Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Enduro-Cross nedir ? Nedir bu çamur sevdamız ? Nedir bu asfalt sevdanız ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı yasoyaso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben çoğunlukla şehir içi kullanacağım için google gelmez bana �� Ama dual sport kasklarda vizörü çıkarıp google takma şansı da var araziye girersem ölede yapabilirm gerçi crf le ne kadar girilirki araziye
    Arazi diyince aklina illa rampalı parkur gelmesin, Belgrad ormanida arazi sonuçta
    Zaten az sıkı bi araziye dual sport kaşıkla girersen çene ağıza yakinsa nefes yetmezliğinden bayılırsın :D
    Nefes nefese kalınca beyne kan gitmiyor çene kısa kasklarda :D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arazi diyince aklina illa rampalı parkur gelmesin, Belgrad ormanida arazi sonuçta
    Zaten az sıkı bi araziye dual sport kaşıkla girersen çene ağıza yakinsa nefes yetmezliğinden bayılırsın :D
    Nefes nefese kalınca beyne kan gitmiyor çene kısa kasklarda :D
    Kaskları çok güzel bence sen hangisini kullanıyorsun dual sport olmuycaksa?

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Apartmanların çatısından atlayacak halimiz yok mecburen asfalttan gidiyoruz. Bizimkisi müebbet ��
    cenkito bunu beğendi.

yasoyaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf250L
    Ya bana çoçukken bisikletten aldığım kadar keyif versin yeter kaldırımlara çıkıp atlıyım yoldaki tümseklerden uçayım yüzümde bi tebessüm oluşur zaten 😊

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı kabyelmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskları çok güzel bence sen hangisini kullanıyorsun dual sport olmuycaksa?
    Biri Fox V2 serisi, ki sadece yazın kullandım 3-4 ay, manevi değeri var zarar görmesini istemiyorum, aktif kullandığım Acerbis profile 3.0 var.
    Vizörlü kasların arazideki en büyük belası , buhar yapması, arazide soluğu burundan almadığın için :D
    Hava soğuksa fena çile çekiyorsun .

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:16 ----------

Alıntı sdirer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Apartmanların çatısından atlayacak halimiz yok mecburen asfalttan gidiyoruz. Bizimkisi müebbet ��
    Hocam neden olmasın, cati olayını bi denemek lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:17 ----------

Ya bana çoçukken bisikletten aldığım kadar keyif versin yeter kaldırımlara çıkıp atlıyım yoldaki tümseklerden uçayım yüzümde bi tebessüm oluşur zaten 😊
    Tümsek bi zaman sonra sıradan geliyor
    Kaldırımdan frensiz pat diye atlamak zaten gündelik olaylar

Motosikleti
    Honda CRF250L
    Alıntı Bashwarp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bir açıklama olmuş. Teşekkür ediyorum. Şimdi madem konuşmayı seviyorsun bu konuda, vallahi bırakmam. Gel hele gel

Şimdi öncelikle cross-enduro motosikletler neden hep yüksek arkadaş? 1.70 boyum var. Ayaklarım yere değmiyor? E ben nasıl süreceğim bunu şehir içinde günlük ihtiyaçlarda? (Evet cross sevgim var ve boy sıkıntı)

Ayrıca " alçaltma kitleri " nedir, işe yarar mı? Motorun bilmem nesini bozuyor, şöyle yapıyor, böyle yapıyor.. Sen o boyla hiç karışma be abicim! diyen bayilerden tiksinti geldi.

Bir diğeri, biraz değinmişsin, cross tarzı motosikletleri ülkemizin tatlı, müthiş kaliteli(!) asfaltında şehir içinde kullanmak için nasıl bir lastik takmak gerekiyor?

Sanırım, son olarak, 250cc endurolar gelecek biliyorsun. Vstorm 250, Versy 300, CRF250R, GS310 ... Bunlar 20 bin TL üzerinde olacak gibi gözüküyor. Bunlara bu paraları dökmek ne kadar mantıklı?

