Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

A2 (Otomatik) diye bir ehliyet çeşidi mi varmış?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Merhaba arkadaşlar, gene acemice bir soruyla buradayım...

Geçen ay motosiklete heveslendim ve deli gibi motor araştırması yapıyorum. Artık alacağım motoru, ekipmanları park yerimi vb her şeyi kafamda belirledim. Bugün telefon ettiğim bir kurs "A2 Otomatik" diye bir ehliyet seçeneği olduğunu söyledi. Pcx'le eğitim alıp sınava giriliyormuş.

Biliyorum bir çoğunuz için motosiklet bir yaşam tarzı ve vitesli sağlam motorlarınız da bu hayatın olmazsa olmazı. Dolayısıyla bana A sınıfı ehliyet al diyeceksiniz ama ben bu aleti 10 km uzaktaki işime gidip gelmek için kullanacağım. Hiç vitesli motora bulaşmadan A2 Otomatik ehliyeti tercih etmeli miyim?

Üstadların görüşü benim için önemlidir. Saygılar...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Valla senin kurs "A2 otomatik" diye bi ehliyetten bahsedince çıkardım ehliyeti cebimden baktım, sırasıyla M-A1-A2-A-B1- Felan diye gidiyor, ama otomatik diye bişey.yok.

Onun A2 otomatik dediği, A2 ehliyet bütün otomatik vitesleri kapsıyor anlamındadır.
    Ehliyet sınıfları CC ve K.watt hesabına göre oluyor.

Sen diyosan ki ben Sadece otomatik surucem, evet A2 alman yeterli.

Ama yanlışim yoksa, yeni kanunda nasıl bilmiyorum A2 ehliyetin sınavını vitesli motorla yapacaksın, otomatik motorla girilen ehliyet sınavı yok sanirim.

kuesier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    Hocam A1 A2 A ve M sınıfı ehliyet ler motor icin gecerli ehliyetler. Bunlarin arasindaki siralama vitesli otomatik diye degil güç farkina göre. Skuter surecek olsaniz bile vitesli motor ile ehliyet sinavina giriyorsunuz. Yani dediğiniz gibi bir sey mumkun degil

arslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC700XA
    Bende ilk motosikletimi iş amaçlı almıştım ekonomik ulaşım olsun diye... yani motosiklet benim için ekonomi ve ulaşımdan öte gitmiyordu hayatımda olmasada olurdu, şimdi ise otomobilden de masraflı ve hayatımın vazgeçilmezi bir tutku. Demem o ki bir gün vitesli kullanırsın zamanla bir tutku olur. Almışken A sınıfı al bir daha uğraşma

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Yok hocam özellikle sordum. Ben de bütün sınavlar vitesli motorla yapılıyor diye biliyordum ama bayan ısrarla otomatik seçeneğinin de mevct oldugunu söyledi. Eğitim alıp sınava gireceğim motora kadar belirtti. Honda Pcx. Birkaç ay önce arabalar için otomatik seçeneği eklenmişti acaba aynı düzenleme motorlar için de mi geldi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:24 ----------

Bunu da farklı bir sürücü kursunun internet sayfasından aldım. "Otomatik seçeneğimiz mevcuttur" yazmışlar.

mehmetenis bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Desteksiz sallamış bu ilan.
    Otomatik motor ehliyeti nedir ya ?

Motosikleti
    Regal Raptor 150
    Olabilir nedenmi, çünkü yeni ehliyet yasasına göre Otomobillerde de otomatik araba kullananlara tanınan bir ehliyet sınıfı çıkmıştır, kişi otomatik arabayla kurs görüp ,gene otomatik arabayla imtihana giriyor ve ehliyetinede ''Sadece otomatik araba kullanabilir'' diyede bir ibare yazılıyor, çünkü Avrupa ülkelerinde de bu uygulama yıllardan beri var.

Grumpy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arabada boyle bır durum var. Motosıklette de yaparlar mı bılmıyorum. Otomatıkten kastı "vıteslı motorla sınava gırmek yerıne bır scooter ıle de gırebılırsınız" falan bence.

Ama arabalardakı gıbı motosıklete de sadece vıtessız motosıkletler surebılecegımız bır ehlıyet turu getırebılırler.

Her haltı sınıflara ayırıp halkın kafasını karıstıralım, sırayla koparalım bunları. Paralarına cokelım kafası olabılır.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    kardeş, "otomatik motosiklet ehliyeti" diye bir ehliyet yok; yemişler seni. sınava da vitesli motosikletle gireceksin. arabada var bu otomatik olayı, motosiklette yok; henüz yok.

Motosikleti
    xmax 250 abs
    yeni yasaya göre böyle bir durum var. A2 otomatik diye geçiyor, sadece otomatik vitesli motor kullanabileceksiniz, sadece scooter kullanmayı planlıyorsanız bu tip bir ehliyet alabilirsiniz.

Not: Ehliyet sınavında otomatik vitesli scooter kullanıyorsunuz.
    Cihan53 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş, "otomatik motosiklet ehliyeti" diye bir ehliyet yok; yemişler seni. sınava da vitesli motosikletle gireceksin. arabada var bu otomatik olayı, motosiklette yok; henüz yok.
    Birader neye dayanarak bu kadar emin konuşabiliyorsun merak ediyorum? Hiç araştırdın mı?

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/12/20151205-3.htm

Şuradaki 6. maddeyi okumanı rica edeceğim.

Gassal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PS 150İ
    Maddeyi okudum.Hali hazırda ehliyet alma sürecinde olan biri olarak açıklayayım.M sınıfı sertifika 50 cc ler için A1 125 CC lik motorlar için ( 16 yaş sınırı var ) A2 250 cc motorlar için artı kw hesabı falan var detayını arkadaşlar yukarda yazmış.a sınıfı 1000 cclik motorlar için.bunların hepsinin sınavı ''VİTESLİ MOTOSİKLETLERLE'' yapılır.ben 17 aralık da sınava girdim.yeni alıcam daha ehliyeti sınavı geçtim.direksiyon sınavına giricem.''VİTESSİZ MOTOTRLA DİREKSİYON SINAVI DİYE BİR ŞEY YOKTUR'' Olsa ben girerim hiç uğraşmam vitesli motorla.Senin kurs baya sallamış.Yok öyle bir şey...

mucoist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R
    Ben de yok zannediyordum. Varmış. Arkadaşım gözümün önünde scooter kullandı sınavda.

skullz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben ehliyeti değiştirmek için başvuru yaptım bu arada arkadaşlar doktor bir kontrol yapıyor fiziksel olarak dengede durabiliyormusnuz diye ayrıca gozluk takıyorsanız bir de bir goz uzmanından rapor alıyorsunuz, giderken 1 kimlik fotokopisi ve 1 adet resim goturmeyi unutmayın

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    Alıntı Gassal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A2 250 cc motorlar için artı kw hesabı falan var detayını arkadaşlar yukarda yazmış.a sınıfı 1000 cclik motorlar için.
    a2 250cc motorlar, a sınıfı 1000likler için mi?
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Arkadaş resmi gazeteyi koyduk önünüze hala "öyle bir şey olsa ben bilirim" havasindasiniz. Iddialaşmak isteyen varsa en az 4 yildizli bir kaskina benimle iddialasabilir

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı Cihan53 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birader neye dayanarak bu kadar emin konuşabiliyorsun merak ediyorum? Hiç araştırdın mı?

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/12/20151205-3.htm

Şuradaki 6. maddeyi okumanı rica edeceğim.
    ben göremedim; sen bi zahmet işaretle de gösteriver nerede yazıyor "otomaitk vitesli motosiklet ehliyeti". hadi abisi.

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben göremedim; sen bi zahmet işaretle de gösteriver nerede yazıyor "otomaitk vitesli motosiklet ehliyeti". hadi abisi.
    "Birinci fıkrada yer alan sertifika sınıfına ait (A'dan M'ye kadar olan ehliyet siniflarindan bahsediyor) araçların otomatik şanzımanlı olanları ile eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında sadece otomatik araç kullanabilecekleri belirtilir."

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Elazığ Sürücü Kursunda müdürüm ve motosiklet eğitmeniyim.

Motosikletlerin vitesli olma şartı var.

Yönetmelikte Debriyaj kelimesi yerine Vitesli kelimesi geçtiği için Cup modeli (vitesli ama debriyajsız) ile sınava girmiş olanlar olmuş olabilir ama doğru değil. Scooter veya otomotik vites ile yapılan sınav kanunun ruhuna aykırı ve gözden kaçmıştır.

Kaldı ki otomotik vitesli A2 ehliyeti diye bir sınıf yok.
    UzunYolAdami bunu beğendi.
    Gönül ne gezi ister, ne dernek şahane;

Gönül iki kalıcı dost ister, motosiklet bahane.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Benim kafa allak bullak..
    2000 yılında a2 aldım, şimdi bu neye denk geliyor?
    1000cc lik makina ise, 1000+CC kullanamayacak miyim?
    De ki ehliyeti aldım o zaman ve hiiiicc kullanmadım, bilfigimi unuttum ve keyfi 1800vzr aldım..
    Çok iyi bilen de, toprak gibi 16 yaşında R6 ile lisansli yarışçı oluyor ama yıllar önce 16 yaşındaki hali şimdiki yasayla o motoru kullanamazdi.
    Pistte şampiyon ama yola çıkması yasak...
    60 km hız yapan mopede ehliyet şartı var
    Elektrikli bisiklet 70 yapıyor ama ehliyet-plaka yok...
    Kebapçı yasası.. artık kimin ihracatına uydurulmuş da..

Daha daha neler göreceğiz..
    Kim çıkarıyor bu yasaları, hangi motosiklet formunda anket açılmış..
    Bu tecrübeleriyle, ancak şöyle başlık açabilirler;
    Yasa cikarmam lazım, 50-1000 CC için ne yazayim..
    Acil acil.. 16 yaşındakiler için hangi yasayı yazsak?
    Ah prosedurler ah..
    Cihan53 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)