Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Direksiyon sınavından 4 defa kaldım. Yeni kurs arayışım var.

Motovento
    REKLAM ALANI
    ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    Merhaba arkadaşlar.

Bursa - Yıldırım bölgesinde sınavlarıma girdim.
    Öncelikle belirtmek isterim ki; kursum çok iyiydi.
    Daha önce motosiklet üstüne hiç oturmamış benim gibi birisini motosiklet sürer hale getirdi.
    A sınıfı ehliyet almak isteyenlere gönül rahatlığı ile önerebilirim.
    Kurs ismi belirtmenin forum kurallarına uyup uymadığını bilemediğim için yazmıyorum kurs adını şimdilik.

Madem kurstan memnunsun, niye aynı kursta tekrar etmiyorsun diye sorabilirsiniz?
    Sebep şudur ki; Bursa-Yıldırım MEB sınav görevlileri çok katı.
    Denge platformunda sadece tekbir defa dahi tekerler düşse sınavdan kalıyorsunuz.
    Ve sınav alanımız ise oldukça ustalık gerektiren türden bir sınav alanı
    Şu videoya bakınca ne demek istediğimi anlayacaksınız.
    BURSA - YILDIRIM MOTOSIKLET SINAV ALANI

Son sınavda denge platformundan düşmemek için hızlandığımda 31 Aralık gününün soğugu ve son sınav olmanın verdiği stresle biraz heyecan yaparak azıcık fazla hızlandım ve sınavım denge platformunun hem bitiminde karşınıza çıkan kaldırım ucuna çarparak motoru devirmek suretiyle hüsranla bitti. 70hp motoru telef ediyordum az daha.
    4 direksiyon sınavından da trafiğe dahi çıkamadan denge platformu yüzünden kaldım.
    Artık kaldırıma çarpma korkusu olmadan platform geçişi yapabileceğim bir kurs yeri arıyorum.

Sizlerden öğrenmek istediği şey;
    Bu ikinci sefere kurs başvurusu yaparken ilkinden farklı yapmam gereken birşeyler var mı?
    Yoksa birincisi ile aynı prosedürler mi geçerli olacak?
    Bursa veya Yalova bölgesinde A sınıfı için tavsiye edebileceğiniz kurslar hangileridir?

Teşekkür ederim cevaplarınız için şimdiden

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merhaba ısmaıl
    sımdı kı sısteme gore zaten nerede sınava gırersen gır o parkurda yapacagın tek bır hata kalmana sebep oluyor . vıdeoyu da ızledım ama parkurun kotu olma ısı sadece mevsımsel bı durum. yanlıs anlama ama ehlıyet sınavından once egıtım alma gıbı bı durumun varsa cok faydası olur sana .
    ehlıyet sınav prosedurunu bılemıycem ama bursa yıldırım'dı yanlıs hatırlamıyorsam orada bı ısyerıne makına kurmustum ıstersen bı arayıp sorayım ehlıey kursu yada egıtım alabılecegın bıyer var mı dıye .
    kolay gelsın bıde heyecan panık yapma sınav da gerek yok buna .
    EldekiDebryj bunu beğendi.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Diger kurslarda da sınavda hata yaptiginda kalırsın. Gösterdiğin alan ustalık gerektirecek bir alan değil. Bu parkur hepsinde ayni, hatta o beyaz iki yuvarlak 8 cizmek icinse geniş bile yapmışlar. Ayni parkuru bize taş, toprak, cukurlu arazide calistirmislardi, asfaltta degil bak.
    Bence kurs degistirmek yerine motosikletle daha fazla çalış.

GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    İnanın bu parkur trafikte karşılaşacaklarınızın yanında hiçbir şey. Bu parkuru geçemiyorsanız trafikte de sağ kalma şansınız düşük.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Alan dandik eyvallah, belli ki meb de bildiğimiz meb ama kurs yavaş manevra yapmanın doğru tekniğini öğretse ne o sekizi yatarak dönmek gerekir ne de metal zemin sonu çarpma derdi olur.

Motosikletle ilgili her türlü iş ve işlemin her adımında motorcular olmalı. Motorla alasız tipler bu işlerde paydaş olunca sıkıntı hep.

Motosikleti
    Yamaha D'eligt
    Aslında sınav alanı çok da kötü değil. Benim geçtiğim platform daha yüksek ve daha dandikti. Önceden sırf o platformda antreman yaptım. Diğer taraflar çok zor değil. Ancak sınava girmeden defalarca sınav videosu izledim. Platformdan nasıl geçilir hocalar püf noktası veriyor. Düzgün bir strateji ile kolayca geçilebilir. Platform üzerindeki hız çok önemli. Yavaş gidince düşme riski artıyor. Çok hızlı da olmayacak tabi. Kolay gelsin.

patron sensin
    onu dengeye de kündeye de sen getirirsin
    elçik iteklemeye çalıştığında aşağı kaçar. ikitekerliyi o tarafa yatırmış olursun. beğenmedin öbür tarafa yatır. korkma
    "kanar ellerin korkarsan eğer"
    gerekirse biraz gaz ilaç gibi gelir
    rasgele

ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    Sınav alanı yapılamayacak kadar zor değil.
    Bu konuda sizinle hem fikirim.
    Kurs eğitmeni ile pratik yaparken birçok kez geçmeyi başarıyorum da.
    Ama sınav zamanı bir heyecan basıyor.
    2013 ER-6N 'de zayıf makine değil. İnsanı ürkütüyor biraz.
    Sınavda da en ufak şeye anında tepki verince hata yapar hale geliyorum.

Pratik yapmayı elbette isterim ama ehliyetsiz pratik yapmak için 50hp üzeri motor bulmak pek kolay değil.
    Ayrıca kurs hocası ile defalarca trafiği de çıktım. Trafikde sıkıntı yaşamıyorum.
    Ve ayrıca kendime CBF150 aldım ve ehliyetsiz şu anda 1000km tamamladım.
    Ama gel gelelim sınav zamanı geldiğinde şu denge platformu bende fazlasıyla stress yapıyor ve eğitim zamanı geçtiğim yeri geçemez hale geliyorum

trapmania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Elbet birgün..
    Sana vereceğim tek tavsiye özellikle denge platformundayken gaz ayarınla asla oynama nasıl giriş yaptıysan motoru öyle çıkart hatta yapabilirsen hafif gazla gir sonra (boşta) platformun sonuna yetecek hızın varsa debriyarajla çıkart yumuşacık gidersin sonrada geçersin diye düşünüyorum.
    ÖIüm gibidir sadakat. Bir kere çizgiyi geçtin mi, geri dönüş yoktur.

Bizim arkadaş 2-3 ay içinde ehliyeti aldı.Eğer sen daha önceden sürmeyi biliyorsan.Tecrübe edindiysen bizim buraya gelmeni tavsiye ederim.Arkadaş çok memun kaldı.Aldıktan sonra hatta araba kursuna yazıldı.3 Defa sınava girdi aldı ehliyeti hemen zorluk çekmeden

Motosikleti
    Pulsar200NS-MT25-Honda NC750X
    memurlar için "salla baş al maaş" dedikten sonra kapattım. siz parkur için eleştiri yaparken personel hakkında ithamda buluyorsunuz bir kamu personeli olarak çok itici geldi bana ve kapattım videoyu. yorumlarda söylediğin gibi trafikte iyiyim ama o denge platformunda heyecanlanıyorum diyorsun peki burda meb in kusuru ne? seni meb heyecanlandırmıyor ki. o parkuru geçip ehliyetini alan binlerce insan varken sen geçemiyorsun diye sorun neden meb de oluyor.

KPSS'ye hazırlanmış bir öğrenci hem de çok iyi şekilde. Deneme sınavlarında 90-100 net yapıyor. sınava giriyor heyecan yapıyor 75 80 net yapıyor. burda kimde hata?

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    Bence platform cok sacma bir uygulama. Zaten genellikle motosikletin "m" sinden anlamayan adamlar gozetmen olunca boyle oluyor. Hadi yiyorsa en ufak hatada arabacilari da birakin. Ayagini bir kere yere koydu diye kalan adam gordum. Ya da damacana su tasiyip kursun dandik 100 mg prince motoru stop edince calismadigi icin "daha motoru calistirmayi beceremiyorsun" diye birakilan. Simdi mg prince ciler isyan eder. Altin elbiseli yapinca iyi biz yapinca auu ne auu

Zaten öyle bir hatada bizi de eliyolardı fakat rampaya girerken gaz açıp ve full karşıya bakınca oluyo. sadece karşıya bakın yere bakmayın yaparsınız .Ben çalışırken yapamayabiliyosun, sınavda yaptım full karşıya bak girmeden önce de devam ederken de

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:04 ----------

yere bakınca asla olmuyo

blacktulip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    az kaçar,çok yakar.
    Çözüm burda abi.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    - Sınav alanı hem güvenlik, hem de sürüş becerilerinin sergilenebilmesi açısından uygun değil.
    - Sınav alanını M.E.M. denetiminde sürücü kursları ortaklaşa dizayn ederler. Sürücü kursları bu işi becerememişler.
    sınav alanı çok küçük. Daha büyük bir alan bulunup M.E.M'ne teklif edilmesi gerekirdi.
    8 çizme sahasının sınır çizgileri sürüş güvenliğini bozacak kadar kalın çizilmiş. (Islakta boyalı zemin üzerinde tekerler kayar)
    platform tartan malzeme yerine ıslakta çok kayan metal malzemeden yapılmış. Kaldırımın hemen yanında olması nedeniyle yeri de uygun değil.
    Eksiklikleri yazmaya devam edersek bu yazı çok uzar.

Platformun son 5 santimetresinde düşmüş olsa bile aday başarısız olur. Eğer bunu bilmiyorsa öğrenip sınavlara ondan sonra katılması gerekir. Sürücü kursu hocasının ifadesine göre platformdan iki kez geçmesi isteniyormuş. Bildiğim kadarıyla platfotmdan 1 kez geçiriliyor.

Yine duyduğum kadarıyla sürücü kursu yetkilileri platformun sınavdan kaldırılması, yerine yere çizilmiş iki çizgi arasından çıkmadan sürme alanı yapılmasını gündeme getiriyorlarmış. Ben de aynu fikirdeyim. Platform yerine iki çizgi arasından sürüş yapma alanı konulması daha uygun. Platformdan düşerek kalçasını kıran aday bile görülmüş.

Xavosa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25
    Vay be nasil degismis isler.
    Ben alirken ehliyeti mobiletten bozma motorla vites degistirmeden iki engel arasindan gecip geri donmustum o kadar.

Motosikleti
    Bajaj pulsar 200ns
    Hocam bende bursada eğitim vadisinde bir okulda girdim sınava. Gördüğüm kadarıyla kullanıma açık bir alan her ne kadar kötü olsada madem motorunda var. Git parkura çalış kendi motorunla yapıyorsan sınav motorunlada çok zor olmaz. Ben de sınava girmeden 2 hafta önce ybr aldım sınava giriceğim motorda pulsar 150. Güç olarak bir fark yok alışmışsan ve acemi olunca o fark gözünü korkutuyor. Merkez taraflarında bir kursa gidersen eğitim vadisinde girersin büyük ihtimal. Sana önerim denge de önüne bak düşüceğini düşünme ve hangi hızla girdiysen o hızda kal yavaşlarsan dengen bozulur. Başarılar

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Motosiklet eğitimi veren kuruluşlar var. Oralardan yardım alabilirsin. 125 veya 150 lik makina ile başlatıp yavaş yavaş cc yükseltiyorlar. Bence bu işini rahatlıkla çözer.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Valla benim ehliyet aldığım zamanlarda böyle parkur vs yoktu, hatta sınav için bizim kurs scooter getirmişti şok olmuştum

Hep vitesli motosiklet sürmüşüm o zamana kadar, hiç scooter kullanmamışım, bir baktım ki sınav motoru scooter

Sınav dediğim de lafın gelişi hani. İlerden dön gel, dönüşte ise 2-3 kuka arasından slalom yap tamam.

Geçen seneydi sanırsam sınav için yeni parkur yapıldığını duydum, merak edip gittim eğitim alanına ve dedim ki keşke bizim zamanımızda da bu parkur olsaymış. Şöyle bir yapılması istenenleri sırayla yaptım, platformdan 6-7 kez (hiç düşmeden) çok rahat geçtim, 8 çizdim bol bol. çeşitli hızlarda slalom çalıştım ve gerçekten hoşuma gitti, düşük hız manevraları için gayet güzel.
    Tamam, sizin sınav alanı gerçekten kötü durumda ama yine de motosiklet kullanmasını bilen bir kişi için 8 çizme ve platformdan geçmek çok basit işler. Bence daha iyi şartlarda yer aramak yerine bu zorlu şartlara siz adapte olmayı deneyin. Gerçek trafikte o parkurda yaptığınızdan çok daha fazla ve riskli manevralar yapmanız gerekebiliyor çünkü.

Sınava kendi motosikletiniz ile girebiliyorsanız, boş vakitlerinizde gidip bu parkurda kendi motorunuzla çalışın, inşallah sınavı da kolayca geçersiniz bu pratikler sayesinde.
    Şimdiden başarılar dilerim.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Parkuru tamamladıktan sonra trafiğe çıkmıştım 2 tur attıktan sonra tekrar sınav alanına geldim her şey bitti sanıyordum 5 dk m daha varmış tekrar parkurda sürdürdü görevliler en az 5 kez geçtim o demirden. Bazen ben kabiliyetsizim galiba diye içinizden geçirmiyor musunuz insanlarda ne özgüven var bee

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)