Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

kar maskesi sesi bir miktar da olsa azaltabilir mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    enlighteray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Karizma R (2016)
    herkese merhaba. motosiklet yolculuklarımda kulak tıkacı kullanıyorum, sesi daha da azaltmak için özel kumaştan kar masekesi var mı? veya sesi geçirmeyen türde bir kumaş biliniyor mu?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Kışlık balaklavalar var ama sese pek bir etkisi yok.

kursaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R125-Mt-09-CBR650R
    Şapka taktığınızda sesi ne kadar azaltıyorsa en fazla o kadar azaltır.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Rüzgar geçirmez balaklavalar biraz azaltıyor sesi.
    Özellikle çene altından giren rüzgarı engelliyor ve kulağın üstüne ekstra tabaka geldiği için bir nebze sesi azaltıyor.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı enlighteray adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkese merhaba. motosiklet yolculuklarımda kulak tıkacı kullanıyorum, sesi daha da azaltmak için özel kumaştan kar masekesi var mı? veya sesi geçirmeyen türde bir kumaş biliniyor mu?
    neopren balaklava var prohell markasının bi bak derim ses azaltma konusunda ufakta olsa faydası var gibi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Sesi azaltmanın en iyi yolu iyi bir kasktır.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sesi azaltmanın en iyi yolu iyi bir kasktır.
    Hocam klavyene sağlık sorunun kaynağını çözdün,katılıyorum iyi bir kask mutlaka.

yoksa alternatif yontemler ses/ruzgar vs çözümünde sağlıklı olmuyor.

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Otifleks marka kulak tıkacı tavsiye ederim. Kulağınıza uygun boyda alırsanız sesi sıfıra yakın indirir ve rahatsızlık vermez.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Sesten kacinirken, çevreden gelecek uyarı seslerine de dikkat etmek gerekir.
    Korna sesi, kullandığınız aracin sesi, ambulans vs..
    Tam sağır olmamak gerek
    Xavosa bunu beğendi.

Xavosa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sesten kacinirken, çevreden gelecek uyarı seslerine de dikkat etmek gerekir.
    Korna sesi, kullandığınız aracin sesi, ambulans vs..
    Tam sağır olmamak gerek
    Hocamizin dedigi gibi bu konu cok onemli.
    Ses iyidir. ses aynalardan once sizin tehlikeleri farketmenizi saglar. Elbette uzun yolculuklarda yalitim surus konforunu arttiracak ancak soyle bir animi anlatmak isterim;

Motorumu ilk aldigim zamanlar kulakligi takiyor son ses muzik aciyor agresif bir sekilde arac gecisi falan yapiyordum. Devir sesi falan hepsi ezberimde olup motor tepkilerinden falan gostergeye bakmadan seri suruyordum. Kaza riski icin de sik sik ayna kontrolu yapiyorum nasilsa, bir sey olmaz diyordum.

Sonra bir gun giderken sagdan sol seride dogru ani bir gecis yaptim O esnada bangir bangir calan muzikten ayri bir motor sesi hissettim ve tekrar saga kirdigimda bir kac cm le solumdaki ufak bosluktan bir r6 sehir ici minimum 150 ile gecti.

Kaski olmayan bu arkadas egzos takmamis olsa muhtemelen onu farketmeyip solda komple pozisyon alacaktim. O gunden sonra kulakligi hep tek tarafa takarak ya da cift ama sesi kisarak surdum.

Bu isler gercekten cok ama cok onemli.
    Dis sesler gozumuz, kulagimiz.

1. Sesin kısılması için en temel bakılacak yer kulak tıkacının doğru takılıp takılmadığı. Tıkacı doğru taktığınızdan emin olun. Eğer o tip tıkaç kullanıyorsanız, tıkacı elinizde ezeceksiniz. İçeri sokacaksınız. O da geri açılıp kanalı kapatacak. Dışarıda elinize çarpmayacak. Kulak tıkacının yeterince sesi kısmadığından şikayet edenlerin çoğu tıkacı sadece kulağa dışarıdan iliştirir gibi tıkadıkları için fazla ses alıyorlar. https://www.youtube.com/watch?v=jkvbbcN8S2U ve https://www.youtube.com/watch?v=rsu7WitBPYw Eğer sorun bu değilse aşağıya devam edelim.

2. Farklı kulak tıkaçları sesi farklı ölçülerde kısarlar. Sesi kısmaktan kasıt uğultuyu azaltmak. Korna sesini duymaya engel olacak bir kulak tıkacı denemedim. Denediğim farklı tıkaçların bazıları sesi daha fazla kesiyordu bazıları daha az. Bazılarını kullanması daha kolaydı bazıları boynuma dolanan iplikleri nedeniyle konforsuzdu, kafamı çevirirken çıkıyordu. Baka türden kulak tıkaçları deneyerek sesi daha az aktaranını, daha konforlusunu bulabilirsiniz. Silikonu var köpüklüsü var.

Alpine safe diye bir kulaklık da var ama onun ömrü çok az oluyor. İşe motorla gidip geldiğim dönemde bir ayda ömrünü tamamladı ve malzemesi gevşedi. Gevşeyen malzeme de kulağın içinde kaldı. 2 kere iş arkadaşlarımdan cımbız istemek zorunda kaldım.

Benim kullandığım ve memnun olduğum tıkaç sesi en fazla keseni değil ama en konforlusu ve uzun ömürlüsü. Maxtone işitme cihazları merkezine gittim. Kulağımın kalıbını aldılar ve o kalıba göre tıkaçları ürettiler. Her işitme merkezinde olmuyor, bazılarında var. Meesela Maxtone'un da her şubesi yapmıyor. Sorarak öğrenilebilir.

3. Diğer sebepler son bakılacak yer. MEsela kaskınız kafanıza büyük geliyorsa ses yapar. Montunuzla kask arasında kalan bir yerin durumu denk geliyorsa, hele çıplak motor sürüyorsanız ses yapar. MOtorun ön canının rüzgarı nereye yönlendirdiği, kask ile montun yakasının durumu filan sesi etkiliyor. Kaskınızın çene altı rüzgarlık aparatı var ve takmıyorsanız ses yapar. Kaskınız çok ses alan kasklardan biriyse çok ses yapar.

4. Belki de sürücü, arabadan gelen alışkanlıkla, motosikletin çok daha sessiz ve konforlu bir deneyim olmasını istiyordur. Zaman içinde alışılır.

Deneye yanıla sesin kaynağını bulmak lazım ama tıkacı düzgün takmak veya doğru tıkacı bulmak muhtemelen işinizi çözecektir.
    Olcay Avşar ve enlighteray bunu beğendiler.

enlighteray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Karizma R (2016)
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. Sesin kısılması için en temel bakılacak yer kulak tıkacının doğru takılıp takılmadığı. Tıkacı doğru taktığınızdan emin olun. Eğer o tip tıkaç kullanıyorsanız, tıkacı elinizde ezeceksiniz. İçeri sokacaksınız. O da geri açılıp kanalı kapatacak. Dışarıda elinize çarpmayacak. Kulak tıkacının yeterince sesi kısmadığından şikayet edenlerin çoğu tıkacı sadece kulağa dışarıdan iliştirir gibi tıkadıkları için fazla ses alıyorlar. https://www.youtube.com/watch?v=jkvbbcN8S2U ve https://www.youtube.com/watch?v=rsu7WitBPYw Eğer sorun bu değilse aşağıya devam edelim.

2. Farklı kulak tıkaçları sesi farklı ölçülerde kısarlar. Sesi kısmaktan kasıt uğultuyu azaltmak. Korna sesini duymaya engel olacak bir kulak tıkacı denemedim. Denediğim farklı tıkaçların bazıları sesi daha fazla kesiyordu bazıları daha az. Bazılarını kullanması daha kolaydı bazıları boynuma dolanan iplikleri nedeniyle konforsuzdu, kafamı çevirirken çıkıyordu. Baka türden kulak tıkaçları deneyerek sesi daha az aktaranını, daha konforlusunu bulabilirsiniz. Silikonu var köpüklüsü var.

Alpine safe diye bir kulaklık da var ama onun ömrü çok az oluyor. İşe motorla gidip geldiğim dönemde bir ayda ömrünü tamamladı ve malzemesi gevşedi. Gevşeyen malzeme de kulağın içinde kaldı. 2 kere iş arkadaşlarımdan cımbız istemek zorunda kaldım.

Benim kullandığım ve memnun olduğum tıkaç sesi en fazla keseni değil ama en konforlusu ve uzun ömürlüsü. Maxtone işitme cihazları merkezine gittim. Kulağımın kalıbını aldılar ve o kalıba göre tıkaçları ürettiler. Her işitme merkezinde olmuyor, bazılarında var. Meesela Maxtone'un da her şubesi yapmıyor. Sorarak öğrenilebilir.

3. Diğer sebepler son bakılacak yer. MEsela kaskınız kafanıza büyük geliyorsa ses yapar. Montunuzla kask arasında kalan bir yerin durumu denk geliyorsa, hele çıplak motor sürüyorsanız ses yapar. MOtorun ön canının rüzgarı nereye yönlendirdiği, kask ile montun yakasının durumu filan sesi etkiliyor. Kaskınızın çene altı rüzgarlık aparatı var ve takmıyorsanız ses yapar. Kaskınız çok ses alan kasklardan biriyse çok ses yapar.

4. Belki de sürücü, arabadan gelen alışkanlıkla, motosikletin çok daha sessiz ve konforlu bir deneyim olmasını istiyordur. Zaman içinde alışılır.

Deneye yanıla sesin kaynağını bulmak lazım ama tıkacı düzgün takmak veya doğru tıkacı bulmak muhtemelen işinizi çözecektir.
    dediklerinizi okurken birkaç video daha izledim, kulak tıkacını tam sokmuyormuşum, ses yüzde 30-40 daha azaldı :D
    zaferce bunu beğendi.

Dublebas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS150
    Polarlı balaklava kesiyor bir miktar daha

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)