Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Virajları dönmekten korkuyorum.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Virajı dönemiyor oluşunuzun birde kimyasal sebepleri vardır çünkü beyniniz sizi hayatta tutmak üzere tasarlanmıştır.. beyniniz ve iç kulak denge sistemi beraber çalışır, beyniniz tehlikelere karşı doğası gereği dik, ayakta ve iki ayağı sağlam yere basar pozisyonda tutmak ister çünkü tehditleri hem karşınıza almak hemde onlara karşı dik savunma yapmaya zorlar.. siz şimdi bacaklarınızın arasında bir obje sonunu göremediğiniz bir viraja üstelik fizik kanunları gereği yatarak girmek zorunda olduğunuz bir pozisyonda beyniniz direnmeye başlar, keza iç kulağınızdan dengenizin bozulduğuna dair sinyaller beyninize gitmeye başlar, beyin alabileceği tüm önlemleri almaya çalışarak mücadele vermeye çalışır sizi dik tutmaya çalışır kollarınız kas katı kesilir, o durumdan çıkmanız için yavaşlatmaya çalışır, tehdit analizleri yapar siz nereye çarpacağınıza nereye düşeceğinizi görüp önlem almaya çalışırken halbuki karmaşık olayların içinde kalırsınız... bu yüzden sizin beyninizi aldatmanız onu kandırmaya yada rahatlatmaya çalışmanız lazım, bunuda beyninize ben şuraya gidiyorum bak işte gideceğim yer orası panik yapma, kollarımdan ellerini çek bırak rahatlasın, tehdit yok, kenara refuje bakmama gerek yok çünkü fizik kuralları gereği şu an olmam hereken pozisyondayım rahat ol ve bir sonraki viraja odaklanmaya başla .. demeniz gerekiyor....
    Harika bir anlatım,

Ama;

Bana bir anımı hatırlattı. Ankarada yaptığım bir yol eğitimi sonrasında öğrencilerimden biri beni şöyle eleştirmişti. "Hocam , konuyu tüm teknik detayları ile bir mühendslik projesi gibi anlattınız ama ben bir muhasebeciyim yahu,bu teknik konulardan hiç anlamam . Benim anlayacağım gibi sadeleştirerek anlatsaydınız çok daha iyi olurdu"
    Motora yeni başlamış kardeşlerimize anlattıklarımız çok daha sade ve net olmalıdır, yoksa onların kafasını karıştırmaktan başka birşey yapmamış oluruz.

Sevgilerimle
    Kızıl pars, bursalıali ve Ergün Er. bunu beğendiler.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mehmet tufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BURGMAN
    sevgili arkadaşlar, yeni başlayan genç ve hevesli kardeşlerimiz cruiserlerin anarşik duruşu ve heybetli gövdesinden ürküyor olması da söz konusu olabilir. bunu da dikkate almak gerektiği kanaatindeyim.

Bi de gözlerin durumu var. Gözler yere paralel olacak.

Gözler şeyle değil

Şeyle de değil

dovahhkin'in eklediği resimdeki gibi veya aha beyle

Gözler yere paralel olursa iç kulak denge merkezi "Ne oluyor layn!" diye dellenmekte çok acele etmez.
    Kızıl pars, espresso ve Ergün Er. bunu beğendiler.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Yada az önce yapılan yorum gibi insanlar cruiser'ların durma kabiliyetinin ve dönüş,viraj kabiliyetinin düşük veya kötü olduğunu düşündüğü için ürküyor olması mümkündür.
    Kızıl pars bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM Duke 200 ABS
    eklemeyi unuttum yerler ıslaktı ondanda baya tırstım açıkcası.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Capon polis abiler var.
    Hastasıyım.

https://www.youtube.com/watch?v=pVoXGGXRl5k
    bursalıali bunu beğendi.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    O hiç korkmuyor..
    https://youtu.be/Ob1NbDJL4Sc

Motosikleti
    pulsar 200NS
    Aynı sorun bende de var arkadaşım. Bursada virajda motorumun kaymasından dolayı bir omuz çatlağım var ve zaten daha önce virajı düzgün alamıyordum bu da üzerine tuz biber ekti. Artık virajlara hiç giremiyorum. Dik pozisyonda alıyorum virajı.

mehmet tufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BURGMAN
    şahsen suzuki burgman 400 kullanmaktayım, bazı durumlarda yerler ıslak oluyor hava çok çok soğuk ve ürkütücü boyutta (ulan buzlanma var mıdır acaba dediğim durumlar) ikilemde kaldığım vakit hızımı 10 a düşürüp en sağa yada sola yaklaşıp yavaş ve dik dönüyorum. lastiklerime güvenemiyorum değiştirmeye bu aralar maddiyatım el vermediği için maksimum dikkat minimum risk ile hareket ediyorum.
    size tavsiyelerimden bir tanesi lastiklerinizi en kaliteli olanından yenileyin ve motosikletinize ve kendinize güvenmeye çalışın.
    Kızıl pars bunu beğendi.

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Bende şöyle bir katıkıda bulanayım , birbirinden farklı tarzdaki motorsikletlerin viraj dönüşleri tek videoda

https://www.youtube.com/watch?v=nN4tv5HtVv0
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Kırmızı halka içindeki siyah 30 yazan yerde 40 ile 50 yazan yerde 60 ile dönüyorum. İyi mi kötü mü bilmiyorum limitlerim böyle zorlamayı düşünmüyorum.

Motosikleti
    .
    Viraj dönülmez kiViraja girilir veya viraj da ilerlenir diyorum ve bir deli unvanı ile kuyuya taşı atıyorum.iyi çalışmalar

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @Ergün er
    02:24 teki nedir yaaa metrobüs gibi dönüyor hain alet
    Ergün Er. bunu beğendi.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Viraj dönülmez kiViraja girilir veya viraj da ilerlenir diyorum ve bir deli unvanı ile kuyuya taşı atıyorum.iyi çalışmalar
    Bi tane fotonuzu göreydik

Motosikleti
    .
    Hayırdır niçin?? Yorumlar artık vesikalıklamı yapılıyor::
    bursalıali bunu beğendi.

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüksek hızda arka frene biraz fazla basınca baya virajda dönülüyor işte

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:46 ----------

Alıntı Akhunturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Ergün er
    02:24 teki nedir yaaa metrobüs gibi dönüyor hain alet
    Hocam ön teker viraj çıkışında iken , arka teker henüz viraja giriyor

Motosikleti
    .
    Pardon şimdi düşündüm de benim anlatmak istediğim dönmek geri gitmek u dönüşü gibi başlangıç noktasına varmak gibiydi.

Ama yarışlarda da viraj var ve geldikleri noktaya geri geliyorlar yani dolaşarak geri dönüyorlar..Dairesel ise viraj haklı
    Attığım taşı geri alıyorum

Annem beni bebekken yere düşürmüş sanırım ondan beyin yakan düşüncelerim mevcut Düşündüm de konu başlığı doğru aslında.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    viraj dönülmez, düm düz geçilir. Dimi krosçu endurocu abilerim ablalarım :D
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)