Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Ne kadar güvenli?

Motovento
    REKLAM ALANI

Cümleten selam arkadaşlar. Uzun zamandır forumu takip ediyorum mesaj yazmak bugüne nasip oldu. Bu konumda benim için çok önemli bir soruyu gündeme getireceğim. Yardımınıza ihtiyacım var.

21 yaşında, Ankara'lı bir gencim. Motor tutkusu bende uzun zaman önce başladı. Çocukken zehir alanlardanım bende, yaklaşık 15 yaşımdan beri motosiklet tutkusu hep içimde var. Hep derdim bi işe gireyim para biriktirip bi motor alıcam kendime diye. Sonunda istediğim oldu ve elime mesleğimi aldıktan sonra (memurum) yaklaşık 2 yıldır para biriktire biriktire istediğim meblaya ulaştım. E yıllardır forumlar olsun, youtube'da altın elbiseli adam olsun başlangıç motoru ile ilgili de bilgili olduğumu düşünüyorum. Yaklaşık 30 bin lira para biriktirdim, başlangıç olarak temiz bi cbr250 buldum fiyatı aşağı yukarı 15.000 lira kadar. Geriye kalan paraylada ekipman almayı planladım fakat içime bir korku düştü. Motor olayı bende uzun zamandır olmasına ve onca kaza izlememe rağmen geçenlerde izlediğim ve mutlaka hepinizin malumu olan kaza benim kanımı dondurdu. (kazaya burdan ulaşabilirsiniz)Yıllardır içimde olan tutku o kaza anını gördükten sonra içimi inanılmaz bir acıya bıraktı ve düşünmeme sebep oldu. Benim geride bakmakla sorumlu olduğum bir ailem var. Dediğim gibi uzun zamandır bu işle ilgili olduğum için Türkiye şartlarında motosiklet kullanan insanlara trafikte veya trafik dışında nasıl davranıldığına şahidim sıkıştırılmalar, sinyal vermeden dönmeler, dibinden geçmeler vs. Velhasıl inanılmaz derecede korkuyorum şuan motosiklet almaktan. Bu forumda mutlaka yıllardır motosiklet kullanan ve söylediklerime şahit olan yüzlerce insan vardır. Benim gibi motosiklete yeni başlayacak ve yukarıda bahsettiğim korkuyu yaşayan insanlara önerileriniz neler? Yerine daha az riskli olan arabayı mı tercih etmeliyim? Yoksa yıllardır içimde olan o tutkuyu artık gerçeğe mi dökmeliyim? Yıllardır motosiklet kullanan abilerim, ablalarım ve kardeşlerim. Türkiye'de motosiklet kullanmak ne kadar güvenli? Sizin tecrübeleriniz neler? Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Arabalarla yolu paylastiginiz hic bir yerde guvenli degil. Amerika ve AB'de bile katedilen km basina olumlu kazaya karisma riski arabaya gore 25-35 kat fazla (istatistiklere gore), Turkiye'yi dusunemiyorum bile.

Simdi bir suru genc arkadas motorcu ruhundan, yanlis anladiklari kader anlayasindan bahsedecekler, ama isin gercegi yukarida yazdigim. Kendimizi kandirmaya gerek yok. Tehlikesine ragmen kullanmakta karar sizin tabii ki.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabalarla yolu paylastiginiz hic bir yerde guvenli degil. Amerika ve AB'de bile katedilen km basina olumlu kazaya karisma riski arabaya gore 25-35 kat fazla (istatistiklere gore), Turkiye'yi dusunemiyorum bile.

Simdi bir suru genc arkadas motorcu ruhundan, yanlis anladiklari kader anlayasindan bahsedecekler, ama isin gercegi yukarida yazdigim. Kendimizi kandirmaya gerek yok. Tehlikesine ragmen kullanmakta karar sizin tabii ki.
    Risklerin başından beri farkındaydım. En fazla olacağı yana devrilme olur işte ufak tefek yaralanmalı kazalar olur diye düşünerek geldim bugüne ama hiç ölür müyüm diye düşünmedim. Bu kaza haberi benim bu ihtimali de göz önünde bulundurmama sebep oldu ve problem burada başlıyor. Tutkum hayatımın ne kadarına hakim buna karar vermeye çalışıyorum. Kafam hala çok karışık...

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 150 ns
    Bu dünyada yaya olarak yürümekte güvenli değil, evden çıkmayalım o zaman? Hocam siz tedbirlerinizi alın gerisi mevlaya kalmış. Kaderde ne varsa o yaşanır. Belki de hiç tehlikeli kazanız olmayacak, bu tutkuyu yaşamadan mı hayatınızı sürdüreceksiniz?

Owl King - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam başlangıç motoru için 250CC? Bir daha düşünün derim.

Alıntı velidonmez adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu dünyada yaya olarak yürümekte güvenli değil, evden çıkmayalım o zaman? Hocam siz tedbirlerinizi alın gerisi mevlaya kalmış. Kaderde ne varsa o yaşanır. Belki de hiç tehlikeli kazanız olmayacak, bu tutkuyu yaşamadan mı hayatınızı sürdüreceksiniz?
    Tabiki mevlaya kalmış bişey bu. Dünyanın en güvenli seyahat şekli olarak bilinen uçaklar bile düşüyor. Şimdi yürürken bile ölebiliriz diyerek motosikletin, arabadan daha az güvenli olduğunu maalesef değiştiremiyoruz. Ancak söyledikleriniz de haklısınız. Yaşayıp görmek de mümkün, yaşayamadan ölmekte sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:05 ----------

Alıntı Owl King adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam başlangıç motoru için 250CC? Bir daha düşünün derim.
    E cbr isterken azıcık ses olsun, azıcık da görüntü isteyerek alıyoruz. Biraz da boyum ve hacmim var. Altıma scooter veya 125lik cbr/yzf motor alırsam çok küçük kalacağını düşündüm altımda. Dediğin de haklısın belki biraz fazla olabilir ama o kadardan bişey olmaz diye düşünüyorum. Yorum için teşekkürler.

Owl King - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Lâ edri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabiki mevlaya kalmış bişey bu. Dünyanın en güvenli seyahat şekli olarak bilinen uçaklar bile düşüyor. Şimdi yürürken bile ölebiliriz diyerek motosikletin, arabadan daha az güvenli olduğunu maalesef değiştiremiyoruz. Ancak söyledikleriniz de haklısınız. Yaşayıp görmek de mümkün, yaşayamadan ölmekte sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:05 ----------

E cbr isterken azıcık ses olsun, azıcık da görüntü isteyerek alıyoruz. Biraz da boyum ve hacmim var. Altıma scooter veya 125lik cbr/yzf motor alırsam çok küçük kalacağını düşündüm altımda. Dediğin de haklısın belki biraz fazla olabilir ama o kadardan bişey olmaz diye düşünüyorum. Yorum için teşekkürler.
    Hocam CBF, YBR dediğiniz motorların ikinci eli baya iyi gidiyor. Zarar etmesseniz satarken. Belli bir tecrübe kazandıktan sonra satıp daha yüksek CC'li bir motor almanız daha mantıklı olacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam motor 27HP gibi bir güç sağlıyor. Trafikte hataları telafi edebilmeniz böyle bir motorda daha zor olacaktır. Önerilen genelde 11-15 HP bir motor başlangıç için.
    Gene de siz bilirsiniz.

Alıntı Owl King adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam CBF, YBR dediğiniz motorların ikinci eli baya iyi gidiyor. Zarar etmesseniz satarken. Belli bir tecrübe kazandıktan sonra satıp daha yüksek CC'li bir motor almanız daha mantıklı olacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam motor 27HP gibi bir güç sağlıyor. Trafikte hataları telafi edebilmeniz böyle bir motorda daha zor olacaktır. Önerilen genelde 11-15 HP bir motor başlangıç için.
    Gene de siz bilirsiniz.
    Öncelikle ben racing motor istiyorum. YBR veya CBF motosikletler pek tarzım değil gibi. 250cc bir motorun başlagıç olarak biraz fazla olduğuna ve bahsettiğiniz motorların alıp satma konusunda kolaylık sağlayacağı konusunda hemfikiriz ama ben 187 boyunda 100 kilo biriyim. Daha önce cbr 125in üzerine oturma fırsatım oldu ve motosiklet gözükmüyor bile diyebilirim Sizin kastettiğiniz şey başlangıç olduğu için mutlaka düşecektir, grenajları vs. çizilir, satarken zor olur diye düşünüyorum. Dediğim gibi bunların da farkındayım ama ybr,cbf veya 125cc herhangi bir motor düşünmüyorum. Teşekkür ederim ilginiz için.
    Owl King bunu beğendi.

tereddüt etme
    hayat kadar tehlikeli değil

Motosikleti
    VFR CT
    300km hızla kaza yapan bir insanın ülke ,şehir,dünya şartları gibi bir bahanesi olamaz bence ,aklı başında bir insansan riski en alt seviyeye indirebilirsin

Alıntı qıp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tereddüt etme
    hayat kadar tehlikeli değil
    Yorumunuz için teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

Alıntı mertsezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    300km hızla kaza yapan bir insanın ülke ,şehir,dünya şartları gibi bir bahanesi olamaz bence ,aklı başında bir insansan riski en alt seviyeye indirebilirsin
    Mutlaka öyle ama takip ettiğim kadarıyla ülkenin genel durumu maalesef bu. Youtube ve benzer sosyal medyalardan sürekli vlog tarzında videolar izleyip önceden trafik hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Ortaya çıkan genel sonuç bizim araç sürücülerimizin motosikletlere yeteri kadar saygı göstermediği. Aksini iddia eden varsa duymak memnun eder.

Motosikleti
    Pulsar RS 200
    Dostum bende ankaradayım yardımcı olabilcegim bi durum olursa paslaşırız. Motosiklet kullanıp kullanmamak tamamen senin elinde belki tutkusu olup motosiklet kullanamayan motosiklet aşkıyla yanıp tutuşan binlerce insan var sokaklarda ama aramızdaki fark cesaret edip bi adım atmak ya onu seyereden olursun yada ona hükmeden butün herşey bu. Kazasıyla belasıyla bu riskleri tamamen göze alman gerekiyor bunlar hep olacak düsüceksin kaza yapacaksın tekrar tekrar düsüneceksin ama bi kere açtıysan o gazı vazgeçmen zor bakmakla yükümlü oldugun bi ailen varsa uzak dur

Alıntı ak.emre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum bende ankaradayım yardımcı olabilcegim bi durum olursa paslaşırız. Motosiklet kullanıp kullanmamak tamamen senin elinde belki tutkusu olup motosiklet kullanamayan motosiklet aşkıyla yanıp tutuşan binlerce insan var sokaklarda ama aramızdaki fark cesaret edip bi adım atmak ya onu seyereden olursun yada ona hükmeden butün herşey bu. Kazasıyla belasıyla bu riskleri tamamen göze alman gerekiyor bunlar hep olacak düsüceksin kaza yapacaksın tekrar tekrar düsüneceksin ama bi kere açtıysan o gazı vazgeçmen zor bakmakla yükümlü oldugun bi ailen varsa uzak dur
    Tabiki görüşmek isterim. Aşağı yukarı 6 yıldır o sokaktaki motosiklet aşkıyla yanıp tutuşan insanlardan biride bendim taa ki o haberi izleyene kadar. Tabiki tutkumda bi azalma olmadı ama artık korkuyorum. Uzun zamandır takip ettiğim için kendi çapımda henüz eğitim almadan bişeyler bildiğimi düşünüyorum. Ekipmanlara motosiklet kadar para ayırmamdan bu anlaşılabilir. Ben o risklerin hep farkındaydım ama işte bi an ölür müyüm diye düşünmek beni bu konuyu açmaya itti. Evet var bakmakla yükümlü olduğum bir ailem zaten arada kalmama sebep olan da bu zaten. Teşekkürler yorumun için.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Hocam hiç kimse sormamış çok merak ettim. 15000'e ikinci el cbr250 mi alacaksınız? Sıfır fiyatı 14800 hadi plaka falan 15000 olsun. İkinci ele 15000 vermektense biraz daha araştırın isterseniz.
    HONDA

#BZ3082

Motosikleti
    SD 1290R
    Olmek degil de hayat boyu yatalak kalmak kotu.

Alıntı velidonmez adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Iste bu arkadasinki gibi yorumlar problemli. Cunku kabak gibi ortada olan gercegin uzerini ortup, buyuk bir riski kucumseme var, ve tabii ki yaninda da (olmazsa olmaz) dini olarak bile sakincali bir kadercilik anlayisi.

1. Evden cikmanin riski, balkondan atlamakla ayni mi?
    2. Biri bilerek balkondan atlayip koturum kalsa, kaderinde sakat yasamak mi olmus olacak.

"Belki de hiç tehlikeli kazanız olmayacak, bu tutkuyu yaşamadan mı hayatınızı sürdüreceksiniz?" Genc yasta felc olup tuvaletini bile yapamayan arkadasa soyleyin bu cumleyi, anlatsin o da size o tutkuyu.

Alıntı Stock Sever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam hiç kimse sormamış çok merak ettim. 15000'e ikinci el cbr250 mi alacaksınız? Sıfır fiyatı 14800 hadi plaka falan 15000 olsun. İkinci ele 15000 vermektense biraz daha araştırın isterseniz.
    Doğrudur. Sıfır sayılacak kilometrede bir motor ve üzerinde rosso2 lastik olduğu için bu fiyatta. Gerçi lastik fiyatları nedir bilmiyorum ama öneriniz için teşekkürler, daha dikkatli araştıracağım.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Ankaraya kış geldi, motorunuz yoksa baharı bekleyin derim. Bugün bi çıktım şehir merkezinde bile hava çok soğuk. Eve döneli 4-5 saat olmuş hâla ellerim ısınmadı

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olmek degil de hayat boyu yatalak kalmak kotu.

Iste bu arkadasinki gibi yorumlar problemli. Cunku kabak gibi ortada olan gercegin uzerini ortup, buyuk bir riski kucumseme var, ve tabii ki yaninda da (olmazsa olmaz) dini olarak bile sakincali bir kadercilik anlayisi.

1. Evden cikmanin riski, balkondan atlamakla ayni mi?
    2. Biri bilerek balkondan atlayip koturum kalsa, kaderinde sakat yasamak mi olmus olacak.

"Belki de hiç tehlikeli kazanız olmayacak, bu tutkuyu yaşamadan mı hayatınızı sürdüreceksiniz?" Genc yasta felc olup tuvaletini bile yapamayan arkadasa soyleyin bu cumleyi, anlatsin o da size o tutkuyu.
    Risk hep var. Motosiklet kullananada var risk, bisiklet kullanana da. Söylediklerinize katılıyorum bu kararı biz veriyoruz ve sonuçlarına da biz katlanacağız. O yüzden buradayım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:12 ----------

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ankaraya kış geldi, motorunuz yoksa baharı bekleyin derim. Bugün bi çıktım şehir merkezinde bile hava çok soğuk. Eve döneli 4-5 saat olmuş hâla ellerim ısınmadı
    Motorum henüz yok evet. Ankara ayazı başkadır, bende eve geleli 3-4 saat kadar oldu ama bende ısınamadım henüz

"O yüzden buradayım"
    görücez
    "Bizi zaman yenecek"

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Lâ edri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Risk hep var. Motosiklet kullananada var risk, bisiklet kullanana da. Söylediklerinize katılıyorum bu kararı biz veriyoruz ve sonuçlarına da biz katlanacağız. O yüzden buradayım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:12 ----------

Motorum henüz yok evet. Ankara ayazı başkadır, bende eve geleli 3-4 saat kadar oldu ama bende ısınamadım henüz
    Iste o riskler arasi fark cok buyuk ama. "Yolda yururken de olursun" gibi argumanlar cok sacma o yuzden. Daha motorunuz yokken almayi dusunenlere yonlendirici tavsiyede bulunuyorsunuz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)