Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklete dandik akü takmak zararli mi

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaslar kötü benzin, kötü yağ motora zarar verebiliyor. Peki kötü bir akü (kuru) motora zarar verir mi? Elektrik aksanina vs ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Akü,üzerinde bulunan enerji ile motosiklete elektrik sağlar. Kötü akü iyi akü diye ayırmak pek doğru olmaz, uzun ömürlüsü,ömürsüzü olur. Bir akü yeteri miktarda güc üretip marş motorunu döndürüp motosikleti çalıştırıyorsa, işini yapıyor demektir.

Gücü olmayan akü ise, motosikleti çalıştırmaz, herhangi bir zararı da olmaz. Zira her akü bir gün bitecek,bozulacaktır.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akü,üzerinde bulunan enerji ile motosiklete elektrik sağlar. Kötü akü iyi akü diye ayırmak pek doğru olmaz, uzun ömürlüsü,ömürsüzü olur. Bir akü yeteri miktarda güc üretip marş motorunu döndürüp motosikleti çalıştırıyorsa, işini yapıyor demektir.

Gücü olmayan akü ise, motosikleti çalıştırmaz, herhangi bir zararı da olmaz. Zira her akü bir gün bitecek,bozulacaktır.
    İcimi rahatlatti cok tesekkur ederim Cunku bir defa bilgisayara dandik bi psu takmistim, anakart patlamisti. Ayni sey olur mu diye korktum.

erreguay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Peki soruyu şu şekilde değiştirirsek.
    Kötü akünün elektrik tesisatı üstünde bi etkisi olurmu?
    Voltaj dalgalanması veya buji ateşleme sistemi gibi?

Alıntı erreguay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki soruyu şu şekilde değiştirirsek.
    Kötü akünün elektrik tesisatı üstünde bi etkisi olurmu?
    Voltaj dalgalanması veya buji ateşleme sistemi gibi?
    Olur mu hocam

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Kotu aku demeyelim de, eski ya da surekli biten, sarj tutmayan aku, elektrik sisteminin onu sarj etmeye calisirken cok fazla isinmasina yol acar.
    Yani stator (sargi) ve konjektor (regulator) fazla isinip yanabilir. Onun disinda bir seye zarar verdigini duymadim simdiye kadar.

Soyle dusunun, mesela cep telefonunun pili sonuna kadar bittiginde, sarja taktiginizda sarj makinesi cok isinir, ama yariya kadar bittiginde sarja taksaniz o kadar isinmaz.
    Ayni sistem. Cok isinmasi demek yipranma payinin artmasi demek oluyor. Yanabilir.
    espresso ve iptaluyelik02 bunu beğendiler.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Çoklu üyelik uyarısı aldığımıza göre trollük için konu açıyorsun. Ben de trolce cevap vereyim o zaman. Kötü bir akü motorun elektrik aksanına zarar veremez çünkü motosikletin dili yoktur.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı takintili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İcimi rahatlatti cok tesekkur ederim Cunku bir defa bilgisayara dandik bi psu takmistim, anakart patlamisti. Ayni sey olur mu diye korktum.
    PSU bir nevi converterdir.
    İçerisinde enerji olmaz, elektrik ihtiyacı duyar, akü ile aynı şey değil.

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı takintili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar kötü benzin, kötü yağ motora zarar verebiliyor. Peki kötü bir akü (kuru) motora zarar verir mi? Elektrik aksanina vs ?
    alma kardeşim. ucuz ne idüğü belirsiz akü alma. Zaten kaliteli olanlarla arada ne kadar fiyat farkı var ki? Al varta, yuasa vb kaliteli bir şey yıllarca kullan. İlle de kuru akü, jel akü olması da gerekmiyor. Klasik tip kurşun-asit aküler de epeyce dayanıklı. Yeter ki her daim tam şarjlı olsun bir de mümkünse hava eksilere düştüğünde dışarıda kalmasın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)