Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

"Güvenlik için yüksek sesli egsoz" kandırmacası

Motovento
    REKLAM ALANI
    Deaffrog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Frogeye
    Yok öyle bir şey,

Sektörden aldığı manolarla krallar gibi yaşayan borazanların uydurmasının dik alasıdır.

Siz de ben de biliyoruz motorlarımıza taktığımız yüksek sesli egsozun güvenliğimize zerre kadar katkısı yok. Hatta zaman zaman trafikteki diğer araç sürücülerinin içindeki hayvanı uyandırarak bizi avlamaya çalışan yaratıklara dönmelerine sebep olmaktadır..

Peki , neden bu patırtı gürültüyü severiz ?

Severiz çünkü ;

- Gerçekte olduğundan/olduğumuzdan çok daha güçlü gösterir.
    - Gerçekte olduğundan/olduğumuzdan çok daha hızlı hissettirir
    - Kızlar bu sese bayılır (Bu konuda şüpheliyim. Egsoz sesi için bana yıldırım aşkına tutulan bir kız görmedim. Kurbağa olduğum için mi işe yaramıyor acaba )
    - +5hp garantidir
    - Fiyatını arttırır.

Ama gerçekler pek de öyle sanıldığı gibi değildir.

Sadece egsoz değiştiği için bir motorun gücü artmaz. Bu değişiklik ile beraber motor üzerinde mutlaka ayarlamalar yapılmalı ve makinanın çıkış tarafında düşen basıncın etkileri avantaja çevrilmelidir. Elde edilecek avantaj, en iyi ayarlarla bile %1-2 civarında olacaktır.
    Gelişigüzel takılan bir egsoz makinayı öldürmek için en iyi yöntemdir. Yakıt artar , yağ tüketimi artar , sübap ayarları zamanından çok daha erken değişir ,özellikle egsoz süpaplarında aşınma aşırı artar. Motorun fiyatına olan katkısı hiçbir zaman sizin o egsoz için yaptığınız harcamayı karşılayacak miktarda değildir.

Gerçek anlamda motorun verimini arttıran bir egsoz sisteminin uygulanması karmaşık bir uzmanlık işidir ve oldukça pahalıdır. Motora ilave olarak sağladığı küçük güçten ziyade , emisyon kurallarına uymak için kullanılan 20-30 kiloluk sanayi tipi tüpe benzeyen ekipmandan kurtulup motoru hafifletmeyi sağlar

Yani,

Biz o egsozu sırf millet bakıp "abooow" desin diye takarız....

Yahu kurbağacığım egsoz da takmayalım mı motora dediğinizi duyar gibiyim. Takın kardeşim elbette takın ,caddede gazlayıp ortalığı inim inim inletin . Gümbür gümbür bir sesle güzel kızların ilgisini çekin . Ekiplerin yanından geçerken debriyajı çekip sesi kısmayı ihmal etmeyin. Ama bunun için güvenliği falan bahane etmeyin

Benim motorumdaki egsozun sesini sorarsanız

Bilmiyorum ki ben sağırım

Salute
    pea, Osm@n, Metehan07-70 ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    aynen dediğin gibi egsozların en haslarından biri akrapovic bile max 0,9 kw verebiliyor. öyle 5 bergir filan hikaye zaten 3 4 silindir olmadıktan sonra egsozda pata pata olduğundan hoşuma gitmiyor

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Olsun o bizim için bir sevgi bir yaşam biçimi.
    (Şu anki motorum hala orjinal egzozlu)

Motosikleti
    Tmax 530
    Kendi gorusunuz tabii ama guvenlik konusundaki yoruma katilmiyorum.

Ciddi anlamda farkediliyorsunuz, eksi yonleri yok mu var tabii. Egzozuna gore, rahatsiz ediliyor cevre.

Ne demis ustadlar; "loud pipes, save lifes"

Motosikleti
    HONDA CBR 600
    eksoz sesı benım hosuma gıdıyor gumbur gumbur hos oluyor motora beygır falan ekleme olayı hıkaye tabıkıde ama sunu soylemek de gerek eksoz takılan bı motor 4 sılındırler ıcın soylım ozellıkle gelırken arabadakı ınsanlar bı ne gelıyor dıye etrafına bakıyor adam onume kırınca eksozu otunce korkuyor yol acıyor fark ettıyor cıdden
    ferhatkars bunu beğendi.

Güvenlik konusunda faydası var öyle demeyin. Boru gibi mahalleyi ayağa kaldıran egzoz diğer sürücüyü motosiklet sürücüsünün barzo, apaçi olduğu, bir mücadelede cepten falçata çıkabileceği konusunda uyarıyor.
    pea, espresso ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    bi de farkedilmek adına köreltircesine arkadan çakarlarla gelen arkadaşlar var..aç farını gel arkadaş, derdin nedir yani senin ?

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Iki zamanlinin en ölü egzosu ağaç testeresi gibi zaten, freddy kruger geliyor Allahima kitabıma, yiyen varsa fark etmesin.
    Hadi bakalım.
    Kızıl pars ve Kdr543 bunu beğendiler.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Benim eski full sistem çipli termignoni +4,5hp veriyordu ve egzozsuz motora bınmem ses herzaman güçtür aşktır ama güvenliğide bence saglıyor soldan soldan kapatır gelırken kimse yola atlamaz ve kımın yanından gecsem aynadan bana baktıgını goruyorum

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Deaffrog adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motorumdaki egsozun sesini sorarsanız

Bilmiyorum ki ben sağırım

Salute
    Aga bir de bişey soracam, kurbağaların ağızdan duyduğunu söyleyen bilim adamları var o doğru mudur peki?

Sağır ayağına bizi yiyor olmayasın sakın

Motosikleti
    Kawasaki ZX-6R 636 2006, Ducati Scrambler
    Egsoza verilecek paraya 2 tane falan eğitim alınabilir. Yol eğitimi ya da güvenli sürüş vs.

Aldığım yarım günlük eğitim ve gün sonuna doğru farkları:
    espresso, sarpgray ve crxforever bunu beğendiler.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    daha tam evrilemedik.

bakın hayvanlar/böcekler alemine; üstünlük kurma ve/veya dişiyi etkileme de kullandıkları ilk iki yöntem bağırmak (ilginç sesler çıkarmak) ve tosarıp kendini şişirmek, iri görünmek.

motosiklet çok kişinin beyninde en derinlere ittiği havyani dürtülerini açığa çıkarıyor.
    stabiliz, Kızıl pars, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Bence burada önemli olan "farketmek" ile "sesi duyunca irkilmek" arasındaki fark.
    Bazı egzoslar bu sınırı aşıyor ve korkutucu oluyor.
    Kullanan arkadaşlar da bunu bilerek isteyerek yapıyor.

Herşey tadında güzel bence.
    Bazı arkadaşlarda egsoz bile yok, borudan ibaret.
    Cub motor ama f16 gibi ses çıkarıyor.

Eğer biz düzgün giderken insanlar bizi farketmiyor,
    dolayısı ile biraz daha sesli birşey iyidir derseniz tamam, başüstüne.

Ama ben trafikte slalom yapacağım,
    bir sağa bir sola gideceğim ama herkes beni farketsin,
    ona göre gitsin diyorsanız yokum.
    Metehan07-70, sarpgray, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Hamdım, piştim, hala hamım.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha tam evrilemedik.

bakın hayvanlar/böcekler alemine; üstünlük kurma ve/veya dişiyi etkileme de kullandıkları ilk iki yöntem bağırmak (ilginç sesler çıkarmak) ve tosarıp kendini şişirmek, iri görünmek.

motosiklet çok kişinin beyninde en derinlere ittiği havyani dürtülerini açığa çıkarıyor.
    Bu yorumu sevdim hahahaha
    Kızıl pars ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı Romedon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen dediğin gibi egsozların en haslarından biri akrapovic bile max 0,9 kw verebiliyor. öyle 5 bergir filan hikaye zaten 3 4 silindir olmadıktan sonra egsozda pata pata olduğundan hoşuma gitmiyor
    +5 beygir sanırım doğru :D
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

127 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sanırım hiç egzozlu motor kullanmadınız. Şahsen güvenlik konusunda çok işe yaradığına kendim şahit oldum. Tabi ki dedikleriniz de var daha iyi hissettiriyor filan ama ciddi anlamda etkili de. Bir kere egzozsuz motorla trafikte farkedilme ihtimaliniz yok ama egzoz sesini duyunca şoför ün kafa otomatikman aynalara gidiyor. Otobanda yanlarından geçerken sesi duyup son anda tekrar aynı şerit te kalan çok araba denk geldi bana hatta haftada 1 tane kesin geliyor diyebilirim. Aynı şekilde korna ile de farkedilebilirsin ama asıl kavgayı korna çıkartır. Zaten korna sesini hiç sevmem ben. O yüzden ben burdayım diyeceğim zaman leo vince im benim yanımda oluyor hep. Güvenlik konusunda ki katkısını sürekli trafikte deneyenler bilir. Taksi ve minibüs şoför lerinin korkulu rüyası bu haberci egzozlar.

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Fark etmeyecek sürücü deli gibi bağıran egzoz taksanız da sizi yine fark etmiyor, ya da etse bile motosikleti yok sayan bir dünya sürücü var trafikte.

Ben de bir önceki motorumda "sesli" egzoz kullandım, ardından aldığım makinede orijinal egzoz vardı, başlarda biraz garipsedim, ama sonra alıştım, şöyle ki;

-Uzun yolda baş ağrısı gibi bir derdim kalmadı.
    -Kulak tıkacı ile motor sürme alışkanlığınız varsa konfor tavan yapıyor.
    -Titreşim ciddi oranda azalıyor.
    -Yakıt tüketimi normal seviyede seyrediyor.
    -Sabah erken ya da gece geç saatlerde evinize - garaja mahalleyi ayağa kaldırma ya da araba alarmlarını çaldırma derdi olmadan rahat rahat girip çıkabiliyorsunuz.
    -Trafikteki potansiyel psikopatların (özellikle trafik ışıklarında) egzoz sesinden gaza gelip saçma sapan hareketler yapmasının önüne büyük ölçüde geçilebiliyor.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Ben dün okula giderken tırın önüne kıran bile gördüm tır şöförü biraz geç fren yapsa arabaya arkadan gircekti

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Motosiklete yapılacak açık ara en gereksiz yatırımdır. Farkedilmek için takanlar gerçekten farkediliyorlar ama ardından bir araba dolusu küfürü de yiyorlar. Bana göre egsozu aşırı ses çıkaran adam apaçidir.
    Kızıl pars, espresso ve bursalıali bunu beğendiler.

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    +5 beygir sanırım doğru :D
    http://i.hizliresim.com/V0yLZB.png
    Bu motor zaten 200bg ve 100.000tl üzeri fiyat etiketine sahip,
    Yukarıdaki bu koşulları sağlarsanız 5hp anca kazanıyorsunuz,
    En extrem örnekte dahi sonuç bu,kendi motorunuzun hp ve fiyatına bu 5hp yi oranlayın nasıl bir hp çıkacak ona göre karar verin,
    Ayrıca bu egzosun fiyatı full sistem 2.500$,yurtdışı fiyatı.
    Kızıl pars bunu beğendi.
    Ne o , ne bu , ne her ikisi , nede hiçbiri...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)