Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Motosiklet alamıyorsak yat alalım!

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birazda marina fiyatlarını(aylık-haftalık) yazında ağzımızın suyu aksın.
    21 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde (En küçük yat boyutu) bir teknenin Türkiye'nin en dandik marinasında günlük minimum deniz bağlama kirası 55 euro.
    Jumbo Yatch günlük minimum kirası 400 euro.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Yalıkavakta marinaın olduğu sahilde dolaşırken kendimi çok kötü hissetmiştim.Millet akın akın marinada yürüyüşe gelmiş.Ordaki demirli yatların toplamı heralde Türkiyenin dış borcunu karşılar.Bir tane Türk bayrağı görmedim hepsinin yabancı olduğunu düşünmekte saflık olur.Onlar yaşıyorsa ben napıyorum beni geçtim bu ülkedeki asgari ücret alan insanlar ne yapıyor.Belediyenin yaptığı bir sosyal proje vardı İstanbul Anadolu yakasında oturup denizi görmemiş çocukları boğazda vapurla gezdiriyorlardı.

yayan-bay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    aprilla pegaso 650
    Bik bik bik bik bik bik bik bik bik bik bik bik bik bik bik...............

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    3 tarafı denizle çevrili ülkemizde deniz turizmi, taşımacılığı ve hatta balıkçılık yerlerde sürünüyor.
    Bu nedenle geliştirilmesi için atılacak adımlara karşı değilim.
    Fakat mevzu yat kat lüks araba olunca mide bulandırıyor.
    Ülkeyi yönetenlerin vatandaş hayrına bi iş yaptıkları görülmediğinden ister istemez her düzenlemeye kuşkuyla bakıyoruz.
    Bizi bu psikolojiye sokanlar utansın.
    Düşünün düzenlemenin ayrıntılarına bakmaya bile tenezzül etmedim.
    Şimdi okuyacağım neymiş ne değilmiş.
    Pek umudum yok ya.
    Neyse.
    doghouse ve BIYIKLI bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

ben 250 lik başlangıç chopperı bile alamıyoum. Geçen sene kışın düşer dediler bekledim.. Fiyatlar zıpladı :(

Motosikleti
    cbf150, fzs600
    Deniz olan yerde doğdum büyüdüm. Bir tane deniz yatağım, simidim, kolluğum yok. Halbuki arzulayanlar için kolayca satın alınacak küçücük ufacık sallar, sandallar, tekneler olabilir. Ama alması dert elde tutması dert. Keşke dediğim bir konudur hep ve çok zor olmamalıydı. Denizler zenginlerin arkadaşlar şimdi olaysız dağılın...

Bunu geçtim şunu söyleyeyim. Denizcilik koca bir kalantör sektörü evet. Bundan ekmek yiyecek orta direk olmasıda söz konusu. Ancak motosiklet bana göre kocaman bir sektör ve bazı şeylerin çözümü konusunda büyük potansiyeli olan birşey. Dev bir kültür diyebilirim ve henüz bunun inşaası için bir adım atılmadı. Şuan yeme zamanı. ÖTV, MTV, Sigorta, Kasko ona buna zam. Bastır gelsin. Millet istiyorsa illa alacaktır. Başka bir başlıkta racing ci bir dostumuuz 60 bin tl ye 600 cc race alıyor...

svastika94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pcx125>Xmax250>VstromDL650
    Alıntı just4techno adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burdaki tek sorun para; paramızı azalttılar birbirimizle didişiyoruz

Düzgün seçim yapmak yerine ağız dalaşı yapmak daha mantıklı, çünkü düşünmek için gerekli malzemeler lazım.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Alıntı ÖmersizOlmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Büyük ihtimal ondan da alamazsın tam rakamları. Ama şöyle bir şey var. ABD'nin ve İngiltere'nin kurucusu olduğu bir sürü küçük devletler var, Panama, Marshall Adaları gibi. Bu devletlerin bayrağını taşıyan gemilerden vergi alınmıyor. Yıllık kapora gibi bir şey yatırıyorsun, o da sembolik. Türk karasularına girdiğin zaman da kapora gibi komik bir rakam ödüyorsun.

Bizim yatçılık konusundaki bir numaralı düşmanımız Yunanistan'dır. Max. 1 günlük mesafede oldukları için burayı transit geçip oraya gidiyorlar. Bir tekne sahibinin bir limanda harcayacağı para 4000 lira civarında (Yakıt, tatlı su, sawage, çöp, kumanya harcaması gibi) bunlar çok deli paralar. 200 teknelik bir marinanın günlük getirisi 500.000 gibi düşünün. O zaman rakamlar hoşunuza gidecek.
    ÖmersizOlmaz kardeş,
    Gelen turistten vergi alma tamam.
    Mazotu da vergisiz ver anladık.

Türkiyede satılan bir yatın özel tüketim vergisi ile, yabancı birinin ülkeye çekilmesi arasında ne alaka var bir açıklar mısın?
    Bayrak falan muhabbeti de yıllık vergisi ile alakalı. (mtv gibi)

Şuan bunun ÖTV ise, malı alırken verdiğimiz para. Yat alan adam nasıl nasıl arabadan daha az vergi veriyor onu bana açıkla lütfen.

Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ÖmersizOlmaz kardeş,
    Gelen turistten vergi alma tamam.
    Mazotu da vergisiz ver anladık.

Türkiyede satılan bir yatın özel tüketim vergisi ile, yabancı birinin ülkeye çekilmesi arasında ne alaka var bir açıklar mısın?
    Bayrak falan muhabbeti de yıllık vergisi ile alakalı. (mtv gibi)

Şuan bunun ÖTV ise, malı alırken verdiğimiz para. Yat alan adam nasıl nasıl arabadan daha az vergi veriyor onu bana açıkla lütfen.
    Ama ben bunu bijon anahtarıynan anlattım, ben bunu şifonyerinen anlattım, ben bunu karburatör kapağıynan anlattım.
    Nazikçe sorduğun için teşekkür ve tebrik ediyorum valla.

Bak şimdi şöyle düşün:

Senin elinde 12 yaşında eskimiş dökülmüş, tuttuğun yer elinde kalan bir tekne var.
    Önünde 5 aylık bir sezon var. 1 ayda benden etti mi sana 180 gün?
    Bir de bu işin komisyoncusu var. Bu adam sana müşteri buluyor, sen ona göre takvim yapıyorsun. Bu komisyoncu senin takvimine uymadığı zaman müşteriyi başka gezi teknesine yönlendiriyor. Bunu neden söyledim? Çünkü senin müşterin tekneden, hizmetten ve gezdiği yerlerden dolayı takvimini uzatabiliyor. Ya da 1 haftalık gezi düşünürken 3. gününde tekneden ayrılabiliyor. Böyle de bir handikapı var. Sonuçta müşteri her zaman haklıdır.

Bir de bunun dışında hayatının en berbat günü olacak bir durumla karşılaşıyorsun ki o da: İçinde müşteri varken teknenin herhangi bir yerinde arıza çıkması ve gezinin yarıda kesilmesi. Hem komisyoncu sana iş göndermez, hem müşteri seni ve Türk yatçılığını yurt dışında anlatır vs. vs.

Yani elinde eski bir tekne varken şahsın ve ülken adına bir sürü riski göze alıyorsun demektir.

Peki şu soruyu soruyorum:

Eğer devlet sana tekneni sıfırlaman için elinden gelen avantajı sezon açılmadan önce sunuyorsa?
    Bir gün öncesinde de gurbetçilere "Komşunu da tatile getir" diyorsa?

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    beyler bu yatta ötv sıfırlanmadan önce kaçtı Allahını seven biri yazsın

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Komşumuzu tatile ne yüzle getireceğiz?
    Kendimiz gelmeye korkuyoruz.
    1 ay önce Türkiye'deydim.
    Yola çıkmadan önce Türkiye'ye gideceğimizi duyan tüm eş dost eminmisiniz diye sordu ve ciddi ciddi bizim için endişelendiler.
    Arap komşum bari çocukları götürmeyin biz burda bakarız diye teklifte bulundu.
    Yani elin oğlu Türkiye'ye bizim Suriye'ye baktığımız gibi bakıyor.
    Ben komşuma nasıl diyeceğim hadi gel tatile Türkiye'ye gidelim diye.

Yani gerçekçi olalım.
    O yata binecek adam Türkiye'ye gelmez.
    Kimse canını sokakta bulmadı.
    Osm@n bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bursa'da ekmeğe %25 zam geldi.Ama sorun değil ekmek bulamazsak yat yeriz.
    sarpgray ve doghouse bunu beğendiler.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Valla yatı katı bilmem ama 3 sap 2 yıl önce heves edip Gürpınar'dan bi ahşap tekne aldık. Küçük motoru vardı bide kürekleri. İlk gün nereye koycaz lan bunu dedik. Motoru filan bozuldu bizde kürek çekeriz dedik... Ama şunu anladım, günde bir saat kürek çekmek adamı mıh gibi yapıyor. 1500tlye alınan kayığı aynı adama 5 gün sonra 750 tl ye zor sattık. Daha küçük tekne tövbe. Yat alacağım.
    Fakirliğin gözü kör olsun..

ÖTV %8

Bu konuyu canlı tutalım.
    Yaz ortasında magazinciler kimlerin kimlerin geldiğini ifşa ediyor zaten.
    O zaman bu mevzunun tartışmasını yapalım zira elin yat turizmcisinin gelip gelmediğini tartışarak yorulmak istemiyorum.
    Şunu bilgilendirme amaçlı yazayım ki Avustralya'dan geliyorlar. Düşünün denizin ortasında bir ada, denizle ilgileri çok yüksek, deniz ürünleri yemeğinde japonya ile kapışıyorlar ve adamlar Türkiye'ye geliyor. İşte bu bütün tabuları yıkar dicem de aşağılamak için falan söylemiyorum hakkatten deniz turizminden az bişey anlasanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.
    Nasıl söyliyim. Bir kaç saat önce turizm'de tez yazan arkadaşla turizm hakkında atıp tutmam gibi bişey olur. Zaten farkındaysanız deniz turizminin detayına da fazla girmiyorum. Sadece yüzeysel anlatımlarla önemini gösteriyorum.

Yukarıda da bir arkadaş söylemiş. Tekne almak çok kolay, asıl sorun aldıktan sonra barındırabilmek, temiz, düzgün tutabilmek.

Bir de sizden istediğim bir şey var. Nolur önceden yazdıklarımı okuyarak gelin. Dikkat ederseniz hep aynı şeyleri anlatıyorum. Bir önceki anlattığımı biri daha geliyor ona da anlatıyorum. Şikayet etmiyorum ama gören beni "Lüzumsuzca konuyu canlı tutuyor" diye yorumlar.

Motosiklet ile ilgili bir forumda Türkiye nin gündemi tartışılmayacak diye birşey yok. Enflasyon son 65 ayın rekorunu kırmış, çiftçinin tarlasına bankalar haciz koymuş adamlar traktörünü satışa çıkarmış hâlâ bu sistemi savunan var. Yat konusunun türkiye için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışanlar var. 250 lik motosiklet olmus 17 belki 3 aya 20 olacak. Benzin 5.44 ama yandaş medyaya bak herşey çok güzel. Başkanlık gelsinde gerisi önemli değil. Kusura bakmayın bu tür konularda insanımızın ne kadar duyarsız bilgisiz bitkisel hayattaymis gibi davrandığını görünce tepem atıyor.
    doghouse ve Osm@n bunu beğendiler.

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    Ha ha uyu türkiyee uyuuuuuu devam ettt.

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İçinde çalıştıracağım asgari ücretli miçonun sigorta masrafları beni korkutuyor onu da indirseler, ama yine de hamd olsun ben de bir tane almayı düşünüyorum...
    Ben varım siz de var mısınız ?

Motosikleti
    Yamaha MT 07 Matt Grey
    Yatların ötvsi %6,7 imiş, yatlara baktım da 1-2 milyon euro, bu kadar parayı veren adama %6.7 ÖTV koymaz ki? Sanki burada başka bir numara dönüyor.

yatların benzini de vergisizdi bir dönem düzeltmişler mi onu acaba? 🤔🤔

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)