Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Koruyucu ekipmanlarımızın vergisinin düşürülmesi ve bu konunun meclis gündemine taşı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    Değerli üyeler illaki mecliste sesimizi duyurabileceğimiz millet vekillerimiz vardır bu konu ile ilgili bir ortak metin oluşturup mail adreslerine toplu olarak göndersek bir şeyler değişirmi acaba bence değişebilir lütfen aşağıdaki metine uygun gördüğünüz maddeleri ekleyip paylaşabilirmisinz ortak metin oluşunca meclis gündemi için elimizden geleni yapacağız

Ülkemizde motosiklet sürücüsü olmanın vermiş olduğu buruk sevinç ile aşağıda belirtmiş olduğumuz maddelerin meclis gündemine 1 kere olsun taşınmasını , yaralanmalı veya ölümlü kazaların azalmasını hatta bitmesi için yapılabilecek ufak şeylerin tartışılmasını istemekteyiz .Biz T.C. vatandaşları olarak her seçimde sandıklara koşulsuz şartsız gidiyor ve siz temsilcilerimizi ülke yönetiminde hayatımızı korumak , bir üst seviyeye çıkartmanızı bekliyoruz .Sizlerden pırlantanın , lüks teknelerin sıfıra yakın vergi ile yakıt almasını değil hayatımızı koruyan ekipmanların lüks tüketim vergisinden çıkartılıp en alt seviye vergi dilimine hatta vergilerinin kaldırılmasını istemekteyiz .

Motosiklet sürücüleri ve yaralanmalı kazaları
    1-) Ülkemize kasklar giriş yaparken ülkemizin belirli güvenlik standartları mevcutmudur
    2-) Kasklar ülkemize giriş yaparken hiçbir standartı olan teste tabi tutulmakta mı
    3-) Motosiklet lastiklerinde vergi indirimi yapılmalı lüks değildir lastik
    4-) Motosiklet güvenlik ekipmanlarında sadece vergi ötv gibi vergiler aşağıya indirilemez mi yada sıfırlanamaz mı
    5-) paket servis hizmeti veren şirketlerde iş güvenliği uzmanları neden paketçilerin kask ve koruyucu ekipmanlarını incelemiyor (burger king , mc donalds vb.)
    Erhan Tosun ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Jeeztro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha - XV 950 Cafe Racer
    1) Hayır tabi ki yok, olmasın da zaten. Öyle bir güvenlik standartı oluşturursan bugün 3' e aldığın şeyi yarın 4' e alırsın. İyi kask / kötü kask belli, kim ne alacağını zaten biliyor. Ülkeye çin malı kask girse kime ne ? Alan adam zaten polisle uğraşmamak için 50 TL ye kask alıyor. Takmayan takmıyor zaten. Adamın asla almayacağı kaskın fiyatının bir de güvenlik testi adına fiyatının artmasını istemiyorum, onun parasına kıyıp alamadığı şeyi ben alıyorum ve hali hazırda epey veriyorum. Olan gene bana olacak yani.

2) 1 ile aynı cevap.

3) Gene kask ile benzer aslında, alınan lastiğin kalitesi sana bağlı. Örneğin, benim scootera lastik bakıyorum, 120 TL ye çifti var, ama City Grip' e yönelirsem 420 TL civarı bir fiyatı var sanırım. Zaten lastikteki vergi motosiklet için özel olarak ayrılmıyor diye biliyorum, araba için neyse o.

