Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

600rrla başladım siz korkaksınız

Motovento
    REKLAM ALANI
    kivancern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR, Yamaha XMAX 250 ABS
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ÖLECEKSİN !!!!
    2- Yatık vaziyette virajda her iki frene de dokunulabilir , gerekirse sertçe fren de yapılabilir hatta hatta bu bir viraj tekniği olarak da kullanılabilir bkz. trail braking. (tabi konuyu biliyorsan bunu yapabilirsin , sen bunun yapılabildiğini bile bilmediğin için ölme ihtimalin çok yüksek. )

3- Yatık vaziyette virajda gaza da dokunulabilir , gerekirse viraj boyunca hiç durmadan gaz da açılabilir hatta hatta açılmalıdır da bkz. weight transfer. (tabi konuyu biliyorsan bunu yapabilirsin , sen bunun yapılabildiğini bile bilmediğin için ölme ihtimalin çok yüksek. )

4- Ben motorcuyu bindiği motorun cc ne göre sınıflandırmam. Ancak seninki gibi hafif ve sınırlı güce sahip bir motorun orasını burasını oynatabiliyor olman sadece bisiklete iyi binebildiğini gösterir.

Motosiklet tamamen farklı bir şekilde kullanılır ve sen bunu 600 lük R1 yapıldığında alınca :p :p :p acı şekilde anlayacaksın ve mutlaka öleceksin , hepimiz öleceğiz vakti zamanı geldiğinde . Kimse baki kalmayacak ...
    Sanirim burda arkadas 600cc, R1 orda virgul isaretini unuttu, koyarsaniz yazdiklari cok daha dogru gelicektir..

2. yatik pozisyonda gerekirse sertce fren yapilir?? Bir egitmen olarak sizi kiniyorum.. ornek olarak da trail braking demissiniz trail braking "iz frenlemesi" demek sert fren yapmakla hic bir alakasi yokki, viraj girisinden apexe kadar freni hafif basmakdir bunun mantigi da viraj icine daha cok hiz tasiyabilmek...

Her seyi gectim bu bir YARIS teknigi.. yani guvenlisurusun 2. planda birakilip daha hizli gitmek icin amaclanan bir strateji bunu sokak kullanimina uyarlayamassiniz ki

3. Virajda gaz acma ? Gene bir YARIS teknigi.. Guvenli surus icin sabit hiz ile viraj donulur bunun icin evet gaz acilir ama hizin sabit kalmasi demek buda senin dedigin "weight transfer" olayinin olmamasi gerekiyor demek

Bir egitmen olarak gercekten insanlara Guvenli surus prensipleri aktarmadigin icin ben olen insanlarda seni de sorumlu tutarim

Dogru soyluyorsun evet bir gun hepimiz olecegiz.. istatistiklere bakarsan her SS surucusu hayati kaybetme konusunda daha buyuk risk altinda.. ama motosikletin ne sucu var burda? Insanlarin eksikligi yada kendinisi tutamamasi nefsine yenik dusmesi bunlari neden ele almiyoruz?

Herkesin altinda 400 500 beygirlik araba olsa istanbulda, olum olanlari ne olur sence? adam doblo ile virajlara nasil gidiyor bu kadar guc ile naapar sence?

Evet ben bir SS kullanicisiyim, ve ss ilebasladim.. Egitmen degilim ama inan bana guvenli surus ve pist surusu hakkinda yazilmis herseyi okudum.. Bu bilgilere sahip olmam beni hayatta kurtaricak mi ? Hayir tabikide.. cunku gunun sonunda beni hayatta tutan sey muhakeme yetenegim.. Kendime hakim olmam ve ne kadar risk aldigimi gercekci bir sekilde kendimle degerlendirmem.. Ego yu tamamen yok edip, insanlari unutup hayati unutup fizik bilgimi tecrubemle birlestirip hayattan keyif almak

Kisacasi yaris tekniklerinin ingilizcesini yazmak seni iyi bir egitmen yapmiyor bunlarin ne ise yaradigini ve amaclarini bilmek seni iyi bir egitmen yapar..

SS lerden insanlari neden sogutuyorsunuz anlamiyorum ki, Diyorsunuz cok tehlikeli oluceksin helvani yigicegiz.. boyle demeniz o insanlari sadece daha cok iter o makinayi, onun yerine SS motosikletin normal motosikletden ne tur farklari var bunu anlatin.. SS motosikletin ne kadar buyuk bir oldurme potansiye oldugunu ve en ufak egonda hatanda riskinde ne kadar tehlikeli oldugunu..

Siz motosiklete baslarken demediler mi size.. yapma etme cok tehlikeli olursun helvani yeriz diye? Aileniz esiniz dostunuz? Neden boyle dediler? cunku bilmiolar motosikletin ne oldugunu, Korkuyorlar kendileri yapamiyorlar.. Motosikletteki aldiginiz riskin yanindaki gelen hazi tatmadilar... Ayni cahilligi bilgisizligi siz suan SS suruculerine yapiyorsunuz.. Yapma etme olursun rahat deil tehlikeli diye... Kusura bakmayin ama ben binmeye devam edicem.. Risklerinin cok iyi farkindayim ama verdigi hazzi tahmin bile edemezsiniz
    Xavosa ve fatih.met bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Trafikte km yapmak sadece trafik tecrübenizi arttırır, motosikleti hakkıyla kullanmanızı sağlamaz.
    Bu ikisi aynı şey değil ama açık yazmadığımızı fark ettim yani bizde de hata var.
    Bazı şeyleri yerine koyalım yazalım ama kardeşim çıkıpta biriniz de sormuyorsunuz.
    Güvenli sürüş köşesi açıldı bir kaç kişi hariç soru soran yok.
    Bilgi aktarmayı başkasına bırakmayın.
    Sorun,araştırın inceleyin,tartışmaya açın ki birileri faydalı olabilsin.

Alıntı Salurbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fakat şunu yine iyi anlamak gerek,çok tecrübeli ss kulanicisi arkadaşlar 299 km süratle otobanda sollamalari sagdan ortadan yandan yani heryerden cok agresif şekilde sürüşleri ile yapiyorlar. Genel kullanımları cok agresif. Çok iyi seviyeye gelmenin kendi olan ozguvenin bir sure sonra gercek hayatla bağlantılarıni kopartıp kurşun geçirmez olduklarını inanmaya başladıklarını düşünüyorum. Kazaların analizini iyi yapmak gerekiyor.
    299 km/h ile kaza yapan pek kimse yok.
    Aksine kazaların bir çoğu düşük süratlerde gerçekleşiyor.
    Tabi hız da etken ama mesele sadece bu değil.

Bir çok arkadaşımız SS cinsi motorların hız yaptığı için tehlikeli olduğunu söylediğimizi zannediyor.
    Yahu tehlikeli olabilmesi için illa 299 ve üstü mü olması gerek.
    180 km/h yeterince tehlikeli değil mi sizce?
    Bugün ortalama küçük bir motor bile bu hızlara ulaşıyor.

