7, türkiye'de 40.
    araba fiyatlarına girersek ağlarız.
    alkol sudan ucuzmuş, kanun çıkarmışlar, hiç bir içecek sudan ucuz olamaz diye, sudan 1 - 2 cent pahalı.
    geçen yaz oradaydım, kazanılan asgari ücrete göre, devamlı gözüm pahalı bir şeyler aradı. yok birader, türkiye'den pahalı olan şeyler genelde meyveleri. geri kalan hemen her şey daha ucuz.

bu arada, almancı youtuberler var. 250 euro kira konusuna inanmayan çok adam gördüm, o youtuberler'leri de bir izleyin görün. konu elbette eleştiri amaçlı açıldı. gidebilme imkanım olsa dakika durmam. vatanını seven ve gidebilme imkanı olan insanın da dakika durmaması lazım, çünkü ülkesine döviz getirecek
    Osm@n ve Thracian bunu beğendiler.
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:32 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:36 ----------

lityumiyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    25 yaşına kadar Berlin'de yaşayıp buraya dönmüş biriyle arkadaş olmuştum. Kendisi alman vatandaşlığı almamış ve 1 gün bile bir iş yerinde çalışmamış. Söylediğine göre devlet ona kendi vatandaşı olmamasına rağmen işsizlik maaşı sağlamış. Bunun yanı sıra aldığı sosyal yardımlar ve kazandığı statü cabası.

Buraya döndükten 3 sene sonra birden genel sağlık sigortası borcu 2500 tl çıkınca bence çok doğru bir tespitte bulundu. O da ; bu ülke vatandaşına para vermeden para isteyen bir ülke. Anlattıklarını dinlediğim zaman benim yüreğim sızlıyordu.

Hepimiz vatanımızı seviyoruz. 4 mevsimi aynı anda yaşayabilen buram buram tarih kokan bir ülke. Ancak hepimiz kabul edelim ki ülkemizin yaşam kalitesi çok düşük. Her şeye sürekli ama sürekli ağır vergiler ödüyoruz. Absürd saatlerde çalışıyoruz ve düşük maaş alıyoruz. Bu söylediklerimi asgari ücret kazanan işci sınıfı için söylüyorum. Son olarak hepimiz biliyoruz ki emeklilik yaşında avrupayla, maaşında ise afrikayla yarışıyoruz.
    Osm@n ve bursalıali bunu beğendiler.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

Mengu16 bunu beğendi.

gorefest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT09 Tracer
    Yahu çok mantıksız bi karşılaştırma , yıllardır sürüp gidiyor, böyle gelmiş böyle gitmesin tabiki fakat elma ile armut karşılaştırmasından farksız,

Bir yanda sanayi devi, avrupayı besleyen, parasını kabul ettirmiş Almanya, diğer yanda varını yoğunu satmış, günü kurtarma peşinde olan, vizyonsuz, beton kafalı Türkiye, bunu ülkemi aşağılamak için söylemiyorum en az sizin kadar belki de daha fazla ülkemizi seviyorsak gerçeğin yüzümüze vurmasını inkar etmek en büyük kötülük olur ülkemize, bu nedenle böyle bir karşılaştırma yapmaktansa ne yapılır da bizde o seviyelere çıkarız, biz göremeyiz fakat çocuklarımız bari düzgün standatlarda yaşasın insan gibi yaşasın, elhamdülillah, maşallahlarla olmuyor bu işler, bunu inkar ettiğimiz sürece anca birbirimizi yeriz. Akıllı olup, mantıklı düşününce zaten her çözüm bulunur.

Birde bi generalin sözü vardı çok doğru bulurum "Türkler vatanları için ölür fakat çalışmaz" işte özetimiz budur.
    Metehan07-70, fkambay, Osm@n ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Yurtdışında Türkiye gibi bir vergi sistemi yok misal Turkiyede 50.000 TL lik bir araba almak için 1 araç kendine 1 araçta devlete alıp arabayı 100.000 TL ye alıyorsun. Youtubede amerikada çalışan bir tırcı bir kişinin ortalama geliri 2000 dolar diyor ama marlboro amerikanın bazı yerlerinde 5 dolarken pahalı semtlerinde 15 dolara kadar çıkıyor diyor orda 2000 dolara 200 paket ile 133 paket arasında sigara alırken Türkiye de 117 adet alıyorsun. Türkiye de hayat ucuz ama alınan vergiler yüzünden hayat pahalıya geliyor

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    Meşazını aldım kardeşim, ama yanlış yaptığın kanaatindeyim.

Avustralya'da işe başlarsan garson olarak asgari ücretle 2.500 birim kazanırsın, 13.000 birime de sigortası vb her şey dahil MT-09'u alırsın.

Almanya gibi çalışanına değer vermeyen ülkelerle uğraşma derim. 6 ayda alacağına 5 ayda al MT-09'unu.

esetabu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 honda cbr 650f
    tamam.

mt al fazla yasamazsin. zaten ulkenin ... s.k.ler. bence guzel bi veda olabilir.
    uzun yol ruzgar uzun boy vs gibi seyler olmasa ben de dusunuyorum aslinda.

disturbed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sen ys125e yonel hemso. Tam parasinin motorudur.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)