Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sehir ici 50km/saat asamamayi saglayan bir sistem olsa ne olur?

Motovento
    REKLAM ALANI
    fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Sadece bir fikir, sehir icinde hiz sinirini kimsenin asamayacagi gibi bir sistem gelistirilse, nasil olurdu sizce?

Bugun Besiktas'tan gecerken, Erdal Tosun'un cenaze toreniyle karsilasinca bunu dusundum. Kazayi yapan sofor, "hizimin farkinda degildim" demis.

Boyle bir sey daha once herhangi bir yerde yapilmis midir acaba?
    Yapilmadiysa da iyi bir proje olmaz miydi sizce? Bana kalsa 50 degil 20 yeterlidir sehir icinde.

Aceleden ölecek olan insanliga yavaslamak icin bir sans vermek bu ayni zamanda.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    20 de çok bence Taş Devri'ndeki gibi arabaların altı boş olsun ayaklarımızla ivme kazandıralım motosikletleri de aynı şekilde böylece benzin de harcamamış oluruz?
    127 ve oialdemir bunu beğendiler.

Motosikleti
    gt250r
    Düşüncen bana çok saçma geldi. Davarın biri hız yapmış işte klasik yalanlar farkında değildim,göremedim,fenalık geçirdim şoktaydım falan filan

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    zaten bence 50 en güzel litim.şehirici ne kadar basacaksın ki.Tinkos tinkos gidelim işte. Sinek gibi 'Çiuuvvv' etmeye gerek yok beyler...

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    En önemli sistem, sorumluluk bilincinin yerleşmesini sağlayan sistemdir.
    Makam sahibine sözüm yok, ama makam şoförleri hep makam sahiplerinden daha egolular..
    Önce eğitim, sonra kişilik..
    Yazık, hele bir de vicdan sahibiyse, ömrünün geri kalanında mengene arasındadır...
    efendy06 bunu beğendi.

polis otobanda hız sabitleyip dolaşsa kendisini geçen herkeze ceza yazsa
    GezeGeze bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    polis otobanda hız sabitleyip dolaşsa kendisini geçen herkeze ceza yazsa
    Yanlış anlamayın ama, o polis öncelikle aşağıda saydıklarımı yapsın;
    1- alkollü araç sürenlerin ehliyetine el koysun
    2- uyuşturucu satan imal edenleri yakalasın
    3- sapık tecavüzcü vb. ne kadar pislik varsa yakalasın
    4- failimeçhullerin faillerini bulsun

bunu böyle 100'lerce madde haline getirebilirim. Ve söylediğiniz şeye sıra hiç gelmez. Tamam hız iyi değil, eyvallah. Ama daha büyük, daha acil, daha tehlikeli sorunlarımız var. Hızla yaygınlaşan uyuşturucu genç nesillerimizi yok ediyor. Ortaokullarda bile kullanım başlamış. Bu sadece elzem ve ilk akla gelen örnek.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    2.0 Turbolu binek araçlar, ferrariler, 1000cc supersportlar napacak o zaman ? Tuzladan Beylikdüzüne şehir içi.
    Hiç kusura bakmayın ama bu düşünce çok saçma. 2016 yılında böyle bir şeyi düşünmek bile garip.

Benzeri bir uygulama vardır. Fakat amaç farklı

https://tr.wikipedia.org/wiki/Cittaslow
    fazil bunu beğendi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış anlamayın ama, o polis öncelikle aşağıda saydıklarımı yapsın;
    1- alkollü araç sürenlerin ehliyetine el koysun
    2- uyuşturucu satan imal edenleri yakalasın
    3- sapık tecavüzcü vb. ne kadar pislik varsa yakalasın
    4- failimeçhullerin faillerini bulsun

bunu böyle 100'lerce madde haline getirebilirim. Ve söylediğiniz şeye sıra hiç gelmez. Tamam hız iyi değil, eyvallah. Ama daha büyük, daha acil, daha tehlikeli sorunlarımız var. Hızla yaygınlaşan uyuşturucu genç nesillerimizi yok ediyor. Ortaokullarda bile kullanım başlamış. Bu sadece elzem ve ilk akla gelen örnek.
    artı araç kullanırken cep telefonuyla mesaj yazan ve konuşanları yakalasınlar,bence alkollü araç kullanmaktan daha fazla dikkati dağıtıyor,,her gün kadını erkeği karışık bu gibi angutlar yüzünden defalarca kaza atlatıyorum
    diablof bunu beğendi.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Yeni yasada olume sebebiyet verenlerin kazada kusurlu tarafin ehliyetleri iptal olacakmis birdaha ehliyet alamayacaklar yeterlimi bence degil

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Jammer gibi bir aygit olmasi lazim demek ki, hem trafigi yavaslatacak, hem de telefonun calismasini engelleyecek. Bence egitimle olmasini beklersek o arada cok insan ezilir. Ferrari'si olan da otoyola ciksin derim ben. Yariscilar icin de pistler duzenlenebilir fazladan.
    Insan hayati, insan zevklerinden daha degerliyse, bazi duzenlemeler yapilabilir bence.

Motosikleti
    .
    Bence tekrarlayan eğitimler olmalı.
    Zorunlu
    Düzenli aralıklarda,tekrarlı.
    Ehliyeti aldım bitti olmamalı.
    Kaza videoları,resimleri simülatörlü çalışmalar olmalı bu eğitimlerle.

Hepimize okullarda,günlük hayatta işe yaramıcak,boş,gereksiz ödevler yaptırdılar.Ne yararını gördük.
    Trafik bilinci ile ilgili kaliteli ödevler verilebilir.
    Sadece araç kullanmak değil,yaya olmak,toplu taşıma kurallarını bilmek de önemli.
    Sanayiler,yetkili servisler bu bilinci verecek en önemli noktalar olabilir.Çünkü buraya gidenlerin çoğu kaza sonucu gidiyor.

Eğitim alanlara,başarılı olanlara vergilerde indirim yapılabilir.
    Böylece hem talep artar,hem devamlılık sağlanır.

hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    Zaten böyle bir sistem var.
    Kendine hakim olmak, insanların yaşamlarına saygılı olmak, kendi yaşamına saygılı olmak gibi isimler veriliyor bu sisteme.
    Osm@n bunu beğendi.

Emreköktürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 X
    Emre bu yorumu beğendi

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Şöyle olur, 50 km engelini kıran servisler için yeni bir iş kolu ortaya çıkar. Çözüm böyle sığırlara ehliyet alma hakkı vermemek. Tabi bu hakkı vermeyip oy verme hakkı verirsen ayıp olur, o yüzden o verme hakkı da vermeyeceksin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:18 ----------

Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence tekrarlayan eğitimler olmalı.
    Zorunlu
    Düzenli aralıklarda,tekrarlı.
    Ehliyeti aldım bitti olmamalı.
    Kaza videoları,resimleri simülatörlü çalışmalar olmalı bu eğitimlerle.

Hepimize okullarda,günlük hayatta işe yaramıcak,boş,gereksiz ödevler yaptırdılar.Ne yararını gördük.
    Trafik bilinci ile ilgili kaliteli ödevler verilebilir.
    Sadece araç kullanmak değil,yaya olmak,toplu taşıma kurallarını bilmek de önemli.
    Sanayiler,yetkili servisler bu bilinci verecek en önemli noktalar olabilir.Çünkü buraya gidenlerin çoğu kaza sonucu gidiyor.

Eğitim alanlara,başarılı olanlara vergilerde indirim yapılabilir.
    Böylece hem talep artar,hem devamlılık sağlanır.
    Eğitilebilecek insan var, eğitilemeyecek insan var. Bu sığır sürüsüne dahil olanlar maalesef eğitilemezler sınıfında yer alıyorlar. Birileri bunları denetlerse kurala uyarlar, denetleme kalktığı an içgüdüleri doğrultusunda hareket etmeye başlarlar. Bunun en güzel örneği yurt dışında yaşayan çoğunluğu cahil vatandaşlarımızdır. Bunlar bir de orada yaşarken buradaki seçimler için oy kullanırlar ki oraya hiç gelmeyeyim. Bir ara televizyonlarda "Yedi yaş çok geç" şeklinde, çocuk eğitiminin önemini vurgulayan bir kamu spotu dönüyordu. İşte bizi kurtaracak şey budur ama maalesef genç anne babalar bile çocuklarını, çok şey bildiklerini sandıkları kendi annelerinin yöntemleriyle büyütmeye devam ediyorlar. Anne baba cahil olunca çocuk da cahil oluyor. Milletçe kısır bir döngünün içerisindeyiz. Bu saatten sonra bizi düzeltecek tek şey üçüncü dünya savaşı olabilir.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    oldu a..k burası benim evin yolu gelde sen git burda 50 ile bakalım hangi kamyon seni ezecek.

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni yasada olume sebebiyet verenlerin kazada kusurlu tarafin ehliyetleri iptal olacakmis birdaha ehliyet alamayacaklar yeterlimi bence degil
    Milyonlarca yeni yasa çıkarsalar da uygulayamadıktan sonra neye yarar ki, bu ülkede her zaman ölen öldüğüyle kalır, geride kalana bi güzellik yapılır.
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    yapanı vardır, onlara lafım yok; ama trafik polisleri adam gibi işlerini yapsa bunların hiçbiri olmaz.

la burda, karakolun 100 metre ilerisinde millet dolmuş/minibüs durağına park etmiş, trafik ışıklarına park etmiş, yaya geçidinden arabayla geçiyorlar, park edilmemesi gereken bir cadde, boydan boya araba dolu... nerde bu polisler?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Var aslında böyle bir sistem, TEDES

Kur her yere, yol hangi hıza müsait ise ayarla. 50-80-100 neyse artık, herkes kuzu gibi valla
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Arkadaşlar bu sorunun TEK VE EN ETKİLİ çözümü cezalarımızı minimum 10 kat artırmak ve etkili denetimlerle bunu herkese uygulamaktır.

Din, ahlak, fetva, saygı, eğitim, kuran veya dayak. Bu yolla 30 senedir çözülemedi işte sorunumuz. Bir yerde ceza varsa ihlal yok, ceza yoksa ihlal vardır. Yap bakalım kırmızıda geçmenin cezasını 2.000 TL Kim geçer? Sabancı olsa yine geçmez arkadaşlar. Hiçbir trilyoner adam dahi durduk yere ceza yemek istemez.

Amerika'da da Corvette ler Mustang ler 3.5 litre V8 motorlu adamlar, hız sınırı 75 mil (120 falan) ise en çok 10 fazlası 85 ile gidiyor. Bir Allah'ın kulu da, ya bu arabanın şanzımanına zarar, dümdüz yolda 120 mi gidilir v.s. demiyor. Ümüğünü sıkarlar. Polis veya helikopter radarı tepene biner, eller direksiyonda mum gibi polisi beklersin. Ceza var, korkarsın.

Ben emniyetten de gidiyorum, gelen yoksa kırmızıda da geçiyorum. Niye geçmiim? Beni durduran ne?

Ennnn ama ennn önemli ispatı benim de sahip olduğum "Almancı" akrabalarımız. (Hollanda, İsviçre veya Avusturya v.s.) Bu adamlarda eğitim aynı eğitim, din aynı din, beceri aynı beceri. Yahu aynı adam işte. Türkiye' ye gelmeden önce robot olan adam, Kapıkule' den girdi mi laçkalaşıyor, cıvıyor, kuralları sallamıyor. Eee, hani eğitim, ahlak, küçük yaştan başlamak çözerdi? Çözmüyor işte çözecek şey de ceza. Gayet basit yaa.

Saçma sapan güzergah ve fiyatlardan dolayı kimsenin kullanmak istemediği, ülkemizin yüz karası, İstanbul' a trafik laneti çökerten rezil yapı olan, yol ve/veya zaman tasarrufu sağlaması beklenirken yanlış hesapla yolu uzattırıp, zaman kaybettiren planlama faciası 3. köprümüze, haklı olarak girmek istemeyen tırcı arkadaşlar, devlet-polis zoruyla bu köprüye yöneltildiler. Niye? Çünkü 3. köprüden geçmek, geçmeme halinde yenecek cezadan daha azdı. (92 tl olması lazım) Sonra, aslında ışık hızıyla kanun çıkartabilen devletimiz, bu cezayı 500 lira yaptı ve yollara yazdı. Şimdi tırcı arkadaşlar paşa paşa yeni köprüye yöneliyorlar. Yani ceza kesersen, polise gerek yok.

Ama bizim memlekette hak yiyiciler, daima yolunda gidenlerden daha fazladır. Onların işine gelmeyeceği, kırmızıda geçmelerine, hızlı gitmelerine taş konabileceği için bu tip düzenlemelere de karşılar. Yani ben burda hızlı gidenden 2.000 tl ceza alınsın desem, çoğu kişi beni topa tutar. Niye? yavaş gitmek, kurallara uygun gitmek işine gelmez de ondan. 2.000 lira cezayı kesin yiyeceği için istemezüüüük diye bağırırlar. Bunlar çoğunlukta olduğundan ve oylarla iktidarı yerinde tuttukları için de devletler bu çözüme sıcak bakmazlar.

Ne denirse densin, ne yazılırsa yazılsın. Ne elektronik sistemlere, ne eğitime, ne ateist, ne de dindar olmaya ihtiyacımız var. Yalnızca "okkalı ve acıtıcı" cezalar yememiz lazım ki adam olalım. Kaldı ki emniyet şeridine girdi diye 3.000 lira ceza yiyen arkadaş, hem torunlarına kadar tüm aileyi eğitir, hem kural ihlalinin ahlak bakımından kötü olduğunu anlayıp imana gelir, hem de trafik daha akıcı olur.

Çözüm budur, başka çözümü de yoktur. Tarihte caydırıcı ceza geldiği zaman suçun azaldığı çok görülmüştür ama "önce" eğitimle ve anlatma-uyarıyla suç ve ihlallerin azaldığı görülmemiştir.

Konuyu açan arkadaş, konuyu kapatabilir, diyecek başka söz yoktur, teşekkürler.
    zabuzaretta, Yasin D ve gurkanerkan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)