Uyanın artık mesele başka.
    Bir çocuğu önünüze oturtup gaz kolunu eline verin.
    Sonuna kadar açmaya çalışacaktır.
    Yani gazı açmanın usta olmakla bir ilgisi yok.
    Ben SS alırım gazı açmam diyenlerde aynı kafada.
    Meselenin gazı açmamak olduğunu zannediyorlar.
    Hayır değil.....
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Ben tecrübeli ss kullanıcıları olarak düşünülen sürücülerin genel olarak aşırı ozguvenden kaynaklanan " agresif sürüş stillerini" anlatmak istedim. 299 km ve sollama sadece bu sürüş içinde bir parça. Tecurbesi yeterli seviyeye gelmeden kontrol edemeyeceği motoru alan sürücüler için yazmadım bunu. Özgüven arttikca agresif sürüş artıyor, daha fazla risk alıyorsunuz. Kullandığınız motor sınıfıda agresif sürüş tarzına uygunsa ki buna en iyi uyan ss lerdir , daha fazla tetikliyor olayı. Ben her zaman şunu savundum vespasi cbf150 si r25 r6 sı,hepsinde ulaşılabilen 100 km nin kaza etkisi aynı olacaktır çünkü hepsindeki 100 km aynı sürat. Burda meseleyi iyi ayırt etmek ve anlamak gerekiyor. 60 km ile alınacak viraja 100 km ile girerseniz hangi motoru kullaniyor olursanız olun sonunda kaza gecirirsiniz.

Ss sınıfı motorların gaz tepkisi hızlanması diger motorlara göre cok daha agresif. Bu gibi özelliklerde motorla yapilacak anlik hatalarin telafi edilebilme oranini çok daha asagi cekiyor. Egitim sonunda hocanın bize soyledi sey suydu , r25 yerine nc750 veya cbr250 tercih etmenizi öneririm çünkü r25 cok cabuk ve seri bir motor. Hızlanma ve durma kontrol gaz tepkisi uygun olmayabilir. Bakılınca 750cc bir motor bile tavsiye edelebiliyot. Sebebi motorun karakteri. Tabi egitmenler günün sonunda her katılımcıya ayrıca yorum yapıyor. Bizim egitim donemindr 2 kisye motor almaman simdilik daha dogru olur dedikleri katılımcılar bile vardı.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı kivancern adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanirim burda arkadas 600cc, R1 orda virgul isaretini unuttu, koyarsaniz yazdiklari cok daha dogru gelicektir..

2. yatik pozisyonda gerekirse sertce fren yapilir?? Bir egitmen olarak sizi kiniyorum.. ornek olarak da trail braking demissiniz trail braking "iz frenlemesi" demek sert fren yapmakla hic bir alakasi yokki, viraj girisinden apexe kadar freni hafif basmakdir bunun mantigi da viraj icine daha cok hiz tasiyabilmek...

Her seyi gectim bu bir YARIS teknigi.. yani guvenlisurusun 2. planda birakilip daha hizli gitmek icin amaclanan bir strateji bunu sokak kullanimina uyarlayamassiniz ki

3. Virajda gaz acma ? Gene bir YARIS teknigi.. Guvenli surus icin sabit hiz ile viraj donulur bunun icin evet gaz acilir ama hizin sabit kalmasi demek buda senin dedigin "weight transfer" olayinin olmamasi gerekiyor demek

Bir egitmen olarak gercekten insanlara Guvenli surus prensipleri aktarmadigin icin ben olen insanlarda seni de sorumlu tutarim

Dogru soyluyorsun evet bir gun hepimiz olecegiz.. istatistiklere bakarsan her SS surucusu hayati kaybetme konusunda daha buyuk risk altinda.. ama motosikletin ne sucu var burda? Insanlarin eksikligi yada kendinisi tutamamasi nefsine yenik dusmesi bunlari neden ele almiyoruz?

Herkesin altinda 400 500 beygirlik araba olsa istanbulda, olum olanlari ne olur sence? adam doblo ile virajlara nasil gidiyor bu kadar guc ile naapar sence?

Evet ben bir SS kullanicisiyim, ve ss ilebasladim.. Egitmen degilim ama inan bana guvenli surus ve pist surusu hakkinda yazilmis herseyi okudum.. Bu bilgilere sahip olmam beni hayatta kurtaricak mi ? Hayir tabikide.. cunku gunun sonunda beni hayatta tutan sey muhakeme yetenegim.. Kendime hakim olmam ve ne kadar risk aldigimi gercekci bir sekilde kendimle degerlendirmem.. Ego yu tamamen yok edip, insanlari unutup hayati unutup fizik bilgimi tecrubemle birlestirip hayattan keyif almak

Kisacasi yaris tekniklerinin ingilizcesini yazmak seni iyi bir egitmen yapmiyor bunlarin ne ise yaradigini ve amaclarini bilmek seni iyi bir egitmen yapar..

SS lerden insanlari neden sogutuyorsunuz anlamiyorum ki, Diyorsunuz cok tehlikeli oluceksin helvani yigicegiz.. boyle demeniz o insanlari sadece daha cok iter o makinayi, onun yerine SS motosikletin normal motosikletden ne tur farklari var bunu anlatin.. SS motosikletin ne kadar buyuk bir oldurme potansiye oldugunu ve en ufak egonda hatanda riskinde ne kadar tehlikeli oldugunu..

Siz motosiklete baslarken demediler mi size.. yapma etme cok tehlikeli olursun helvani yeriz diye? Aileniz esiniz dostunuz? Neden boyle dediler? cunku bilmiolar motosikletin ne oldugunu, Korkuyorlar kendileri yapamiyorlar.. Motosikletteki aldiginiz riskin yanindaki gelen hazi tatmadilar... Ayni cahilligi bilgisizligi siz suan SS suruculerine yapiyorsunuz.. Yapma etme olursun rahat deil tehlikeli diye... Kusura bakmayin ama ben binmeye devam edicem.. Risklerinin cok iyi farkindayim ama verdigi hazzi tahmin bile edemezsiniz

Sevgili Kardeşim,

Önce bir sakinleş ve yazıdaki ölmek hakkındaki "İRONİ" yi algılamaya çalış bence

Sonra gelelim verdiğim örneklerin ne tekniği olduğuna.

Viraj içerisinde "sertçe" fren yapılamaz mı ????

Hadi bir örnekle anlatalım ; Viraja girdin ki bunu motoru yatırmadan yapabilmen eğer çok çok yavaş değilsen mümkün değil. Yani o motor o virajda hızı ile doğru orantıda yatmış olmak zorunda. Peki tam o sırada karşıdan gelen aracı seni hiç umursamadan sollamaya çıkan aracı gördüğünde şunu mu diyeceksin ; "Pardon beyefendi bize virajda sert fren yapılmaz diye öğrettiler , şimdi fren yaparsam çok ayıp olur bi zahmet zamanı geri sarıp sizi hiç sollammamış gibi yapalımmı ? " Saçma geldi değilmi. Halbuki bu ihtimal çift yönlü yollarda daima olabilecek bir pozisyondur ve o freni yapmak zorundasın. Bu fren yapılabilir , Türkiyede nadir hocalardan öğrenebileceğin bir tekniktir. Yerleşik eski sistemdeki hocaların çoğu sana virajda fren yapılamayacağını söyleyecektir. Halbuki durum hiç te öyle değil. Trail breaking (iz frenlemesi)hiçte sandığın kadar yumuşak bir fren olmayabilir yerine ve takip ettiğin çizgiye göre değişiklik gösterir. Sadece pistte kullanılması konusuna gelirsek , adı üzerinde pist için üretilmiş Super Sport makinaları trafiğe açık asfaltta kullanabiliyorsunuz da , iz frenlemesini neden kullanamıyorsunuz anlayamadım. Kaldı ki bu teknik sadece pistlere özel değildir. Günlük kullanımda pek çok pozisyonda ihtiyaç duyulabilir ve hayat kurtarır. Tek fark trafikteki kullanımının pistteki kadar agresif olmamasıdır.

Gelelim virajdaki gaz kullanımına ;

Viraj içerisinde en güvenli gaz kullanımı "hızı sabit tutan" miktarda destek gazı açmaktır. Kesinlikle doğru bir yöntemdi , tabi 70 lerde yaşıyor olsaydık. Viraj içerisinde en güvenli yol tutuşun elde edilebilmesi için 40/60 ön/arka dağılımının olduğu ve bunun için dönüş başladıktan sonra koşullar frenlemeye geçmeni gerektirmedikçe motoru arka tekerleğe yükleyecek kadar hızı sürekli arttırman gerektiği güncel yöntemdir. Maalesef yine eski sistemden gelen alışkanlıkları muhafazakar biçimde korumaya çalışan ekoller hala ciddi şekilde yeni sürücüleri etki altına alabilmektedirler. Bu yöntem yine sadece pist tekniği değil , tüm tipteki motorlar için yol sürüşünde tavsiye edilen yöntemdir.

Sizler gibi genç kardeşlerimizin bizleri hayatında hiç SS görmemiş GS binicisi örümcek kafalı yaşlı pinponlar olarak görmesi ise ayrı bir hata.

COQ un avatarının altında motosiklet yazan yerin karşısında yazan 1198 doğum tarihi değil , benim profil resmimde plajda çekilmedi.

Her ikimizde bilmediğimiz ve binmediğimiz motorlar hakkında ahkam kesmeyecek adamlarız . SS konusundaki tecrübemizi çok sorgulama istesen

Son konu:

Ben motora başladığımda çevremdeki hiç kimse "aman dikkat" dikkat falan demedi . O yıllarda moralimi bozan tek şey , motoru ilk defa tekere kaldırdığımda babamın motoru elimden alıp sonra da gözümün önünde motoru stopie ye kaldırıp "yiyorsa bunu yap" demesiydi
    zekeriyaimam, EmreKocyigit ve huduni bunu beğendiler.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda size katılmıyorum. Yaptığı km çok olan her sürücünün iyi bir pilot olamadığı doğru ama yapılan km her ne olursa olsun bir tecrübedir aklı olana bu da bir eğitim sayılır.

Aklı olan adam her kazada her tehlikede yeni bir eğitim almış gibi kendine dersler çıkarır. Her çok km yapan sürücü iyi motosiklet kullanır diye birşey yok ama km arttıkça tecrübenin verdiği donanımlar bence az-çok artar.
    Trafik deneyimi artar. Ancak motosiklete özel bilgisi artmaz. Hele hele SS gibi aletler için trafik deneyimi çok az şey ifade ediyor. On saat pistte birebir dersin faydasını, trafikte on binlerce km kullanarak karşılayamazsınız.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Usta bu 2 teker 30 sene motor üstündeki adam bile yarın kaza yapmayacağının garantisini veremez
    Kendine hakimsen 600 cc ile başla arkadaş... Ben kendime hakim olurum diyenlerin çoğu bile altındaki motorun limitini zorlar.Bir yere vurup sonra geride gözü yaşlı çocuk, eş anne, baba, bırakırsın

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Amerika'da 250cc ile başlayan enderdir. Ama

1. Ehliyet, 10 saat sınıfta, 10 motosiklet üzeri eğitimle birlikte veriliyor.
    2. Trafik çok daha düzenli ve medeni
    3. Trafikte SS kullanan çoook nadir

600cc Cruiser ile başlamıştım ve ideal başlangıç motosikleti olduğunu düşünüyorum. Gücü 250cc SS'lerle aynı, ama daha düşük devirli ve torklu, çok daha rahat, kolay kullanımlı ve tehlikesiz (fren ve gaz esnasinda, ağırlık ön arka teker arası çok oynamaz. Çünkü motor ve sele alçaktır, tekerler arası mesafe uzundur)
    Yilldiray bunu beğendi.

Motosikleti
    pulsar 200ns
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    On seneyi geçti şu forumda yazıyorum. Fatih'le yaptığımız tartışmayı en az yüz kişiyle yaptım bu güne kadar.
    Bugün hiçbiri aramızda değil.

Yani benimle tartışmayın ölürsünüz.

Şakası bile kötü ama maalesef gerçekleri kabul etmek zorundayız.

Mesela Fatih benim yalancı olduğumu düşünüyor.
    Kendisi hele bi R1 alsın göreceksiniz nasıl motor kullanılıyor.
    Ölen arkadaşlar Fatih gibi akıllı olmadıklarından ölmüşler.
    Fatih'teki aklın yarısı onlarda olsa bugün yaşıyor olacaklardı ama heyhaat!
    Allah herkese vermiyor demek ki.

Bizim asya halkının ilginç bir huyu da budur.
    En kral şofer kendisidir.
    Başkasının kullandığı arabada bile tedirgin olur, kendisi kullanmak ister.
    Karısına arabayı verip, kendisi yanındayken kullandırmayan yine bizim coğrafyadan çıkar.

Tabi bizim en kral şoförlüğümüz trafik gerçekleriyle uyuşmadığından en çok telefatı da yine biz veririz.
    Yani bizim kral şoferlik kahvehane ve sosyal medya muhabbetinden fazlası değildir.
    Ama gelde anlat.

Memlekette 40 senedir terör var. Trafikte 4 senede öldürdüğümüz kadar adam öldüremediler.
    Ama bizim millette ne gam!

Bin kere yazdık yine yazıp konuya dönelim.
    Spor motosikletlerin farklı sürüş dinamikleri vardır.
    Bunları insanlar kullansın diye yapıyorlar.
    Yani sen sürebilirsin, sen süremezsin gibi bir ayrımcılık yapmak komik olur.
    Fakat bu farklı sürüş dinamikleri, yıllarca motosiklet kullanmış olsanız dahi farklı bir tecrübe edinmeyi gerektirir.
    Bu tecrübeyi edinmenin ideal yolu kademeli ilerlemek ve eğitim almaktır.
    Bunun dışındaki mevzu safsatadır.
    Başınıza bir bela gelmeden kullanabilseniz bile motosikletin tüm imkanlarından yararlanma ve sürüşünüze tatbik edebilme kabiliyetinden mahrum olursunuz.
    Bu çok güzel ve aşık olduğunuz bir kızı dudaklarından öpmek gibidir.
    Zevkten bayılırsınız.
    Çok hoşunuza gider.
    Ama tüm yapabildiğiniz budur.
    Her buluşmanızda onu dudaklarından öper, içiniz hoplaya hoplaya zevk sarhoşu olarak ayrılırsınız.
    Halbuki o kızla yapılacak daha neler neler var.
    Ama öğrenmedin ki.
    Dışarda öpüşen çiftleri gördün hep öyle sanıyorsun.

Spor motosikletle gezenleri görüncede kullanıyor sanıyorsunuz.

Kız kardeşlerimize örnek ayıp kaçtıysa kusura bakmasınlar.

Velhasıl etraf teker yapmayı bilen ama fren yapmayı beceremeyen dangalaklarla doluyken bir de kalkıp boyunuzdan büyük işler çevirmeyin.
    Sonunun şakası yok.

İlla ss kullanmak istiyorsanız eğitim alın, kademeli ilerleyin görün bak nasıl kullanıyorsunuz.
    Ama yok benimki en kalını olsun diyorsanız kendi düşen ağlamaz.
    bunun üstüne daha ne yazılabilir ki deneyim tecrübe her kelimede dökülüyor ama 2senelik motor kullanan belkı 20 30 yıllık deneyimi sorguluyor acayip kendimi kitap okuyormuşcasına güzel hissettim ellerinize sağlık

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:34 ----------

Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda size katılmıyorum. Yaptığı km çok olan her sürücünün iyi bir pilot olamadığı doğru ama yapılan km her ne olursa olsun bir tecrübedir aklı olana bu da bir eğitim sayılır.

Aklı olan adam her kazada her tehlikede yeni bir eğitim almış gibi kendine dersler çıkarır. Her çok km yapan sürücü iyi motosiklet kullanır diye birşey yok ama km arttıkça tecrübenin verdiği donanımlar bence az-çok artar.
    diyelim ki işe gidip geliyor altında cbf 150 var abimizin ablamızın yollar boş virajlar az ve 4mevsim yaşanmıyor bulundugu bölgede yaşadıgı yerde trafik pek yok bu insanın yaptığı kılometreyle istanbulda motor kullanan bir insanın yaptıgı kilometreler aynı diyelim kazandıkları tecrube aynımıdır veya aynı yola gidip gelmekle tecrübe edinilir mi ?
    COQ bunu beğendi.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Örnekle gideceksek ben de örnek vereyim. Totalde 500 km yol tecrübesi olan birisiyle 20.000 km yol tecrübesi olan birisi aynı mıdır ?

Zaten yukarıda yazdım hocam "Çok km yapmış herkesin pilotajı süper olur falan demiyorum. Ne olursa olsun insan mal değilse yaptığı KM az-çok tecrübe katar."

Bana trafikteki tecrübe lazım kalkıp da kimseyle yarışmaya girecek değilim. Türkiye de kaç motosiklet sürücüsü piste çıkıyor? Ben 600rr da alsam 1000rr da alsam trafikte de pistte de kimseyle yarışmam yani limitleri zorlamam. Yarışacak olan varsa zaten bi zahmet gidip eğitimini vs alsın, bu kadarcık aklı yoksa da bize "Allah rahmet eylesin." demek düşer anca

kivancern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR, Yamaha XMAX 250 ABS
    Sevgili Kardeşim,

Önce bir sakinleş ve yazıdaki ölmek hakkındaki "İRONİ" yi algılamaya çalış bence

Sonra gelelim verdiğim örneklerin ne tekniği olduğuna.

Viraj içerisinde "sertçe" fren yapılamaz mı ????

Hadi bir örnekle anlatalım ; Viraja girdin ki bunu motoru yatırmadan yapabilmen eğer çok çok yavaş değilsen mümkün değil. Yani o motor o virajda hızı ile doğru orantıda yatmış olmak zorunda. Peki tam o sırada karşıdan gelen aracı seni hiç umursamadan sollamaya çıkan aracı gördüğünde şunu mu diyeceksin ; "Pardon beyefendi bize virajda sert fren yapılmaz diye öğrettiler , şimdi fren yaparsam çok ayıp olur bi zahmet zamanı geri sarıp sizi hiç sollammamış gibi yapalımmı ? " Saçma geldi değilmi. Halbuki bu ihtimal çift yönlü yollarda daima olabilecek bir pozisyondur ve o freni yapmak zorundasın. Bu fren yapılabilir , Türkiyede nadir hocalardan öğrenebileceğin bir tekniktir. Yerleşik eski sistemdeki hocaların çoğu sana virajda fren yapılamayacağını söyleyecektir. Halbuki durum hiç te öyle değil. Trail breaking (iz frenlemesi)hiçte sandığın kadar yumuşak bir fren olmayabilir yerine ve takip ettiğin çizgiye göre değişiklik gösterir. Sadece pistte kullanılması konusuna gelirsek , adı üzerinde pist için üretilmiş Super Sport makinaları trafiğe açık asfaltta kullanabiliyorsunuz da , iz frenlemesini neden kullanamıyorsunuz anlayamadım. Kaldı ki bu teknik sadece pistlere özel değildir. Günlük kullanımda pek çok pozisyonda ihtiyaç duyulabilir ve hayat kurtarır. Tek fark trafikteki kullanımının pistteki kadar agresif olmamasıdır.

Gelelim virajdaki gaz kullanımına ;

Viraj içerisinde en güvenli gaz kullanımı "hızı sabit tutan" miktarda destek gazı açmaktır. Kesinlikle doğru bir yöntemdi , tabi 70 lerde yaşıyor olsaydık. Viraj içerisinde en güvenli yol tutuşun elde edilebilmesi için 40/60 ön/arka dağılımının olduğu ve bunun için dönüş başladıktan sonra koşullar frenlemeye geçmeni gerektirmedikçe motoru arka tekerleğe yükleyecek kadar hızı sürekli arttırman gerektiği güncel yöntemdir. Maalesef yine eski sistemden gelen alışkanlıkları muhafazakar biçimde korumaya çalışan ekoller hala ciddi şekilde yeni sürücüleri etki altına alabilmektedirler. Bu yöntem yine sadece pist tekniği değil , tüm tipteki motorlar için yol sürüşünde tavsiye edilen yöntemdir.

Sizler gibi genç kardeşlerimizin bizleri hayatında hiç SS görmemiş GS binicisi örümcek kafalı yaşlı pinponlar olarak görmesi ise ayrı bir hata.

COQ un avatarının altında motosiklet yazan yerin karşısında yazan 1198 doğum tarihi değil , benim profil resmimde plajda çekilmedi.

Her ikimizde bilmediğimiz ve binmediğimiz motorlar hakkında ahkam kesmeyecek adamlarız . SS konusundaki tecrübemizi çok sorgulama istesen

Son konu:

Ben motora başladığımda çevremdeki hiç kimse "aman dikkat" dikkat falan demedi . O yıllarda moralimi bozan tek şey , motoru ilk defa tekere kaldırdığımda babamın motoru elimden alıp sonra da gözümün önünde motoru stopie ye kaldırıp "yiyorsa bunu yap" demesiydi
    Merhaba

Oncelikle ben sakinim sadece burdaki yanlis bilgi paylasmani kinadim, yoksa umrumda deil sizin kisiliginiz karakteriniz i bilmiorum lutfen dediklerimi kisisel algilamayin

Daha once piste cikmis yada SS motor kullanmis olmak sizi dogru kilmiyor malesef (veya egitmen olmak).

Ozaman motor ve fizik konusalim?

Evet motor yatikken sertce fren yapilmaz cunku fren yaptiginiz aks motorun itis aks i ile ayni olmadigi icin on tekerlek ve gidon duze donmeye calisicak ve buda virajda motosikletin diklesicegi ve viraj disina cikicagi anlamina gelir (En iyi ihtimalle, en kotusu on teker yol tutus limitini asicak ve low side kaza gerceklesicek).

Peki ya anlattiginiz senaryoda ne yapilir? motor diklestirilir ve panik fren/kacis manevrrasi gerceklestiririm

iz frenlemesi bahsettigim gibi bir YARIS teknigidir.. amaci frenlemeyi, donus noktasindan ve apexe kadar uzatarak viraja daha hizli girmeyi hedefler, yarislarda pespese viraj girijleri ve chicane lerde effektif bir yontemdir.

Bu teknigi kullanmanin tek amaci viraja girerken daha hizli girmek viraji daha hizli donmek icindir.. bu bir panik fren deil.. Bunu hocalar anlatmiyor cunku guvenli suruste bir yeri yok.. Guvenli suruste virajda hiz kesmek icin hafif frenlere izin verin fakat ani frenlemek icin motoru diklestirin yazarlar

Ben her zaman kendimi gelistirmek ve ilerletmeye acigimdir, oyuzden bana Iz frenlemenin guvenli suruse katkisini anlatan bir yazi yada makele gosterebilirmisiniz??

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    On seneyi geçti şu forumda yazıyorum. Fatih'le yaptığımız tartışmayı en az yüz kişiyle yaptım bu güne kadar.
    Bugün hiçbiri aramızda değil.

Yani benimle tartışmayın ölürsünüz.

Şakası bile kötü ama maalesef gerçekleri kabul etmek zorundayız.

Mesela Fatih benim yalancı olduğumu düşünüyor.
    Kendisi hele bi R1 alsın göreceksiniz nasıl motor kullanılıyor.
    Ölen arkadaşlar Fatih gibi akıllı olmadıklarından ölmüşler.
    Fatih'teki aklın yarısı onlarda olsa bugün yaşıyor olacaklardı ama heyhaat!
    Allah herkese vermiyor demek ki.

Bizim asya halkının ilginç bir huyu da budur.
    En kral şofer kendisidir.
    Başkasının kullandığı arabada bile tedirgin olur, kendisi kullanmak ister.
    Karısına arabayı verip, kendisi yanındayken kullandırmayan yine bizim coğrafyadan çıkar.

Tabi bizim en kral şoförlüğümüz trafik gerçekleriyle uyuşmadığından en çok telefatı da yine biz veririz.
    Yani bizim kral şoferlik kahvehane ve sosyal medya muhabbetinden fazlası değildir.
    Ama gelde anlat.

Memlekette 40 senedir terör var. Trafikte 4 senede öldürdüğümüz kadar adam öldüremediler.
    Ama bizim millette ne gam!

Bin kere yazdık yine yazıp konuya dönelim.
    Spor motosikletlerin farklı sürüş dinamikleri vardır.
    Bunları insanlar kullansın diye yapıyorlar.
    Yani sen sürebilirsin, sen süremezsin gibi bir ayrımcılık yapmak komik olur.
    Fakat bu farklı sürüş dinamikleri, yıllarca motosiklet kullanmış olsanız dahi farklı bir tecrübe edinmeyi gerektirir.
    Bu tecrübeyi edinmenin ideal yolu kademeli ilerlemek ve eğitim almaktır.
    Bunun dışındaki mevzu safsatadır.
    Başınıza bir bela gelmeden kullanabilseniz bile motosikletin tüm imkanlarından yararlanma ve sürüşünüze tatbik edebilme kabiliyetinden mahrum olursunuz.
    Bu çok güzel ve aşık olduğunuz bir kızı dudaklarından öpmek gibidir.
    Zevkten bayılırsınız.
    Çok hoşunuza gider.
    Ama tüm yapabildiğiniz budur.
    Her buluşmanızda onu dudaklarından öper, içiniz hoplaya hoplaya zevk sarhoşu olarak ayrılırsınız.
    Halbuki o kızla yapılacak daha neler neler var.
    Ama öğrenmedin ki.
    Dışarda öpüşen çiftleri gördün hep öyle sanıyorsun.

Spor motosikletle gezenleri görüncede kullanıyor sanıyorsunuz.

Kız kardeşlerimize örnek ayıp kaçtıysa kusura bakmasınlar.

Velhasıl etraf teker yapmayı bilen ama fren yapmayı beceremeyen dangalaklarla doluyken bir de kalkıp boyunuzdan büyük işler çevirmeyin.
    Sonunun şakası yok.

İlla ss kullanmak istiyorsanız eğitim alın, kademeli ilerleyin görün bak nasıl kullanıyorsunuz.
    Ama yok benimki en kalını olsun diyorsanız kendi düşen ağlamaz.
    tamam o zaman, sizin tecrübeniz karşısında bir şey söyleyerek kabul ettirebileceğim bir konu yok. ama benim farklı olduğumu çevremde söyleyen çok kişi var. benim alışkanlıklarıma sahip bir tane arkadaş örnek gösteremiyorum gerçekten bu doğru.

ben hava kararınca dışarı çıkmam, benim eğlence anlayışım çekirdek aile ile vakit geçirmek ve onlara ikramlarda bulunmak. benim bir diğer eğlence anlayışım evde bilgisayar başında yüksek ses müzik dinlemek, oyun oynamak ve motosiklet sürmek.

yani arkadaş konusunda da aşırı seçiciyim. herkes ile konuşurum ama hiç biriyle samimiyet kurmam. motor gezilerine katılmayı sevmem, arkadaşlarla beraber motor sürmeyi sevmem. çekirdek aile dışında sosyal aktivite sevmem. bunların yanı sıra öğretmeyi severim. evde yeri parke döşedim, prizleri ve şartelleri değiştirdim. yeni trifaze elektrik saatini bağladım. bilgisayarıma araba amfisi + 1000 watt bass bağladım. motorumun bakımlarını kendim yapıyorum.

ve zamanım olsa zaten tek silindir makine, silindir pistonu da atarım. içten patlamalı motorları ve icat eden adamı biliyorum. kullandığımız AC elektriğin mucidi aynı kişidir.

burada paylaşmadığım çok şey biliyorum, gerekli yada gereksiz bilgidir o ayrı mesele ama şunu söyleyebilirim ki tembellikten nefret ederim. iş hayatım vücudumu çok yıpratıyor ve bu durumda iken bile bazen antrenman yapmaya çalışıyorum ve başka şeylere zamanım kalmıyor. bende tembelim ama herşeyin bir sınırı var, bazıları tembellikte mastır yapıyor hatta çoğu insan öyle. sadece vücut değil beyin tembelliğindende bahsediyorum.

siz beni tanımadığınız için öbür insanlarla bir tutuyorsunuz ama gerçek şu ki bunu aksini de şu anda ispatlayamıyorum :D yaa allah aşkına sokakta insanların nasıl motor sürdüğünü ben bizzat görüyorum, onlar kaza yapmayacakta ben mi kaza yapacağım?

siz inanmazsınız ama ben tekrar söyleyeyim. ben eğer r6, cbr600f falan alırsam işe gidip gelmek için alacağım. fazladan gezme işi ilk zamanlarda biraz olur tabi alışmak için ve hevesimin gitmesi için. yani gsx-r6 ile yada yzf r6 ile işe gidip gelmek yasak değil dimi?

siz yine diyeceksiniz hele bir al ondan sonra görürüz :D kabul etmediğiniz bir gerçek var, adam daha altında 125 cc motoru kullanamıyor ve buna benzer tipler kaza yapınca dile getirilmiyor ama ss ile biri kaza yapınca "bak gördünüz mü ben demiştim" oluyor.

bence bu çok bilmişlik işlerini bırakalım. yaşınızın büyük olması doğru karar vereceğiniz anlamına gelmiyor, eğer iş yaşta bitseydi albert einstein yerine babası dünyaca ünlü fizikçi olurdu yada tesla yerine babası bulurdu tüm icatlarını.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:53 ----------

ÖLECEKSİN !!!!

