Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Otomatik zincir yağlama hakkında bilgisi olan...

Motovento
    REKLAM ALANI
    altora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar havalar ısınıyor trafikteki motor sayısı hızla artıyor. Atım ve ben yakında yola revan oluruz inşaAllah. Kış boyunca bakımını yapmak bir tarafa can sıkıntısı bir sürü aksesuar yaptım. Elcik koruma, ön cam, çamurluk yükseltme, orta sehpa falan filan. Ama epeydir düşünmeme rağmen zincir yağlama konusunda bir çözüm üretemedim. Benim istediğim zinciri temizleyen aktif bir şekilde yağlayan otomatik bir sistem . Böyle bir sistem var mı? yoksa yapılamaz mı?. Bu konuda fikri olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    otomatik yağ damlatan zımbırtılar var da, otomatik temizleyici hiç duymadım
    efendy06 bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    İki tane diş fircasinin firca taraflari birbirine gekecek sekilde batlayip zinciri o iki fircanin arasina sokun motorada sabitleyin otomatik temizler ☺ ben zinciri yaglamadan once bu yöntem ile temizliyorum

5. otomatik zincir yağlama: motorda orta sehpa varsa, zinciri yağlamayı, temizlemeyi seviyorsanız gerek yok. zinciri temizlemek için baya bir eğilmek gerekli. bir kaç sefer deneyin, sonra "yok mu lan bunun pratik yolu?" demeye başlayacaksınız. pratik yolu bu. scottoiler marka en bilineni en pahalısı. elektronik olanı daha da pahalı. bazı motorlara ucuz, manuel olanı da takılamıyor. ama zincirin ve dişlilerin ömrünü uzatması ileride kendini amorti edecektir. sprey şeklindeki zincir yağları zincire yapıştığı için tozu da yapıştırır, çabuk kirlenir. ama scottoiler'ın yağı yapış yapış değil o sebeple kolay kolay kirlenmiyor. dolayısıyla 500 km'de bir temizleme ihtiyacı da olmuyor. temizlemek gerekse bile kolayca temizleniyor. dolayısıyla motorun zincirini bakımdan bakıma temizle(t)seniz de oluyor. büyük rahatlık.

orta sehpa takılamayan motorlara ismail marka orta sehpa uydurmaya çalışmak yerine otomatik zincir yağlama taktırmak çok daha mantıklı. hatta orta sehpa takılabilen motorlara bile orta sehpa için para ödenecekse, onun yerine otomatik zincir yağlama sistemi almak bence tercih edilir.
    Kendimden kopyala-yapıştır seklinde alinti
    Kızıl pars ve Nathan bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Zinciri otomatik yağlamak tamam da, yahu ben bizzat bir sürü teçhizat ile resmen 1 saatte ancak temizleyebiliyorum o zinciri, otomatik nasıl olacak ki Acaba ben mi çok beceriksizim? Zincir temizlemek için özel fırça getirttim, bazot, gazyağı falan her şey var, arka sehpa var, ev müstakil, bahçe var, sondaj var, ucunu kaçırdın mı sağa sola saldıran bir basınçla su akıtan hortum var. Yine de motorumun detaylı temizliği 3 saati geçiyor.
    ogzcngdk bunu beğendi.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zinciri otomatik yağlamak tamam da, yahu ben bizzat bir sürü teçhizat ile resmen 1 saatte ancak temizleyebiliyorum o zinciri, otomatik nasıl olacak ki Acaba ben mi çok beceriksizim? Zincir temizlemek için özel fırça getirttim, bazot, gazyağı falan her şey var, arka sehpa var, ev müstakil, bahçe var, sondaj var, ucunu kaçırdın mı sağa sola saldıran bir basınçla su akıtan hortum var. Yine de motorumun detaylı temizliği 3 saati geçiyor.
    benimde aynı, zincir temizlemek ve yağlamak 1, 1.5 saat sürüyor şaka gibi

ama sevdiğim için dert etmiyorum, motorun temizlenmesini mecburen 2-3 güne bölüyorum

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendimden kopyala-yapıştır seklinde alinti
    yapışmayan yağı zincir kısa sürede atar üzerinden, bi de bu var ama?

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yapışmayan yağı zincir kısa sürede atar üzerinden, bi de bu var ama?
    Sürekli yağlanıyor ise bir taraftan, diğer taraftan yağı atması zinciri yağsız bırakmaz diye düşünüyorum.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

altora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaw bir zamanlar motorum yoktu paramda yoktu melül melül bakardım yolda bir motor görünce e tabii akşamlarıda burada muhabbet ederken konu zincir yağlamaya geldiğinde çok kızardım zincirin derdinden hayıflanan motorculara lan benim motorum olsun ben ona süt banyosu bile yaptırmazsan namerdim derdim zincir yağlama neymiş. Sonra motorum oldu tekrardan çok şükür zincir yağlama işinden de hiç bizar olmadım. Seve seve yapıyorum motorumun bütün bakımlarını . Ustalara bile güvenmedim servis manueline bakarak kendim rektefiye yaptım. Ama gel gelelim arasıra yağlamak bile bazen az olabiliyor. Epeydir araştırıyorum şöyle adamakıllı zincir yağlama sistemi yok maalesef. Onuda tasarlayıp kendimiz yapıcaaz galiba. Ama bu konuda tecrübeli arkadaşları dinlemek fikirlerini almak isterim.
    Kızıl pars ve Ergün Er. bunu beğendiler.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Merhaba.
    Ben birara ciddi ciddi düşünüp teknik dokümanlarını incelemiştim.
    Hatta firma merkezi ile yazışmıştım.

Aklımda kaldığı kadarı ile aktarayım;

Scottoiler markadan gidecek olursak, elektronik olan ve olmayan iki modeli var.

Yanlış hatırlamıyorsam fark şöyle idi;
    Elektronik olan motorun hareketini algılayıp periyodik olarak damlama usulü yağlıyor.
    Hız 20 km olduktan sonra yağlamaya başlasın ve her 3 sn'de bir damla atsın vb. ayarlar yapılabiliyor.

Elektronik olmayan ise motorun hareketini değil, çalışmasını algılayabiliyor, yağlama manuel aktive ediliyor.
    Hıza bağlı olmasa da yağın damlama sıklığı ayarlanabiliyor ama saniye cinsinden değil, deneme yanılma ile.

Sonuca gelirsek, bu sistem bazı BMW motorlarda standart olarak geliyormuş ve kalitesi kabul edilmiş bir sistemmiş.
    Yağın özelliği nedeni ile hem yağlayıp hem de temizliyormuş.
    Yağ zincirden atılırken olası kiri pisi de alıp gidiyormuş.
    Kullanılan yağ da çevreyi kirletmeyen bir ürünmüş.
    Sanırım soğuk ve sıcak mevsimler için iki ayrı yağ vardı.
    Her motora her model olmuyor, bazısınıa sadece elektronik bazısına sadece mekanik ya da model yılına göre değişebiliyor.
    http://www.motoplus.com.tr/kategori/35/Scottoiler

Uzun vadede kendini amorti ediyor diye hesaplamıştım ama tek seferde verecek o kadar param yoktu.
    Hoşuma gitmeyen tarafı, hıza bağlı olarak yağlamanın aktif olarak değişmemesi olmuştu.
    Elektronik olanda bile hızı algılayıp yağlamayı artıran ya da azaltan bir sistem yok.
    Mekanik olan ide hepten garip, kırmızı ışıkta damlatmaya devam ediyordu diye hatırlıyorum.
    altora bunu beğendi.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Bu sistemler zincirin her baklasini esit yaglayabiliyor mu?

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    zincir temizliği ve yağlama işi epey zevkli bir iştir bana sorarsan. zincirin o leş halinden parıl parıl parlayan haline dönüşünü zevkle izlersiniz. boşver otomatik sistemleri. kendin temizleyip kendin yağla.
    Metehan07-70 bunu beğendi.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çoğunluğu şehiriçi gezen sürücüler için süper gereksiz bir masraf olur. Temizleme kısmı neden tartışılmış bilmiyorum çünkü otomatik temizleme diye bir şey yok. Bunun dışında zinciri devamlı yağladığı için toz toprak tortusunun da sürekli üzerine yağ basarak temizlenmesi gereken periyodu sıklaştırıyor.

Zahmetten kurtulmanın yolu yok yani otomatik yağlama kullansan da.

Scottoiler ve benzerleri yalnızca bir kerede 1000 kmden uzun yola bolca çıkan biriysen kullanışlı.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    O güzel, hayat dolu, eglenceli kisilikleri ile taninan motorcu abiler ne kadar üşengeç olmuşlar, rahmetli başkan Kenedy mezarında ters döndü, hemde motosikletle ve bu konuyla hiç alakası olmadığı halde.

Hocam, büyük ihtimal Enduro'cu değilsindir, olsaydı %90 hissederdim.
    Neden mi enduro konusu açtım ? Gel beni bir defa zincir temizlemeye "Çalışırken" izle, zincirinden af diler tövbe istersin.
    Beterin beteri var.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Arduino uno, hız sensörü 1 adet de dc motor ile çok rahatlıkla yapılabilir. Ama şişedeki 90w yağı serum hortumuna nasıl aktarırım, bana bu lazım.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arduino uno, hız sensörü 1 adet de dc motor ile çok rahatlıkla yapılabilir. Ama şişedeki 90w yağı serum hortumuna nasıl aktarırım, bana bu lazım.
    Orası en kolayı, fizik kuralı gereği yağ zaten borudan aktıkca şişeden emme yapar.

http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...a-sistemi.html

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:57 ----------

Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orası en kolayı, fizik kuralı gereği yağ zaten borudan aktıkca şişeden emme yapar.

http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...a-sistemi.html
    jimi_hendrix bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı altora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar havalar ısınıyor trafikteki motor sayısı hızla artıyor. Atım ve ben yakında yola revan oluruz inşaAllah. Kış boyunca bakımını yapmak bir tarafa can sıkıntısı bir sürü aksesuar yaptım. Elcik koruma, ön cam, çamurluk yükseltme, orta sehpa falan filan. Ama epeydir düşünmeme rağmen zincir yağlama konusunda bir çözüm üretemedim. Benim istediğim zinciri temizleyen aktif bir şekilde yağlayan otomatik bir sistem . Böyle bir sistem var mı? yoksa yapılamaz mı?. Bu konuda fikri olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum.
    Aslında o yağlama sistemini yapmak çok zor değil. Böyle yavaaaaş yavaş zincire yağ damlatacak şekilde bir düzenek iş görür. İnce akvaryum hortumu,ona uygun bir tane küçük musluk depo niyetine de plastik bir şişe.

Tabii bu sadece uzun yolda faydalı olur.

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürekli yağlanıyor ise bir taraftan, diğer taraftan yağı atması zinciri yağsız bırakmaz diye düşünüyorum.
    mesele zincirin yağsız kalmasından ziyade, yağın etrafa sıçraması. jant, lastik, pantolon, ayakkabı leş gibi olur.

schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    Tutoro marka manuel yağlayıcılara bakmanızı tavsiye ederim. Motoru satmasaydım mutlaka alacaktım. Kullananlar genellikle memnun, üstelik yağ masrafından önemli ölçüde kısarak parasını çıkarıyor, zinciri sürekli yağlı tuttuğu için ömrünü uzatıyor, her türlü faydalı yani.

Arkadaşlar, otomatik nasıl olur bilmem ama kauçuklu gres yağı diye bir ürün var. Bundan kullanın. Ucuz ve performanslı. Zincire yapışıyor. Çok kaliteli.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)