Biraz fazla oldu sanırım ama işte birini bulmuşken
    Öncelikle yazı güzel, teşekkürler. Boy konusuna değinmek istiyorum. Bende cross-enduro çizgisinde 1.68 boy ile sıkıntı yaşayan biriydim, ta ki CRF250L ile tanışana kadar.

Arkadaşlar zaten bahsetmiş yokuşta sol ayağım tam taban yere basıyorken sağ ayağım freni rahatça sıkabiliyor. Bunun dışında selede oturur pozisyonda iken iki ayağımda parmak uçlarında basıyor(balerin misali) ve dur-kalklarda (trafikte) kolay denge sağlayabiliyorum . cross sürüşlerde zaten düşük hızlarda denge çok önemli olduğu için, olabildiğince durma hızında ayaklarımı yere koymak yerine tam tersi ayakta (yarı oturur) denge pratiği yapıyorum.

Kısacası motosikleti kullanırken zaten ayaklarınızın yere değmemesi beklenir Asıl problem, motosiklet üzerinde iken kendimi geri çekerken yaşıyorum (hafif rampada varsa. bu durumlarda da motosikletin sağına inip iki elimle gidondan motoru geri çekiyorum.

Benzer durumu her cross/enduro motosiklet için genelleyemem, mesela Yamaha WR250 ye binmem ile inmem bir oldu. Zorlasam kullanırım ama alçaltma alternatiflerini düşünürüm.

CRF250L den daha alçak cross/enduro alternatifleri de mevcut bildiğim kadarıyla (örneğin Beta motor).

Kendinize güveniyorsanız 1.70 boy CRF250L için gayet yeterli, benden 2 cm daha uzunsunuz :D

Bonus: 1.68 boyla CRF250L nasıl yağlanır

https://www.youtube.com/watch?v=hqwYHhBgnvI
    MrMud ve Selçuk Keleş bunu beğendiler.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Eyvallah cihan seninde eline sağlık, bu arada az önce fark ettim yağmur yavaş yavaş metal akşamlarda kendi pas olarak göstermeye başlamış, hazır yazarken konuyu okuyanlara hatırlatma olsun..
    Konu altında bakım bile hatırlatıyorum abi karanlık tarafa geçmeniz için daha ne yapım

Motosikleti
    250 X-Treme Enduro
    Motor
    Başlangıç için çinli iyidir. kırılıp dökülecek sonuçta. 2.el alınacaksa bildiğiniz makine olsun.
    imkan varsa sintyal ve aynalarını sök. masraf olmasın.
    Motoron XF 250 alçak ve debriyajı vitesi rahat motordur. yolsa bırakmaz
    Mondial 250 Enduro Japon aratmaz iyi iş çıkarır.
    2T lerden yi bi ustanız yoksa uzak durun.
    Ekipman
    çok para harcadım. işi garantiye almak için sonra giymeyip bacağımı kırdım.
    3 kask var, cross, uzun yol , şehir içi
    full body armor,
    dizlik
    boyunluk
    chest protect
    uzun bot, kısa bot, pantol vs.
    Sade yazın sürerim derseniz en uygun ekipman şu,
    cross kask(Airoh)+goggle
    bi bol forma, içine chest protector
    korumalı eldiven
    cross pantol, dainese dizlik (pantol içine giyilecek)
    Bot yarım olabilir. çünkü dizlik zaten gerisini kapatıyor. cross uzun botlar var, tabanı çok serttir, gerek yok. rahat touring tarzı alın.

Tecrübe
    Dik rampada motorun bayılması sonucu kalıp geri uçtuğumu bilirim. Hızlanıp vurun Dik rampaya.
    ön fren kullanmamaya alışın. zemin genelde kaygan zaten. ön teker az kaysa hemen yerle temas.
    burda trabzonda tura çıkıp da çamur olmadan döndüğümü hatırlamıyorum. tur bitiyor motoru yıka, bakım yap. üst baş yıka. zahmetli olmaya başlıyr. depo tarzı yer olsa 10 numara olur. tüm ekipman kıyafet orda olur, start finish sonra eve.
    MrMud ve Selçuk Keleş bunu beğendiler.

Biri Fox V2 serisi, ki sadece yazın kullandım 3-4 ay, manevi değeri var zarar görmesini istemiyorum, aktif kullandığım Acerbis profile 3.0 var.
    Vizörlü kasların arazideki en büyük belası , buhar yapması, arazide soluğu burundan almadığın için :D
    Hava soğuksa fena çile çekiyorsun .

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:16 ----------

Hocam neden olmasın, cati olayını bi denemek lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:17 ----------

Tümsek bi zaman sonra sıradan geliyor
    Kaldırımdan frensiz pat diye atlamak zaten gündelik olaylar
    Şehir içinde kask değişimi yapıyormusunuz

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Şehir içinde kask değişimi yapıyormusunuz
    Yapıyorum, ama arazide kullandığım kaskla, şehir içinde kullandığım kask arasında kalite farkı dışında sadece çene yapısı farkı var, şehir içinde kullandığım kaskın çenesi diğerine göre daha kısa.

Çene uzun olunca arazide rahat oluyor ama şehir içinde özellikle kışın yüzünüzde balaklava felan yoksa burnunuzdan aşağısı soğuktan uyuşuyor.

Yani
    Arazi=Uzun çene
    Şehir ici=Kısa çene

Yapıyorum, ama arazide kullandığım kaskla, şehir içinde kullandığım kask arasında kalite farkı dışında sadece çene yapısı farkı var, şehir içinde kullandığım kaskın çenesi diğerine göre daha kısa.

Çene uzun olunca arazide rahat oluyor ama şehir içinde özellikle kışın yüzünüzde balaklava felan yoksa burnunuzdan aşağısı soğuktan uyuşuyor.

Yani
    Arazi=Uzun çene
    Şehir ici=Kısa çene
    Biraz fazla soru sordum kusura bakmayın kafadaki uzun güneşlik galiba bilmiyorum ama kaza anında yolda giderken tabi boyun kırma vb şeylere sebeb olurmu

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    HE1SENBERG Hocam dur korkutma milleti :D
    Bu temizlik pislik işleri zamanla keyifli oluyor ya, özellikle yazın araziden geldiğinizde hortumu bi motora bi kendinize tutuyorsunuz , toplu temizlik. Eline sağlık on numara bilgilendirme.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:58 ----------

Biraz fazla soru sordum kusura bakmayın kafadaki uzun güneşlik galiba bilmiyorum ama kaza anında yolda giderken tabi boyun kırma vb şeylere sebeb olurmu
    Hayır kazada sağlam kalacak kadar sert bi parça değil, yere dokunduğu an kopar gider emin olun, neredeyse bütün kasklarda iki vida tutuyor o terek dediğimiz kısmı
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

Hocam dur korkutma milleti :D
    Bu temizlik pislik işleri zamanla keyifli oluyor ya, özellikle yazın araziden geldiğinizde hortumu bi motora bi kendinize tutuyorsunuz , toplu temizlik.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:58 ----------

Hayır kazada sağlam kalacak kadar sert bi parça değil, yere dokunduğu an kopar gider emin olun, neredeyse bütün kaslarda iki bida tutuyor o terek dediğimiz kısmı
    Çok teşekkür ederim
    MrMud bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Hocam şahane bir yazı olmuş. Baştan sona sıkılmadan keyifle okudum.

Ben de XT 660Z ile toprağa ilk girdiğimde hihihihi diye gülme tutmuştu. Ayakta sürdüm falan off çok kısa ama güzeldi. Fakat o gülücükler, iş asfalta çıkıp virajları almaya gelince yerini korku ve büyük bir dehşete bıraktı. Çok keskin bir virajı hızım düşük olmasına rağmen (cbde aldığım viraj hızına oranla) alamadım. (Bunun sebebi yeteneksizlik de olabilir.) Motora güvenemedim, bütünleşemedim. Kefken yolunda CB ile çok tatlı aldığım o virajı tenereyle almaya kalktığımda karşı şeritteki arabayla burun buruna geldim, ölecektim!

CB500'den inip tenereye binince evet bi acayip hissediyorsun. Sonra tenereden inip cbye binince de acayip hissediyorsun. Tenereye binip toprağa sürünce özgüven patlaması ve hırçınlık geliyor ama cbye binince cbnin asfaltta ne kadar konforlu, atik ve zevkli olduğunu anlıyorsun. Uzun yol için bence tabiki de cb...

Velhasıl o gün asfaltı topraktan daha çok sevdiğimi ve enduro motosikletin (tek silindirli, titreşimli, toprak makineleri) bana aslında pek hitap etmediğini anladım.

Tenerenin sahibi motoruna çok alıştığı için hızını ona göre ayarlayıp güzel dönüyordu ama ben beceremedim. Becersem bu sefer de indiğimde elciklerdeki titreşimin yarattığı kol uyuşukluğum yüzünden sevmezdim sanırım. Benim için enduro/cross bir makineyle asfaltta azcık yatık vaziyette viraj almaya çalışmak da elm sokağı kabusu, testere, siccin, dabbe vb korku filmlerini izlemekten daha çok s.çırtıcıydı. (Beceriksizliğimden de olabilir)

Ben de sana güçlü bir naked kullanmanı tavsiye ederim. Yanlış anlaşılmasın benim cb 35 kw çok güçlü bir makine değildi. MT07-09'u falan hayal edemiyorum zaten

Sağlıcakla kal
    MrMud bunu beğendi.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı Mustaphalanx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam şahane bir yazı olmuş. Baştan sona sıkılmadan keyifle okudum.

Ben de XT 660Z ile toprağa ilk girdiğimde hihihihi diye gülme tutmuştu. Ayakta sürdüm falan off çok kısa ama güzeldi. Fakat o gülücükler, iş asfalta çıkıp virajları almaya gelince yerini korku ve büyük bir dehşete bıraktı. Çok keskin bir virajı hızım düşük olmasına rağmen (cbde aldığım viraj hızına oranla) alamadım. (Bunun sebebi yeteneksizlik de olabilir.) Motora güvenemedim, bütünleşemedim. Kefken yolunda CB ile çok tatlı aldığım o virajı tenereyle almaya kalktığımda karşı şeritteki arabayla burun buruna geldim, ölecektim!

CB500'den inip tenereye binince evet bi acayip hissediyorsun. Sonra tenereden inip cbye binince de acayip hissediyorsun. Tenereye binip toprağa sürünce özgüven patlaması ve hırçınlık geliyor ama cbye binince cbnin asfaltta ne kadar konforlu, atik ve zevkli olduğunu anlıyorsun. Uzun yol için bence tabiki de cb...

Velhasıl o gün asfaltı topraktan daha çok sevdiğimi ve enduro motosikletin (tek silindirli, titreşimli, toprak makineleri) bana aslında pek hitap etmediğini anladım.

Tenerenin sahibi motoruna çok alıştığı için hızını ona göre ayarlayıp güzel dönüyordu ama ben beceremedim. Becersem bu sefer de indiğimde elciklerdeki titreşimin yarattığı kol uyuşukluğum yüzünden sevmezdim sanırım. Benim için enduro/cross bir makineyle asfaltta azcık yatık vaziyette viraj almaya çalışmak da elm sokağı kabusu, testere, siccin, dabbe vb korku filmlerini izlemekten daha çok s.çırtıcıydı. (Beceriksizliğimden de olabilir)

Ben de sana güçlü bir naked kullanmanı tavsiye ederim. Yanlış anlaşılmasın benim cb 35 kw çok güçlü bir makine değildi. MT07-09'u falan hayal edemiyorum zaten

Sağlıcakla kal
    Hocam bende senin tam tersinim mesela, bu gün arkadaşla şehir içinde beraber bi yere gittik o kendi motorunda ben kendi motorumda.
    Vardığımızda , "Oğlum arazide gibi niye davranıyorsun asfaltta viraj alırken bacak uzatıyorsun farkındamısın dedi.
    Farkında değildim cidden, belki alışkanlıktan belki kendimi daha güvende hissediyorum..
    Bazıları acemiysen ayak uzatman normaldir diyor, acemi olduğumu düşünmüyorum 15-16 yaşlarından beri motosiklet üstündeyim, toplam kac kilometre tecrübe olduğunu unutalı yıllar oldu, viraj korkum yok çok şükür.
    Demek istediğim bende Naked/SS tarzı asfalt makinalarında kendimi güvende hissetmiyorum.
    Motorda trafik içinde önümü görmem gerek , arabaların tavanlarını önümdeki aracın önünü görmem gerek
    Mustaphalanx bunu beğendi.

Kardeşim sen benim kafamı çok karıştırdın ilk defa motor alıcam senin mondialden düşünüyorum tavsiye eder misin?
    MrMud bunu beğendi.

Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX 250 (Atılgan)
    Güzel bi yazı, katılıp bilgi veren arkadaşların da eline sağlık.

Enduro güzeldir

Biraz daha renklendirelim ...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:29 ----------

Hocam bu dual sport kasklar hakkında bilgi sahibi iseniz biraz anlatsanız. Alırken nelere dikkat etmek lazım bende crf 250 l modeli alıcam şimdi den ekipman bakmaya başladım
    Bende agv ax8 var. Hafif, güzel bir kask, karşılaştırma yapamıycam başka kask kullanmadım. Malesef vizörü çizmesi gibi bir kusuru var. Yeni vizör aldım onu da mundar etti.
    cenkito ve MrMud bunu beğendiler.
    Kawasaki KLX Türkiye - https://www.facebook.com/groups/klxturkiye/

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı çifTeker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim sen benim kafamı çok karıştırdın ilk defa motor alıcam senin mondialden düşünüyorum tavsiye eder misin?
    O fiyatlara , o motoru tavsiye edermiyim, sonuna kadar ederim
    Kullanıyorum aktif iş güç gel felan ,en ufak teebiyesizligini görmedim

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:02 ----------

Alıntı Selçuk Keleş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bi yazı, katılıp bilgi veren arkadaşların da eline sağlık.

Enduro güzeldir

Biraz daha renklendirelim ...

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net...24&oe=591D5B51
    https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net...a6&oe=59224160
    https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net...66&oe=58F2C747
    https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net...28&oe=58E34094

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:29 ----------

Bende agv ax8 var. Hafif, güzel bir kask, karşılaştırma yapamıycam başka kask kullanmadım. Malesef vizörü çizmesi gibi bir kusuru var. Yeni vizör aldım onu da mundar etti.
    Sizinde elinize sağlık hocam sağolun paylaşım için, tam huzur deposu benim için patika gezisi muhabbetleri, heleki son baharda..
    cenkito bunu beğendi.
    -MrMud

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Selamlar @MrMud bütçeye göre bir enduro-cross skalası çıkarabilir misin? 5, 10, 20 ve 40 bin liraya hangilerini tercih ederdin?

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı Ahmetbahadır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar @MrMud bütçeye göre bir enduro-cross skalası çıkarabilir misin? 5, 10, 20 ve 40 bin liraya hangilerini tercih ederdin?
    Kendi alacağım, yani ben olsam bunu alacağım bi liste yaparım sizin için Hocam, zaten ikramiye çıkmadı can sıkıntıma iyi gelecek sağolun
    Konuyu takipte kalın listeyi buraya atarım bu gün içinde
    -MrMud

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler