Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Akrapovic Egzoz Yüzünden Ceza ve Trafikten Men

Motovento
    REKLAM ALANI
    M.Cankurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696 (2013)
    Herkese iyi forumlar

Arkadaşlar dün akşam saat 23:00 sıralarında çevirmeye takıldım. Motorumda headers akrapovic egzoz mevcut ve tabiki susturucusu olmasına rağmen ceza yemiş bulundum. Asıl canımı yakan konu ne bir desibel ölçümü yapıldı nede başka bir şey yetkili amire sorduğumda ise ben kulağıma bakarım diyerek cevap verdi.

Polis abimiz elimize trafikten men için 7 günlük bir izin belgesi verdi, bu sure içinde orijinal egzoz u takıp emniyete gitmem gerekiyormuş.

Sorum şu; Elden imzalı şekilde aldığım cezanın herhangi bir itiraz hakkı varmıdır. Varsa bu süre nedir.

Ve ; Eğer diyelim orijinal egzoz la gidip emniyete göründükten sonra, tekrar abart egzozumu takıp çevirmeye bir daha takılırsam ne gibi işlem yapılır.

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    R25
    Cezayı yemişsin hala egzozu geri taksam diyorsun, tak bidaha ye, polis abine hal verdim simdi
    Anfibi ve exhell bunu beğendiler.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    var.
    ceza kağıdının arkasında yazar.
    sulh ceza mahkemesine cezanın iptali için başvurabilirsin.
    egzozun orijinal değerlerini gösteren belgen var ise işin kolaylaşır.
    polizten haz etmediysen ayrıca idare mahkemesine tam yargı ve taminat davası açabilirsin.
    forumda konuya vakıf avukat arkadaş var ise yol göstersin.
    zaten suyumuzu çıkarıyorlar. bir de bu tip saçmalıklara gerek yok.
    kurufasulye, baltaaa, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Bi cacık çıkmaz bana usulsüzce 2 ayrı ceza yazıldı kırmızıda beklerken bunlardan biride trafiği tehlikeye atmaktı makas vs ama ben duruyordum mobesede var görüntülere rağmen benim polisim işini bilir dediler 2 itirazda reddedildi uğraşma bence

Motosikleti
    MT 07 abs Race Blue
    Neresi saçmalık ben de motorkullanıyorum ama yasal değil sonuçta orijinali yüksek sesli egzos ile değiştirmek. Kim kimin suyunu çıkarıyo plakalı ehliyetli ve aşırı ses çıkarmayan bi motor ve motorcuya kimse bişey demez, arkadaşlar bi hobimiz var onu da kurallara uygun yapalım, itiraz yolu açık ayrıca trafik hakimlerine vs ama burda arkadaşınki durduk yere ceza ödemeyim sonra geri değiltiririm zaten , bi nevi amacını belli etmiş, polis bi hafta izin vermiş normale çevirirse men etmeyelim hemen diye güvenerek, bu zat da istismar örneği gösteriyo işte, askere polise düşmanlık yaretmaya çalılıyosun kardeş

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Alıntı Reşat06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neresi saçmalık ben de motorkullanıyorum ama yasal değil sonuçta orijinali yüksek sesli egzos ile değiştirmek. Kim kimin suyunu çıkarıyo plakalı ehliyetli ve aşırı ses çıkarmayan bi motor ve motorcuya kimse bişey demez, arkadaşlar bi hobimiz var onu da kurallara uygun yapalım, itiraz yolu açık ayrıca trafik hakimlerine vs ama burda arkadaşınki durduk yere ceza ödemeyim sonra geri değiltiririm zaten , bi nevi amacını belli etmiş, polis bi hafta izin vermiş normale çevirirse men etmeyelim hemen diye güvenerek, bu zat da istismar örneği gösteriyo işte, askere polise düşmanlık yaretmaya çalılıyosun kardeş
    Yüksek sesli değil, susturuculu diyor. Tam okuyun yazılanları. Desibel ölçümü yapılmadan ceza kesilmesi usulsüzlüktür. Polis muhtemelen ceza kotasını doldurmak için yapmış. Ayrıca 1 hafta izin polisin inisiyatifinde olan bir şey değil, yasal bir süreç. Öyle polis güvendi diye bir hafta izin vermez. Polise ya da askere bir düşmanlık yok. Hemen provokatif yorumlar yapmayın.

Zamanında Beşiktaş'tan Boğaz Köprüsüne katılımda polis beni de çevirdi araba kullanırken. Ehliyet, ruhsat, alkol ölçümü hepsini yaptı. Sonunda "tamam devam edebilirsiniz." dedi. 10 gün sonra ceza makbuzu geldi. PLAKASINA diye yazılmış kemer takmama cezası. 12 senedir 1 gün olsun kemerimi bağlamadan yola çıkmamama rağmen hem de.

Böyle saçma sapan yorumlarla insanları galeyana getirmeye çalışmayın. Haksız yere ceza yemiş kaç insan var bu ülkede.
    Umit1923, Buraki, onuriskender ve 9 diğerleri bunu beğendiler..
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

Capitao_3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125(Sell)- RTR 150(Sell)- CBF 150- TNT 250
    egzozoun standartlara uyduğunu gösteren bir belge ile itiraz edersen sonuç alırsın..

boora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Uğraşıpta sonuç alamazsın bence. Benim eski motoru egzoz yüzünden trafikten men ettiler çevirmede direkt bağladılar. Yediemin otoparkında egzozu değiştirdim orjinali taktım emniyete gittim. Yunus polislere telefon ettiler kontrol edin diye ondan sonra bir imzalı kağıtla motoru aldım. Mahkeme işi daha çok uğraştırır seni

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    egzozun ruhsata işlenmesi gerekmiyor muydu; ben mi yanlış biliyom?

ayrıca o polisin kulağına ...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Egzozdan ceza yiyen ve buraya başlık açan kaç kişi oldu sayısını unuttum artık.
    Daha önce de yazdık.
    Egzozunuza desibel ölçümü yapmak zorunda değil kimse.
    Tıpkı kornanıza yapmak zorunda olmadığı gibi.
    Bir cihaz ya da parçanın trafikte kullanılması yasaksa yasaktır.
    Burada mesele egzozunuzun orjinal olması değil homolog olması.

Motosikletinize istediğiniz egzozu takabilirsiniz. Yeter ki homolog olsun.
    Yani devlet tarafından yasal sınırlar dahilinde üretildiğine dair bir onay belgesi olması gerekiyor.
    Satılan egzozla birlikte bu belge de verilir.
    Bazı ülkelerde bu değişiklik ruhsata işlenirken bazılarında belgeyi yanınızda taşımanız yeterli oluyor.
    Türkiye'deki prosedürü bilmiyorum.
    Fakat muhtemelen Türkiye'de de aynıdır.

Peki egzoz homolog değilse ne olacak?
    Çok basit trafikte kullanmayacaksınız.

Çünkü taktığınız egzoz homolog değilse yarışlar, gösteriler vs gibi sınırlı kullanım için üretilmiştir.
    Örneğin pist lastikleriyle de trafiğe çıkamazsınız.

Tüm bunların dışında sesle ilgili konular farklı değerlendirilir.
    Yani egzozunuzun orjinal ve onaylı olması sizi ses nedeniyle ceza yemekten kurtarmaz.
    Diyelim ki egzozunuz orjinal ama patlak.
    Bağırta bağırta geziyorsunuz.
    Polis ceza yazmayacak mı?
    Yazar.
    Orjinalmiş, onaylıymış hiç bakmaz.

Tüm bunlara rağmen cezaya itiraz hakkınız tabi ki var.
    Ama ne sonuç alacağınızı üstte yazdıklarıma bakarak sanırım kestirebilirsiniz.
    espresso, fabialife ve pea bunu beğendiler.

Pangea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR 125 X
    Orjinal akrapoviç egzozların kutusundan yola uygunluğuna dair bir belge çıkar.Bununla birlikte mahkemeye başvurun ölçüm yapılmadığını da söylerseniz büyük ihtimalle ceza uygunsuz kesildiği için iptal edilecektir.

ölçüm cihazı olmayıp ceza yazmak ? sabah amirinden sağlam fırça yemiş belli ki 'oğlum rıza ne yap et akşama kadar 5000tl ceza kes'..

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Geçmiş olsun. Fuara giderken önümde iki kişi sohbet ederek gidiyordu. Kulak misafiri oldum. Hararetle orijinal egzost değişimini konuşuyorlardı. Şöyle düşündüm. "Bu kadar yıldır motosiklet kullanıyorum. Hala bu işi öğrenemedim. Çünkü, benim için egzost motorun yanma gazını minimum gürültü ile atan bir parça". Sık sık gittiğim İstanbul-İzmir yolunu böğüren bir egzostla gitmektense kulağımın dibinde davul zurna çalınmasına razı olurdum. Öğrenemedik gitti şu işi...
    ee_ee bunu beğendi.

Eğer egzosun trafiğe uygunluk belgesi varsa(kutusundan küçük bi kağıt şeklinde çıkıyomuş) bu egzosun yasal sınırın altında ses ve emisyon değerlerine sahip olduğu anlamına geliyormuş, yani NORMAL şartlar altında ceza kesemiyorlar! Ama kestilerse, cezayı kesen trafik şubenin bağlı olduğu bölgenin sulh ceza hakimliğine başvurabilirsin. Ayrıca istersen polis hakkında görevi kötüye kullanma nedeniyle dava açabilirsin.
    Not:Tüm bunları fuarın ilk günü olan bi konferansta dinledim, videoya çekiyolardı muhtemelen yayınlarlar, o videoyu bulursan daha iyi bilgi ögrenebilirsin.
    Not 2: Çok emin bi şekilde yasal yolla ithal edilen hiç bir egzosa ceza yazılamaz dediler(susturucusu falan sökülmediyse).Eğer yasal sınırlara uymuyorsa zaten ithal edilemiyolarmış.

sikayetname - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 250R
    burası muz cumhuriyeti kimi kime şikayet ediyosun o ceza devlete afiyet olsun sanada geçirenler saolsun hey yavrum heyyy

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    egzozun ruhsata işlenmesi gerekmiyor muydu; ben mi yanlış biliyom?

ayrıca o polisin kulağına ...
    Aksesuar ruhsata işlenmez.
    https://www.instagram.com/besafes1kr/

Aksesuarlar ruhsata işleniyor (şaside değişiklik yaptığı söylenen arka çanta gibi) fakat egsoz aksesuar değil yedek parça olarak geçiyormuş, bu yüzden ruhsata işlenmiyormuş.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı halilemre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aksesuarlar ruhsata işleniyor (şaside değişiklik yaptığı söylenen arka çanta gibi) fakat egsoz aksesuar değil yedek parça olarak geçiyormuş, bu yüzden ruhsata işlenmiyormuş.
    çanta proje çizdirilerek işlenıyor egzoz falan işlenmez
    https://www.instagram.com/besafes1kr/

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    r25 in susturucusuz sesi evlerden ırak olsun. lanet bir şey. susturuculu ile bir şey dememesi gerekirdi aslında. tüm mesele doğru adama denk gelebilmek demek ki..

Motosikleti
    Pulsar RS 200
    Al bi cahil daha. .. git la burdan

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)

Bu Konudaki Etiketler