Günü zamanı geldiğinde hepimiz öleceğiz Emri-hak vaki olacak ve bizde yol alacağız bu dünyadan.

İşte o gün geldiğinde soracakları sorulardan en önemlilerinden biri şu olacak ;

"Sana kendimden bir parça olarak akıl ve muhakeme yeteneği verdim. Peki sen bunu kullandınmı ???"

Dilerim hepimiz bu soruya "evet" cevabını rahatlıkla verebiliriz.

Motosiklet sürebilme becerisi doğuştan sana bahşedilmiş bir yetenek değildir. Pistte çılgınlar gibi hiç aklı yokmuşçasına uçan o adamlar aslında o sırada muhakeme seviyesinin zirvesinde beyinlerini sonuna kadar zorluyorlar. Motosiklette öncelik muhakeme yani yaptığınız işte aklınızı kullanabilmektir.

Sevgili Fatih

İşin doğrusunun ne olduğunu bilmediğin , yaşamadığın hatta çevrende görmediğin için , kendi doğrularını bize dikte etmekte hiçbir sakınca görmüyorsun ama bu yöntem COQ gibi bir adam üzerinde pek işe yaramaz.

COQ hocanın büyük bir tevazu ile seni ciddiye alarak yazdıklarını bir kez daha okursan büyük fayda göreceksin.

Ben maalesef onun kadar kibar olmayacağım ; Yukarıda kırmızı ile işaretlediklerim hakkında bir iki kelam edeceğim.

1- Henüz 600 lük R1 yapılmadı. Genellikle R6 diyorlar 600 lüklerine . Valla ben Yamahanın sitesinden baktım öyle yazmışlar :p

2- Yatık vaziyette virajda her iki frene de dokunulabilir , gerekirse sertçe fren de yapılabilir hatta hatta bu bir viraj tekniği olarak da kullanılabilir bkz. trail braking. (tabi konuyu biliyorsan bunu yapabilirsin , sen bunun yapılabildiğini bile bilmediğin için ölme ihtimalin çok yüksek. )

3- Yatık vaziyette virajda gaza da dokunulabilir , gerekirse viraj boyunca hiç durmadan gaz da açılabilir hatta hatta açılmalıdır da bkz. weight transfer. (tabi konuyu biliyorsan bunu yapabilirsin , sen bunun yapılabildiğini bile bilmediğin için ölme ihtimalin çok yüksek. )

4- Ben motorcuyu bindiği motorun cc ne göre sınıflandırmam. Ancak seninki gibi hafif ve sınırlı güce sahip bir motorun orasını burasını oynatabiliyor olman sadece bisiklete iyi binebildiğini gösterir.

Motosiklet tamamen farklı bir şekilde kullanılır ve sen bunu 600 lük R1 yapıldığında alınca :p :p :p acı şekilde anlayacaksın ve mutlaka öleceksin , hepimiz öleceğiz vakti zamanı geldiğinde . Kimse baki kalmayacak ...
    abicim ne olursun yanlışlıkla yazdım anlamak mı istemiyorsun kapa çeneni emi. yaşınız büyük, çok şey gördünüz ama yeterince anlam çıkaramamışsınız sorun bu. beni tanımıyorsunu ve en büyük hatanız bu. tanımadığınız birine değer biçmek en büyük hatadır ama genel olarak yorum yaparsanız ona birşey demem ve yine tekrarlıyorum dikkatli oku;

"600 ve üzeri ss ile kaza yapınca "ben demiştim" oluyor ama nedense 250cc veya altı cc makineyi yıllarca kullanmalarına rağmen kaza yapınca sizde ses soluk yok"

hadi buna cevap ver bakayım çok bilmiş.

r1 1000 cc
    r6 600 cc

zaten 1 ve 6 cc nin ilk rakamından geliyor. yanlış yazdım kahretsin niye böyle yapıyorsunuz anlamıyorum.

hem senin o bisiklet gözüyle baktığın motor 136 kilo. mantıklı konuş iyice sapıttın.

Motosikleti
    Merhaba

Oncelikle ben sakinim sadece burdaki yanlis bilgi paylasmani kinadim, yoksa umrumda deil sizin kisiliginiz karakteriniz i bilmiorum lutfen dediklerimi kisisel algilamayin

Daha once piste cikmis yada SS motor kullanmis olmak sizi dogru kilmiyor malesef (veya egitmen olmak).

Ozaman motor ve fizik konusalim?

Evet motor yatikken sertce fren yapilmaz cunku fren yaptiginiz aks motorun itis aks i ile ayni olmadigi icin on tekerlek ve gidon duze donmeye calisicak ve buda virajda motosikletin diklesicegi ve viraj disina cikicagi anlamina gelir (En iyi ihtimalle, en kotusu on teker yol tutus limitini asicak ve low side kaza gerceklesicek).

Peki ya anlattiginiz senaryoda ne yapilir? motor diklestirilir ve panik fren/kacis manevrrasi gerceklestiririm

iz frenlemesi bahsettigim gibi bir YARIS teknigidir.. amaci frenlemeyi, donus noktasindan ve apexe kadar uzatarak viraja daha hizli girmeyi hedefler, yarislarda pespese viraj girijleri ve chicane lerde effektif bir yontemdir.

Bu teknigi kullanmanin tek amaci viraja girerken daha hizli girmek viraji daha hizli donmek icindir.. bu bir panik fren deil.. Bunu hocalar anlatmiyor cunku guvenli suruste bir yeri yok.. Guvenli suruste virajda hiz kesmek icin hafif frenlere izin verin fakat ani frenlemek icin motoru diklestirin yazarlar

Ben her zaman kendimi gelistirmek ve ilerletmeye acigimdir, oyuzden bana Iz frenlemenin guvenli suruse katkisini anlatan bir yazi yada makele gosterebilirmisiniz??

Bu anlattıklarınız sertçe frende değil, yanlış frenlemede olur. Doğru frenlemede motorun yatış açısı hız değişikliğine senkron şekilde azaltılarak viraj çizgisinden milim sapmadan lastik tutuş limitinin dibine kadar fren yapmak mümkündür. İz frenlemesinde ise bunun tam tersi yapılarak yatış açısı motorun hızı ile ters orantılı olarak yavaşladıkça arttırılır ki böylece apex e ulaştığınız anda öne kapanarak wheelbase i kısalmış motor azami yatış açısı ile kolayca dönüşe başlar. Her iki durumda da çizgi kontrolü sürücüdedir , motor kendi kendine çizgiden çıkmaz.İz frenlemesi hani o senin frenlerken çizgide kalamayacağını iddia ettiğin ön tekerin rayda giden tren gibi kararlı şekilde çizgide tutunmasını sağlar. Fazladan hakimiyet fazladan güvenli sürüş demektir. yapılan istatistikler trafiğe açık yol kazalarına en az karışan sürücülerin cross kökenli olduğunu gösterir.Sebep motosiklet yönetme becerilerinin standart yol sürücülerinden çok daha yüksek olmasıdır.Sanırım fazladan bir iki numara bilmenin yolda da neden gerektiği daha iyi anlaşılmıştır.

Adımın altında yazan "Eğitmen " ibaresini kendi kendime koymadım , o kelimenin ardında birden fazla uluslar arası kuruluşun akreditasyonu ve bir kamyon alın teri var ama bu seni ikna etmeye yetmiyor anlaşılan.

Benden iz frenlemesinin yolda neden gerekli olduğuna dair bir yazı istemişsin (yerli hocanın bilgisi ne kadar olacakki zaten, elin adamları yazınca kutsal kitap gibi tapınıyorsunuz)

Buyur al bakalım istediğin yazı . Dikkatlice oku iyice anla emi. Takıldığın yer olursa sormaktan çekinme...

http://www.n2td.org/trail-braking/

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600

adresinizi pm atın lütfen :D hediye göndereceğim.
    kivancern bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster

abicim ne olursun yanlışlıkla yazdım anlamak mı istemiyorsun kapa çeneni emi. yaşınız büyük, çok şey gördünüz ama yeterince anlam çıkaramamışsınız sorun bu. beni tanımıyorsunu ve en büyük hatanız bu. tanımadığınız birine değer biçmek en büyük hatadır ama genel olarak yorum yaparsanız ona birşey demem ve yine tekrarlıyorum dikkatli oku;

"600 ve üzeri ss ile kaza yapınca "ben demiştim" oluyor ama nedense 250cc veya altı cc makineyi yıllarca kullanmalarına rağmen kaza yapınca sizde ses soluk yok"

hadi buna cevap ver bakayım çok bilmiş.

r1 1000 cc
    r6 600 cc

zaten 1 ve 6 cc nin ilk rakamından geliyor. yanlış yazdım kahretsin niye böyle yapıyorsunuz anlamıyorum.

hem senin o bisiklet gözüyle baktığın motor 136 kilo. mantıklı konuş iyice sapıttın.
    Öncelikle üsluba dikkat etmek lazım;

Yarın öbür gün bir yerde karşılaşırız utanır yüzüme bakamazsın.

Dalga geçilmesini istemiyorsan "cevapla" butonuna basmadan önce yazdıklarını güzelce tekrar oku yanlış varsa düzelt. Ben her yazdığım konuyu 5 kere okuyor düzeltiyor ondan sonra yolluyorum. Bu foruma olan saygımdan yapıyorum bunu kimse benim yazdığım ifade hataları ile dolu yazıyı çözmek zorunda değil.

Bisiklet konusuna gelirsek ; O cümle motorundan daha çok senin o motorla yaptığını söylediğin hareketler ile ilgiliydi . Aynı hareketleri benim kullandığım yaklaşık 300 kg lık motorla denemeni önermem. Bisiklet ile motosikletin arasındaki farkı çok kısa sürede anlatacaktır o 300 kg .

Sevgilerimle
    retox70, EmreKocyigit ve Ultraviolet bunu beğendiler.

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Hocam yazı güzel. Trail breaking öğrenmek ve denemek icin motor ekipman ve trafige kapalı alan gerek yoksa eski usul viraja girerek konum hiz vites ayarlaması sistemiyle devam edicem. Dainese leri shoeileri motoru haşat etmiyelim

Motosikleti
    pulsar 200ns
    fatih.met kendini cok farklı görüyorsun tamamen egona kapılmışsın anlattığın şeylerle yüksek cc motor kullanmakla alaka göremedim tvs den neden büyük cc motora atlamak istiyorsunki ozaman cok farklı isen işe gidip gelmek için kullanıcaksan yüksek cc motor neden istiyorsun altında 200 kılo üstünde motor olduğunda ve gidon açısı daha dar neden rahatını bozmak istiyorsun ne kadar kendine hakim olursan ol %50 sine engel olabilirsin şimdi acemi şöför sana çarptı o motor üstüne düştüğünde nolucak

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Ben tecrübeli ss kullanıcıları olarak düşünülen sürücülerin genel olarak aşırı ozguvenden kaynaklanan " agresif sürüş stillerini" anlatmak istedim. 299 km ve sollama sadece bu sürüş içinde bir parça. Tecurbesi yeterli seviyeye gelmeden kontrol edemeyeceği motoru alan sürücüler için yazmadım bunu. Özgüven arttikca agresif sürüş artıyor, daha fazla risk alıyorsunuz. Kullandığınız motor sınıfıda agresif sürüş tarzına uygunsa ki buna en iyi uyan ss lerdir , daha fazla tetikliyor olayı. Ben her zaman şunu savundum vespasi cbf150 si r25 r6 sı,hepsinde ulaşılabilen 100 km nin kaza etkisi aynı olacaktır çünkü hepsindeki 100 km aynı sürat. Burda meseleyi iyi ayırt etmek ve anlamak gerekiyor. 60 km ile alınacak viraja 100 km ile girerseniz hangi motoru kullaniyor olursanız olun sonunda kaza gecirirsiniz.

Ss sınıfı motorların gaz tepkisi hızlanması diger motorlara göre cok daha agresif. Bu gibi özelliklerde motorla yapilacak anlik hatalarin telafi edilebilme oranini çok daha asagi cekiyor. Egitim sonunda hocanın bize soyledi sey suydu , r25 yerine nc750 veya cbr250 tercih etmenizi öneririm çünkü r25 cok cabuk ve seri bir motor. Hızlanma ve durma kontrol gaz tepkisi uygun olmayabilir. Bakılınca 750cc bir motor bile tavsiye edelebiliyot. Sebebi motorun karakteri. Tabi egitmenler günün sonunda her katılımcıya ayrıca yorum yapıyor. Bizim egitim donemindr 2 kisye motor almaman simdilik daha dogru olur dedikleri katılımcılar bile vardı.
    duyduğum kadarıyla orta ve düşük devirlerde ss makineler pek seri değil, naked modeller orta ve düşük devirlerde daha serii ve rüzgar sıyırması daha kötüdür. yani bir naked yada enduro bir ss motordan daha riskli diyebiliriz. çünkü daha seri ve rüzgar sıyırması kötü.

Alıntı Mr.Duke adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fatih.met kendini cok farklı görüyorsun tamamen egona kapılmışsın anlattığın şeylerle yüksek cc motor kullanmakla alaka göremedim tvs den neden büyük cc motora atlamak istiyorsunki ozaman cok farklı isen işe gidip gelmek için kullanıcaksan yüksek cc motor neden istiyorsun altında 200 kılo üstünde motor olduğunda ve gidon açısı daha dar neden rahatını bozmak istiyorsun ne kadar kendine hakim olursan ol %50 sine engel olabilirsin şimdi acemi şöför sana çarptı o motor üstüne düştüğünde nolucak
    parasızlıktan tvs kullanıyorum desem inanır mısın?

Bu anlattıklarınız sertçe frende değil, yanlış frenlemede olur. Doğru frenlemede motorun yatış açısı hız değişikliğine senkron şekilde azaltılarak viraj çizgisinden milim sapmadan lastik tutuş limitinin dibine kadar fren yapmak mümkündür. İz frenlemesinde ise bunun tam tersi yapılarak yatış açısı motorun hızı ile ters orantılı olarak yavaşladıkça arttırılır ki böylece apex e ulaştığınız anda öne kapanarak wheelbase i kısalmış motor azami yatış açısı ile kolayca dönüşe başlar. Her iki durumda da çizgi kontrolü sürücüdedir , motor kendi kendine çizgiden çıkmaz.İz frenlemesi hani o senin frenlerken çizgide kalamayacağını iddia ettiğin ön tekerin rayda giden tren gibi kararlı şekilde çizgide tutunmasını sağlar. Fazladan hakimiyet fazladan güvenli sürüş demektir. yapılan istatistikler trafiğe açık yol kazalarına en az karışan sürücülerin cross kökenli olduğunu gösterir.Sebep motosiklet yönetme becerilerinin standart yol sürücülerinden çok daha yüksek olmasıdır.Sanırım fazladan bir iki numara bilmenin yolda da neden gerektiği daha iyi anlaşılmıştır.

Adımın altında yazan "Eğitmen " ibaresini kendi kendime koymadım , o kelimenin ardında birden fazla uluslar arası kuruluşun akreditasyonu ve bir kamyon alın teri var ama bu seni ikna etmeye yetmiyor anlaşılan.

Benden iz frenlemesinin yolda neden gerekli olduğuna dair bir yazı istemişsin (yerli hocanın bilgisi ne kadar olacakki zaten, elin adamları yazınca kutsal kitap gibi tapınıyorsunuz)

Buyur al bakalım istediğin yazı . Dikkatlice oku iyice anla emi. Takıldığın yer olursa sormaktan çekinme...

http://www.n2td.org/trail-braking/
    git "merkez kaç" kuvvetini öğren gel.

acemi biri frenlemenin dozajlamasını bilemez o yüzden yasak tamammı abicim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:07 ----------

Alıntı Mr.Duke adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oradan bir şey göremezsin. bana egodan bahsedene bak, burada foruma üye oldum olalı millet hep tecrübesini ve yaşını dile getiriyor. ama yaş ile olmuyor ve çok görmek doğru tecrübe ettiğinizi ispatlamaz.

asıl ego sizde.

Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Dogru ss makınaların motor karakterı full gucu yuksek devırde vermek ıcın tasarlanıyor fakat nc750 adventure kategorısı altında gecen bır motor, 6250 devırde max gucu verıyor ve guc kademelı olarak gelıyor,ss makınalarda gaz tepkısı , gucun bellı devırden sonra bır anda yukselerek guclu bır sekılde gelmesı gıbı ozellıklerınden dolayı tavsıye edılmıyor.Sası geometrısı ,oturus pozısyonu daha dusuk guc gıbı ozellıklerınden dolayı ss makınaya gore cok daha mulayım bır yapısı var. Baslangıc motoru olarak tavsıye edılıyor tabı herkeze değil.

Motosikleti
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster

git "merkez kaç" kuvvetini öğren gel.

acemi biri frenlemenin dozajlamasını bilemez o yüzden yasak tamammı abicim.
    Sevgili kardeşim ,

Şunları da okuduktan sonra anladımki sana birşey katmaya çalışmakla büyük hata ediyoruz. Sen en iyisini biliyorsun Allah seni islah etsin.

Sevgilerimle

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:21 ----------

Hocam yazı güzel. Trail breaking öğrenmek ve denemek icin motor ekipman ve trafige kapalı alan gerek yoksa eski usul viraja girerek konum hiz vites ayarlaması sistemiyle devam edicem. Dainese leri shoeileri motoru haşat etmiyelim
    Görüşücez seninle de . Seni Allaha havale etmiycem bizzat ilgileneceğim. densize bak Shoei yle dainese ile hava atıyor bana. Benim NOLAN ım onların hepsini döver taammmıı
    Mr.Duke, EmreKocyigit ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Öncelikle üsluba dikkat etmek lazım;

Yarın öbür gün bir yerde karşılaşırız utanır yüzüme bakamazsın.

Dalga geçilmesini istemiyorsan "cevapla" butonuna basmadan önce yazdıklarını güzelce tekrar oku yanlış varsa düzelt. Ben her yazdığım konuyu 5 kere okuyor düzeltiyor ondan sonra yolluyorum. Bu foruma olan saygımdan yapıyorum bunu kimse benim yazdığım ifade hataları ile dolu yazıyı çözmek zorunda değil.

Bisiklet konusuna gelirsek ; O cümle motorundan daha çok senin o motorla yaptığını söylediğin hareketler ile ilgiliydi . Aynı hareketleri benim kullandığım yaklaşık 300 kg lık motorla denemeni önermem. Bisiklet ile motosikletin arasındaki farkı çok kısa sürede anlatacaktır o 300 kg .

Sevgilerimle
    176 kilo motor ne zaman 300 kilo oldu. 136 kilo motora bisiklet dedin, boş boş atıp tutup beni bilmeden bana değer biçiyorsun sonra üsluptan bahsediyorsun. senle karşılaşırsam utanmam, utanılcak birşey yapmadım ki.

benim aklıma değer biçiyorsun ve işin ilginç yanı şu ki her insan kendi sınırlarını kendi belirler. bir insan çaba gösterdikten sonra başarısının sınırı yok.

yapamazsın kelimesi sayesinde bir çok şey başarıldı.

@oocan: merkez kaç kuvveti bir cisim düz olarak hareket etmediği esnada oluşur. yani biz viraj dönerken bir nevi daire çizeriz ve çizdiğimiz dairenin merkezine yakın durabilmek için bizi içeri doğru tutan bir başka güç gerekir ve bu güç yerçekiminin bizi yere çekme derecesi ve asfalt ile motordaki lastiğin sürtünmeye karşı koyacağı maksimum güç ile orantılıdır.

bakın ben beyin tembelliğini sevmem dedim ve boş konulmuyorum. merkez kaç kuvveti bizi merkezden uzak tutmaya çalışır, yani biz daire çizimini ne kadar hızlı yaparsak daireden o kadar uzaklaşmaya yani virajı geniş almaya başlarız, böylece tekerin kaymaması için daha güçlü bir yerçekimi lazım olur yoksa aksi halde lastik asfalt ile sürtünmeye başlayacak ve var olan hızımız merkez kaç kuvvetinden yere sürtünme kuvvetine ve tüm bu kuvvetler sürtünme sonucu ısı enerjisine dönüşecek.

yaa herşey bir biriyle bağlantılı, aklı tembel olmayan biri neyin ne olduğunu anlamak için boş zamanlarında biraz zaman ayırması yeterli.

teknikten çok biraz espirili yazmak istedim çünkü çok sıkıcı oldunz siz :D

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)