Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sıfır Motor Alırken Firmalar Neler Verir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Velespit :)
    Böyle bir konu açılmış mı bilmiyorum. Baktım bulamadım. şayet açıldıysa moderatör lütfen birleştirsin.

Farklı firmalar farklı uygulamalar içinde. Daha doğrusu sorumsuzluğun doruğa çıktığı alan bu. Firmalar motoru satarken neler vermek zorunda?

Arkadaşlara soruyorum. Kimisi "valla ben buji anahtarını bile kendim aldım" diyor. Kimisi manuel istemiş, firma yetkilisi "şu an yok, gelince veririz" demiş. Hala gelecek de verecekler. Bunlar sanırım satıcı firmalardan çok ithalatçı firmadan kaynaklanan sorunlar.

Motorun üstündeki parçaları ayrı satan mı istersiniz. Kontak anahtarı dışında bir manuel bile veremeyen firmalar mı istersiniz hepsi ülkemizde mevcut.

oysa bunun bir standartı olmalı. Kontak anahtarını verip "hayırlı olsun"la gönderilmemeli motor alan kişi.

Manuelle birlikte mutlaka verilmesi gereken bazı malzemeler olmalı. Bir anahtar seti olmalı.

Motoru ilk almanın heyecanı ile fark etmediğimiz bu "verilmesi zorunlu" olması gereken malzemeler nelerdir?

Buraya listelersek daha sonra motor alacak arkadaşlara kolaylık olur.

Saygılar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

kim sattığı malın arkasındaki ülkemizde açmış olduğun bu öemli konuya espiri ile yaklaşan insanlar olduğu sürece bu konuda bir olgunlaşma olmaz(karakter sorunu)

Motosikleti
    unknow +1000
    ben ciddi bir konu açmıştım ama :(
    cevaplar da böyle gelince diyecek bir şey kalmıyor..

ninya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax 250 z plus
    kask yada eldiven

oda yalvar yakar yani..

Sıfır motor alırken teslim edilmesi gerekenler
    1- 2 ad. kontak anahtarı
    2- Garanti belgesi
    3- Servis kitapçığı
    4- Motoru tanıtan Kitapcık
    5- Avadanlık malzemesi : 2 uçlu tornavida (düz-yıldız), amortisör ayar anahtarı, buji sökme aparatı

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı unknow adlı üyeden alıntı
    kim sattığı malın arkasındaki ülkemizde açmış olduğun bu öemli konuya espiri ile yaklaşan insanlar olduğu sürece bu konuda bir olgunlaşma olmaz(karakter sorunu)
    özellikle çin malı motor alıyorsan alabileceklerin sadece bu espri mahiyetinde söylenenlerden ibarettir.
    hepsi boş tabi; adam gibi bir garanti alabiliyormusun ona bakacan.

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    Alıntı Engin Ençetin adlı üyeden alıntı
    Sıfır motor alırken teslim edilmesi gerekenler
    1- 2 ad. kontak anahtarı
    2- Garanti belgesi
    3- Servis kitapçığı
    4- Motoru tanıtan Kitapcık
    5- Avadanlık malzemesi : 2 uçlu tornavida (düz-yıldız), amortisör ayar anahtarı, buji sökme aparatı
    1-2-3-4 tamamda
    5 = vermediler valla birde
    faturanızı almayı ihmal etmeyin aldıktan sonra ruhsatın arasına koyun ilerde garanti kapsamında motoru yaptırırken size soracakları ilk şey FATURA olacak
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

bbaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    pek çok çinli motor alan arkadaş yukarıda sayılan
    malzemelerin selenin altında olduğunu gordü en azından ben öyle gözlemledim demkki bunun bir standaetının olması şart birkaç değil her firma satarken selenin altına bu malzemeleri koysa hiç olmazsa tüketici bilinci oluşur ama nerdee

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sevgili reco hayır bu tür bi başlık hatırlamıyorum çok faydalı bi başlık olmuş ...
    Bu senin ne koparabildiğinlede alakalı daha önce motorun yanında kullanma klavuzu dahi ancak sen sorarsan veriliyodu ama çin piyasaya girdikten sonra kask vermeye başladı verdiği kasklar kalitesiz dahi olsa insan hayatına verdiği önemden dolayı bence çinlilere koca bir alkış ..
    Bunun ardına senelerdir motorları çok yüksek fiyatlarla satan bilindik firmalarda bu tür promasyonlara başladı ben yaşadığım olayı aynen aktarayım...1 ay önce kardeşime cbf almak için honda marmaris bayisine gittik
    alacağımız motor 7100 anahtar teslim adama yanında ne var deyince bana boş boş baktı ..ben öle alttan alanlardan değilim üstüne gittim çinliler bile kask veriyo deyince bana orda duran kiwi marka kaskı verebileceklerini sölediler ben buna fit olmam dedim eğer 1500 ytl verip bi scoter alıyo olsaam fitim ama malesef dedim
    nese orda bi bellik gözüme ilşti bunu alırım dedim...ama o pahalı veremeyiz deyince iyi o zaman bide gidip şu hyosung gt 250 lilere bakalım dedim bi baktımki bellik hemen motorun üstüne konuldu..yani ağlamayana emzik yok
    söke söke alacaksın ....

kullanma klavuzunu muhakkak al servis bakımları ona işleniyo motoru tanıtan ciddi çizimler var içinde
    yedek anahtar ..
    bazı motorlarda buji anahtarı ve bir kaç alet... falanda oluyor zaten kullanma klavuzunda motorun yanında verilenler var..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

amore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Grand Eagle 250
    bende bu sayılan 5 maddeye + olarak bi de halat kilit almıştım. (onlar al sana demedi ama ben istedim)

FutureShock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT660Z Ténéré
    zat 150 yi aldığım da :

Garanti belgesi
    Kullanma kılavuzu
    Dandik fullface kask ( biraz zorla )
    Benzinliğe gidecek kadar benzin
    Bir de en süperi bu alet çantası ( iki ucu olan bi tornavide bi de ingiliz anahtarı gibi bi şey ) Ama bu alet çantasında çıkan hiç bir alet motosikletin hiç bir vidasına contasına cartına curtuna uymayan aletler

Motosikleti
    Moderatörlerimiz bu konuyu ilk sayfaya tutturabilirler mi?
    Böylece her yeni motor alan arkadaş verilen malzemeleri bize duyurur. Marka ve model seçiminde etkili olmasa da bayi seçiminde yardımı olabilir.

Saygılar

Motosikleti
    Cbf150
    Alıntı bbaday adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pek çok çinli motor alan arkadaş yukarıda sayılan
    malzemelerin selenin altında olduğunu gordü en azından ben öyle gözlemledim demkki bunun bir standaetının olması şart birkaç değil her firma satarken selenin altına bu malzemeleri koysa hiç olmazsa tüketici bilinci oluşur ama nerdee
    acaba geçen bunca zamanda bu bilinç oluştumu ?

cbf 150 ile neler veriliyor acaba ?

reco58 bi diriltelim demi
    CANIM KIZIM HERŞEYİM

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Motosikletimi aldığım;
    Uğur Mondial firması motosikletim ile birlikte;

- 2 ad. kontak anahtarı
    - Garanti belgesi
    - Servis kitapçığı
    - Motoru tanıtan Kitapcık
    - Avadanlık malzemesi : 2 uçlu tornavida (düz-yıldız), amortisör ayar anahtarı, buji sökme aparatı, alyan anahtarı.

vermişti..

Mevcut kampanyalarında bunlara ek olarak:

- Kask
    - Zincir
    - Topcase

veriyorlar..

olcaytoshow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Varadero
    ben motor alırken dandik bi kask veriyolardı ben parasını o kasktan düşerek üstüne ekleyerek lz6 aldım baskada bişey vermediler

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    çok komık yaa verılen anahtarlar hıcbır vıdaya uymuyor hele cınlılerde , en ıyısı torna vıda takımı ve kurbagacık almak
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Mutfak robotu bile alsaniz,paketin içerisinde ne oldugunu yazan bir brosur mutlaka vardir.
    Motosiklet için de bu geçerli.
    Fakat bizim millet tamamiyla motosiklete odaklandigindan, kagitlara goz ucuyla bile bakmaz.
    Halbuki ilk incelemeniz gereken sey evraklardir.
    Gelen pakette neler var kontrol etmelisiniz.
    alet edevat ve ya kask vs. den daha onemli olan sey;
    kullanma klavuzu, servis kitapçigi ve servis karnesidir.

Bir çogunuz,
    yasasin motorum oldu diye sevinçten bu detaylari atliyorsunuz ama bugun ozellikle ikinci el piyasasinda yasanilan guvensizligin en onemli sebebi bunlardir.

Kullanma klavuzu ve servis karnesini mutlaka isteyin ve motosikletinizin bakimlarini bu karneye isletin.
    Ikinci el motosiklet alirken de motosikleti daha gormeden, saticidan bu belgeleri ibraz etmesini isteyin.
    Ibraz edemiyorsa, oradan uzaklasin ya da ileride basiniza gelebilecek olumsuzluklardan kimseyi sorumlu tutamayacaginizi idrak edin.

Geri kalan seyler, markadan markaya ve kampanyadan kampanyaya degisken seylerdir.
    Bu nedenle sabit bir tanimi olmaz.
    Fakat evraklari kontrol etmenin zaman ve mekani yoktur.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    Suzuki de An125 alırsanız topcase veriyorlar.....
    Avadanlıkları tam......
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

yt_servan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph TİGER
    alıcıların tavrına bağlı eğer herkes motor alırken bayiden birşeyler koparmaya çalışırsa bu alışkanlık daha biz istemeden onlar tarafından bizlere hediye edilecektir.

ben kask alırken nolan bayi 40 tl eldiven hediye etti. motor alsam kimbilir ne hediye edeceklerdi
    Bekliyorum; öyle bir havada gel ki vazgeçmek mümkün olmasın

Kazasız Sürüşler Dilekle Olmaz Eğitimle Olur

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler