Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Şirket Adına Motosiklet Almak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Geçenlerde (ötv den hemen sonra) Honda bayisine gidip yeni fiyatları öğrenmek istediğimde oradaki görevli bana fiyat listesini verdi. Buraya kadar herşey normal.

Listeye baktığımda bir motorun fiyatının 3 sütun olarak yazıldığını hatırlıyorum. Kdv siz, Kdv li ve ötvli (yanlış hatırlıyorda olabilirim) . Satıcıya sebebini sorduğumda Şirketlere satılan motosikletlerde ötv verilmediğini (bunu da tam hatırlayamadım ama) söylemişti.

"Tamam belki kurye şirketleri için geçerli olabilir ama şimdi bu adamlar shadow 750 ile kuryelik yapmadığına göre bütün motorların fiyatlarını neden böyle yazıyorsunuz ?" diye sorduğumda "işadamları ve bazı çalışanlar kullandıkları motorları şirketlei adına alıyorlar" dedi.

Şimdi gelelim soru kısmına:
    Daha önce böyle bir duruma şahit olan veya kendi motorunu çalıştığı şirket adına alan var mı ?

Prosedürü nedir bilen var mı ?

Tamam belki etik değil diyeceksiniz ama yakında şirket bana bir araba verecek. Eğer böyle bir imkan varsa fifty-fifty bir transalp patlatmayı düşünüyorum.Yani motor yine yarı yarıya şirket işlerinde kullanılacak. (şu anki motorumu bile şirket işlerinin peşine koşarken bolca kullanıyorum)
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    O ötv siz fiyat,alıp satanlar için.Trafik tescili yapılacağı anda ötv tahakkuk eder.Şirket yada firma motoru aldığında herhangi bir mal almış stoğuna dahil etmiş olur ne zaman ki satışını yapar stoktan düşer.satmayıp demirbaşa dahil etmek suretiyle trafiğe tescil edip plaka çıkaracak olursa ötv sini yatırmak zorunda.Siz bir motorlu taşıt aldığınızda kayıtları sizin üzerinize geçer ve bir süre sonra(tam emin değilim ama 3 ay mıydı neydi)tescil için baş vurmak zorundasınız.
    İyi akşamlar,güzel sohbetler.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sevgili akira şirket bir tüzel kişiliktir..yani senin gibi adı namı ..kaydı kuydu olan bi şahsiyet sen nasıl gidip kendine araba alıyosan şirkette gider motor alır.. amma yarın öbür gün işler terso giderse sana nası haciz geliyosa şirketede aynı haciz gelir ve sen o zaman ama bunun yarı parasını ben verdim diyemezsin şirketin borçlarına karşı satılır sende avcunu yalarsın ...gülü seven dikenine katlanır...
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BBRR ciler !

Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı
    sevgili akira şirket bir tüzel kişiliktir..yani senin gibi adı namı ..kaydı kuydu olan bi şahsiyet sen nasıl gidip kendine araba alıyosan şirkette gider motor alır.. amma yarın öbür gün işler terso giderse sana nası haciz geliyosa şirketede aynı haciz gelir ve sen o zaman ama bunun yarı parasını ben verdim diyemezsin şirketin borçlarına karşı satılır sende avcunu yalarsın ...gülü seven dikenine katlanır...
    Comfirmation Bias

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Nasıl alacağım ben şimdi

Transapin fiyatı yine artmış. Çıkmış Alp dağının üstüne

Neyse, sağolun, bir süre daha dom..arak yol almak durumundayım anlaşıldı
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    böyle şirket adına araba vs. alınca vergiden düşmek için aynı zamanda gider olarak gösterilebiyor mu
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

GÖsterİrsİn
    Comfirmation Bias

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Şirket diplomatik alanda faaliyet gösteriyorsa veya diplomatik bir kurumla bağlantısı varsa (konsolosluk, elçilik...vs) vergisiz olarak bu tür araçlar alınabiliyor.Ama satışında alıcı vergisini ödemek zorunda kalıyor.
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Şirketler araç alımlarında ve sonrasında amortismanla vergiyle falan bir şekilde gerçek kişilere göre daha avantajlı, ama nasıl olduğundan emin değilim. Ertuğrul, şirketinin orta dönemde batmayacağını düşünüyorsan aracını şirkete aldırman sorun olmaz. Ayrıca şirket batsa bile motorunun sadece yarısına haciz gelir, dolayısıyla o parayı ödeyip motorun tam sahibi olabilir veya motoru satıp kendi paranı geri alabilirsin (diye biliyorum, yamuluyorsam düzeltin).

yzb bozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı İHTİYAR adlı üyeden alıntı
    O ötv siz fiyat,alıp satanlar için.Trafik tescili yapılacağı anda ötv tahakkuk eder.Şirket yada firma motoru aldığında herhangi bir mal almış stoğuna dahil etmiş olur ne zaman ki satışını yapar stoktan düşer.satmayıp demirbaşa dahil etmek suretiyle trafiğe tescil edip plaka çıkaracak olursa ötv sini yatırmak zorunda.Siz bir motorlu taşıt aldığınızda kayıtları sizin üzerinize geçer ve bir süre sonra(tam emin değilim ama 3 ay mıydı neydi)tescil için baş vurmak zorundasınız.
    İyi akşamlar,güzel sohbetler.

Çok doğru.Senin üstüne geçtiği zaman alım satımda sana ötv patlar yine aynı olur devlet bizden bazı konularda akıllı bende bizim şirketten araba alacaktım olmadı yemedi) sanada tavsiye etmem.

Ayni Durum Bİzde Oldu. Sİrketİ Kapaticaktik. Çekİcİyİ ÜstÜne Alicakti Babam. Sirf Vergİsİ 9000 Lİraydi Ozamanlar. Bİ Yigin Para.
    SatiŞ GÖsterİyosun ÇÜnkÜ Kendİ ÜstÜne
    Comfirmation Bias

talkie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 CITY
    Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı
    böyle şirket adına araba vs. alınca vergiden düşmek için aynı zamanda gider olarak gösterilebiyor mu
    Dostum hatta şirket değil küçük bir işletmen de olsa arabayı işyerinde kullanma amaçlı satın alırsan araca ödediğin katma değer vergisi ödeyeceğin verginden düşülüyor.
    Satılık Asya125t-Spidi mont

Topuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar,

vergi mevzuunu biraz bildiğim için yazmak istiyorum:

araçlar, işletmeler açısından duran varlık olarak değerlendirilirler. sebebi ise, 1 yıldan daha uzun sürede kullanılacağı ve ekonomik ömrünün 1 yıldan daha fazla olmasıdır. bu bakımdan genel olarak, bir duran varlığın 5 yıl içinde ekonomik ömrünü tamamlayacağı düşünülür ve vergi mevzuatında bunun için gider payı olarak % 20 yıpranma, eskime, amortisman payı ayrılır. bu bilgi genel olarakdır. özel olarak ise, maliye bakanlığı ilan ettiği her bir kalem için amortisman oranlarını belirlemiştir. mesela, işletmede kullanılan bir bilgisayarın 5 yıl içinde eskiyeceği belirtilirken, bir tarım işletmesinde kullanılan içten yanmalı bir su motorunun 10 yılda eskiyeceği belirtilir ve buna göre yıllık eskime payı düşülür.

bu konuya dahil olan varlıklar için, amortismana tabi iktisadi kıymet denilir. her yıl fatura kesme limiti olan rakam, aynı zamanda amortismana tabi olma rakamı olarak da uygulanır. bu rakam 2006 için 520 ytl. yani, işletmede kullanmak üzere satın aldığınız bir ütü düşünün. bu ütü 400 tl olsun. siz isterseniz bunu gider olarak göstererek, işletme faaliyet gideri olarak vergiden düşersiniz. isterseniz ki.. bu özel bir durumdur. bu ütüyü demirbaş olarak kayıt edersiniz ve 5 yıl içerisinde amortisman ayırarak giderleştirebilirsiniz. işinize hangisi geliyorsa.

vergiden düşme kavramı bizde biraz yanlış kullanılıyor. vergiden düşen herhangi bir rakam yok. olay şöyle gerçekleşiyor. işletmenin dönem karı hesaplanırken, gelirler toplanıyor.. giderlerden çıkılıyor.. sonuçta ortaya dönem karı çıkıyor. bu aşamadan sonra vergi hesaplanıyor. yani yapılan iş, aslında gider göstermektir.. vergiden indirmek değildir. gider gösterilince, son olarak hesaplanan vergi daha az çıktığı için, "vergiden düşerim" sözü kullanılagelmektedir.

burda arkadaşların değindiği başka bir durum da var. motosiklet için ne olur. motosiklet de duran varlık olarak işletmeye dahil edilir. ekonomik ömrü içerisinde (örneğin 5 yıl ekonomik ömür verildi ise, 5 yılda % 20 üzerinden genel amortisman ayrılır) eskime giderleri ayrılarak, vergiden bu indirilmiş olur. aynı zamanda bu motosiklet için yapılan harcamalar da gider gösterilir. örneğin alınan benzin, tamir, lastik ve diğer yedek parçalar için işletme adına ve motosikletin plakası yazılmak suretiyle fatura alınarak gider olarak muhasebede işlenir. yalnız bunun bir normal sınırı vardır. hatırlatayım. yoksa vergi dairesinin denetleyicisi bir anormallik sezebilir. örneğin şöyle yaparsanız: nasıl olsa işletme adına, benzin al git gezmeye.. benzin al git pikiniğe.. normale göre fazla olan bu benzin alımları dikkatten kaçmaz.. vergi kaçırmaktan suç sayılır.

gelelim asıl meseleye, satın alma esnasındaki kdv, ötv durumu. şimdi bu konuda vergi mevzuatımız otomobiller için bir düzenleme getirmiş. bu düzenlemede bunlar için "binek oto" tabiri kullanılıyor ve satın alma esnasında muhasebe açısından üç rakamı bilmemiz gerekiyor. 1- otonun safi bedeli 2- kdv si 3- ötv si.
    otonun safi bedeli ve ötv'si toplanarak taşıtın maliyetine eklenir ve muhasebeye yazılır. kdv'si ise; iki uygulama var. isteyen gider yazabilir. isteyen maliyete ekleyebilir. bu konuda net bir uygulama yok. yalnız işletmeler, varlıklarının daha değerli görünmesini istedikleri için genel uygulamada kdv yi de maliyete eklerler. yani bu kdv binek otolar için, İndrilecek KDV tutarı olarak, ödenen KDV den indirilemez.

bu durumun aynısı motosikletler için geçerlidir. onun için safi bedel ayrı, kdv ayrı, ötv ayrı olarak listelenmektedir.

burdaki mantık şudur; gerek binek oto, gerek motosiklet sonuçta sahsi kullanılacak bir araçtır. bunun ne kadarının işletmede, ne kadarının şahsi gezi de vs. kullanılacağı net olarak bilinemeyeceği için şu anki vergi mevzuatı böyle bir düzenleme içindedir. vergi mevzuunun içinde olanlar hatırlar, eskiden binek otolara ait giderlerin yarısı muhasebede yazılabiliyordu. ama yaklaşık 7 senedir tüm giderleri muhasebede yazılıyor.

ancak, durum işletmenin muhasebe kayıtlarında bulunan bir kamyon için çok farklı. bunun kdv si indirilebilir.

bilmem açıklayıcı olabildim mi? aslında şirket yada işletmeden bahseden arkadaşlar bu konuyu kendi muhasebecilerine danışırsa daha detaylı bilgi alabilirler. bu danışmayı mutlaka yapsınlar ve benim vermiş olabileceğim her hangi bir hatalı bilgi var ise birlikte teyit edelim. gerekirse düzeltmeye gidelim..

son olarak; şirket adına kendi motorunuzu almak istiyorsanız ile ilgili meseleye değinmek istiyorum. yukarıda bazı arkadaşlar yazdılar, bu riskli bir durumdur ve çok haklılar. meseleyi biraz açmak istiyorum:

şirket adına alındığı için, ruhsatında şirket ismi geçecek. muhasebede işlenecek. size ait her hangi ispatlayıcı bir bilgi de yok, zaten olamaz da. özellikle şahıs şirketlerinde bu büyük bir sorundur. diyelim ki, tasfiye var şirket iflas etti. o motor satılır arkadaşım. alamazsınız. satılma esnasında o motoru siz almak isterseniz yine para ödersiniz. kurtuluşunuz yok. diyelim ki, şirket ortaklarından biri sizsiniz ve öldünüz (bu dünyanın işi böyle) motosikletin yarı parasını da siz vermiştiniz. sizin mirasçılarınız o motosikletten hukuki olarak hiç bir hak dava edemez. ancak, sizin ortağınız iyi niyetli ise, muhasebe kayıtlarından bu motosikleti çırararak ve size vererek bu motosikleti alabilirsiniz. bu çıkarma olayı da satma ile olur ve satış esnasında da ikinci el bu gibi araçların kdv si % 1 olarak uygulanır. onu da sizin mirasçılara ödetmek isteyebilir yada yarısı sizindi ya motorun yarı para fiyatını talep eder ve bu kdv yi de sizin hisseniz olan yarı para üzerine ekleyerek sizden tahsil eder. yada size motosikleti vermez, yarı paranızı öder, motosiklet yine şirkette kalır. bu iyi niyetli ise böyledir. iyi niyetli değilse öteki ortak, der ki: bu motosiklet şirketin. işin içinden çıkar vs. örnekler çoğaltılabilir.

sonuç; eğer illa da böyle bir işe girmek istiyorsanız şöyle yapmalısınız:

motosiklete kaç para ödedi iseniz, şirketi kendinize borçlandıracak bir belgeniz olması gerekir. bunun en güzel örneği, bir senet doldurmaktır. karşılıklı. borçlusu şirket olacak, alacaklısı siz. senet üzerinde tahsil tarihi yazılmayacaktır. buna açık senet de denir. bu durum borçlar hukuku açısından şekli şart olarak yerine getirilmemiş olur ve geçersiz bir senettir aslında. neyse, senedin arkasına yazacaksınız ki :

bu senet, falanca marka filanca plakalı falanca isimli şirket motosikletinin alınması sırasında, filanca kişi (bu siz oluyorsunuz) tarafından verilen atıyorum 5000 TL para için düzenlenmiştir. motosikletin yarısı alacaklı filanındır.

yazdıktan sonra, en az iki şahit yazarak tüm taraflar (şahitler ile birlikte alacaklı ve borçlu ile 4 kişi olur) senet arkasını imzalasınlar.

böylece hiç değilse, kendinizi bir garantiye almış olursunuz. yarın bir gün o motosiklet satılsa bile, şirketin size borcu olduğu için, o parayı o senede dayanarak size ödemek zorunda kalır. aksi takdirde ispatlayıcı bir deliliniz olmaz.
    [COLOR="Red"][B]Dikkat. 6D Kuralı. Konu motosiklet olunca 4x4-10 yönlü bir sürüş dikkati gerekir.[/B][/COLOR]
    [COLOR="Red"]D1: Öne dikkat, D2: Arkaya dikkat, D3: Sağa dikkat, D4: Sola dikkat, D5: Aşağı dikkat, D6: Yukarı dikkat.[/COLOR]

orveg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zealsun 200GY-A(Destina)
    bilmem açıklayıcı olabildim mi? aslında şirket yada işletmeden bahseden arkadaşlar bu konuyu kendi muhasebecilerine danışırsa daha detaylı bilgi alabilirler. bu danışmayı mutlaka yapsınlar ve benim vermiş olabileceğim her hangi bir hatalı bilgi var ise birlikte teyit edelim. gerekirse düzeltmeye gidelim..
    bundan daha iyi olamazdı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler