Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motora başlamak ve çeşitli endişelerim

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba,

Öncelikle bu devasa bilgi kaynağını yaratan ve yaşatan herkese teşekkür etmek istiyorum. Henüz üye oldum fakat yaklaşık 2 yıldır sanal alemde araştırmalar yapıyor, çeşitli videolar izliyor ve yorumlar okuyorum. En çok da bu forumda paylaşılan bilgi ve tecrübelerden faydalandım diyebilirim.

Geçen sürenin sonunda kesinlikle kafama koydum ki ben motora binmeden, o duyguyu en az bir kez tatmadan ölmeyeceğim. Şu an müstakbel motorumla aramda yalnızca annemin bedduası duruyor(motora binersen sana sütümü helal etmem!), onu da aştık mı tamamdır . Fakat hali hazırda karar vermem gereken bazı noktalar var. Eğer bana o konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim:

Birinci konu başlangıç motoru mevzusu. Herkesin bu konuda farklı düşünceleri var. Bazıları "600cc ideal" derken mesela Barkın Bayoğlu "scooter'la başlayın" diyor. 600cc bana ağır kaçar fakat scooter'dan da hiç mi hiç hoşlanmıyorum. Eğer alırsam da sırf bir an önce başka motora binebilmek için "katlanmak zorundayım" gözüyle bakacağım. Açıkçası benim aklımdan geçen bir Regal Raptor DD150. Sebebi de hafif olması, ucuz olması ve oturuş pozisyonunun rahat olması. Sizce bu yeni başlayan birisi için riskli midir? Dişimi sıkıp scooter'la mı başlamalıyım?

İkinci konu da köpekler mevzusu. Açıkçası normalde köpekten korkan biri değilim. Ama köy yolundan geçerken yolun kenarından bir çoban köpeği fırlarsa aynı tutumu koruyamayacağımı düşünüyorum. Bir de belki bundan da önemlisi köpeğin darbesiyle motordan düşüp daha ciddi yaralanma riski var.

Benim bu konuda merak ettiğim şey, gerçekten başıboş bütün köpekler sizi görür görmez hırlamaya başlıyor mu yoksa bu ayda yılda bir yaşanan nadir bir durum mu? Mesela benim bütün videolarda gördüğüm şey şu: hayvan sadece kovalıyor. motorcu durunca o da kovalamayı bırakıyor öylece bekliyor. Hayvanlarla ilişkiler genel olarak bu mudur yani? Ya da nasıldır?

Herkese yeniden teşekkürler...

İnşallah yıllar sonra dönüp bu ilk postuma baktığımda motor üstünde binlerce km kat etmiş birisi olurum. Bunu da tarihe not düşeyim )

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    hosgelmisin bakalim foruma.

öncelikle korkuyorsan binme motora, 600cc de öldürür, 125cc de..

ilk önce egitim.. paranin bir kismini bir an önce ölmek icin motor almaya degil, ölmemek icin egitime harca.
    egitim egitim egitim, egitimini al, korkularini as ve bin. 600 mü 150 mi kendin karar ver.

köpeklerle bir kac kez tehlikeli sayabilecegim olay yasadim;
    - istanbulda sile köy yollarinda: hayvan direk yemeye geliyordu, korkmadan yoluma devam ettim, fazla ses cikarmadan, yavaslayarak önüme atlama durumunda durabilecegim veya düssem cok fazla uf olmamak icin.
    - amasya resadiye arasinda gece vakti: burda cok korktum, 120 filan ile karanlikta birden önüme cikti (ki birden cikti diye birsey yoktur, farlardan ve karanliktan dolayi gec farkettim ve beklemiyordum). hayvan far isigindan beni secemedi, mesafeyi secemedi yoksa kacardi veya daha hizli kacardi. birsey olmadi cok sükür.
    - yayla yollarinda kangal köpekleri, ayi gibi bir köpekti, ilk kez bir köpek ile karsilastigimdi, yanim sira kostu havladi..

sadece kosan, kosum havlayan, hic orali olmayan, lastiklere odaklanip isirmaya calisan, sürücüyü isirmaya calisan, vs. farkli farkli seyler okudum bir kismini yasadim

cikardigim ders ise; korkmamak, köpege odaklanmamak ve yola cevreye odaklanmak daha dogrusudur.
    - panikleyip hata payini yükseltmemelisin
    - hizlanip baskasinin hata yapmasi sonucu kacma/durma payini elden vermemelisin

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    dd 150 güzel motor başlangıç için uygun.

köpekler nadiren motorun üzerine veya önüne atlarlar, eğer birşey yapmaya niyetlenirse senin bacağını ısıracaktır. bu yüzden hızlıca ordan uzaklaşmak gerek.

%50 ihtimalle köpekler havlıyor. köy yollarından daha yüksek oranda tabi..

havlıyosa sıkıntı yok havlayan köpek ısırmaz

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Hocam özgüveniniz tam oturmadığı sürece riske girmeyin en ufak birşey de panikler hata yaparsınız.Ve bazı zaman gelir ki o hatanın telafisi olmaz.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    250cc bir cruiser bile yapısı gereği başlangıç için uygundur bence. Köpek kısmına gelince, apartman köşesinden kulağını görsem kaçarım ben.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250cc bir cruiser bile yapısı gereği başlangıç için uygundur bence. Köpek kısmına gelince, apartman köşesinden kulağını görsem kaçarım ben.
    Hocam peki motor kullanırken nasıl yönetiyorsunuz o gerilimi :D ?

Bir de havlıyorsa, kovalıyorsa sıkıntı değil benim için. Fakat bazı videolarda gördüm hayvan ağzını ön tekere neredeyse değdiriyor. Yani öyle bir durumda hem ısırılma hem de kaza geçirme riski var. Yani şunu merak ediyorum. Kendi tercihime göre bu gibi risklerden korunabilir miyim? Yoksa bu her motorcunun kaçınılmaz kaderi mi?

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Kimse 600cc baslangic icin ideal demiyor, nereden cikariyorsunuz, sanki genel kani ikiye ayrilmis yarisi 600 diger yarisi scooter diyor...bu sizin iyi atastirmadiginizi gosteriyor.. motor isi sakaya gelmez..

Köpek gördüğünüz zaman gaza yüklenip oradan kaçın. Sizi ıssırmadan rahatlamayacaktır, zira yapıları böyle. Eğer bacağınızı veya totonuzu ıssırırsa kuduz aşısı kaçınılmaz olacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:40 ----------

Bir şey daha anımsadım, köpek bisküvileri atmak da onları durduruyormuş

Motosikleti
    pulsar 200ns
    köpek motora değil gürültüye saldırır köpegın yanından alt devrlerde gecersen sıkıntı olmaz ama yuksek devırde gurultulu gecersen genelde saldııyorlar 2tane kopegım var motorun yanında duruyorum onlarda gelıyor calıstırıyorum motora saldırıyorlar ses nerden geliyorsa demekki onları rahatsız eden bir durum motoru durdurup ittirerek götürmekte mümkün

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Köpek korkum yokda, panayır iskelesi diye biyere gitmiştik araziye manda kovalamştı motoru atıp kaçmıştım hiç unutmam.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Motorun üzerinde köpekten korkulurmu yahu. Baktın geliyorlar frenle Zaten senin hızının azaldığını görünce kaçarlar. 80 bin km lik bisiklet deneyimim var. Bak motor değil bisiklet Ankara'yı bilenler için özellikle Eymir taraflarında inanılmaz köpek grupları vardır ve neredeyse her hafta bisiklet ile turladığımda peşime 7-8 köpek takılır... köpek hiç bir zaman cephenden saldırmaz yanlayarak yaklaşır o yaklaşırken ani fren yap bak gör nasıl kaçıyorlar... özellikle motorla giderken paniğe kapılma yoluna devam et. Eğer motorun güçlü ve eksozun iyiyse ver bir ara gazı bak nasıl dağılıyorlar )

Alıntı SHaDooM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun üzerinde köpekten korkulurmu yahu. Baktın geliyorlar frenle Zaten senin hızının azaldığını görünce kaçarlar. 80 bin km lik bisiklet deneyimim var. Bak motor değil bisiklet Ankara'yı bilenler için özellikle Eymir taraflarında inanılmaz köpek grupları vardır ve neredeyse her hafta bisiklet ile turladığımda peşime 7-8 köpek takılır... köpek hiç bir zaman cephenden saldırmaz yanlayarak yaklaşır o yaklaşırken ani fren yap bak gör nasıl kaçıyorlar... özellikle motorla giderken paniğe kapılma yoluna devam et. Eğer motorun güçlü ve eksozun iyiyse ver bir ara gazı bak nasıl dağılıyorlar )
    Hocam çoban köpekleri de dahil mi bu duruma ?

Açıkçası bisikletle giderken bu tarz bu olayla karşılaşırsam ben de bisikleti durdurup hayvana bağırıp kovalıyorum, taş atıyorum vs. Sokak köpekleri gündüzleri umursamıyor bile zaten.

Benim endişem daha çok pitbull, kangal gibi kafadan kontak olanlar. Giden motora hamle yaparlarsa yere yapışmak istemem açıkçası. Motor da güçlü değil hem. Yalnız Fren işe yarar diyorsanız tamam .

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Pitbull ve çoban köpekleri pek şehirlerde başı boş bırakılmazlar zaten. En azından ben hiç denk gelmedim. Ege Akdeniz ve karadenizi bisiklet ile turladım. Hiç başı boş pitbulla denk gelmedim. Çoban köpeğine ise fazlasıyla denk gelmişimdir. Çoban köpeğinden kastın seni devirebilecek tek köpek Kangal köpeğidir ki bizzat beni Trabzon Uzungöl'e tırmanırken vurup düşürmüştü sonra kaçtı gitti. Yani hamle yapabilecek köpekler kangallardır. Ve köpeğin gelişinden Zaten sana dalıp dalmayacağını anlarsın. Motor sırtındaysan işin kolay ver gazı uza lakin bisiklet varsa mutlaka tedbirli yanında bıçak elektro şok mutlaka bulunsun... zaten üzerinde motosiklet ekipmanları olacağı için bu ekipmanlar özellikle boynunu kollarını omuzlarını dizlerini dişlerden korur Bir yerde okumuştum motorcu 4 köpeği bıçaklayıp öldürmüştü. Hatta hayvanseverler dava felan açmışlardı. Adam da ifadesinde doğanın kanunlarına göre yaşamak için öldürdüm diye bir ifade kullanmıştı

Alıntı SHaDooM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pitbull ve çoban köpekleri pek şehirlerde başı boş bırakılmazlar zaten. En azından ben hiç denk gelmedim. Ege Akdeniz ve karadenizi bisiklet ile turladım. Hiç başı boş pitbulla denk gelmedim. Çoban köpeğine ise fazlasıyla denk gelmişimdir. Çoban köpeğinden kastın seni devirebilecek tek köpek Kangal köpeğidir ki bizzat beni Trabzon Uzungöl'e tırmanırken vurup düşürmüştü sonra kaçtı gitti. Yani hamle yapabilecek köpekler kangallardır. Ve köpeğin gelişinden Zaten sana dalıp dalmayacağını anlarsın. Motor sırtındaysan işin kolay ver gazı uza lakin bisiklet varsa mutlaka tedbirli yanında bıçak elektro şok mutlaka bulunsun... zaten üzerinde motosiklet ekipmanları olacağı için bu ekipmanlar özellikle boynunu kollarını omuzlarını dizlerini dişlerden korur Bir yerde okumuştum motorcu 4 köpeği bıçaklayıp öldürmüştü. Hatta hayvanseverler dava felan açmışlardı. Adam da ifadesinde doğanın kanunlarına göre yaşamak için öldürdüm diye bir ifade kullanmıştı
    Pekala hocam sağolun, söyledikleriniz baya moral oldu bana .

sven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Anne direncini motordan önce birkaç eğitim kurumundan eğitim alarak aşabilirsin. Ben güvenli sürmeyi öğrendim mesajını verirsen yumuşayacaktır.

Scooter yerine Regalle başlamanı tavsiye ederim. Baştan düşük cc'li bir vitesli motor kontrolüne alışmak bence daha kolay.

Köpek konusunuda bu kadar abartma. Hiçbir köpek motoruna omuz atıp seni düşürmeye yeltenmez. Hızını alamayıp yanlışlıkla çarpabilir en fazla o da kasti yapacağı bir hareket değildir. Seri katil değil bu hayvanlar, içgüdüleriyle hareket eden canlılar.

Hareketli nesneleri kovalama içgüdüleri vardır genelde, yavaşladığında genelde birçoğunun heyecanı da dineceğinden vazgeçerler. Onun bölgesinde, arsasında, mülkünde isen bir bekçi köpeği en fazla motorun çıkıntılarına küçük ısırıklar atmayı dener. 100 köpekten 90'ı motorun yanında koşup sadece havlayacaktır.
    artemis99 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Başlangıç motoru konusundan önce başlangıç eğitimi aşamasını tamamlayın sonrası yavaş yavaş gelir. Motosiklet satın almak kısmı en son level.

Alıntı sven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anne direncini motordan önce birkaç eğitim kurumundan eğitim alarak aşabilirsin. Ben güvenli sürmeyi öğrendim mesajını verirsen yumuşayacaktır.

Scooter yerine Regalle başlamanı tavsiye ederim. Baştan düşük cc'li bir vitesli motor kontrolüne alışmak bence daha kolay.

Köpek konusunuda bu kadar abartma. Hiçbir köpek motoruna omuz atıp seni düşürmeye yeltenmez. Hızını alamayıp yanlışlıkla çarpabilir en fazla o da kasti yapacağı bir hareket değildir. Seri katil değil bu hayvanlar, içgüdüleriyle hareket eden canlılar.

Hareketli nesneleri kovalama içgüdüleri vardır genelde, yavaşladığında genelde birçoğunun heyecanı da dineceğinden vazgeçerler. Onun bölgesinde, arsasında, mülkünde isen bir bekçi köpeği en fazla motorun çıkıntılarına küçük ısırıklar atmayı dener. 100 köpekten 90'ı motorun yanında koşup sadece havlayacaktır.

Ben de öyle düşünüyorum zaten, havalar düzelir düzelmez yamaha'nın kursuna gideceğim ilk iş. Ekipmanı vs de sağlam, kaliteli alacağım.

Diğer konuda da ben de sizin gibi düşünüyorum fakat dediğim gibi hem bazı yorumlar hem de youtube'daki videolar bir acaba dedirtti yani, bir sürprizle karşılaşmamak, hazırlıklı olmak için sormak istedim. Şu dazer'ları önerenler falan da var mesela. Olmadı bıçak falan taşırız, sonuçta öldürecek değil ya

Biraz da tecrübe etmek gerekiyor sanırım. Göreceğiz.

Regal tavsiyeniz için de teşekkür ederim . Bir lastiklerin değişimi konusu var, önce onları değiştireceğim sonra bir 1000 km falan yaptıktan sonra ufak ufak büyütürüm diye düşünüyorum şu an. Zaten aydın'da kullanacağım için daha rahat olur diyorum(trafik falan yok vs.)

wind16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250 ABS
    Biraz uzun ama Bir Aceminin Günlüğü başlığında ben de ilk başlangıç tecrübelerimi yazdım.
    Okursan faydasını görürsün diye düşünüyorum.
    Kısaca aklında ki sorulara yanı vereyim.
    -Kesinlikle scooterla başla. Kolay satabileceğin, piyasası olan bir scooterla başla.
    -Köpekler konusu aslında çooooook sonra dert etmen gereken bir mevzu. Yaşadığım yerde köpek çok ve evet birden havlayınca fena korkuyorsun ama soğuk kanlı olursan bir şey olmuyor. şaşırtman gerekiyor. Yavaşlayıp, birden hızlanmak gibi.
    Asıl endişelenmen gereken şey trafik ve ilk acemilik kazaları.
    Bunun için de kesinlikle eğitim öneririm.

Motosikleti
    XRUNNER
    150 cc scooterla basla, egitime,ekipmana butce ayır.
    Ha bir de köpeksavar al, 50-60 TL internette araştır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler