Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

motosikletlerde trafik Sigortası saçmalığı.

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaslar bugun babamla birlikte bizim otomobillerin sigortalarini yaptirmaya gittik. Benimki 250 tl (2006), babaminki 360 tl (2010), tuttu. Her neyse o sırada içeriye bir adam girdi, adamin maddi durumu kötü( giyiminden kusamindan belli). Adam motosikletine sigorta yaptirmak istedi 1200 tl fiyat cikti en son 800 tl ye buldular. Adam diyorki motosikleti geçen sene 1400 tl ye aldim zaten, sigorta yaptirmiycam dedi. O sirada bende bunlara şahit olunca hakikaten sinirlendim. Böyle sacmalik mi olur. Komşunun 2013 nissan qshkai var 650 tl sigortasi çıkmış.
    Şimdi bu gariban adama yapilan haksızlık değil mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Bizde TOKİ diye proje var. Dar gelirli vatandaşlar ev sahibi olsun diye. Devlet baba sağolsun.
    20 bin peşin aylık 800 tl taksitle.
    Asgari ücret 1400 tl.
    Ya ülkece bir sosyal deneyin içerisindeyiz yada biri bizimle fena dalga geçiyor.

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    O gariban arkadaş ılk once senin aracına ardında babanın aracına zarar verdiğinde onun 1200 TL lik sigortası ödeyecek senin zararını. Ve ayrıca bu güne kadar neye kıme nesıl zarar vermiş ki o kadar çıkıyor?? Hıc dusundunmu?? Benim yasım 45 banada 800 cıvarı çıkıyor?? Ayrıca sigortanın altındaki aletin değeri ile ne alakası var?? Git bi scoterla porcheyı bastan asagı cız bakalım ne kadar masraf çıkacak???

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı ee_ee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O gariban arkadaş ılk once senin aracına ardında babanın aracına zarar verdiğinde onun 1200 TL lik sigortası ödeyecek senin zararını. Ve ayrıca bu güne kadar neye kıme nesıl zarar vermiş ki o kadar çıkıyor?? Hıc dusundunmu?? Benim yasım 45 banada 800 cıvarı çıkıyor?? Ayrıca sigortanın altındaki aletin değeri ile ne alakası var?? Git bi scoterla porcheyı bastan asagı cız bakalım ne kadar masraf çıkacak???
    Peki bir porsche yi scooter yerine bir honda civic ile çizsek ne kadar masraf çıkar? ya da ikisi ile porsche ye vuralım.
    bursalıali, levend84 ve crxforever bunu beğendiler.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Yaş 21 araç 2004 model sigorta 1400 lira.
    Yaş 21 araç 2012 model sigorta 1200 lira.
    Yaş 21 motor 2016 model sigorta 750 lira.

Yine türkiyede olan bir sistem.

Doğru orantı dış mihraklar ters orantı paralel o yüzden biz DEĞIŞIK orantı yapalım. Kafaya göre bas sigortayı kimse fark etmez zaten

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bir porsche yi scooter yerine bir honda civic ile çizsek ne kadar masraf çıkar? ya da ikisi ile porsche ye vuralım.
    Burda sıkıntı şu; Herhangi bir araç ile karsı tarafa vereceğiniz hasar ne kadar olur??? Bir motorun hasar verme sansı ile bir aracınki ne kadardır?? Tecrubeli bir sofor veya tecrubesız bır soforunku ne kadardır? Devamlı kaza yapan ve hasar odettıren bir surucunun tekrar kazaya karışma olasılığı nedir? vs vs Kısacası sıgorta sırketlerı rısklı gorduklerı kışı ve araçlara fazla ucret ıstıyor. Aslında görünürde sistem mantıklı.. Ancak paramız pul olduğundan bıze cok geliyor o ayrı konu.. Sıgorta sahtekarlıklarını vs karıştırmıyorum bile..

Buda yetmıyormus gıbı sımdı emniyetteki ceza puanlarımızda sisteme dahıl olacakmış yakında.. yanı sızın hız cezanız var hıc kazanız yok yıne de prımınız artacak vs vs.. Cunku potansıyel tehlıkesınız

Benim prım artısına pek ıtırazım yok. Ancak sıgorta sırketlerının çakallıklarına karsıyım. O kadar parayı alıp bır kaza anında muadıl parça yada ne bılım cesıtlı alicengız oyunları yapmaları veya kapsamı bellı bır miktarda tutmaları benı daha cok sınırlendırıyor. Zaten bır kaza var ortada hele ki ben suçsuzsam benim magdurıyetımı gidermek zorundalar. Hemde orjınal parça ve eksıksız olarak. Bunu yapmıyorlar asıl onemlı olan bu..

Mısal kendi polıceme baktım kaza basına araç basına 29 bin/Kaza basına 59 bin TL oduyor. Dedıgım gıbı bır porcheye çarpsam bu bedellerın ustunu cebımden ödemek durumundayım.. O da varsa.. yoksa mahkeme ıcra vs dolaş dur..
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Motosikleti
    Yohhh
    Yaw 21 yaşında olup istanbulda yaşayan ilk arabası 2015 vw golf olan bir çocuğa 550-600 tl sigorta çıkarken; benim mersin/anamur ikametime ve mersin/anamur plakalı alt tarafı 10.000 tl lik motoruma da 600 tl çıkması bana koyuyor açıkçası.
    bursalıali, ramcixx ve aonal bunu beğendiler.

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaw 21 yaşında olup istanbulda yaşayan ilk arabası 2015 vw golf olan bir çocuğa 550-600 tl sigorta çıkarken; benim mersin/anamur ikametime ve mersin/anamur plakalı alt tarafı 10.000 tl lik motoruma da 600 tl çıkması bana koyuyor açıkçası.
    Hala altınızdaki aracın değeri ile kıyaslama yapıyorsunuz. Yanlısınız bu.. Soyle soylıyeyım mersınde ne kadar motor kazası oluyor sizce??? Benim bildiğim bayağı cok.. sebebi de bundan muhtemelen

https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...PqbRAwL3QH2lHA

Sonucta sızın orada potansıyel daha fazla... Normal yani..

Ha bu arada cok sıkayet ediyoruz ya gecen sene 950 TL trafık sigortası yaptırmışım. Su an teklıf aldım 860 TL cıktı. Ayrıca %100 kusurlu olduğum bır kazam da mevcut ona rağmen prımım artmadığı gıbı bıde ustune düşüyor buna ne dıyeceksınız???
    jimi_hendrix bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    34 plaka 2016 model motor.48 yaşında babamın uzerine yaptım sigortayı, 800 lira dediler.
    Tabiki sigortacının demesine gore çok çok uygun vermişler sigortayı, sebebide beni full ekipmanlı, efendi biri olarak görmesiymis.
    Acenteden çıkarken adamın "Bak sana güveniyorum gidip onun bunun jipine çarparsan küserim" demesini felan bekledim ama demedi.
    Az kaldı ya, yakında sigortacılara gidip "Abi söz vallahi hızlı surmicem, motor surebilir miyim ? Lütfen" felan deriz.

Sizin mantiginiza göre bu motosikletler genelde porsche ye yada mercedese filan çarpıyor sanırım. O zaman bu insanlar 1400 tl lik motosiklete de binmesin her yere toplu taşıma ile gitsin. Adamin durumu olsa zaten 1400 tl lik motosiklet almaz.
    Bana göre motosiklet lerdeki sigorta durumu son derece haksız ve saçma sapan.
    Ulkede adalet diye birşey yok zaten vur sopayi orta direğin sırtına.
    MrMud ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 300 - 30th Anniversary Special Edit
    Orta direk ne ya, orta direk diye birşey yoktur. Ya zenginsindir ya fakir.
    espresso, bursalıali ve sarpgray bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Motosikletin karşı tarafa vereceği hasar, 4 tekerlekli bir aracın karşı tarafa vereceği hasardan çok daha az. Bu bakımdan motosiklet sigortaları bence daha ucuz olmalı.

Konuyla ufak bir bağlantısı var ona da değinmek istiyorum. Sigortayı ilk defa yaptırıyorsanız yüksek fiyat ödeniyor. Örneğin lpg taktırırsanız, sigortaya işlettiriyorsunuz. Ama lehinize olacak birşey yok. Arabama kasko yaptırırken, alarmı var, çalınma riski az diyorum indirim yok. Kış lastiği kullanıyorum, kaza riskim az, indirim yine yok. Riskli gördüklerinde bindirim, ama avantaj sağladığınız durumda indirim yok. Bu da yanlış.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Mt-25
    32 yaşındayım 2013 model aracıma 430 lira ya sigorta yaptırdım 4, hasarsızlık indirimim ile.
    geçen sene motosikletime (mt-25) 835 liraya trafik sigortası yaptırdım, bu sene % 10 hasarsızlık indirimim ile 856 lira tuttu. En düşük teklif 856 liraydı en yüksek 4000 tl.

Normal bir sistem değil arkadaşımda xt 660 supermoto var 430 lira çıktı antalya plakalı olduğu için, eğer sistem risk üstüneyse o risk her yerde var. daha yüksek cc li bir model başka şehirde daha düşük çıkarken, metropol diye tabir ettiğimiz şehirlerde kaza ihtimali yüksek olduğu için daha fazla çıkıyor.

Prim hesaplarken yaş, cinsiyet şehir, kaç yıldır kullandığın hepsine bakılıyor, yeni sürücüyseniz yüksek çıkıyor maalesef :(

Motosikleti
    (Şuan Motorsuz)
    Motorum (Şuan ki) Kanuni GT170 %10 hasarsızlık indirimi ile çıkan sigorta bedeli 2257'tl idi en düşük fiyatı. 12220 TL fiyat çıkarttılar ilk başta internetten araştırarak 2257 tl'ye buldum. Motorun sıfır ücreti nerdeyse sistem çok saçma. yorum yapamıyorum o yüzden ne desem yanlış olur
    bursalıali bunu beğendi.

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Yaptırdığınız zorunlu trafik sigortası , herhangi bir kaza sonucunda ''suçlu iseniz'' karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamaktadır. İster altınızda 1.000 TL lik araç olsun ister 500.000 TL lik , her iki aracın kazaya karışma olasılığı var , birisi pahalı araç kaza yapmaz diye bir mantık yürütmek saçma olurdu. Yanlış anlaşılma zaten ''araca sigorta yaptırmak'' cümlesinden geliyor ,araba kendi kendini kullanmıyor ki gidip birine çarpsın? Baya geç oldu ama devlet bunu farketti artık araç değil sürücülere sigorta yaptırılacak. Ve sürücü tipine göre fiyat çıkarılacak. Sigorta fiyatlarının yüksek olmasını ayrıca tartışabiliriz. Herkes müzdarip bu konuda.

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017...00-tlye-inecek

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:56 ----------

Ek olarak , sigorta yaptırırken mutlaka sigortacınıza sorun , yaptıracağınız sigorta teminatları içinde , karşı tarafın değer kaybı davası açması durumunda değer kaybı tutarını da karşılıyor mu? Eğer karşılamıyorsa ve Allah göstermesin pahalı bir arabaya çarpıp bir şekilde zarar verirseniz , taraflardan haksız olan tarafsanız ve ardından o araç sahibi size değer kaybı davası açarsa cebinizde çok paralar çıkar .
    ramcixx bunu beğendi.

Motosikleti
    Yohhh
    Hala altınızdaki aracın değeri ile kıyaslama yapıyorsunuz. Yanlısınız bu.. Soyle soylıyeyım mersınde ne kadar motor kazası oluyor sizce??? Benim bildiğim bayağı cok.. sebebi de bundan muhtemelen

https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...PqbRAwL3QH2lHA

Sonucta sızın orada potansıyel daha fazla... Normal yani..

Ha bu arada cok sıkayet ediyoruz ya gecen sene 950 TL trafık sigortası yaptırmışım. Su an teklıf aldım 860 TL cıktı. Ayrıca %100 kusurlu olduğum bır kazam da mevcut ona rağmen prımım artmadığı gıbı bıde ustune düşüyor buna ne dıyeceksınız???
    anamurda arabaya çarpma ihtimali ve anamur plakalı araçların değeri ve o araçlara verilecek hasar vs golf ile sarıyerde araca çarpma ihtimali ve o aracın değeri

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:33 ----------

ve kıyasa şunu ekleyeyim anamurda kaç tane ferrari ve porsche var, sarıyerde kaç tane ferrari ve porsche var? Tekrardan vereyim cevabı, anamur plakalı 2 tane porsche ve 1 tane BMW 740 3 tane de BMW X5 var sonra alayı da 100 bin tl altındaki araçlar üstelik çoğunluğu toros... Sarıyeri söylemeye gerek yok herhalde

CHAYLAQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoran mtr 100
    Sigorta yapilirken plaka mi yoksa tc ilemi sorgulaniyor?
    bursalıali bunu beğendi.

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı CHAYLAQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hem TC no. , hem plaka no. isteniyor kardeşim.
    CHAYLAQ bunu beğendi.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı CHAYLAQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni satış ise 'asbis' no yeterli.
    CHAYLAQ bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)