Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

bu motor tipi modeli nedir, yeni başlayacak olana tavsiye

Motovento
    REKLAM ALANI

merhaba,

motor kullanmıyorum ama merakım var ve başlamak istiyorum. racing motorlara ilgim yok, daha çok rahat tur motorları, cruiser tarzı motorlar ilgimi çekiyor. chopperlar ilgimi çekmiyor. otoparkta bu motoru gördüm ve görüntüsü, teker kalınlığı hoşuma gitti. modeli, bu tarz motorların fiyatları nedir?

ve yeni başlayan biri (ben) bu tipte motor kullanmak istiyorsa nasıl bir motor alarak başlamalı ? ybr 125 mi ? sonuçta bu işe 12-13 binden fazla ayıramam eğer alırsam. araba ehliyetim var, ve dediğim gibi ileride şehir içinden çok şehirlerarası hatta yurtdışına gidebileceğim motorlar kullanmak istiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Cruiser..
    Bu jantlar hyosung gv250 ye benziyor.
    Başlangıç tavsiyesi için ise, parçaları daha ucuz, fazla plastiği olmayan, hafif bir düşük model YBR 125 olabilir. ( 2005 model gibi )
    Motor kullanımı kadar, motor ustası bulmak benim için en önemli konudur.
    Çunku, sağlam.olmayan usta, insanı motordan ve hatta hayattan soğutur.

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Kuba Superlight 150 veya 200. Sadece ön far değiştirilmiş. Çok hor kullanmışlar.

kaanklky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Alıntı 06Serhat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuba Superlight 150 veya 200. Sadece ön far değiştirilmiş. Çok hor kullanmışlar.
    Bu bir tarza donusebiliyor hocam.
    Bkz: rat bike.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cruiser..
    Bu jantlar hyosung gv250 ye benziyor.
    Başlangıç tavsiyesi için ise, parçaları daha ucuz, fazla plastiği olmayan, hafif bir düşük model YBR 125 olabilir. ( 2005 model gibi )
    Motor kullanımı kadar, motor ustası bulmak benim için en önemli konudur.
    Çunku, sağlam.olmayan usta, insanı motordan ve hatta hayattan soğutur.
    peki ustayla, masrafla uğraşmamak istiyorsam bir scooter almam daha mantıklı olur değil mi ?

Grumpy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı northman3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki ustayla, masrafla uğraşmamak istiyorsam bir scooter almam daha mantıklı olur değil mi ?
    Bence mantıklı olmaz, baslangıc sınıfı ıcın olmaz en azından. Scooterde hız=devır demek. Devırse motora yuklenmek demek. Rakamları mısal vererek bır scooterde 9000 devırde 90km hızla gıtmek vıteslı bır motorda 5. vıteste 4-5000 devırde 90km hızla gıtmekten daha fazla zarar verır motora, zarardan kasıt daha cabuk asındırır/yıpratır dıye dusunuyorum mantıken. Yanlısım varsa duzeltın lutfen.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    250cc cruiser baslangic motorudur zaten... 600cc cruiser, 250cc SS civari guc uretir.
    Kızıl pars bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Vitesli bir motorla devam edecekseniz, vitesliyle başlamak evladir diye düşünüyorum.
    Ayrıca, scooterlar bana teker çapı açısından pek guvenli gelmez.
    Scooter yerine cup yahut hafif bir cruiser daha mantıklı olur ama boy ve kilo oranımızı bilmeden bunu söylemek zor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:40 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250cc cruiser baslangic motorudur zaten... 600cc cruiser, 250cc SS civari guc uretir.
    Hem evet hem hayır diyebilmek mümkün.
    Bir hyosung Gv 250 başlangıç motoru olamazlar ( 10.000 devirlerde gezer çünkü) ama bir kanuni varacak 200 için mümkündür.
    Ülkemizde bunun için eskiden çırağı, intruder 250 ler varken bu. Yelpaze daha genisti ama Japonlara bir geri çekilme oldu.

Ben tavsiye edecek olsam,
    Önce iyi bir usta araştırirdim, mümkünse cruiser grup toplantılarına katılmaya çalışırdım. Hatta motor gruplarına katılmak daha mantıklı. Fikir alışverişleri ve farklı modellerin en azından üzerlerine oturarak gerçekten ne istediğimi bulmaya çalışırdım.
    Bire bir iletişim gibisi yok.
    Ben de cruiserla başladım ama viraj almakta zorlandığımı hissettikce naked modele döndüm ve bu sefer de arazi ve rüzgar handikaplari ve yolda engel aşmayı sevdiğimden endurolardan ve endurolardan da asfalt disinda hantal olduğunu görünce trail endurolara dondum.
    Tarzlar zamanla oturacaktır.
    Kendinize zaman tanıtım, en doğru seçimi ruhunuzun yapacaktır..
    northman3 ve Kızıl pars bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Fiyatı 3000 TL falandır, ben resimdekine 1000 TL vermem.
    bursalıali bunu beğendi.

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merhaba,

motor kullanmıyorum ama merakım var ve başlamak istiyorum. racing motorlara ilgim yok, daha çok rahat tur motorları, cruiser tarzı motorlar ilgimi çekiyor. chopperlar ilgimi çekmiyor. otoparkta bu motoru gördüm ve görüntüsü, teker kalınlığı hoşuma gitti. modeli, bu tarz motorların fiyatları nedir?

https://store.donanimhaber.com/6d/eb...bd1aed4e9b.JPG

https://store.donanimhaber.com/15/a4...bc0538ac99.JPG

ve yeni başlayan biri (ben) bu tipte motor kullanmak istiyorsa nasıl bir motor alarak başlamalı ? ybr 125 mi ? sonuçta bu işe 12-13 binden fazla ayıramam eğer alırsam. araba ehliyetim var, ve dediğim gibi ileride şehir içinden çok şehirlerarası hatta yurtdışına gidebileceğim motorlar kullanmak istiyorum.
    Bu gördüğün çinli 250cc çapır tipli motorlardan biri. Tek farkı mat siyaha boyanmış, selesi kaplanmış bir de farı değiştirirlmiş.

12-13bin tl'yi şu şartlarda bir motora bağlamanı tavsiye etmem. Büyüklerimizin dediği şeyin haklı olduğunu ben de gördüm. Şekle yürüme kaliteye yürü.

Ama yok dersen ki "ben ille de bu tarz istiyorum" arkadaşların dediği gibi Kuba/Keeway Superlight 200 iyi diyorlar, kullanmadım bilmiyorum ama forumdan bir bak istersen.

Hangi motoru alırsan al mutlaka lastikleri değiştirmen lazım. En düşük lastik masrafı olanlar Scooter veya YBR ki onlar da bile lastiklerin tanesi 100-150TL arası. Daha büyük ebatlarda lastiin tanesi 400-500TL'ye kadar (dahası da var ama yazmıyorum) çıkıyor. Bütçeni ayarlarken bunları da hesaba kat. 50-100TL'lik basit sorunlardan bahsetmiyorum bile. 0kmolsun ikici el olsun hepsinde bu ufak masrafları yapacaksın.

O yüzden ikinci el ekonomik basit bir motor almanı tavsiye ederim.
    northman3 bunu beğendi.

erreguay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O yerdeki yağ mı???!!!! Yoksa sadece çamur mu??
    halilom bunu beğendi.

ddh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    boy kilo oranın nasıl bilmiyorum ama yeni başlayacaksan biraz daha küçük pratik yapabileceğin bişey tercih etmelisin.

Snn.Arc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250R-Honda NC700S
    YBR125 öğrenmek için ideal motorlardan biri, bende 14 yaşındayken onunla öğrendim. Hafif, kontrolü kolay, hız yapmayan pek tehlikesi olmayan bi motosiklet. Bana göre sağlam ve kaliteli ayrıca. Babam yıllardır YBR kullanır Arkadaşların dedikleri gibi kullanmayı öğren basit bi motorla, tarzını anlarsın zaten zamanla.
    halilom bunu beğendi.

pekala, o halde çinli cruiserdan vazgeçtik. zaten çinliymiş, keeway değil kuba gaziantepte üretiliyormuş anladığım kadarıyla. kalın teker masrafıda varmış.

daha önce motora binmediğim için, ikinci el ybr ile herhangbir scooter arasında kaldım. şimdi bunların arasındaki farklar ybr vitesli olduğu için az mı yakıyor. fakat trafikte scooter kullanmak benim gibi yeni başlayan biri için daha mantıklı değil mi? trafiği mi okuyacağım vitesemi alışacağım?

boy 183-84 kilo 76-77 spor yapıyorum düzenli olmasada

önerileriniz için teşekkürler söyledikleriniz benim için önemli

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Bence kritik olan sorun : Araba ehliyeti var ama motor ehliyeti yok.
    Eğer A sınıfı ehliyet yoksa önce ehliyete başvur,
    orada hem fikir alşverişi olur,
    hem iyi kötü bir motora biner, ne nasıl oluyor anlarsın.
    Bu durumda mutlaka vitesli motor ile başla derim çünkü sınav vitesli motor ile yapılıyor.
    Ehliyet var da pratik yoksa, ben olsam yine ilk önce vitesli motoru denerdim.

Yeni başlayanlar için en iyi iki alternatif, YBR125 ya da CBF150.
    Makul fiyatlı, kaliteli, ekonomik.

Scooter kullanmak -bence- daha kolay ya da zor olmaktan ziyade farklı.
    Sol elde fren var, ayaklar boşta, oturuş şekli farklı, viraj alma şekli farklı vb.
    halilom bunu beğendi.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence kritik olan sorun : Araba ehliyeti var ama motor ehliyeti yok.
    Eğer A sınıfı ehliyet yoksa önce ehliyete başvur,
    orada hem fikir alşverişi olur,
    hem iyi kötü bir motora biner, ne nasıl oluyor anlarsın.
    Bu durumda mutlaka vitesli motor ile başla derim çünkü sınav vitesli motor ile yapılıyor.
    Ehliyet var da pratik yoksa, ben olsam yine ilk önce vitesli motoru denerdim.

Yeni başlayanlar için en iyi iki alternatif, YBR125 ya da CBF150.
    Makul fiyatlı, kaliteli, ekonomik.

Scooter kullanmak -bence- daha kolay ya da zor olmaktan ziyade farklı.
    Sol elde fren var, ayaklar boşta, oturuş şekli farklı, viraj alma şekli farklı vb.
    anladım. o zaman en az yakan motora yöneleyim. buda vitesli demek değiL mi ? scooterlar her zaman fazla yakıyor anladığım kadarıyla ?

anlamadığım birşey var, ybr 125 ya da cbf150 bunlar hep başlangıç motoru deniyor tamam güzel ama cidden en az yakan motor bunlar mı ? yani alternatif yok mu mesala daha az yakan yıllardır kuryeler ybr 125 kullanıyor ve ikinci el almak istendiğinde düzgün bir motor bulmak biraz zor gibi geldi bana. birde lastik olarak neden üzerinde iyi lastik gelmiyor ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)