Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Beklemek mi, ucuz bir şey ile başlamak mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba arkadaşlar,
    Ben 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim.Geçtiğimiz senenin ortalarında motosiklet sevdamı icraate dökme kararı aldıktan sonra ehliyete başvurmuştum. İkinci seferimde sınavı geçtim ve 3 ay sonrasına randevu alabildim trafikten. O 3 ayın dolmasına 10 gün gibi bir süre kaldı.
    Bu süreçte temel ve başlangıç seviyesi ekipmanları elimden geldiğince bütçeme oranlı olarak seçmeye çalıştım.

Aldığım ekipmanlar:
    MT KRE Momentum Kask
    Prohel Alaska Yazlık Ceket
    Venom D2 Uzun Eldiven
    Tech90 Pirate Black Pantolon
    4Riders Balaklava

Almayı düşündüğüm ekipmanlar:
    Bir adet kışlık veya mevsimlik ceket
    Bir adet korumalı uzun bot
    Bir adet daha tech90 pantolon
    Bir de kulak tıkacı

Ceket konusunda yazlık tercih etmemin sebebi cehennemin fragmanı olarak da bilinen şehrimiz Adana'da yaşıyor olmam

Şimdi önümdeki seçenekler şunlar:
    Ya acele edip 2 ay içinde maksimum 5-6 bin ₺ bütçeli bir motosiklet alıp tecrübe edinmeye çalışacağım, ya da bu yazı da beklemeyi riske edeceğim.

Tabiki bu süreç dahilinde eğitimlerimi alacağım. Uzun yıllar bisiklet kullandım ve bu sebeple motorda da denge problemi yaşamıyorum. Ehliyet sınavında kalma sebebim debriyajın çok yukarda kavraması sebebiyle el ayarında zorlanmam olmuştu.

Sizce bu süreçte bekleyip yaz sonuna doğru bi Cbr 125 ile başlamak mı mantıklı olacaktır, yoksa ilk etapta ucuz bir motosiklet mi? Burada en kafamı kurcalayan nokta grenajsız bir motorla uzun yol gitmenin zor olacağıdır. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? GS 2 yi alıp uzun süre bekleyip direkt Cbr 250 ile başlamak da mantıklı geliyor fakat bu sürecin uzamasına değer mi? Ekipmanlar konusunda da yorumlarınızı merak ediyorum. Motosiklet önerilerinizi de aynı şekilde merak ediyorum.

Biraz uzun olduğu için özür dilerim. Telefondan yazıyorum. Cümle yanlışları varsa onun için de ayrıca özür dilerim.
    Kızıl pars bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    1 sene beklesen alacağın motor 10.000 ise 12.000 oluyor.
    onun yerinde al bir 125 cc , 2. eli olan ybr cbf , satarken maximum edeceğin zarar 500 ü geçmez.%80 aldığın paraya satarsı belki de daha pahalıya satarsın.
    hayat saçma sapan beklemek için biraz kısa geliyor bana (bir motor alabiliyorken daha iyi motor almak için bir sene beklemek gibi) senin tercihindir.
    Kızıl pars ve espresso bunu beğendiler.

BalkanRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25
    Keske 3 ay beklemeseydin insanlar aliyorda gitmiyor 2 ay sonraya vermisti benim ehliyeti ilk hafta bi gittim bombos halletim sonra iptal ettim randevuyu

O olay aklıma geldi de bir arkadaş denemişti gidip almayı, problem çıkarmışlar ve işlemini yapmamışlar. O yüzden ben de bekleyeyim dedim.
    6 ay civar beklersem alabileceğim motor 10-12 bin civar. 1 sene beklersem de sıfır cbr 250 ya da R25 olabilir. Tabi eğer 250 cc bandından alacak olursam önce GS2 eğitimini almam gerektiğini düşünüyorum.
    Peki uzun yol için Cbf mi daha rahat olur Ybr mi ?

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    karakoldan ehliyeti almak için mi 3 ay bekliyon? yaptıkları parmak izi almak, başka da bi halt yedikleri yok. 3 ay ne lan?

Motosikleti
    MT-25 (2020)
    Ben hemen almıştım ehliyeti. Neden 3 ay sürdü ilginç.

İlçelere baksaydin keske randevu icin, cok beklemissin.
    Hayırlı olsun

Motosikleti
    pulsar 200ns
    3 ay nedir tekirdağda iki gün sonrasına randevu veriyorlar halbuki

Tam aralık ayına denk gelmişti. O ay da birileri artık sağlık raporu hastanelerden 300-400 TL gibi miktarlarla alınabilecek söylentisi yaymıştı. O yüzden yıllardır sertifikasını ehliyete dönüştürmemiş herkes randevu aldı. Sadece ilçeler değil. 200 km yarıçapındaki diğer illere bile baktım. Maalesef bulamadım randevu. Şu an da tekrar baktım mesela durum pek farksız değil. En az 2 ay sonrasından başlıyor randevu vermeye. Aslında bu konuda insanların uyarılması lazım forumda. Ehliyete başvurur başvurmaz randevu da almak lazım. O süreçte zaten sınavlar filan halloluyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:55 ----------

Ki parmak izi filan işi de yok. Zaten B sınıfı ehliyetim var. Sertifikayı verip çıkacağım. Çok saçma gerçekten.

Motosikleti
    Yamaha D'eligt
    Ben iki hafta önce aldım ehliyeti (Adanadan) randevu günü gidince şaşırdım. Yani sadece parmak izi alınıyor iyi tamam da ufak tefek başka işler de var. Orda maliyeye harç yatıyor. Yolun karşısında Şoförler odası var onlara da biraz haraç verip form dolduruyorsun. Dosya tamamlanınca sıra bekliyorsun. O kadar çok kişiye randevu vermişler ki benden sonrakilerin çoğu işini yapamadı galiba. Çünkü sıra bana gelince en az on dakika memurun işlem yapmasını bekledim. Herkes o kadar beklese saatler sürüyor işte. Randevusuz işlem yapacaklarını sanmıyorum. Memurun elinde liste var ordan kontrol ediyor. Bu arada ben de aynı senin gibi onu mu alsam bunu mu alsam, beklesem mi diye vakit kaybedip duruyorum. Ama havalar azcık ısınsın alacam artık yeter.

MoRFy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 600 - BMW R25/3
    hiç beklemeden motorunu al derim. ucuzu pahalısı satılacak gibi bişi al kırılıp dökülüp elinde kalacak bi motor alma. 3 kuruş fazla ver cbf ybr gibi çabucak satılabilecek motor al ama 2.el al sıfır motorda kısa vadede zararın olur. geçen her gün ömründen ve senden gidiyor. 28 yaşımda ilk motorumu aldım. Önceleri hevesim yoktu. sonraları param yoktu. şimdi çok şükür motorum var. keşke daha önceleri bulaşsaymışım şu güzel 2 teker sevdasına. en güzel 20 li yaşlarımın başını kaçırmışım...
    karadag.05 bunu beğendi.

Motosikleti
    Cbf150
    Cbf kullandım üç yıl 16 bin km kadar,650 km lik uzun yollarada gittim bence sen de al kullan. Boş beklemekten iyidir.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Hevesin geçmeden, sıcağı sıcağına bütçene uygun, ama mutlaka sıfır, yeni bir motosiklet al.

Kuba tavsiye ederim. 150 cc'lik bir Kuba ile başlayabilirsin.

Bütçene uygun bir Kuba mutlaka vardır...

CR1'i tavsiye ederim. Hatta şimdi CR1S'ini getirmişler; sitesinden bakabilirsin.

Para biriktirip de, eğitimini de alıp da, 250'likle başlayacağına, bütçen neye yetiyorsa, sıfır, al, bin, öğrenmeye başla ...

Makaleleri de oku. Bu forumda güvenli sürüş, yol sanatı üzerine pek çok yazı bulabilirsin. (zaferce nickli arkadaşımızın yazılarına bakmanı tavsiye ederim; gerek verilen eğitimler olsun, gerek diğer güvenli sürüş üzerine kaleme aldığı... Ben çok yararlanmıştım. Hala da önemle takip ederim zaferce nickli arkadaşımızı, bu forumdan).

NOT: Ekipmanların tam gibi gözüküyor. Ama genelde botlara para harcamak çok geliyor. İhmal etmeyiniz. Uzun motosiklet botunu, çizmesini de tamamlamadan binmeye başlamayın derim...
    Cihan53 bunu beğendi.

Öncelikle herkese teşekkür ederim. "mustafav" Maalesef bizdeki bürokratik süreçler hep böyle sıkıntılı. 3 sene önce B sınıfı ehliyeti alırken çok sorun yaşadım orada.
    Kararımı dediğiniz gibi beklememe yönünde almayı düşünüyorum. Yarın ilk fırsat bir hesaplama yapıp ödeme planı çıkarmaya çalışacağım.Tek korkum trafik sigortası. Umarım o konuda da sorun yaşamam. Ekstra bir harcamam olmazsa 1 ay içinde umarım alabilirim.
    Motosiklet botu konusunda çok aşırı fiyatlara çıkamayacağım. Ama ayak kemiklerinin özellikleri gereği belki doğru bir tabir olmayacak ama tek kullanımlık olayı var. O yüzden almadan sürmeye başlamayı düşünmüyorum dediğiniz gibi. Prosev in 300 ₺ civarlarında bir botu var sanırım onu bir yerde bulabilirsem deneyeceğim.
    Motosiklet seçimi konusunda ise en sağlıklı karar denemek ile olacaktır diye düşünüyorum. Hem CR1 ve CR1S i hem de CBF ve YBR yi ehliyeti alır almaz tanıdıklardan bulabilirsem rica edeceğim. Olmadı bayilerden test sürüşü talebi ile şansımı denerim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:12 ----------

"zaferce" nin paylaşımlarını ben de elimden geldiğince takip ediyorum bu arada. Gerçekten çok şey öğrendim.

Motosikleti
    Benelli tnt25
    Sasirdim, ben yilbasi oncesi herkes otelenirken yilin son sinavina girdim, 3/4 gunde de kurs dosyami verdi. Emniyette numara alinan cihazin uzerine sira kapanmistir asmislar, soktum yaziyi kendime bir fis alip tekrar taktim ogleden sonra da ehliyet adrese teslim...
    benden sana tavsiye kardesim, ben ettim sen etme diye diyorum motosikleti almakta gecikmissin ama onden ekipmanlarini hallet derim.
    ayrica kuba cr1 ve mondial z one serisinden de bakabilirsin. z one nin piyasasi hirsizlar arasinda bile acaip revacta

Mümkünse ikinci el temiz bir 125 - 150 cc al ve 1 yıl kullanıp iyice tecrübe edin. başlangıçta hatalarını en kolay tolere edebilen aletler 125 - 150 cc aletlerdir, hem kiloları hem güçleri düşük hakimiyeti çok kolay. Üstelik yeni başladığında sana verdiği zevk, daha ötesini bilmediğin için gayet tatmin edici oluyor. Beklemektense al ve tecrübe edinmeye başla ve bence en az 10 bin km yapmadan da üst cc'ye geçme. Sürüş Eğitimini ise mutlaka al derim.

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Bende benzer durumum için kendi düşüncemi yazayım.

Yapı itibari ile sevmediğim şeyi kullanmam taraftarıyım. CBF alıp başlamak bana mantıklı gelmiyor. Evet o klasmanda bir çok commuter alabilirim ama beni motosiklete başlatan makineler bunlar değil ve benimde görünüş olarak hiç hoşuma gitmiyor.

Tecrübem olsun diye alırsan en fazla 2 hafta sonrasında istemeye istemeye kullandığım için soğuyup, vazgeçip bir kenara atarım. Kendimi biliyorum. Hobi gibi baktığım için motosiklete, benim istediğim gibi olmalı diyorum ve bekleyip farklı tarzları ve modelleri incelemeyi bir yandan da parasal olarak biraz rahat hareket edebileceğim meblalara ulaşmaya çalışıyorum.

Fiyatın artacak olmasını mantıklı buluyorum. 10 iken 12 öderiz evet ama üzerinde gülerek gezeceğim bir makineyle umurumda olacağını sanmıyorum.

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    al gitsin önemli olan 2 teker tecrübe kazanırsın. ben de beklemek yerine mondial 125 mh drift aldım onda acemiliği altınca hyosung gt250r aldım sonra da sırasıyla spacy alpha ve cbr 250 aldım. iyiki de beklememişim. mondiali satarken 100 tl zarar ettim. spacy aldığım fiyata sattım. hysoung ile kaza yaptığımdan ucuza gitti.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Alıntı Cloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mümkünse ikinci el temiz bir 125 - 150 cc al ve 1 yıl kullanıp iyice tecrübe edin. başlangıçta hatalarını en kolay tolere edebilen aletler 125 - 150 cc aletlerdir, hem kiloları hem güçleri düşük hakimiyeti çok kolay. Üstelik yeni başladığında sana verdiği zevk, daha ötesini bilmediğin için gayet tatmin edici oluyor. Beklemektense al ve tecrübe edinmeye başla ve bence en az 10 bin km yapmadan da üst cc'ye geçme. Sürüş Eğitimini ise mutlaka al derim.
    Köprü ve viyadükten geçerken de hava rüzgarlıysa 120 kg motor hatalarını çok güzel telafi eder Azraille dans edersiniz. Ne saçma bi kavram hatayı telafi etmek .Benim hatadan anladığım frene sert basmak=ABS virajda vitesle oynamak=kaydırmalı debriyaj . Şehiriçinde zevk alırsın herkes bekler fıtı fıtı gidersin de azcık bi uzun düzlüğe çık 110 u geçememek hayattan ne soğutur anlayamazsınız
    neobirzenci bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Karakolda o kadar beklemen cok ilginç vallahi.
    Motor konusunda beklememeni tavsiye ederim.
    Parasal açı bir yana, hayat kısa.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)