4) Olur tabi niye olmasın, "rahmetli" Unakıtan oğluna özel bir gecelik vergiyi kaldırdı, mümkün yani. Ama SGK 22 milyar TL civarı açık verecekmiş yıl sonuna doğru, yani bu ülkede kolay kolay hiç bir şeye indirim gelmez. Özellikle tüm ürünlerin USD veya EUR olarak ülkeye giriş yaptığını düşünürsek daha da fazla para kazanacaklar. Bu ülkede olmaz o iş, hatta kolay kolay hiçbir yerde olmaz. Belli markalar her ülkede pahalı zaten. Çok ciddi fiyat farkları olsaydı zaten kimse TR den bir şey almazdı. Dainese' nin fabrikasından ürün alan biriyle de konuştum, evet ucuz diyor, ama öyle aman aman deli farklar yok. Ürünler kaliteli çünkü, kaliteli ürün hep pahalı olur, bizde bir de üzerine kur farkı ekleniyor. Bunlar iyi günlerimiz 2017' de deli şişecek fiyatlar muhtemelen. Ki satılan ürün hacmi şu an dikkat çekecek seviyede değil, öyle olsa adam gibi TR markaları çıkardı. Her taraf tekstilci, ayakkabıcı, YDS ve diğer abuk subuk güvenlik namına herhangi bir güvence vermeyen bir kaç Türk markasında dışında motosiklet ekipmanı üreten kimse yok. YDS bile zaten Rus ordusuna ürün yetiştirmeye çalışıyor, onları da unutabiliriz bir süre. ÖTV, KDV vb. indirimleri yerine, yerli üretime yönelsin bizimkiler. Yönelmemelerin sebebi işte biraz önce dediğim gibi, ürünlerin satış hacmi çok düşük. Dikkat çekmiyor. Zaten çık dışarı bak, kaç motorcu adam gibi ürünler kullanıyor. Çok az sayıda insan markasına / modeline dikkat edip birikimini kaliteli markalara gömüyor. Benim hiç Dainese ürünüm olmadı mesela, hatta an itibariyle bir HJC kaskım ve bir Re' vit montum var (8 yıllık). Diğer kalan ürünler kalbur üstü. Acıyorum çünkü paraya, epey sokuşturuyorlar çünkü.

5) İncelese bir şey değişmez, bizim kafa yapısı değişmedikten sonra. Adam koluna takıyor, aynaya takıyor öyle yola çıkıyor. Işıklarda çok görüyorum, kebapçı servis elemanlarının aynaya bakıp saç düzelttiklerini, adam için şekil daha önemli. Hala kask takan insanlara uzaylı muamelesi yapıp gülen bir milletiz.

O yüzden önce motosiklet kullanıcılarının bilinçlenmesi lazım, ama asla olmayacak böyle bir şey ne yazık ki.
    espresso bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    "Sizlerden pırlantanın , lüks teknelerin sıfıra yakın vergi ile yakıt almasını değil."
    Bence bunu metinden çıkar.
    BLACK_ICE bunu beğendi.

Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    Alıntı Jeeztro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1) Hayır tabi ki yok, olmasın da zaten. Öyle bir güvenlik standartı oluşturursan bugün 3' e aldığın şeyi yarın 4' e alırsın. İyi kask / kötü kask belli, kim ne alacağını zaten biliyor. Ülkeye çin malı kask girse kime ne ? Alan adam zaten polisle uğraşmamak için 50 TL ye kask alıyor. Takmayan takmıyor zaten. Adamın asla almayacağı kaskın fiyatının bir de güvenlik testi adına fiyatının artmasını istemiyorum, onun parasına kıyıp alamadığı şeyi ben alıyorum ve hali hazırda epey veriyorum. Olan gene bana olacak yani.

2) 1 ile aynı cevap.

3) Gene kask ile benzer aslında, alınan lastiğin kalitesi sana bağlı. Örneğin, benim scootera lastik bakıyorum, 120 TL ye çifti var, ama City Grip' e yönelirsem 420 TL civarı bir fiyatı var sanırım. Zaten lastikteki vergi motosiklet için özel olarak ayrılmıyor diye biliyorum, araba için neyse o.

