Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

18 yaşında 500r ile başlamak..

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı mgora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaşlılara çamur atmayalım bence o kaza yapanlar sigorta az çıksın diye babasının üstüne yaptıran gençlerdir.
    130 dedi mi benim gözümden yaş geliyor , yaşlı adamlar hız yapmaz :D
    Konuya dönünce bence al , 19 yaşına kadar yaşarsan örnek gösteririz seni.
    35-40 yaş civarı için konuşuyorum. İstediği her motoru alabilecek kadar parası olan insanların ilk motoru olsa da 250cc'lik bir motor alması pek görülmüş birşey değil. Ne yazikki çeşitli sebeplerden gaza gelip 2-3 motor değiştirmiş kişilerin sakınacağı riskleri alabiliyolar.
    Paukopat bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

19 yaşımda bu entry'i güncellerim sizin için

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Düşürürsen yatırırsan masrafını karşılar mısın, işin içine anne baba karıştırmadan? Honda parçaları da artık kol gibi çünkü. Eğer sakin birisi isen alınabilir, ama ağır bir motordur vücut biraz zayıfsa tutma güçlüğü çekebilirsin. 500R nin yanında; bana kalırsa 1000-1500 tl ye hurdası çıkmış bi mondial ya da kuba nın cg tipi bi motorunu al, adam gibi vites atmayı öğren, ister tekere kalk ister yanla, içindeki tüm apaçiliği yap. İşte o zaman cbr500R'ı daha rahat ve daha hakim sürersin. 500R alıpda vites karıştıran adamla iyi dalga geçilir çünkü (ben geçerim)...
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Paukopat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Keşke heryerde sizin gibi yol gösteren bilgili bildiğini güzel bir şekilde dile getiren insanlar olsa dediğim gibi bu konuda çok tecrübesizim ve şuan ders çalışıyor olmam gerekli sayenizde dersime dönücem soruma noktayı çok güzel koydunuz :D çok teşekkür ederim iyi forumlar
    ben bir bisiklet sürücüsüydüm ve iş hayatı başlayınca otobüslerin zor şartlarına katlanamadım, yapamadım. ilk maaşım ile 500 liraya 125cc bir scooter motor aldım. üste para verseler binmem diyenler oluyordu. o motora ben 11 ay bindim ve artık motor sevgisi başlamıştı da benim haberim yoktu. bir yere yolladıklarında seve seve gidiyordum.

yolda yürüyen birilerini görünce "abi durağa kadar götüreyim" diyordum ve zevk için insanlara ufak tefek iyilikler yapıyordum. hatta komşumuza 2 torba çimento aldım ve 5 lira abur cubur parası almıştım.

sonra 150cc başka bir scooter aldım ve performans yetmedi, iki buçuk ay kullandım ve sattım. sonra TVS Apache aldım 150cc ve bugün tam 9 ay oldu. şimdi param olsa zaten bana uygun mu sorusunu sormam. sorucak olursam eski motorda neye bakarak almalıyım sorusunu sorarım.

yani 99 model r1 alacak olursam neresine bakayım diye sorarım; amortisör. 50 km hızla giderken sağa sola çekiyor mu denerim, motorun yağına bakarım ne kıvamda ve rengi nasıl diye, hatta mümkünse örümcek kameramıdır nedir işte öyle kamerayla silindir bloğunun içine dahi bakmaya çalışırım.

yani aldığım mal sağlam çıksın da gerisi zaten bendee.

peki Paukopat, daha önce bisiklet sürdün mü? bizim iş yerinde daha önce bisiklete bile binmemiş bir abiyi üç dört sefer falan bir yere götürdüm ve arkamda öyle titriyordu ki her an düşecekmiş gibi kasıyordu kendisini.

denge kurmayı bilmiyordu ve ben en ufak hareketimde o tam tersini yapıp motor sürmemi zorlaştırıyordu. şimdi onu gözümde canlandırdım ve o şu anda motor kullanamaz. önce bisiklet sürmeyi öğrenecek ve bisiklet sürmesini geliştirecek. yani öyle yıllarca pratik yapmasına gerek yok. kısa sürede kendini geliştirmek onun elinde. ve bisikleti öğrendikten sonra scooter sürmesine gerek kalmadan direk vitesli motor kullanabilir çünkü vitesli motor ile bisiklet bir konuda benzer.

ikisinde de vites var ve ayak araları dolu, yani ben scooter'den sonra biraz yadırgadım vitesli motoru. scooter'e alıştım ve vitesli tuhaf geldi ilk binmede. şimdi direk vitesliyle başlasam da olurmuş diyorum. bu hem araba ve hem bisiklet sürebilen birisi aynı zamanda ilk denemesinde rahatça motosiklette sürebilir. bunu kendi abimden örnek verebilirim.

şu an kendisine renault megane 3 var ve daha önce hiç vitesli motoru olmadı, küçük 2 zamanlı yamaha bws 100 tarzı bir motoru var sadece ve fazla binmezdi. aslında motor küçük abimindi ve büyük abim çok nadir binerdi.

büyük abimin sürdüğü ilk vitesli motor benim sarı apaçim oldu sanki daha önceden biliyormuş gibi aldı götürdü. e adam debriyaj kavramasını biliyor zaten denge problemide yok. onlarda çok bisiklet sürdüler zamanında.

bisiklet ve araba sürebiliyorsan motorda sürersin. ama güçlü bir motorda acemilik atmak daha riskli olur, gaza fazla dokunmayacaksın. virajlarda fren yapmak yok, debriyajı sıkmak yada bırakmak yok, aşırı gaz vermek yada bir anda gaz bırakmak yok.

bu basit şeyleri öğrendikten sonra rahatça öğrenir sürersin. yani virajda hata yapıp düşmek için bir cbf150 bile yeterli öyle 500cc olmasada olur.

(before) üste para verseler binilmeyecek olan motorum ilk motorum;

(after)şu anki motorum;

(more after) ve gelecekteki motorum;
    jimi_hendrix ve Paukopat bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yohhh
    Düşürürsen yatırırsan masrafını karşılar mısın, işin içine anne baba karıştırmadan? Honda parçaları da artık kol gibi çünkü. Eğer sakin birisi isen alınabilir, ama ağır bir motordur vücut biraz zayıfsa tutma güçlüğü çekebilirsin. 500R nin yanında; bana kalırsa 1000-1500 tl ye hurdası çıkmış bi mondial ya da kuba nın cg tipi bi motorunu al, adam gibi vites atmayı öğren, ister tekere kalk ister yanla, içindeki tüm apaçiliği yap. İşte o zaman cbr500R'ı daha rahat ve daha hakim sürersin. 500R alıpda vites karıştıran adamla iyi dalga geçilir çünkü (ben geçerim)...
    Mesela benim hurda mondial 125uag'm var, dün buzlanmış yolda döner kavşakta 2 tur boyunca 0 çizdim, virajlara yan yan girdim, arkadaşla beraber her tip apaçiliği yaptık. Ayağım kaydı yere düştüm masraf sıfır. CBR250'im ile aynısını yapsam, bir düşsem kol gibi parça fiyatları girecek...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:24 ----------

Önerimi bi düşün derim, çok bişey değil 1000 tl'lik motor=cbr500r'nin iki bakım parası.
    fatih.met bunu beğendi.

küçüklükten gelen motorsiklet isteği var bende sen şanslıymışsın 100cc 150cc denemişsin şimdi kocaman adam oldum 90 kilo 185 boy olunca 150 cc motorsiklet pek uygun durmuyor bende 250 cclere baktığımda ise 500r kadar güvenli olanı az yakanı torku iyi olanı yok 500r top speedi düşük kolay hızlanan kolay yavaşlayan oturması kolay bi motorsiklet artı benim gibi bir ayıyı üzerinde kötü göstermez sanırım kilosuda 190 kilo civarı zamanla alışabiliceğimi düşünüyorum yorumun için çok teşekkür ederim
    19 yaşındayım 1.90 85 kg ilk motorumu edindim 100 cc bir cup ha öncesinde puch vardı taa 12 yaşlarımda sonra xcenter kullandım düzenli olarak ama babamındı bende motor sahibi olmak istedim ve cup tercih etmemei önerdi yada düşük cc li bir motor anlam veremedim ilk başta 250 cc istiyordum ama yeni yeni anlamaya başladım düşük cc avantajını burdaki insanlara biraz kulak ver içini rahatlatmak için sorma

Motosikleti
    Yohhh
    HA bir de bununla başlar mıyım gibisinden buraya bir soru soruyorsan başlayamazsın. Bu motoru alıp da kaza yapmayacak olan hakim olacak olan adam kimseye sormaz direk alır biner.

Bak mesela fatih.met hiç sormadan direk binliğe geçiyor, o kadar kararlı...
    Paukopat bunu beğendi.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    evet, benim ilk motorum çarpışan araba niyetine kullanılmaya müsait ve masrafı çok düşük. zaten ön amortisör ve arkanın teki patlak. bu arada motor duruyor, sana ucuza bırakırız, kaportayı söktük ama sinyal korna falan var.
    Paukopat ve jimi_hendrix bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Herkese iyi forumlar başlıkta da belirttiğim gibi cbr 500r ile başlamak istiyorum çok fazla yere baktım ama bu motor ile ilgili pek bir şey bulamadım yaşım şuan 17 üniversiteye hazırlanıyorum sınavdan sonra almayı planlıyorum biliyorum çoğunuz haklı bir şekilde karşı çıkıcaksınız bana hemen karşı çıkmadan önce neden bu motoru seçtiğimi maddeler halinde yazayım size ona göre helva yiyip yemiyeceğimizi tartışalım

+180'de redline'a giriyor 250 cc liklerin çoğundan düşük bir hız
    +100kmde 5,5L yakıyor ortalama çoğu 250liğe yakın hatta düşük bile öğrenci adamız
    +18 yaşımın ehliyet şartlarının hepsine uyuyor
    +ABS'si var
    +bi yerlerde alarmlı veirldiğini duymuştum doğrumudur bilmiyorum
    +diğer racinglere göre çok daha rahat
    -Çok pahalı

her türden düşünceye veya görüşe açığım tekeriniz düz bassın abilerim
    Kardeşim amacım A...noktasından B....noktasına gideyim ve öğrenciyim diyorsan arıza yapmasın az yaksın mekanik ve motor aksamı arıza çıkarmasın yağını suyunu koyayım 5-10bin km sorunsuz beni götürsün getirsin hee motorum şekil önümden çekil düşüncen yoksa sana abi tavsiyesi ybr 125 olur bajaj discover 125st olur bin 10-15 bin km sonra duruma göre büyük cc ye geç..koruyucu ekipmanları ihmal etme üçe beşe bakma bayıl parayı kaliteli olsun.Allaha emanet ol kardeşim...
    Paukopat bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Arama kısmından "Bilginozi" diye aratıp bulduğun en uzun sayfalı topiği okuyabilirmisin rica etsek..
    Paukopat bunu beğendi.

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bir bisiklet sürücüsüydüm ve iş hayatı başlayınca otobüslerin zor şartlarına katlanamadım, yapamadım. ilk maaşım ile 500 liraya 125cc bir scooter motor aldım. üste para verseler binmem diyenler oluyordu. o motora ben 11 ay bindim ve artık motor sevgisi başlamıştı da benim haberim yoktu. bir yere yolladıklarında seve seve gidiyordum.

yolda yürüyen birilerini görünce "abi durağa kadar götüreyim" diyordum ve zevk için insanlara ufak tefek iyilikler yapıyordum. hatta komşumuza 2 torba çimento aldım ve 5 lira abur cubur parası almıştım.

sonra 150cc başka bir scooter aldım ve performans yetmedi, iki buçuk ay kullandım ve sattım. sonra TVS Apache aldım 150cc ve bugün tam 9 ay oldu. şimdi param olsa zaten bana uygun mu sorusunu sormam. sorucak olursam eski motorda neye bakarak almalıyım sorusunu sorarım.

yani 99 model r1 alacak olursam neresine bakayım diye sorarım; amortisör. 50 km hızla giderken sağa sola çekiyor mu denerim, motorun yağına bakarım ne kıvamda ve rengi nasıl diye, hatta mümkünse örümcek kameramıdır nedir işte öyle kamerayla silindir bloğunun içine dahi bakmaya çalışırım.

yani aldığım mal sağlam çıksın da gerisi zaten bendee.

peki Paukopat, daha önce bisiklet sürdün mü? bizim iş yerinde daha önce bisiklete bile binmemiş bir abiyi üç dört sefer falan bir yere götürdüm ve arkamda öyle titriyordu ki her an düşecekmiş gibi kasıyordu kendisini.

denge kurmayı bilmiyordu ve ben en ufak hareketimde o tam tersini yapıp motor sürmemi zorlaştırıyordu. şimdi onu gözümde canlandırdım ve o şu anda motor kullanamaz. önce bisiklet sürmeyi öğrenecek ve bisiklet sürmesini geliştirecek. yani öyle yıllarca pratik yapmasına gerek yok. kısa sürede kendini geliştirmek onun elinde. ve bisikleti öğrendikten sonra scooter sürmesine gerek kalmadan direk vitesli motor kullanabilir çünkü vitesli motor ile bisiklet bir konuda benzer.

ikisinde de vites var ve ayak araları dolu, yani ben scooter'den sonra biraz yadırgadım vitesli motoru. scooter'e alıştım ve vitesli tuhaf geldi ilk binmede. şimdi direk vitesliyle başlasam da olurmuş diyorum. bu hem araba ve hem bisiklet sürebilen birisi aynı zamanda ilk denemesinde rahatça motosiklette sürebilir. bunu kendi abimden örnek verebilirim.

şu an kendisine renault megane 3 var ve daha önce hiç vitesli motoru olmadı, küçük 2 zamanlı yamaha bws 100 tarzı bir motoru var sadece ve fazla binmezdi. aslında motor küçük abimindi ve büyük abim çok nadir binerdi.

büyük abimin sürdüğü ilk vitesli motor benim sarı apaçim oldu sanki daha önceden biliyormuş gibi aldı götürdü. e adam debriyaj kavramasını biliyor zaten denge problemide yok. onlarda çok bisiklet sürdüler zamanında.

bisiklet ve araba sürebiliyorsan motorda sürersin. ama güçlü bir motorda acemilik atmak daha riskli olur, gaza fazla dokunmayacaksın. virajlarda fren yapmak yok, debriyajı sıkmak yada bırakmak yok, aşırı gaz vermek yada bir anda gaz bırakmak yok.

bu basit şeyleri öğrendikten sonra rahatça öğrenir sürersin. yani virajda hata yapıp düşmek için bir cbf150 bile yeterli öyle 500cc olmasada olur.

(before) üste para verseler binilmeyecek olan motorum ilk motorum;
    http://i.hizliresim.com/R1Qm2n.jpg

(after)şu anki motorum;
    http://i.hizliresim.com/d8XQp7.jpg

(more after) ve gelecekteki motorum;
    http://i.hizliresim.com/7v5ROP.jpg
    abicim sen ne kadar mükemmel bir insansın çok teşekkür ederim öncelikle uzunca yazmışsın benim 500r istememin sebebi bu motorun bana tamamen bir idda sonucu bir akrabamdan gelecek olması araba alıcaktı aslında ben o değerde motorsiklet istedim ve o para ile ekipmanlarıyla ancak bunu alabiliyorum eğitimini alıcağım sonrasında hafif hafif öğrenicem zaten 4 yıl üniversite var önümde birdaha değiştirmem zaten değiştiricek param yok :( illa olmaz helvanı yeriz diyorsan dediğin gibi 20 bin lirayı kenara itip çin malı aldırabilirim ama o zamanda kendimi kötü hissederim. soruna gelincede daha önce çok fazla bisiklet kullandım ve arabada kullanabiliyorum o debriyaj gaz bağlantısını tek garipsiyeceğim vitesin sol ayağımda olması olucak onada zamanla alışırım alıcağım zaman size mesaj atsam motorun iyi olup olmadığını nerden anlayacağımı bana anlatır mısınız ? 2. el alma ihtimalim de varda çok teşekkürler yeniden

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    abicim sen ne kadar mükemmel bir insansın çok teşekkür ederim öncelikle uzunca yazmışsın benim 500r istememin sebebi bu motorun bana tamamen bir idda sonucu bir akrabamdan gelecek olması araba alıcaktı aslında ben o değerde motorsiklet istedim ve o para ile ekipmanlarıyla ancak bunu alabiliyorum eğitimini alıcağım sonrasında hafif hafif öğrenicem zaten 4 yıl üniversite var önümde birdaha değiştirmem zaten değiştiricek param yok :( illa olmaz helvanı yeriz diyorsan dediğin gibi 20 bin lirayı kenara itip çin malı aldırabilirim ama o zamanda kendimi kötü hissederim. soruna gelincede daha önce çok fazla bisiklet kullandım ve arabada kullanabiliyorum o debriyaj gaz bağlantısını tek garipsiyeceğim vitesin sol ayağımda olması olucak onada zamanla alışırım alıcağım zaman size mesaj atsam motorun iyi olup olmadığını nerden anlayacağımı bana anlatır mısınız ? 2. el alma ihtimalim de varda çok teşekkürler yeniden
    böyle iltifat edip yüzümü kızartıyorsunuz yapmayın böyle şeyler :D

şimdi kesin bir şey söyleyemem ne yapacağın konusunda, vites geçişlerinde böyle kemik kırılması gibi çatır çutur sesler gelebilir ama endişelenme dişliler oturma esnasında bazen sürtündüğünde yapar onu. çözümü ise hızlı vites atmak.

bu durumda ben olsam o kocaman motoru alırdım ama kullanma aşamasına sonradan geçerdim, yani 194 kilo ağırlığı var. son hız 185 yazıyor katalokta ve 47 beygir, tam a2 ehliyet sınırı ama ağırlık oranı a2 kapsamı dışında.

ağırlığından ötürü ilk sürmelerde denge sorunu yaşayabilirsin.

ben herhangi bir tavsiyede bulunmayayım, sorumluluk ve vijdan azabı istemiyorum.
    Paukopat bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    o zaman lafım yok kardeşim KAYMAKKKK KAYMAKKKK motoru üzmeden okşayarak hissederek kullan.redline yapmadan kullan. bu makinalar tutkudur başladınmı devamı kawasaki H2R' ducati diavele kadar gider....aspirin gripin gibi başın ağrıdıkça gazlarsın
    Paukopat bunu beğendi.

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle iltifat edip yüzümü kızartıyorsunuz yapmayın böyle şeyler :D

şimdi kesin bir şey söyleyemem ne yapacağın konusunda, vites geçişlerinde böyle kemik kırılması gibi çatır çutur sesler gelebilir ama endişelenme dişliler oturma esnasında bazen sürtündüğünde yapar onu. çözümü ise hızlı vites atmak.

bu durumda ben olsam o kocaman motoru alırdım ama kullanma aşamasına sonradan geçerdim, yani 194 kilo ağırlığı var. son hız 185 yazıyor katalokta ve 47 beygir, tam a2 ehliyet sınırı ama ağırlık oranı a2 kapsamı dışında.

ağırlığından ötürü ilk sürmelerde denge sorunu yaşayabilirsin.

ben herhangi bir tavsiyede bulunmayayım, sorumluluk ve vijdan azabı istemiyorum.
    Hiç olmaz mı diyorsun en büyük hayalim bu benim :(

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Yalnız debriyaj sol elde.Karışıklık olmasın

kuesier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    Alma. Daha önce binmedin motora hiç o yüzden alma. Motoru park ederken bile sorun yasarsin birak surmeyi

Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arama kısmından "Bilginozi" diye aratıp bulduğun en uzun sayfalı topiği okuyabilirmisin rica etsek..
    Foruma üye olmadan önce okumuştum Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun 😔😔

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Konuya yazanlar mı dalga geçiyor konuyu açan mı dalga geçmiş anlayamadım

şimdi okudum 600rr ve 500r arasındaki fark aşırı derecede fazla 500r r25 ile bir neredeyse bilmiyorum ne yapıcağımı cidden belki araba alır üniversite sonuncu sınıfta satar motora geçiş yaparım.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuya yazanlar mı dalga geçiyor konuyu açan mı dalga geçmiş anlayamadım
    benimde kafam karışmadı değil,

paukopat kardeşim, benim yorumumla olacak iş değil. robot değilsin herhalde, durumu ben ve bir çok kişi açıkladı. 194 kilo motor ağırdır ve sen daha denge kurmaya alışmadın. ben müneccim falan değilim. kesin yorum için seni görmek lazım. şöyle bize bir video çek kaslarını göster :D (şaka yapıyorum)

ben daha fazla yardımcı olamayacağım. yok mu motor sürmeyi öğreten kurslar falan?

sende millet gibi yap, bajaj pulsar 200ns al ve 5 bin civarı kullan sonra yksek cc alırsın. öyle yapan çokmuş.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)