Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Ehliyet Sistemi Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba,

Yeni ehliyet sistemiyle alakalı yaşadığım garip bir problemi sizlerle paylaşmak istedim. Bu durumu başka yaşayan var mıdır bilmiyorum ama ne kadar araştırdıysam da bulamadım. Neyse olaya geçeyim uzatmadan;

Geçtiğimiz Mart ayında ehliyet kursuna yazıldım. Yazıldığımda yaşım 25 idi. Bana kurstaki çalışanlar 2 yıllık A2 ehliyet deneyimi olmadan A sınıfı ehliyet alamıyorsunuz dediler ve beni A2 sınıfına kaydettiler. Kendi hatamızdan da kaynaklı sonuçta daha iyi araştırabilirdim ama ehliyet kursu oldukları için de güvendim. Neyse ben ehliyetimi Temmuz ayı itibariyle aldım. Fakat son zamanlarda edindiğim bilgilere göre 24 yaşını doldurmuş kişiler deneyim şartı aranmaksızın A ehliyeti alabiliyorlarmış.

Problem şu; ben A2 aldım ve şuanda stajyer ehliyet sınıfında. Kurs ile bağlantıya geçtim 2 yıl dolmadan bir üst sınıfa artık geçemezsin diyorlar. Bu sefer hakikaten doğru mu diyorlar bilemiyorum. Yaş olarak A sınıfı ehliyeti o zaman da alabiliyordum şuanda da. Yani ben A ehliyetini 2 yıl beklemek zorunda mıyım sırf A2 aldım diye? Bu durumla alakalı bilgisi olan, böyle bir olaya rastlayan arkadaşlar var mıdır aranızda? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Resmî Gazete 17 Nisan 2015 Sayı : 29329

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 9 ‒ Aynı Yönetmeliğin 76 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    Madde 76 ‒ Sürücü belgesi alacakların;
    a) Yaş bakımından;
    1) M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgesi alacakların 16,
    2) A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacakların 18,
    3) A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21),
    4) C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların 21,
    5) D, DE sınıfı sürücü belgesi alacakların 24
    yaşını bitirmiş olmaları,
    b) Deneyim bakımından;
    1) A sınıfı sürücü belgesi alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı,
    2) C1, C, D1 ve D sınıfı sürücü belgesi alacakların en az B sınıfı,
    3) BE sınıfı sürücü belgesi alacakların B sınıfı,
    4) CE sınıfı sürücü belgesi alacakların C sınıfı,
    5) C1E sınıfı sürücü belgesi alacakların C1 sınıfı,
    6) DE sınıfı sürücü belgesi alacakların D sınıfı,
    7) D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların D1 sınıfı
    sürücü belgesine sahip olmaları,
    c) Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları,
    ç) 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları,
    d) Sürücü sınavlarını başararak, motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almış olmaları,
    e) Adli sicillerinde, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması,
    f) Önceden verilmiş aynı sınıf bir başka sürücü belgesinin bulunmaması,
    g) Başka sınıf sürücü belgesi alacaklar için, daha önce verilmiş ancak geri alınmış olan sürücü belgesinin 2918 sayılı Kanunda öngörülen şartlar yerine getirildiği için sahibine iade edilmiş olması
    zorunludur.
    A sınıfı sürücü belgesi alacak 24 yaşını doldurmuş adaylarda birinci fıkranın (b) bendinin birinci alt bendinde öngörülen deneyim şartı aranmaz.
    Sözün kısası sürücü kursu sizi kandırmış, hatta dolandırmış. Ellerinde A sınıfı sürücü belgesiyle sürülecek eğitim motosikletleri yok ise bu numarayı çekiyorlar. Aynı tongaya beni de düşürdüler. Hepsine buradan SAYGI ve SEVGİLERİMİ(!) sunuyorum.

Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sözün kısası sürücü kursu sizi kandırmış, hatta dolandırmış. Ellerinde A sınıfı sürücü belgesiyle sürülecek eğitim motosikletleri yok ise bu numarayı çekiyorlar. Aynı tongaya beni de düşürdüler. Hepsine buradan SAYGI ve SEVGİLERİMİ(!) sunuyorum.
    Eyvallah Osman kardeş, peki sen sonradan A sınfına yükselttin mi sorun çıkarılmadı sanırım değil mi

şaka gibi

alasehirli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARORA AR-125/43
    Başka kurs yok mu acaba araştırsaydınız bikaç yerden

bu işin peşini bırakmayacağım zaten. benim bir arkadaşım daha benden sonra yazıldı ve aynı durumu o da yaşadı. beraber kurs ile görüşeceğiz. tutumlarına göre bizim de çalışmalarımız olacak. bahsi geçen kurs da İstanbul'da birçok şubesi olan büyük bi kurs. ben de İTÜ motosiklet kulubündeyim ve gerekirse bir tane bile insanı buradan İTÜ'den o kursa göndermem. çok şükür sosyal medya ağımız iyi. bunları kursa da ileteceğim. benim şuan ki tek derdim, 2 sene beklemeye gerek kalmadan yaş durumu uygun olduğu için A sınıfı ehliyete geçebilmek. umarım devlet baba bunu düşünüp mevzuatı ona göre ayarlamıştır diyeceğim ama hiç mi hiç zannetmiyorum onlardaki bu kafaya bakacak olursak. araştırmalara devam edeceğim ve buradan bilgi vereceğim. biz yaşadık başka arkadaşlarımız yaşamasın bu saçmalığı.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Başka bir kursla iletişime geçin araştırdım durum buymuş ama beni böyle yönlendirdiler deyin.Talebinizi belirtin sonra sizi nasıl yönlendirecekler bir bakın

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    BİMER onları korkutur.

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    1.si o kursa ne bimer ne milli eğitime şikayet, hiçbir şekilde zararın dokunamaz. anca sosyal medyada ve çevrende kötüleyebilirsin. çünkü kursiyer kayıt sözleşmesi diye bir şey var. o sözleşmede hangi sınıf ehliyet istediğini yazıp imza atıyorsun. muhtemelen sende a2 yazıp imza attın. kurs beni bilgilendirmedi veya yanlış bilgilendirdi diye savunma da yapamazsın çünkü kurs senin bu iddianı inkar eder.

2.si a2 ehliyet aldın diye 2 sene beklemene gerek yok. doğrudan a sınıfı ehliyetine kayıt olabilirsin.

3.sü artık sürücü kursu seçilirken bilinçli olalım kardeşlerim. o kadar yatırım yapıyoruz a sınıfı için motor alıyoruz, a2 sınıfı veren kurslar 600 ccye kadar motorları a2 kullanıyor yalanını atıyor, hoop herkes gidip a2 ehliyet alıyor sazan gibi. dolandırıcılar namussuzlar yine bizden çok para kazanıyor haram zıkkım olsun.
    Mengu16 bunu beğendi.

Alıntı lawyer_16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1.si o kursa ne bimer ne milli eğitime şikayet, hiçbir şekilde zararın dokunamaz. anca sosyal medyada ve çevrende kötüleyebilirsin. çünkü kursiyer kayıt sözleşmesi diye bir şey var. o sözleşmede hangi sınıf ehliyet istediğini yazıp imza atıyorsun. muhtemelen sende a2 yazıp imza attın. kurs beni bilgilendirmedi veya yanlış bilgilendirdi diye savunma da yapamazsın çünkü kurs senin bu iddianı inkar eder.

2.si a2 ehliyet aldın diye 2 sene beklemene gerek yok. doğrudan a sınıfı ehliyetine kayıt olabilirsin.

3.sü artık sürücü kursu seçilirken bilinçli olalım kardeşlerim. o kadar yatırım yapıyoruz a sınıfı için motor alıyoruz, a2 sınıfı veren kurslar 600 ccye kadar motorları a2 kullanıyor yalanını atıyor, hoop herkes gidip a2 ehliyet alıyor sazan gibi. dolandırıcılar namussuzlar yine bizden çok para kazanıyor haram zıkkım olsun.
    2 yıl bekleme zorunluluğum olmadığını trafiğin web sayfasında yazanlardan yorumlayarak ben de çıkardım ama yine de net bi araştırma yapacağım.

Motosikleti
    Xmax
    Alıntı aydoganf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 yıl bekleme zorunluluğum olmadığını trafiğin web sayfasında yazanlardan yorumlayarak ben de çıkardım ama yine de net bi araştırma yapacağım.
    kardeşim ben sürücü kursu sahibiyim. gerçekten öyle bir zorunluluk yok. için rahat olsun.

Grumpy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2 yıl bekleme zorunlulugun yok, parayı bastıgın an A ehlıyetı alırsın. Benı 2 yıl beklemeden A ehlıyetı alamazsın dıyerek kandırdılar dersen hukuki acıdan bır sonuc elde edemezsın kursa bıldırdıgınde de bır sonuc elde edemezsın. Keske bıraz arastırma yapsaydın once. Ben paramı kullanacagım her turlu seyı google amcadan sorup sorusturuyorum arastırıyorum bır kac gun. Tavsıyemdır gec olsun guc olmasın.

Alıntı Grumpy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 yıl bekleme zorunlulugun yok, parayı bastıgın an A ehlıyetı alırsın. Benı 2 yıl beklemeden A ehlıyetı alamazsın dıyerek kandırdılar dersen hukuki acıdan bır sonuc elde edemezsın kursa bıldırdıgınde de bır sonuc elde edemezsın. Keske bıraz arastırma yapsaydın once. Ben paramı kullanacagım her turlu seyı google amcadan sorup sorusturuyorum arastırıyorum bır kac gun. Tavsıyemdır gec olsun guc olmasın.
    belki bi yaptırımım olmayacak bunun farkındayım fakat dediğim gibi güçlü sosyal medya ağımız ile bu kursa karşı çalışma başlatacağım. yaptıkları yanlarına kar kalsın istemiyorum. ben ve birkaç arkadaşımın yaptığı hata sonucunda başka arkadaşlarımız bunu yaşamasın diye uğraşacağız.

Motosikleti
    Xmax
    a sınıfı ehliyet vermeyen kurslar kurslarına bilgi almaya gelen insanları aynen şu cümlelerle kandırıyorlarmış:
    1) 24 yaşını doldurmuş olduğun için a2 ehliyet alırsan her motoru sürebilirsin.
    2) a2 ehliyeti alıp 2 yıl dolduktan sonra a sınıfına yazılabilirsin. (24 yaşını dolduranlara da aynısını söylüyorlar)
    3) a2 sınıfı ehliyet 600 cc'ye kadar olan bütün motorları kullanır.
    4) öğretene kadar eğitim veriyoruz. (1 saat anca veriyorlar ister öğren ister öğrenme)

bu üçkağıtçı kurslar benden çok para kazanıyor ya ona sinir oluyorum. kimsenin ahı kimsede kalmaz Allah'ın izniyle

a sınıfı ehliyet vermeyen kurslar kurslarına bilgi almaya gelen insanları aynen şu cümlelerle kandırıyorlarmış:
    1) 24 yaşını doldurmuş olduğun için a2 ehliyet alırsan her motoru sürebilirsin.
    2) a2 ehliyeti alıp 2 yıl dolduktan sonra a sınıfına yazılabilirsin. (24 yaşını dolduranlara da aynısını söylüyorlar)
    3) a2 sınıfı ehliyet 600 cc'ye kadar olan bütün motorları kullanır.
    4) öğretene kadar eğitim veriyoruz. (1 saat anca veriyorlar ister öğren ister öğrenme)

bu üçkağıtçı kurslar benden çok para kazanıyor ya ona sinir oluyorum. kimsenin ahı kimsede kalmaz Allah'ın izniyle
    dediğin gibi kardeş kimsenin ahı kimsede kalmaz, çıkar elbet

Motosikleti
    Pulsar 200NS-Yamaha R25-Xmax 250-Fz6 Fazer
    Ben 2010da B sınıfı almıştım a2 ekleyecektim istanbulda 1300 lirayı geçiyordu bursaya gittim amcamın yanına kendi kursu var onunda. ücretsiz bi şekilde hallettim işlemlerimi bi kere kayıt için gittim birde direksiyona gittim sınavı geçtim geldim ehliyete randevu alıp geldim bu sırada amcama sordum dedim amca direk A sınıfı alsam nolur dedim dediki oğlum onu alabilmen için 2 yıl a2 tecrübesi istiyolar direk veremiyoruz dedi. Bende düşündüm sonuçta amcam ücret almıyor bişey almıyor bir zararı kaybı yok heralde benide kandıracak değil gerçek diye düşünüyorum

Alıntı Emre Fırat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 2010da B sınıfı almıştım a2 ekleyecektim istanbulda 1300 lirayı geçiyordu bursaya gittim amcamın yanına kendi kursu var onunda. ücretsiz bi şekilde hallettim işlemlerimi bi kere kayıt için gittim birde direksiyona gittim sınavı geçtim geldim ehliyete randevu alıp geldim bu sırada amcama sordum dedim amca direk A sınıfı alsam nolur dedim dediki oğlum onu alabilmen için 2 yıl a2 tecrübesi istiyolar direk veremiyoruz dedi. Bende düşündüm sonuçta amcam ücret almıyor bişey almıyor bir zararı kaybı yok heralde benide kandıracak değil gerçek diye düşünüyorum
    amcan seni kandıracak değil tabiki de ama istersen örneklendirelim;

1.Durum: Yaşın 21 olsun diyelim. Direkt A sınıfı ehliyet alamıyorsun. A2 alıyorsun ve 2 yıl içersinde 24 yaşını doldurmadığın için 2 yıl A2 kullanmaya zorunlusun.
    2.Durum: Yaşın 23 olsun diyelim. Direkt A sınıfı yine alamıyorsun. Ama 24 yaşını doldurunca A sınıfı ehliyete direkt başvurup alabiliyorsun.
    3.Durum: Yaşın 24 ü geçmiş, yani 24ü doldurmuşsun. Senden süre bazında hiçbir deneyim şartı istenmiyor. Direkt olarak A sınıfı ehliyet alabiliyorsun.

Yukarıdaki mesajlarda arkadaşların paylaştığı mevzuatı detaylıca internetten de bulabilirsin. Amcan durumu gözden kaçırmış muhtemelen.

Motosikleti
    Xmax
    Alıntı Emre Fırat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence amcan a sınıfı ehliyet vermediği için, hemde senin büyük motor kullanmanı istemediği için a2 verdi sana. bende olsam aynısını yapardım amcanla. küçük bi ihtimal ama kanunu yanlış biliyor da olabilir.

Motosikleti
    Pulsar 200NS-Yamaha R25-Xmax 250-Fz6 Fazer
    amcan seni kandıracak değil tabiki de ama istersen örneklendirelim;

1.Durum: Yaşın 21 olsun diyelim. Direkt A sınıfı ehliyet alamıyorsun. A2 alıyorsun ve 2 yıl içersinde 24 yaşını doldurmadığın için 2 yıl A2 kullanmaya zorunlusun.
    2.Durum: Yaşın 23 olsun diyelim. Direkt A sınıfı yine alamıyorsun. Ama 24 yaşını doldurunca A sınıfı ehliyete direkt başvurup alabiliyorsun.
    3.Durum: Yaşın 24 ü geçmiş, yani 24ü doldurmuşsun. Senden süre bazında hiçbir deneyim şartı istenmiyor. Direkt olarak A sınıfı ehliyet alabiliyorsun.

Yukarıdaki mesajlarda arkadaşların paylaştığı mevzuatı detaylıca internetten de bulabilirsin. Amcan durumu gözden kaçırmış muhtemelen.
    bence amcan a sınıfı ehliyet vermediği için, hemde senin büyük motor kullanmanı istemediği için a2 verdi sana. bende olsam aynısını yapardım amcanla. küçük bi ihtimal ama kanunu yanlış biliyor da olabilir.
    Tabi yanlış biliyor olabilir insanin olduğu heryerde hata olur kendi normal meb de ogretmen kurslarida var oğlu ilgileniyor yanlis hatirlamiyorsam amcamin oglu A vermediklerini söylemişti

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler