Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Lastik meselesi + sorular (ÖNEMLİ)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Wokiie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Dün yolda gelirken IgRenC lastiklerin kendini bıraktığını hissettim. Gece yol boş olmasaydı kaza yapacaktım. Haca 0-2 derece arasında bişeydi. Haliyle tutmayan lastik hiç tutmamaya başladı. Kontra verirken korktum .

Şimdi herkes ROOSO II diyor benim aklımdada ROSSO ile Metzeller M7 var. Sizce hangisi ?

2. soru ise ; Lastik aldıktan sonra sürüşünde frenlerinde ve virajlarında iyileşme olan var mı ? Yani bu kadar mı etki ediyor bu meret ? Ben bu lastikleri tabiri caiz ise ilahlaştırdım biraz .

R25'm var (7.130 km de ) ama lastiği almasamda diğer motorumda alırım diye düşünüyordum. Gerçi motorumu ne zaman değiştireceğimde meçul

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER , TEKERİNİZ DÜZ BASSIN / İYİ FORUMLAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    IRC çok sert olduğu için soğukta yol tutuşu çok kötü.
    Değiştirmek mantıklı olur.

Rosso ve Metzeller haricinde Michelin de var.
    Michelin lastikleri biraz daha uygun fiyatlı ve kalitesi de fena değil.
    Pilot Road ve Pilot Street serileri var.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Evet iyi lastikle kötü lastik arasında yaz ile kış / gece ile gündüz kadar fark var.

Tertemiz, kaymak gibi yeni asfaltta sıcak havada ve en iyi şartlarda yolculuk yaparken bu farkı anlamayabilirsiniz, ancak hava biraz soğuyunca ve asfalt kalitesi de kötüleşince bu bariz fark ortaya çıkar.

Birçok kişi lastik kalitesine önemi vermiyor, halbuki motosikletin yol ile temas eden kısmı orası, en önemli donanım aslında.

Mesela otomobilden örnek vermem gerekirse, bu kış yerler kar kaplıyken çok lüks arabaların yaz lastiğiyle çıkamadığı, deli gibi patinaj yapıp durduğu bayırdan belki de o otomobilin yarı fiyatında olan kış lastiği takılı arabamla hiç zorlanmadan rahatça çıktığım çok oldu.

Diğer bir husus olarak, saydığın lastiklerin hepsi IRC den iyi olduğundan bence hiçbiri seni üzmez. Rosso II kullandım memnundum, kaliteli lastik. Pilot streetli motor da deneme şansım oldu, onu da beğendim (kıyaslarsam bence rossolar bir tık daha iyiydi).

Metzeller M7 deneme şansım olmadı yorum yapamayacağım.
    Kızıl pars, Wokiie ve essegesse bunu beğendiler.

EsHero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GSR 600 K6
    R25 için orjinal ebatlarda en iyi lastik rosso 2 şuan için. Bahsettiğiniz M7rr ise ve ben 140 olanı olduğunu bilmiyordum. Fakat varsa r25 e uygun ölçülerde kesinlikle m7rr olmalı tercihiniz. Geçen yıl bir çok yabancı dergi ve forumlarda en iyi lastik olarak seçildi supersport kategoride.
    Kuzey Kıbrıs'da Bir Motovlog Kanalı. Tek teker - Servis - Top Speed - Viraj - Yarışlar ve çok daha fazlası...

www.youtube.com/channel/UC_LM3TAaRp-ExXrzgUOrNGA

nTolga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Hazır konusu gelmişken bende yeni konu açarak kirlilik yaratmayayım.

Mitas MC50 için ne diyorsunuz?
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Pangea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR 125 X
    Kaliteli ve yumuşak hamura sahip bir lastik ile kalitesiz biz lastik arasında viraj ve frenlerde dağlar kadar fark var ancak lastik ISINIRSA rosso 2 kullanmış birisi olarak lastik öyle kışın 3-5 km'de ısınmıyor takribi 8-10 km.Isınmadığı durum da sakız kıvamına gelmiyor.Ancak ısındığı zaman yere tutunması çok iyi sizi bir kazadan kurtarsa bile görevini fazlası ile yerine getirmiş sayılır.Lastikte ucuzuna kaçmayın paraya kıyın.
    Kızıl pars bunu beğendi.

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    Yüksek hız endeksine sahip lastikler daha uzun ömürlü oluyorlar, bunu bizzat test ettim,
    Bir önceki 200cc motorumda 15.000km gibi lastikte düzensiz aşınma oluyordu ve yol tutuşu düşüyordu,
    Şimdiki motor ise 330cc ve daha yüksek hız endeksine sahip lastiklere sahip (sanırım 150km hıza kadar olması lazım)
    18.000km oldu ve hız limitlerinde kullanılmadı lastik yeni gibi,
    Michelin marka ,
    Hız endeksi yüksek model lastik seçmenizi öneririm,
    Michelin'den oldukça memnunum.
    Kızıl pars bunu beğendi.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı nTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazır konusu gelmişken bende yeni konu açarak kirlilik yaratmayayım.

Mitas MC50 için ne diyorsunuz?
    aynı soruyu ben de soruyorum.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Birazdan video ykleyeceğim foruma. Rosso 2 takılı CBR250 ile az önce dolaşırken bazı yerlerde gölgede kalmış, erimemiş kar vardı, gayet güven verdi lastikler karın üzerinde bile.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı astrofizik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüksek hız endeksine sahip lastikler daha uzun ömürlü oluyorlar, bunu bizzat test ettim,
    Bir önceki 200cc motorumda 15.000km gibi lastikte düzensiz aşınma oluyordu ve yol tutuşu düşüyordu,
    Şimdiki motor ise 330cc ve daha yüksek hız endeksine sahip lastiklere sahip (sanırım 150km hıza kadar olması lazım)
    18.000km oldu ve hız limitlerinde kullanılmadı lastik yeni gibi,
    Michelin marka ,
    Hız endeksi yüksek model lastik seçmenizi öneririm,
    Michelin'den oldukça memnunum.
    Size öyle denk gelmiş olabilir ama lastiğin hız endeksi ile tükenme süresi (threadwear) bağımsız değerler, aralarında korelasyon yok, varsa da tersi var. 300+km tescilli ama çabuk biten lastik çok.

Lastik tabii ki çok önemli, özellikle yüksek performansli araba ve motosikletler için fark gece gündüz gibi oluyor...

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merak etmeyin, ben alıp anlatıcam bu gidişle.
    jimi_hendrix bunu beğendi.

antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    michelin yidir bide dahda uygun anlas diye bi mal varmıs kullananlar memnun

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Size öyle denk gelmiş olabilir ama lastiğin hız endeksi ile tükenme süresi (threadwear) bağımsız değerler, aralarında korelasyon yok, varsa da tersi var. 300+km tescilli ama çabuk biten lastik çok.

Lastik tabii ki çok önemli, özellikle yüksek performansli araba ve motosikletler için fark gece gündüz gibi oluyor...
    Doğrudur,yarış motorlarında lastikler çok kısa sürede tükenebiliyor,
    Benim durumda fark yaratan unsur;
    Yüksek hız endeksine sahip lastiği yüksek hızda kullanmama olabilir,
    Endeksi yüksek lastik tabiki malzeme olarak biraz daha mukavemetli olmalı,
    Aynı oranda aşınmada daha iyi sonuç veriyor büyük ihtimal.
    Tartışmaya açık tabi,bende bu şekilde oldu ve takımı 600tl olduğundan çok da iyi oldu
    Umarım bir bu kadar daha gider.
    Konuya dönersek;
    Lastik gercekten çok önemli,her daim en iyisi tercih edilmeli.
    Benim tavsiyem; n11 özellikle çok iyi kupon kampanyaları yapıyor,yıl içinde kampanyaları iyi takip edip o an için ihtiyaç olmasa bile lastikleri almak yönünde olacak,nasılsa kullanılacak, durduğu yerde bozulmaz,kaldır depoya dursun.
    Özellikle 11.11 tarihinde ki kupon satma olayı mükemmeldi, seneyede yapılacak muhtemelen,
    Bir takım alırım bende herhalde seneye
    Kaza bela olmaz ise.
    Ne o , ne bu , ne her ikisi , nede hiçbiri...

Memory42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300 , CBR 650F, Rc 390
    Bende mc50 softu merak ediyorum.. Motosikleti satmayı düşünmesem alıcamda işte kararsızlık ;(

karaca3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mitas mc 50 racer kullanıcısı olarak ben memnunum.bana göre fiyat performans lastigidir.
    motorum pulsar ns200 1000 km dir kullanıyorum.karlı havada çok kayıyor fakat kuru ve yagışlı havada tatmin edici.
    bu arada agresifte kullanmıyorum.virajdada frenndede iyi yanlız soguk havalarda motoru çaliştırıp en az 5 km normal hızda lastikleri ısındırdıktan sonra 80-100 km hızlara çıkıyorum.lastigi ısındırmasanız kayma yapıyor.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Metzelerden sonra Mitas aldım.Soğuk ve yağışta çok iyi değil, ısıtması biraz zaman alıyor.Ancak bu lastik olayında şöyle bir durum var.

Lastiğin hamuru ne kadar yumuşak olursa, o kadar iyi tutar, ters oranda da ömrü azalır.

Sertleştikçe yol tutuş azalır, ömrü uzar.Hem uzun ömürlü hem çok iyi yol tutan lastik yoktur, buna göre karar vermeli.

Aldığım Mitaslar çok sert bir lastik, deneme amaçlı kuruda sıcakken çok zorlamama rağmen herhangi bir atma yaşamadım, yumuşak hamurlu lastik kadar limitleri yüksek değil tabiki, zaten benim de talebim sürüş tarzım agresif değil.

Yani en yumuşak lastik ile tabiki farkı hissedersin, ama sakin bir sürüşün varsa sert ve uzun ömürlü lastikte tercihi edilebilir..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)