Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Enduro-Cross nedir ? Nedir bu çamur sevdamız ? Nedir bu asfalt sevdanız ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    Emeğinize sağlık, duygularıma tercüman oldunuz, saygılar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı alasehirli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçekten çok güzel bi yazı olmuş bende şuan SS düşünüyordum az daha araştırsam mı diye düşünmedim değil ama malum babam BMX bisikletine izin vermezken Cross a izin verir mi emin değilim ��
    Yaşın kaç bilmiyorum kardeşim, şahsen ben 12-13 yaşlarında başladım bana motor alın demeye, o yaşta hayatta almazlardı elbet, o zamanlar maddi durumda müsait değildi zaten.
    Ama ben yıllar sonrası için yol yapmaya başlamıştım, 14-15 yaşlarında başladım mahalle esnafının tüpçü motorlarını yalvar yakar sürmeye, o yaşlarda mahalleli tarafından adım "motorcu" olmaya başlamıştı

Yıllar geçti askerlikten döner dönmez elim para tutunca direk net söyledim "Ben motor aliyorum".
    O saatten sonra zaten fark ettilerki hiç biri beni durduramayacak

Sık dişini alacaksın elbet, ama cross alacaksın değil mi !?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:34 ----------

Alıntı E-TEKİN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık, duygularıma tercüman oldunuz, saygılar
    Eyvallah hocam sağolasın.
    bursalıali bunu beğendi.

bikerboi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Piaggio Beverly S 400
    Muhteşem bir yazı olmuş, bilgiler ve paylaşım için teşekkürler. İki hafta önce bahsettiğiniz gibi enduro derslerine başladım. Şu an toprakta 6. saatimi tamamladım haftasonunu iple çeker oldum. O zehir bünyeme girdi. Tek pişmanlığım bugüne kadar başlamamış olmam zira hocamın söylediğine göre bu işte yetenekliyim. 4 Saatlik daha dersim var, şimdiden 4 zamanlı bir motor arayışındayım. Naked motorum satışta, sattığım gün KTM exc-f 250 veya Husky Fe 250 için ödeme yapacağım. Benim için dua edin aracım bir an önce satılsın

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı bikerboi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhteşem bir yazı olmuş, bilgiler ve paylaşım için teşekkürler. İki hafta önce bahsettiğiniz gibi enduro derslerine başladım. Şu an toprakta 6. saatimi tamamladım haftasonunu iple çeker oldum. O zehir bünyeme girdi. Tek pişmanlığım bugüne kadar başlamamış olmam zira hocamın söylediğine göre bu işte yetenekliyim. 4 Saatlik daha dersim var, şimdiden 4 zamanlı bir motor arayışındayım. Naked motorum satışta, sattığım gün KTM exc-f 250 veya Husky Fe 250 için ödeme yapacağım. Benim için dua edin aracım bir an önce satılsın
    Güzel yorumun için teşekkür ederim

Ve bu arada KTM 250 exc-f ile Husq TE 250 arasında bi seçim yap deseler yapamazdım.
    Te 250 sahibiyim kesinlikle şuana kadar engel tanımadı.
    KTM zaten bu işin piri. Hangisini alırsanız alın pişmanlık yaşamayacaksınız kefilin

Motosikleti
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel yorumun için teşekkür ederim

Ve bu arada KTM 250 exc-f ile Husq TE 250 arasında bi seçim yap deseler yapamazdım.
    Te 250 sahibiyim kesinlikle şuana kadar engel tanımadı.
    KTM zaten bu işin piri. Hangisini alırsanız alın pişmanlık yaşamayacaksınız kefilin
    Tüm eğitim boyunca FE 250 ile ders aldım. İlk göz ağrım denilebilir Arazi çok çok farklı bir dünya. Günlük kullandığım motorum 800cc paralel çift silindir bir motor olmasına rağmen arazi koşullarında FE gözlerden yaş akıtacak kadar güce sahip. Çok kararsızım ama öncelikle çıplak motordan kurtulmam lazım, fiyatı iyice aşağı çektim. Alıcı çıktığında karar aşamasında sizle de konuşmak isterim.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Tüm eğitim boyunca FE 250 ile ders aldım. İlk göz ağrım denilebilir Arazi çok çok farklı bir dünya. Günlük kullandığım motorum 800cc paralel çift silindir bir motor olmasına rağmen arazi koşullarında FE gözlerden yaş akıtacak kadar güce sahip. Çok kararsızım ama öncelikle çıplak motordan kurtulmam lazım, fiyatı iyice aşağı çektim. Alıcı çıktığında karar aşamasında sizle de konuşmak isterim.
    Forumdan özel mesaj atmaniz yeterli bana ulaşmak için isterseniz telefon numarası da veririm sorun değil.

Ama naked'i satarken bi an önce Araziye gideyim deyip fiyatı öldürmeyin dikkat edin...
    Hava şartlarından dolayı en azından mart sonlarına kadar satmak için vaktiniz var diye düşünüyorum.
    Satarken açıklamanıza Cross takas düşünülebilir dedinizmi ?
    Belki düşük bir ihtimal güzel bi fırsat çıkabilir hiç belli olmaz.
    Olta atmakta fayda var.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

Motosikleti
    Forumdan özel mesaj atmaniz yeterli bana ulaşmak için isterseniz telefon numarası da veririm sorun değil.

Ama naked'i satarken bi an önce Araziye gideyim deyip fiyatı öldürmeyin dikkat edin...
    Hava şartlarından dolayı en azından mart sonlarına kadar satmak için vaktiniz var diye düşünüyorum.
    Satarken açıklamanıza Cross takas düşünülebilir dedinizmi ?
    Belki düşük bir ihtimal güzel bi fırsat çıkabilir hiç belli olmaz.
    Olta atmakta fayda var.
    Evet ilanda takas opsiyonu ve düşündüğüm araçları belirttim. Dediğiniz gibi kafamda belirlediğim bir fiyat var onun aşağısına inmeyi düşünmüyorum. Takas opsiyonu olan diğer düşük saatteki, bakımlı kafama yatan spesyal makinelere de teklif yolluyorum. 1-2 kişi ilgilenir gibi oldu. Bekleyip göreceğiz, bakalım belki yakışıklı bir Husky veya bir six days çıkar şansımıza

MotoNoob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Spada Anton 200
    Mobilden o kadar güzel ve düzgün yazmak, bi Enduro/Cross'cuya yakışmadı ama
    Keyf ile okudum. Kirlenmek istiyorum İçim yandı zaten dağlara kar düşmüş, İşyerinden izliyorum. Benimki Saf kanlı değilse bile, Pençeleri dişli Pazara kadar tutar bu kar umarım!

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Evet ilanda takas opsiyonu ve düşündüğüm araçları belirttim. Dediğiniz gibi kafamda belirlediğim bir fiyat var onun aşağısına inmeyi düşünmüyorum. Takas opsiyonu olan diğer düşük saatteki, bakımlı kafama yatan spesyal makinelere de teklif yolluyorum. 1-2 kişi ilgilenir gibi oldu. Bekleyip göreceğiz, bakalım belki yakışıklı bir Husky veya bir six days çıkar şansımıza
    Bu konuda efsane sixdays turnuvalarından bahsetmeyi düşündüm , ama sonra çok uzun konu olduğu için hiç girmeyip vazgeçtim
    Sixdays modelleri ismini nerden aldı bilmiyorsanız bi araştırın, bi kat daha çekici gelecek KTM sixdays serisi

SixDays ayrı bi kültürdür gözümde

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:48 ----------

Alıntı MotoNoob adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mobilden o kadar güzel ve düzgün yazmak, bi Enduro/Cross'cuya yakışmadı ama
    Keyf ile okudum. Kirlenmek istiyorum İçim yandı zaten dağlara kar düşmüş, İşyerinden izliyorum. Benimki Saf kanlı değilse bile, Pençeleri dişli Pazara kadar tutar bu kar umarım!
    Hocam yüreğinize sağlık okuduğunuz için, ve mondial xtreme bile çok zorlamadan arazide sizi keyiften 4 köşe etmeye yeter emin olun.
    Husqvarna'yı sadece bizim artist arkadaşlar kafa tuttuğunda salıyorum araziye, plaka yok malum
    Onun haricinde extreme bile beni arazide hiç üzmedi, tabi dikkat edip yemeğini suyunu eksik etmediğiniz sürece
    MotoNoob bunu beğendi.
    -MrMud

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    İstanbula yolum düştüğünde kapını çalcam çayını içmeye mrmud. Şu offroad işine benim kadar seven birini görmek sevindirici. :D
    MrMud bunu beğendi.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbula yolum düştüğünde kapını çalcam çayını içmeye mrmud. Şu offroad işine benim kadar seven birini görmek sevindirici. :D
    Başım üstünde yerin var, övünmek gibi olmasın muhabbet adam olduğumu soylerler, güldürmeden göndermem izmire geri beklerim buyur :D
    -MrMud

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    aha burda da az da olsa birkaç enduro sever varmış
    bi dünya endoruya yakın motor sayılmış söylenmiş ama bunu bi şekilde unutmuşsunuz..
    bizde bu işi yapıyoruz hafta sonları dağ bayır gezeriz ..
    kamp işte kendi çapımızda takılıyoruz..
    biraz ağır çok yönlü bi motosiklet seçmek zorunda olduğumuzdan tenere aldım
    imkanlar el verse tabi düşük cc hafif bi motor alır
    uzun yola giderken de daha güçlü birşeyler alır keyfimize bakarız..

Selçuk Keleş ve crxforever bunu beğendiler.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Merhaba herkese, motorumu bu gün hava şartlarından dolayı, zaten hava kötü, fırsattan istifade işe otobüsle gideyim, motorda bi yağ ıvır zıvır değiştirsin, bi bakıma girsin kendine gelsin deyip ustama emanet ettim.
    Yazıyı yazdıktan sonra fark ettim ki, motor yerine otobüs kullansam, belkide kitap yazabilirmişim.
    Motorun zararları +1 ekleyin bunu.
    Can sıkıntısından nacizane, aşkımı tutkumu sizede aşılamak için, abandım harflere.

Umarım bir nebze merak uyandırır.

Önce şu MX (Motocross) ve Enduro olayını bi ayıralım , bunları aynı sanan arkadaşlar çok kalbimi kırıyor.

MX (MotoCross): Pistte parkurda yapılan bir spor. Piste rampa, yaslama denilen neredeyse 180 derece yatay girilen duvarda gidiyormuş misali alınan virajlar, arka arkaya dizilmiş kasis misali üzerinden geçmesi en kolay görünen ama pilotun bütün dengesini psikolojisini alt üst edebilen ondulalar ve hadi bi kaç saniye dinlenme molası niyetine verilen düzlüklerden oluşur.
    Toprağın cinsine göre kum pist yada sert zemin pist olarak adlandırılırlar. MX te kullanılan motor tipi enduro motorlarla alakasızdır, tıpkı sport touring ve super sport gibiler.(Bana gore ayrı gezegenler)

Yani yapı-tasarım olarak farkları nedir dersek : amortisörler, tork-beygir çizgisi, vites oranlar ve görsel olarak far-stop, plakalık, ayna vs…

Enduro: Orman, arazi vs.. gibi yerlerde yapılır.
    Ülkemizde bireysel genel olarak, "lan ne güzel hava var haydi bi belgrad atalım" şeklinde icra edilir, profesyonel yarışları tur üzerine değil, belli bir noktaya yardırma şeklindedir
    Belli rotanız olsa dahi spontane takılıp yeri gelince kaybolup gezer-gazlarsınız, kafanızın dikine gidebilirsiniz (Cıvıtmadan).
    Rota üzerinde sırasıyla çamur, kum, bayır, su geçişi, çakıl , kaya, kum , çöp , ot , b*k, hepsi olabilir. Hatta kış aylarında güzergah ve iklime göre kar ve buzda olur..

Enduro kavramı biraz karışık ve genelde yanlış bilinir.
    Çoğumuz F650, Transalp, XT, KLR hatta DL gibi motoları enduro sanarız. Enduro denilen motorlar genelde tek silindir dehşet amortisörlere sahip max 110kg civarında makinalardır.
    Ön lastikler 21 arkalar ise 18 olur. Üzerlerinde düşünce yuvarlanınca, yan yatınca kırılabilecek birşey yoktur (bu işte düşmek, yürürken adım atmak kadar olağan desek abartı olurmu).

Kilo inanılmaz önemlidir, saplandığınız kum yada çamurdan kuru ağırlığı 170kg olan motorunuzu 2 kişi çıkaramazken, bu aletlerde gazla bile tek başınıza çıkarabilirsiniz. Gene süper amortisörü olduğunu sandığımız 170 kiloluk motorlarımızda içler acısı amortisörler vardır. (Bu işe göre içler acısı , Bu iş için yapılmadılar çünki)

BMW F650 için Funduro tabirini kullanmış yıllar evvel. yakın geçmişte, tour endurosu denilmeye başlandı GS'lere. Bence konforlu yüksek touring motorlar bunlar.

Bu istatistik ve temel öğrenim konuları üzerine cilt cilt kitap yazılır, size burda sadece, katılmak çocukluk hayalim efsanevi "Dakar Rallisi" hakkında bile, abartısız 30 A4 kağıdı yazı yazabilirim inanın. Sayfalarca Redbull Freestyle turnuvalarından bahsedebilirim. Hayatımın hatunu Livia Lancelot hakkında şiirler yazabilirim. Ama şuan hedefim hiç cross denememiş kişileri gıdıklamak Onun için duygulara hitap edip, sinir sisteminize Hişt! Demek istiyorum.

Buraya kadar temel kısmı, çoğu alıntıları birleştirip kendi dilimde size nacizane açıklamaya çalıştığım kısımlardır.
    Şimdi gelelim asıl meseleyee.

Birader neden cross ?
    SuperSport, Cruiser, Scooter, Naked vs Bırakıp Cross geçmem için beni ikna et, hadi bana güzel şeyler fısılda...

Bi kere cross güzel şeyler fısıldamaz, Cross makina ne kadar güçlenirse, sesi elektrikli testereye o kadar daha yaklaşır.
    Şahsen elektrikli testere sesi benim için Bir anne şevkati, bir Zeki Müren, bir Drowning Pool - let the bodies hit the floor .(Bu şarkıyı dinleyin efsanedir. Ama kiracıysanız sesi kısın)

Şimdi ülkemiz geneli çalışma ve yaşama standartlarına bakarsak bir çoğumuz işten güçten haftanın kaç günü araziye gitme fırsatı bulabiliyor kardeşim diyenleri göz önüne alalım.

Soru : Şehir içinde cross kullanılır mı ?
    Cevap: Şehri nikahına bile alırsın.

Şehir içinde cross kullanmak kesinlikle ama kesinlikle neredeyse arazide kullanmak kadar keyifli (Bana göre).
    Hemen kafamızda gündelik bir sahne yaratalım.

Mevsim yaz şehir İstanbul, semt lanet trafiği olan ümraniye olsun.
    Hava cayır cayır yanıyor , günlerden hafta sonu.

(Bu kısım tamamen hayal ürünüdür, gerçek kişi ve kuruluşlarla kesinlikle alakası yoktur)

Trafikte arabaların kıpırdamasını geç yayalar bile aralardan zor geçiyor.
    Kaskın içinde nefes almaktan bunaldın, kaslı grenajlı SS canavarın aralardan geçemiyor kaldırıma çıkman bi bela inmen bi bela..Uzun gidonlu, manevra kabiliyeti neredeyse sıfır olan O muhteşem nikelaj cruiserin bu kaldırıma çıkma aradan geçme fikrini düşünmüyor bile, hatta kontak kapatmayı düşünüyor.
    Canımız ciğerimiz scooter bi çıksammı çıkmasam mı diyor, sonra kaldırım demirlerine grenajim sürter aksiyon bizim neyimize sittir et diyor.

Sonra arkadan sevmeyenler için iğrenç , ama sevenler için ninni gibi bi feryat kopuyor, Caaar. caaarrr ! Geliyor.
    Kafayı ceviriyoruz agresif görüntülü, renkli gözlüklü, anteresan kasklı, kıyafeti festivali andıran birisi , cılııız , çirkiiin, uzun, acayip,bisikletten bozma, eşşek tipli, kiyafeti gibi rengarenk motoruyla, pençe gibi lastikleri asfaltta yanlaya yanlaya , bi kaldırıma bi yola girip girip çıkıyor, iki ayağı aynı anda peglere hiç basmıyor manevra yaparken, hep bi ayağı ilerde, acayip acayip kabile dansı yapar gibi çırpınıyor....

Çırpınıyor ama, sen sıcaktan mayışmış trafik beklerken, o yardırıp gidiyor, en kötüsüde ne kadar eğlendiğini hiç bilmiyorsun

Evet kaldırıma çıkmak kural çiğnemek demek, yayaları korkutmak demek, bayağı tepki görmek, hatta sağlam küfür yemek demek.
    Ama hiç birimizde melek değiliz
    Bazen hayatın bizim kurallarımıza uyması da fena değil..
    Bunu hemen herkes en az bir defa yapmıştır..

Cennet vatanımızın , otobanlarında bile dünya kadar asfalt yaması , çukur delik varken, caddelerini sokaklarını, ara mahallelerini konuya katmıyorum bile.
    Böyle yollara sahip bir ülkede, "ya şehir içi cross tehlikeli be, lastik yola uyumlu değil" demek ne kadar doğru siz karar verin.
    Hatta ben işe gidip gelmek için kullandığım Extreme max'ıma, çakma Husaberg'ime, günlük gidip geldiğim ortalama 30km yolda, biraz daha güvenli gideyim diyip, asfalt lastiği taktım.
    Markası bilindik bisey değildi ama orta hamurlu normal şartlarda gayet güzel idare edecek bi kalitede olmasına rağmen o gün işe nasıl gidip geldiğimi ben bilirim.
    Dişli lastiklere alışkanlıktan mıdır bilemedim, ama ilk fırsatta dişli lastiklerimi geri taktım.

Size göre ne kadar doğrudur bilemem tabi ama benim söyle bi düşüncemde var, dişli lastik iyi kötü asfalta dayanır, ama bi SS lastiği orta derece mıcırlı yola bile dayanamaz

Cross motorlar sokakta caddede (SuperMoto'ya cevrilmedigi halde, ki SM çevirirseniz, caddeyi katleder bile) dişli lastiklerle her türlü hayatını sürdürebilirken, bide doğal ortamına salmak var.

Cross motoru toprak zemine sokmak, sanki hayvanat bahçesine tutsak edilmiş bi kaplanı, yağmur ormanlarına salmak gibidir.
    Hatta yıllarca şehir içinde fıtı fıtı kullandığınız o gariban sessiz sakin Cross'unuz.
    Toprağa girdiğinde öyle acayip davranırki, "Bu makina canlı kanlıymış, bu güne kadar ölü taklidi yapmış" dersiniz.

Toprağın kokusu, yeşillik , doğa, insanlardan, trafikten uzak, huzura yakın...

Çamur olmak sizin için kötü can sıkıcı birşey değil , tam tersine "Oh be kendime geldim" deme sebebiniz olur.
    Yoğruldunuz zaman yoldaşınıza "Gel şu cafede bi 'Vayt çaklıt moka' içelim" demez, "La dur iki dakka, nefesim kesildi... Su yokmu sende su ?" Der çayır çimen uzanır, gebe manda gibi yatıp iç huzurunuzu bulursunuz...
    Börtü böcek sever, hayvanlarla aranızı sıcak tutar, farkında olmadan çok sağlam bi hayvan sever olursunuz...

Söz meclisten dışarı ; "Güçlü makinalara meraklı, ilgili olan hanım kızlarımız" Cross görünce, SS motorlara baktıkları gibi bakmazlar, genel olarak özellikle kıyafet kask sebebiyle "Ay bu ne ayol" benzeri bakışlar atarlar.
    Kimse size gelip kolay kolay "Ağbi kaç basıyo bu ?" demez... Gerçi "Ağbi hiç dağa çıktın mı ?" versiyonunu sorarlar ama olsun, hiç değilse alışılmışın dışında ...

Motorumun şurasına toz konmuşmu korkunuz olmaz, "ulan bu çamur nasıl temizlenir şimdi" derdiniz olur.
    Arazide , "Ya yavaş giderim bi kask yeter." diyemezsiniz. Bot, dizlik, dirseklik, sizin için kasktan daha önemli olur hatta.
    Arazide max. 50 km/h gidersiniz genel olarak.
    Hız tehlikelidir, cesaret ister.
    Cross ise tehlikeden çok yorucudur, güç ister.
    Diğerleri hızlı yol müsait ise sizden hızlı gider ama sizin için müsait olmayan yol olmaz.

Enduro=Endurance.
    Endurance=Dayanıklılık.

Neden bu kadar şeymi anlattım, canım sıkıldı, yazmayı severim, Cross kültürüne aşığım.
    Günlük yaşantımda nerde olursa olsun gördüğüm konuştuğum herşeyin ucunu Cross'a bağlarım.
    Aldığım nefes Cross..

Anlatıyorum, çünkü herkesin sabit bi yöne gitmesi üzücü, herkesin bir birini takip etmesi üzücü.
    SS, cruiser, naked düşmanımıyım tabiki hayır, iki tekerli ise bizdendir.
    Hatta bu efsane karizma Cruiserlar çocukluğumdan beri ilgimi çeker, nerde güzel parlak bir cruiser görsem, vaay çocuk yakışıklı derim.
    Ama Cruiser geçmem için , tahminimce bi 15 yılım daha var

Abiler ablalar kardeşler , Cross deneyin, çevrenizde varsa 1 gün emanet alın hiç değilse bi toprakta sürün. İmkânınız varsa Enduro-Cross eğitimi veren kurslara 1 gün gidin devamı zaten gelecek.
    Bir defa bu zehiri aldığınızda, ya bu zamana kadar niye hiç bakmamışım ben buna diyeceksiniz muhtemelen.

Bu kadar yazıyı yazdım çünkü sevdiğim tutkunu olduğum şeyleri başkalarıyla paylaşmayı seviyorum...

"Lan neymiş bu cross" diyecek kadar merak uyandıysa içinizde, benim için yeterli.

Mobilden yazdım imlâ hataları için özür dilerim..
    Malesef biraz ağzı bozuk biriyim, farkında olmadan bir densizlik ettiysemde gençliğimize verin
    Zevkler ve renkler tartışılmaz (600rr'ını pavyon turuncusuna boyayıp, göz tacevüzü yapan dayı hariç, onunki tartışılır.)
    Her iki tekere saygım sonsuz.
    Branş ayırt etmeden, "Motosiklet kültürünü" yaşamanız dileğiyle.

Tekerinize taş değmesin, hep düz bassın.

Motosikletinizle sağlıklı yaşlanmanızı dilerim.

Kontrollü gazlamalar.
    Sonunda biri beni anlamış ve burada motosiklet tarzları/sınıfları hakkında defalarca anlatmaya çalıştığım şeyi tane tane anlatmış. Bende 660 Tenere var ama Kuba Black Cat alsam mı diyorum sen düşün.

Örn: http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post4041977

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:50 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post3549461
    MrMud bunu beğendi.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

CT.ATC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Mr Vulture(30k) > X-Treme Max 150
    @MrMud Yazını baştan sona okudum çok keyifliydi içimdekileri dökmüşsün ama benim için biraz geç oldu bu aşkı öğrenmek. Motosikletim mondialin vulture'u alırken bayi de xtreme max yoktu ve çok çirkin görünüyordu fotoğraflarda o zamanlar gözüme, sonradan arkadaşıma aldık baya binme fırsatım oldu(kızlığını bile aldım arkadaş başta kullanmayı bilmiyor diye :D ) gel gelelim dediğin gibi hep asfaltı hapishane olarak düşünmüşümdür, yani sana bu yol çizilmiş ya burdan gideceksin ya da gitmeyeceksin. Ama enduro-cross tarzında "ulan şu yol nereye gidiyormuş" diyip bakir çıt sesin çıkmadığı alanları braaap!! sesleriyle kirletme keyfi hiçbirşey de yok sanırım burda hemfikiriz seninle.

Kendi motorumu başlarda cross enduro tarzı kullanmaya başladım daha doğrusu aradığım şeyin hızdan çok akrobasi ve özgürlük olduğunu anladım geniş gidon, arazide ayakta sürüş, kasis gördüğümde gaz açıp üzerinden uçup arka teker üstünde kontrollü düşmeye çalışmak vs bunlar sürekli yaptığım şeyler. Fakat beni durduran birşey oluyor ve çıldırıyorum buna! AMÖRTİSÖRLER! Söylediğin gibi bel kemiği enduro işinin. Motorun çekişi düşük olsun(Xtreme maxin vulture'a göre bariz düşük çekişi) çok farketmiyor, ama amörtisörler leş ise keyif işi toprakta bitiyor maalesef..

Sonra baktım ki istediğim şey daha farklı. Bir çift silindir makina olsun 50-60 beygir, 50-60 da tork olsun, Titreşim tek silindire göre az olsun, amörtisörlerin hareket mesafesi fazla ve toprak yollarda dağ yolları yangın yollarında hem kıçını kaydıra kaydıra toprakta yardırabileyim hemde asfaltta şehir içinde kaldırımdan hoplayim zıplayim ve şehirler arası yollarda sollamalarda 150 160 rahat görsün. Sanırım "scrambler" kafası tam bu sırada devreye giriyor. Hondanın 96 model Transalp600v bu işe uygun gibi(Emaneten kullandığım çok keyifli bir motor), biraz ağırlığı fazla ama ön 21 arka 17 inch tel jantlar "araziye gelirim haaa" diyor. Ne dersin yapabilir miyiz bu motordan scrambler, şöyle güzel bir depo, onu koruyacak büyüklükte koruma demirleri AEA'nın wunderwaffe videosunda dediği gibi "biri kapı açtığında sen mi sağlamsın ben mi hadi bakalım?" diyebileceğin tarzda birşeyler. Bu hayallerimden niye bahsediyorum sana, bulmuşum bir toprak sever hasbihal ediyoruz işte..

Ne mi diyorum? İşte buyrun..
    Guven, MrMud ve F54 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aha burda da az da olsa birkaç enduro sever varmış
    bi dünya endoruya yakın motor sayılmış söylenmiş ama bunu bi şekilde unutmuşsunuz..
    bizde bu işi yapıyoruz hafta sonları dağ bayır gezeriz ..
    kamp işte kendi çapımızda takılıyoruz..
    biraz ağır çok yönlü bi motosiklet seçmek zorunda olduğumuzdan tenere aldım
    imkanlar el verse tabi düşük cc hafif bi motor alır
    uzun yola giderken de daha güçlü birşeyler alır keyfimize bakarız..

http://i.hizliresim.com/yNED9L.jpg
    Tenere ile birtek parkurluk Hardcross yapılmaz Hocam, onun dışında dere, su geçiti felan alayına giden bi makina, bence gayet güzel bi seçim yani

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:19 ----------

Alıntı Machair adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonunda biri beni anlamış ve burada motosiklet tarzları/sınıfları hakkında defalarca anlatmaya çalıştığım şeyi tane tane anlatmış. Bende 660 Tenere var ama Kuba Black Cat alsam mı diyorum sen düşün.

Örn: http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post4041977

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:50 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post3549461
    Senin içinde Enduro değil Hardcross uktesi kalmış hocam sana en azından bi Sx250 felan lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:20 ----------

Alıntı CT.ATC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @MrMud Yazını baştan sona okudum çok keyifliydi içimdekileri dökmüşsün ama benim için biraz geç oldu bu aşkı öğrenmek. Motosikletim mondialin vulture'u alırken bayi de xtreme max yoktu ve çok çirkin görünüyordu fotoğraflarda o zamanlar gözüme, sonradan arkadaşıma aldık baya binme fırsatım oldu(kızlığını bile aldım arkadaş başta kullanmayı bilmiyor diye :D ) gel gelelim dediğin gibi hep asfaltı hapishane olarak düşünmüşümdür, yani sana bu yol çizilmiş ya burdan gideceksin ya da gitmeyeceksin. Ama enduro-cross tarzında "ulan şu yol nereye gidiyormuş" diyip bakir çıt sesin çıkmadığı alanları braaap!! sesleriyle kirletme keyfi hiçbirşey de yok sanırım burda hemfikiriz seninle.

Kendi motorumu başlarda cross enduro tarzı kullanmaya başladım daha doğrusu aradığım şeyin hızdan çok akrobasi ve özgürlük olduğunu anladım geniş gidon, arazide ayakta sürüş, kasis gördüğümde gaz açıp üzerinden uçup arka teker üstünde kontrollü düşmeye çalışmak vs bunlar sürekli yaptığım şeyler. Fakat beni durduran birşey oluyor ve çıldırıyorum buna! AMÖRTİSÖRLER! Söylediğin gibi bel kemiği enduro işinin. Motorun çekişi düşük olsun(Xtreme maxin vulture'a göre bariz düşük çekişi) çok farketmiyor, ama amörtisörler leş ise keyif işi toprakta bitiyor maalesef..

Sonra baktım ki istediğim şey daha farklı. Bir çift silindir makina olsun 50-60 beygir, 50-60 da tork olsun, Titreşim tek silindire göre az olsun, amörtisörlerin hareket mesafesi fazla ve toprak yollarda dağ yolları yangın yollarında hem kıçını kaydıra kaydıra toprakta yardırabileyim hemde asfaltta şehir içinde kaldırımdan hoplayim zıplayim ve şehirler arası yollarda sollamalarda 150 160 rahat görsün. Sanırım "scrambler" kafası tam bu sırada devreye giriyor. Hondanın 96 model Transalp600v bu işe uygun gibi(Emaneten kullandığım çok keyifli bir motor), biraz ağırlığı fazla ama ön 21 arka 17 inch tel jantlar "araziye gelirim haaa" diyor. Ne dersin yapabilir miyiz bu motordan scrambler, şöyle güzel bir depo, onu koruyacak büyüklükte koruma demirleri AEA'nın wunderwaffe videosunda dediği gibi "biri kapı açtığında sen mi sağlamsın ben mi hadi bakalım?" diyebileceğin tarzda birşeyler. Bu hayallerimden niye bahsediyorum sana, bulmuşum bir toprak sever hasbihal ediyoruz işte..

Ne mi diyorum? İşte buyrun..
    https://www.youtube.com/watch?v=gj1740qx87M
    Hocam sayfalarca yazmayıp bi cümleyle özet geceyim de için sızlasın.

Geçen hafta hava açık güneşli , Lan dedim Husq, plakan yok ama senle de bi kaçamak yapmazsam gözüm acik giderim , ayak marşına abanmamla komşuların pencereye uzanması bir oldu, bizim evin hemen çıkışı sağa yada sola viraj almakalmak zorunda bırakır, iyiki bırakmış, sağ ayağı yere koyup hafif tozlu yolda arka tekeri öyle bir savurdumki, kalbim ağzımda attı heycandan, o parmak uzunluğunda ki lastik dişleri asfalta bi kitlendi, ön teker 100m boyunca yere temas edemedi, motor resmen yere inmedi.
    O viraja girişimden sonra mahallenin bebeleri ise gideren görünce abi yine yapcanmi diyo şimdi

Yazının sonuna video paylaştıysan eger bende hata veriyor birşey göremedim fakat Wundervaffe olayini gördüğüm de ilk dediğim şey, abi yaptinmi böyle kendi emeğinle yapacaksın işte dedim, baştan sonra kendi yaptığım bi cross hayal ettim.
    Ama ne yazıkki teknik konuda kendi motorumu yapacak kıvamda değilim
    -MrMud

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    A1 alıyorum.125cc cross la başlamak hem sarmaz,hem de cc sine göre çok pahalı bence.A2 alınca benimde bir cross alasım var En azından honda crf250l...
    MrMud bunu beğendi.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı Remzidemir41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A1 alıyorum.125cc cross la başlamak hem sarmaz,hem de cc sine göre çok pahalı bence.A2 alınca benimde bir cross alasım var En azından honda crf250l...
    125cc cross neden sarmıyor ki ?
    Xtreme max ile seni artçı olarak 5dk gezdirsem, en yakın mondial bayiine çek diye bağırırsın
    Hız yapamazsın orası ayrı , taş catlasın 100km ki o bile zor, ama kuru toprak zeminde bile yarım saat ileri geri gitsen, arka tekeri iki sahurdan yerden az bi toz kalksa aklın ensenden çıkar hocam imkan varsa bi yerde test sürüsü yap demek istediklerimi daha iyi anlayacaksın
    -MrMud

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    @mrmud eline sağlık
    Yanlız değilsin
    Bendende +1
    MrMud ve Selçuk Keleş bunu beğendiler.
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @mrmud eline sağlık
    Yanlız değilsin
    Bendende +1
    Eyvallah eksik olma
    cenkito bunu beğendi.

neyzen38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selam xtreme max'ı o kadar tatlı övmüşsün ki klx mi crf mi wr250 mi desem xtreme şıklarda niye yok diyeceksin sanırım. 😀 Cross meraklısı olarak ilk işim bunu incelemek olacak malum japonlar pahalı. Yazın da harika olmuş crosstan pulsara yönelmiştim tekrar iştahım kabardı
    MrMud bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler