Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

MOTOSİKLET TAMİR ve BAKIM KONUSUNDA USTALARDAN AĞZI YANANLAR

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mikuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Bu ülkede oto galerici ve motosiklet tamircisinden uzak durmak gerekiyor. Motosiklet sektörü gelişmemiş, dünkü bisikletçiler Çin malı motorların 2005 yılında ülkeye giriş yapmasıyla usta oluverdiler. Zaten bisikletçi oldukları zamanlarda da çoluk çocuğa kazık atıyorlardı. İstanbul'da gerçek motor ustası say desen 10 tane yoktur bence.

Ve nedense parça ve işçilik otomobil parça ve işçilik fiyatlarından çok daha pahalı oluyor. Sorsan sebebini, "e bu motor" derler. Dolayısıyla anlaşılması gereken vurgu, motorun ustasının az olması veya hiç olmaması. Yani rekabet ortamı olmadığı için serbest bir piyasa var.

Bu durum beni honda almaya sevk ediyor maalesef. İstemeyerek alıyorum honda markasını. Çünkü yetkili servis sorunsuz. Bugün ön fren merkezi değişti, 250 lira tuttu. Sadece hidrolik yağı 25 lira. Honda spacy parçaları şu an otomotiv sanayisiyle yarışıyor. Kasnak için de 400 lira istediler. Renonun kayış kasnağı 150 lira bile değildir. Lanet olsun böyle düzene.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sparrow07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er-6f + Kral Grande 6
    Benimde yuki spitzer kendi yetkili servisine bin liradan fazla ödedem motoru iyi olcağına daha da kötü oldu silindir çizik diye başladık ,silindir yapıldı yolda bırakdı kırank filan 6 ay servis beklemede ekstrası bir sürü parça değişti .Motordan soğudum hatta yazdım forumda sayfasında derdimi. Neyse arkadaş abi şelale yolunda Gülinanç motor var hem ucuza yapar hemde adam eder dedi .Adamlar uygun fiyata hem motoru adam etti hem işçiliği iyi .Yukinin içi çin motoru olduğundan cg motorlarla aynıymış sadece egzantirik zincir farklılığı varmış gerisi aynı dediler.Bundan sonra bişey olursa yetkili servisi tövbe .
    Vrtsa bunu beğendi.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Birkere aciliyetten ustanın kucagına düstüm , Ducati monster696 motorumla istanbuldan marmarise giderken susurlukta sanzıman kitledi ve 6. viteste kaldı motor asagıya ınmıyordu cekıcıyle bandırmadaki ducati yetkili servisine cektırıp 5 saatlik bi tamirden sonra 450 motor + 150 çekici ücretiyle ucuz atlatmıstım

NecatMurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BENELLI TNT 250 2016
    Eski scooter'ımın varyatör kayışı değişicekti neyse abi bırak dedi akşama gel al ok dedim akşam gittim almaya,aldım scooterı oradan 1 km gittim veya gitmedim benzin bitti,ben full depo bırakmıştım adamlar benzini hortumlamış,adama öyle bir beddua ettimki 6 ay sonra dükkanı kapandı,oh olsun dedim,iş ahlakı kalmamış kardeşim,bir daha da yetkili servisten başkasına gitmem.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı NecatMurat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski scooter'ımın varyatör kayışı değişicekti neyse abi bırak dedi akşama gel al ok dedim akşam gittim almaya,aldım scooterı oradan 1 km gittim veya gitmedim benzin bitti,ben full depo bırakmıştım adamlar benzini hortumlamış,adama öyle bir beddua ettimki 6 ay sonra dükkanı kapandı,oh olsun dedim,iş ahlakı kalmamış kardeşim,bir daha da yetkili servisten başkasına gitmem.
    yetkili servislerin benzini hortumlamadığını mı sanıyosun ?

Motosikleti
    <<yeni sahibine hayırlı olsun>>TVS Apache RTR 150
    merhabalar...
    ben kendi adıma herkesin işini yapması gerektiğini düşünen bir insanım... yani bir insan zanaat sahibi olmak için yıllarca çalışıyor ve geçimini bu zanaata bağlıyorsa saygı göstermemiz ve destek olmamız gerekir... yani iş olarak zanaatçiliği seçmiş ustalar, tamirciler, berberler v.b. el becerisi ve tecrübe/bilgi birikimi ile para kazanan insanlar önemli kişilerdir... lastik şişirecek olsam lastikçiye girip çırağa 2 lira bahşiş vererek şişirmeye çalışırım... heveslensin para kazansın diye... ama bi bakarım lastik şişirmekten erinir ve bin tane triple eline pompayı alıyorsa işte derim geleceğin çakalı...

burada yapılması gereken ayrım şudur... "insan" olmalıdırlar... "insan" olan zanaatçiler için zaten sıkıntı yok kapısında sıra beklemeyi bile göze alıyoruz zaten... lafım "insan olmayan" ve kendini usta sananlara... günümüz dünyasında bilgiye ve belgeye hemen ulaşılabiliyor... dolayısıyla bu forumlar ve benzeri yerlerde paylaşılan tecrübeler bu "insan olmayanların" işine gelmiyor... kendi çakallıklarında boğuldukları için tuttuğu müşteriden nasıl en fazla parayı çalarım diye çalışıyor kafaları... memleketimizin genel durumu da ortada... herkes iş yok diye ağlar ama kimse çalışmaz... 30 yaşımdayım ve 6 7 yaşımdan beri okul dışında yaz tatili görmeden sürekli çalışırım... elimize geçen parayı da böyle çakallara veremem kimse kusura bakmasın... o yüzden arkadaşlar konuyu açan dostumuzun da söyleiği gibi elinize anahtar almaktan korkmayın... çocuklarımızı prens ya da prenses gibi yetiştirmeyelim... "insan olmayanlar" çakallığı ile övünsün bir vida açmaya dünyanın parasını istesinler... "insan olanlar" da kazandığı helal para ile övünsünler... biz de "insan olanları" desteklemeye devam edelim...
    levend84, Bisnev99 ve Mikuni bunu beğendiler.

Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aaa o efsane zaten...
    nesi var bu adamın ? birşeyler almayı düşünüyordum da

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı quattromeb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar...
    ben kendi adıma herkesin işini yapması gerektiğini düşünen bir insanım... yani bir insan zanaat sahibi olmak için yıllarca çalışıyor ve geçimini bu zanaata bağlıyorsa saygı göstermemiz ve destek olmamız gerekir... yani iş olarak zanaatçiliği seçmiş ustalar, tamirciler, berberler v.b. el becerisi ve tecrübe/bilgi birikimi ile para kazanan insanlar önemli kişilerdir... lastik şişirecek olsam lastikçiye girip çırağa 2 lira bahşiş vererek şişirmeye çalışırım... heveslensin para kazansın diye... ama bi bakarım lastik şişirmekten erinir ve bin tane triple eline pompayı alıyorsa işte derim geleceğin çakalı...

burada yapılması gereken ayrım şudur... "insan" olmalıdırlar... "insan" olan zanaatçiler için zaten sıkıntı yok kapısında sıra beklemeyi bile göze alıyoruz zaten... lafım "insan olmayan" ve kendini usta sananlara... günümüz dünyasında bilgiye ve belgeye hemen ulaşılabiliyor... dolayısıyla bu forumlar ve benzeri yerlerde paylaşılan tecrübeler bu "insan olmayanların" işine gelmiyor... kendi çakallıklarında boğuldukları için tuttuğu müşteriden nasıl en fazla parayı çalarım diye çalışıyor kafaları... memleketimizin genel durumu da ortada... herkes iş yok diye ağlar ama kimse çalışmaz... 30 yaşımdayım ve 6 7 yaşımdan beri okul dışında yaz tatili görmeden sürekli çalışırım... elimize geçen parayı da böyle çakallara veremem kimse kusura bakmasın... o yüzden arkadaşlar konuyu açan dostumuzun da söyleiği gibi elinize anahtar almaktan korkmayın... çocuklarımızı prens ya da prenses gibi yetiştirmeyelim... "insan olmayanlar" çakallığı ile övünsün bir vida açmaya dünyanın parasını istesinler... "insan olanlar" da kazandığı helal para ile övünsünler... biz de "insan olanları" desteklemeye devam edelim...
    Aynen hocam haklısın,bu işten ekmek yiyen ustalara lafım(hakkıyla işini yapanlar istisna)be kardeşim bu işin ticaretini yapıyorsun evine çoluğuna

çocuğuna ekmek götürüyorsun madem hakkıyla yap,işler kesat yok sezon kapalı diyeceğine bahane üreteceğine uzun vadeli düşün müşteriyide kendinide

zorlama makul ustalık tamir bedelleri al işini özenerek yap bak bakalım nasıl müşterin çoğalıyor,daimi müşterin olsun,vur-kaç taktiği yapmayın

işçiliği basit parçaları yüksek fiyata takmak nedir ,ayıptır,para kolay kazanılmıyor.

Oto sanayide tamir yaptıranlar bilir fiyatlar ortalama şu şekilde;

Parça fiyatı,parça ne kadarsa(tabi parçanın işlevi/montaj zorluğu) ustalık fiyatı ona göredir zaten günümüzde sök eskiyi tak yeniyi mantığı mevcut.

Kendi aracımdan örnek vereyim ön balata takımı 100-120tl ustalık 40-50tl civarı değişimi basit.

krank pozisyon sensörü/eksantrik açı sensörü bu parçalar ortalama 50-60tl(kibrit kutusu kadar) ustalık iki katı 120-150tl neden? kolay değil ustanın işi uzun özel aparatı var kalibrasyonu tur sayısı vs vs. her usta yapamıyor,adam yaparken izledim ben bunaldım,aldığı para helal ustanın.

selametle dostlar.....

Lengeli Fötr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 - Suzuki V-Strom DL-650
    Alıntı mustafav adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnternetten bakarak birçok tamir yapılabilir aslında.
    Kesinlikle... yamaha servisiyle kavga ettim. Sen yaparsın becerirsin diye gazladım kendimi. 6 yıl oldu her türlü bakım tamiri kendim yapıyorum artık. İnternette her türlü bilgi var. Hele elin alet tutabiliyorsa hiiiç sıkıntı yok
    levend84 bunu beğendi.

<ÖzgürYanık> - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Chetak 12v Electronic(1991)
    bide alakasiz parcalar degiscek diyorlar benim elimde sifir krank kaldi usta al demisti hatta manyeto da al dedi bu olmaz dedi.Allah tan onu almadim , kendim topladm bidaha ne gerek.kalsin nede biz kucaga oturmayalim

Yetkili servislerde motor parçası, vidası, ne bulurlarsa çalıyorlar. Motorunuzu servise götürünce başından ayrılmayın. Yetkili servis yapmaz demeyin. Yanlışlıkla oluyordur demek de safdillik oluyor. Baya baya yapıyorlar.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)