4) Olur tabi niye olmasın, "rahmetli" Unakıtan oğluna özel bir gecelik vergiyi kaldırdı, mümkün yani. Ama SGK 22 milyar TL civarı açık verecekmiş yıl sonuna doğru, yani bu ülkede kolay kolay hiç bir şeye indirim gelmez. Özellikle tüm ürünlerin USD veya EUR olarak ülkeye giriş yaptığını düşünürsek daha da fazla para kazanacaklar. Bu ülkede olmaz o iş, hatta kolay kolay hiçbir yerde olmaz. Belli markalar her ülkede pahalı zaten. Çok ciddi fiyat farkları olsaydı zaten kimse TR den bir şey almazdı. Dainese' nin fabrikasından ürün alan biriyle de konuştum, evet ucuz diyor, ama öyle aman aman deli farklar yok. Ürünler kaliteli çünkü, kaliteli ürün hep pahalı olur, bizde bir de üzerine kur farkı ekleniyor. Bunlar iyi günlerimiz 2017' de deli şişecek fiyatlar muhtemelen. Ki satılan ürün hacmi şu an dikkat çekecek seviyede değil, öyle olsa adam gibi TR markaları çıkardı. Her taraf tekstilci, ayakkabıcı, YDS ve diğer abuk subuk güvenlik namına herhangi bir güvence vermeyen bir kaç Türk markasında dışında motosiklet ekipmanı üreten kimse yok. YDS bile zaten Rus ordusuna ürün yetiştirmeye çalışıyor, onları da unutabiliriz bir süre. ÖTV, KDV vb. indirimleri yerine, yerli üretime yönelsin bizimkiler. Yönelmemelerin sebebi işte biraz önce dediğim gibi, ürünlerin satış hacmi çok düşük. Dikkat çekmiyor. Zaten çık dışarı bak, kaç motorcu adam gibi ürünler kullanıyor. Çok az sayıda insan markasına / modeline dikkat edip birikimini kaliteli markalara gömüyor. Benim hiç Dainese ürünüm olmadı mesela, hatta an itibariyle bir HJC kaskım ve bir Re' vit montum var (8 yıllık). Diğer kalan ürünler kalbur üstü. Acıyorum çünkü paraya, epey sokuşturuyorlar çünkü.

5) İncelese bir şey değişmez, bizim kafa yapısı değişmedikten sonra. Adam koluna takıyor, aynaya takıyor öyle yola çıkıyor. Işıklarda çok görüyorum, kebapçı servis elemanlarının aynaya bakıp saç düzelttiklerini, adam için şekil daha önemli. Hala kask takan insanlara uzaylı muamelesi yapıp gülen bir milletiz.

O yüzden önce motosiklet kullanıcılarının bilinçlenmesi lazım, ama asla olmayacak böyle bir şey ne yazık ki.
    diyorsun ki ;

Hayır tabi ki yok, olmasın da zaten. Öyle bir güvenlik standartı oluşturursan bugün 3' e aldığın şeyi yarın 4' e alırsın. İyi kask / kötü kask belli, kim ne alacağını zaten biliyor. Ülkeye çin malı kask girse kime ne ? Alan adam zaten polisle uğraşmamak için 50 TL ye kask alıyor. Takmayan takmıyor zaten. Adamın asla almayacağı kaskın fiyatının bir de güvenlik testi adına fiyatının artmasını istemiyorum, onun parasına kıyıp alamadığı şeyi ben alıyorum ve hali hazırda epey veriyorum. Olan gene bana olacak yani.

cevabım vergi indirimi olursa 3e aldığını 4 e almazsın 1.5 a alırsın , adam 50 liraya kask alıyor diyorsun onayı olmayan vs. vergiler inerse ls2 ler en düşük modeli o fiyata iner standartı olan

demişsin ki

cevabım : 120 tl ye alcağın lastik hangi şertları karşılıyor buna bakmak lazım yada sen hangi şartlarda motosiklet sürmek istiyorsunda denebilir x markasının 420 tl olması içinde kullanılan hamur yapısı hatta çeşit sayısına göre artıyor bu sebeple 420 tl dediğin lastiği neden 250 tl ya alıp güvenle sürmüyorsun

senin cevabın

benim cevabım bence denetimde kafada kask olmamasına kaskın bağlantısının bağlı olup olmadığına bakılmalı , sonuçta sen araba kullanırken çevirmeye yaklaşınca emniyet kemerinin demir ucunu elinde tutmaktan bile tehlikeli ve komik . ki scooter kullanmak eziklik mi konumda da bakabilirsin

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çözümü mecliste aramak biraz komik günümüzde.

Saraydan talimat gelmesi lazım. Direk orası ile iletişime geçmeyi deneyin...
    antilop_skul, Salurbey ve BLACK_ICE bunu beğendiler.

Jeeztro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha - XV 950 Cafe Racer
    Alıntı BLACK_ICE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cevabım vergi indirimi olursa 3e aldığını 4 e almazsın 1.5 a alırsın , adam 50 liraya kask alıyor diyorsun onayı olmayan vs. vergiler inerse ls2 ler en düşük modeli o fiyata iner standartı olan

120 tl ye alcağın lastik hangi şertları karşılıyor buna bakmak lazım yada sen hangi şartlarda motosiklet sürmek istiyorsunda denebilir x markasının 420 tl olması içinde kullanılan hamur yapısı hatta çeşit sayısına göre artıyor bu sebeple 420 tl dediğin lastiği neden 250 tl ya alıp güvenle sürmüyorsun [/COLOR]

benim cevabım bence denetimde kafada kask olmamasına kaskın bağlantısının bağlı olup olmadığına bakılmalı , sonuçta sen araba kullanırken çevirmeye yaklaşınca emniyet kemerinin demir ucunu elinde tutmaktan bile tehlikeli ve komik . ki scooter kullanmak eziklik mi konumda da bakabilirsin
    Sorduğun sorularla bence benim mesajlarımı karşılaştır, daha sonrasında kırmızıyla yazdılarını tekrar oku.

Özellikle ilk sorunda güvenlik standartı var mı demişsin, ben yok, olursa daha pahalıya alırız demişim. Sen vergi indirimi olursa daha ucuza alırız demişsin.

Bi uykumuzu alalım, sonra foruma mesaj atalım bence.

Lastik konusunda ise, özellikle belirtmişim kalite farkı diye. Vergilendirmeden bahsettim ben, hani 120TL ye al, mal mısın City Grip alıyorsun da demiyorum. Sadece farklı ürünler var, kalite farkları var. Aynı mantık kimsenin LCW den bir şey almaması lazım, Armani, Prada gibi bir dolu marka var. Senin dediğin ona çıkıyor kısaca.

Son dediğini anlamadım zaten, çok alakasız, ne sorduğun soruyla ilgili bir şey demişsin ne de benim yazdığım yorumla ilgili. Yazmak için yazılmış üzerine kırmızı boyanmış bir yazı.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Siyasilere "İnsan hayatının önemi" gibi "değersiz" argümanlarla gitmeyin. "ölünce vergi alamaya devam edemezsiniz ki, ölü insan benzin alamaz" gibi "işe yarar" argümanlar kullanın. ;)
    Levent, sheriff87, ufukt ve 8 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    Alıntı Jeeztro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorduğun sorularla bence benim mesajlarımı karşılaştır, daha sonrasında kırmızıyla yazdılarını tekrar oku.

Özellikle ilk sorunda güvenlik standartı var mı demişsin, ben yok, olursa daha pahalıya alırız demişim. Sen vergi indirimi olursa daha ucuza alırız demişsin.

Bi uykumuzu alalım, sonra foruma mesaj atalım bence.

Lastik konusunda ise, özellikle belirtmişim kalite farkı diye. Vergilendirmeden bahsettim ben, hani 120TL ye al, mal mısın City Grip alıyorsun da demiyorum. Sadece farklı ürünler var, kalite farkları var. Aynı mantık kimsenin LCW den bir şey almaması lazım, Armani, Prada gibi bir dolu marka var. Senin dediğin ona çıkıyor kısaca.

Son dediğini anlamadım zaten, çok alakasız, ne sorduğun soruyla ilgili bir şey demişsin ne de benim yazdığım yorumla ilgili. Yazmak için yazılmış üzerine kırmızı boyanmış bir yazı.
    ben kötü bir şey demedim ki farklı renkte yazmamın sebebi cevap belli olsun diye amacımız kaskı kask var diye takmak olmasın lastikleri lastik var diye taktırmak olmasın dedik uyku konusuna gelince bence uyku problemi olan başkası olabilir çünkü ben böyle bi dilekçe göndericez eklenmesini istediğiniz yada çıkarılmasını istediğiniz bir şey varsa paylaşalım dedik . 50 yıl aynı ceketi yada aynı kaskı kullanmayalım dedik dostum . Biz 2 yılı geçirmeden kask değiştiren insanlarız canımız maddi açıdan acıyor da .

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:05 ----------

aşağıda gördüğün gibi 641 tl ve farklı yerlerde daha da yüksek fiyatlarımız mevcut bunu kastediyoruz bu fiyat farkı vergi ötv . vs

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:17 ----------

ceket te de ödediğin fark 435 tl ve üstü

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Bilinçlendim şimdi Cern de tanrı parçacığını aramaya gidiyorum

antilop_skul, BLACK_ICE ve Mengu16 bunu beğendiler.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Bence kaskını yenileyene trafik sigortasında ciddi anlamda indirim yapılsın. Bunun için change.org'dan kampanya açmayı düşünüyorum.
    BLACK_ICE bunu beğendi.

bence daha fazla vergi vermeliyiz, ülkeyi motorcular kalkındırıyor, o kalkınan şeyler de motorculara neyse ..
    BLACK_ICE bunu beğendi.

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Siz bunları isterseniz ,

Annem de çoluk çocuk hasta ilaçlardan hatta hastane ameliyat vs. tedavisinde vergi almayın der,

Babam çocuklar üşümesin sağlıklı yurttaş olsun, sıcacık evde ders çalışsın der Doğalgaz da vergi indirimi ister..

Dayım çoluk çocuk hiç bir şey yiyemezse bari ekmekten vergiyi kaldırın eti sütü siktir ettik zaten der,

Amcam da ulan millet kitap okusun bilinçlensin kitaptaki vergi nedir yazık bu millete diye haykırır...

Haaa askerdeki yiğen de çarşıya çıktım yeşil don aldım vatan savunması için derse yaa ???

Eeee kim ödeyecek lan vergiyi Gomunismusünüz..

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    hayata toz pembe vizör arkasından bakan, iyi niyetli, ama bir o kadar da saf bir anadolulu motorcu kardeşimizin fayda vermeyecek çırpınışları...

Motosikleti
    Honda
    Mc donald's hakkında bilgi ihtiyacın varsa paylaşabilirim. Yıllardır çalışıyorum. Bizim yaptığımız iş iş kanununda malesef az tehlikeli sınıfına giriyormuş. Yani içerde çalışanla yada masa başındaki insanla aynı tehlikey imiş...
    BLACK_ICE bunu beğendi.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Fikir çok güzel ama olma ihtimali yok
    BLACK_ICE bunu beğendi.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardes yanlis yol izliyorsun.

Hemen gidip yer yuzunde kimsenin umursamadigi change.org'da kampanya baslatip facebooka paylastiktan sonra 2000 adet online imza toplaman lazim ki sonra da bi s.k olmasin.

Boyle yapman gerekiyor.
    BLACK_ICE ve shruikan bunu beğendiler.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardes yanlis yol izliyorsun.

Hemen gidip yer yuzunde kimsenin umursamadigi change.org'da kampanya baslatip facebooka paylastiktan sonra 2000 adet online imza toplaman lazim ki sonra da bi s.k olmasin.

Boyle yapman gerekiyor.
    Benim şu ana kadar imzaladığım 2 kampanya amacına ulaştı, biri Koton giyimin reklamının kaldırılması diğeri Dost kitabevinin önüne insanlar oturmasın diye konulan tel çitlerin kaldırılması içindi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler