Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İleri sürüş: Resmi tanım

Motovento
    REKLAM ALANI

İleri sürüşün neyinin ileri olduğuyla ilgili tartışmalar yaşanmıştı. Bazıları ise “ileri”lik bir durum olmadığını bunun trafik adabından ibaret olduğunu iddia etmişti. Ben de Türkçesini bulamadığım için çevirdim. İleri sürüş dendiğinde neyin anlaşılması gerektiğini netleştirmesi amacıyla buraya ekliyorum. RoSPA ileri sürüş testi güncel kılavuzunda aşağıdaki şekilde ifade edilmiş.

İleri sürüş, makinenin konumunu ve hızını, güvenli, sistematik ve pürüzsüz bir biçimde yönetme, beceriyle ve sorumluluk bilinciyle, yol ve trafik koşulları dahilinde kimseye rahatsızlık vermeyen bir ilerleme sağlama yetkinliğidir. Bu beceri, olumlu ve kibar davranışlar göstermeyi ve temelinde konsantrasyon, etkili ve her yönde iyi bir gözlem, öngörme ve planlama olan, yüksek bir sürüş standardı yetkinliğini sağlamayı gerektirir. Bu yetkinlikler, motosikleti yönetme becerileri ile koordinasyon içinde olmalıdır. Makine, doğru zamanda, yolun doğru yerinde, doğru hızda ve doğru viteste olmalı ve yolun ilerisinde temiz olarak görülen mesafede, kendi şeridinde kalarak, güvenle durabilecek durumda olmalıdır.

- DVSA, RoADAR, IAM, 1997

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    joymax 250, R25 mat gri
    Harika bir tanım olmuş eline sağlık paylaştığın için
    zaferce bunu beğendi.

karadag.05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Z - One
    Son noktayı koymuşsunuz. Elinize sağlık..
    zaferce bunu beğendi.
    Doğrul, eğril ama EĞİLME

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Cruiser veya "binek" motosikletler için bence son nokta bu. Spor ve agresif naked motosikletler için öğrenecek çoook şey var. "ileri sürüş kursu" Amerika'da tek tük var. Ama "high performance riding school" tonla. Her ne kadar pist odaklı olsalar da başlangıç seviyelerinin günlük kullanıma etkileri belli.

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Çeviri için teşekkürler. İleri sürüşü çok güzel tanımladıklarını düşünüyorum.

Umarım bir gün ben de bu seviyede motosiklet kullanma becerisine ulaşabilirim.

Saygılarımla.
    zaferce bunu beğendi.
    Tecrübe, limitlerini bilmektir.

Emreköktürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 X
    Herkes için faydalı bir paylaşım, Zafer Hocamıza teşekkür ediyorum
    zaferce bunu beğendi.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Güvenle durmaktan kastı bence her türlü güvenle durmak.Yani yalpalayarak dursanızda konumunuz 'stop' ise tamamdır.

Motosikleti
    Benelli tnt25
    Hocam merhaba, hazır onlinesiniz bir soru sorayım size.
    Kontra tekniğini uygulamaya alıştım ve sürekli kullanıyorum. Aynı zamanda da bakisimi bir hayli iyileştirdim,fakat forumda bazı konularda kontra uygularken dizler depoya yapışık deniliyor. Fakat ben uygularken zaman zaman döndüğüm yere bacagimi açıp, popomu seleden kaldirip dönüşün tersine acı alıyorum anlatabildim mı bilmiyorum ama bu doğru mu sizce? Yoksa bacaklarım kapalı mı kalacak? Bir de benim motosiklet tnt25, yüksek hizda kapaklaniyorum motora ve rüzgar etkisinden ya da bazen rüzgarın geliş açısından başımı sürekli eğitim kaldır durumunda oluyorum. Bu konuda tavsiyelerinize muhtacım.

Alıntı ieu35turkey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam merhaba, hazır onlinesiniz bir soru sorayım size.
    Kontra tekniğini uygulamaya alıştım ve sürekli kullanıyorum. Aynı zamanda da bakisimi bir hayli iyileştirdim,fakat forumda bazı konularda kontra uygularken dizler depoya yapışık deniliyor. Fakat ben uygularken zaman zaman döndüğüm yere bacagimi açıp, popomu seleden kaldirip dönüşün tersine acı alıyorum anlatabildim mı bilmiyorum ama bu doğru mu sizce? Yoksa bacaklarım kapalı mı kalacak? Bir de benim motosiklet tnt25, yüksek hizda kapaklaniyorum motora ve rüzgar etkisinden ya da bazen rüzgarın geliş açısından başımı sürekli eğitim kaldır durumunda oluyorum. Bu konuda tavsiyelerinize muhtacım.
    Hocam n'apacan forumda yazı yazan adamın tavsiyesini. ART MotoAkademi'nin İzmir'de Aybars Yüce ve 3 diğer eğitmeni var. Denizli'de Alparslan Bulut var. Nazilli'den çıksan 1 saatte Denizli'desin. Grupla paket eğitim olur veya daha iyisi bire bir eğitim olur mis gibi. Bir gün hoca tamamen seninle. Yarım gün kapalı alan yarım gün Denizli'nin dağ yolları virajlarında yol eğitimi... Çiçek gibi olur walla.

Motosikleti
    Benelli tnt25
    Denizli tavsiyesi için teşekkür ederim, orada hiç yok saniyordum... İnşallah şimdiki butcemi fazla zorlamaz. TSK ederim
    zaferce bunu beğendi.

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zafer hocam, çeviri güzel ancak ben bu konudaki karmaşanın biteceğine inanmıyorum.
    Şöyle ki; yapılan tanım trafik adabının, trafikte olması gerekenin tastamam kendisi. Buradaki karmaşa, advanced sıfatının dilimizdeki karşılığına yüklediğimiz anlamla alakalı bir durum galiba.

İleri sürüş denildiğinde ben de zamanında nesi ileri diye çok sorguladım. Bana çağrıştırdığı ilk anlam sanki apeks sratejisiymiş, power slidemış, fren izi tekniğiymiş vs. pist öğretisi gibi filan geldi. Eğitmen eğitmen site site baktım nelerin verildiğine yine anlayamamıştım. İleri sürüş denileni çaplı araştırmayan kişiler, sırf isminden dolayı neredeyse eğitim planında düşünmüyolardır bile.Ciddi söylüyorum allahtan bu sitede sizin derlediğiniz hazırlayıp paketlediğiniz kaynaklar var. Okurken oradan oraya yönelip kafada bir şablon oluşturulabiliyor.

Bence olgun sürüş, yetkin sürüş vs. gibi bir isimle adlandırılmalıydı.
    zaferce bunu beğendi.

Çeviri beğenilmiş olacak ki eğitmenler tarafından kopyala-yapıştır olarak kullanılmaya başlamış.

https://www.facebook.com/groups/Road...9280267581990/

Hoca çeviri metnini nereden aldığına dair kaynak gösterseymiş sevinirdim. Bu haliyle kendisi çevirmiş gibi olmuş.

PS: Şükrü Hoca, zarif insanmış. Uyarınca, uyarı için teşekkür edip kaynak belirteceğini ifade etti. Hemen de düzeltmeyi yaptı.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)