Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bu sınavı nasıl geçeceğiz ya ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    WR125R
    Yasim 16 şubatta 17 ye gireceğim. Motoru aralık ortası gibi gibi alacagim. Gecmis konuda motoru kaldırma hakkında yardım istemiştim profiline girip orayı okuyabilirsiniz. Motoru "kullanmayı" öğrendim diyeceğim de bu kullanmak tanımı ne kadar doğru bilemiyorum. Okulun içindeki parkuru düzgünce yapabiliyorum. Birinci viteste yapiyorum her şeyi. 8 çizme işinide rölanti devrinde yapıyorum. Hocam buradaki alanda 8 de gaz vermeme hiç gerek yok dedi küçük bir yer zaten okul bahçesi. Ben daha hayatımda motosiklete ilk defa bu kursta oturdum. Araba da kullanmadığım için ilk gün motor durduktan sonra fren gibi debriyaji birakiyordum motor vitesteyken :D şimdi yokuşta kaldırma , vites atma , frenleme vb. Cogu şeyi cozdum. Tek korkum trafik. Hocam bugun rotayı gosterdi artçı olarak bindim motora. Gezdik 15 dakika. Şimdi burada ilk sorumu sorayim. Ben bu kadar donusu , yolu nasıl hatirlayacagim. Bugün son eğitim günüydü ve her şeyi unuttum sayilir yol hakkındaki. 19 unda sınava gireceğim. Neyse devam edeyim , okul bahçesinden bugün ilk defa çıktım. Normalde eğitim orda bitiyormus. hocam bugün bana ekstra olarak yokuşta kaldırmayi öğretti. Bunda sıkıntım yok baya bi egimli yokuşta bile bagirta bagirta kaldirabiliyorum. Ama okul bahçesinin etrafında 100-150 metrelik yol var orda tur at gel dedi sinyallere dikkat ederek. Yola tam cikicam onume otobus çıktı yavaş yavaş geçiyor. Ben panik yaptım tabi hala gidiyorum durmazsam carpicam. Fren yaptım debriyaji siktim attım bire , elimi heyecandan debriyajdsn çektim stop etti. Otobus şoförü gulumsedi geçti. 10 tur falan attım aynı yerlerde de bende trafik korkusu var. Diyelim sola döneceğim geniş dönmem gerekiyor. Sınavda olduğum için max 30 la gidiyorum. Sola dönerken diyelim karşıdan araba geliyor yavaşlamam gerekiyor. Arkamda ki araba da yavaşlayacak mi ? Veya tam sola dönerken sinyali verdiğim halde adam beni sollsmaya kalkarsa ne yapicam. Işıklarda durduğum zaman ya düzgün kaldiramazsam. İkinci sorum da bu. Sizce haftaya sınava bu halimle gideyim mi ? Her şey tamam bir tek trafik sıkıntım var. Belki tam manasıyla çıkınca bir sıkıntı olmayacak ama şu an bu halimle o guzargaha gidersem olecekmisim gibi geliyor ) full ekipmanlarimi giyip giderim eğer gidersem. Yoksa sınava gitmeyip kendi motorumu aldıktan sonra mı gireyim ? Az çok trafiği ogrenirim en azından kendi motorumla. Siz ne dusunuyorsunuz bu konu hakkında ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mertgckn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150
    Korkanın çocuğu olmaz ilkesini benimsemelisin !

Motosikleti
    WR125R
    Alıntı mertgckn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Korkanın çocuğu olmaz ilkesini benimsemelisin !
    Hocam yani git diyorsunuz. Büyük ihtimal gidicem belki buradan bir kaç öneri çıkar diye yazmak istedim. Umarım bir arabanın arkasında patlamam . Önerilere açığım.

mertgckn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150
    Alıntı Graywolf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam yani git diyorsunuz. Büyük ihtimal gidicem belki buradan bir kaç öneri çıkar diye yazmak istedim. Umarım bir arabanın arkasında patlamam . Önerilere açığım.
    Korkma kardeşim. Sen dikkat et yeter. Arkadaki adam gelip vurmaz herhalde sana. Vurabilir de. Malum Türkiye burası. Her zaman heyecan olsun içinde ama korkma. Zaten korkunu yendikten sonra bu düşünceler aklına geldiğinde gülüp gececeksin

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    kardeş sana sınavda yardım ederler rahat ol seni arkadan araba ile takip edicekler yazıldığın kursun hocasıda içinde olucak onla aranı iyi tutmaya bak sonra ben 2 kere istop ettirdim güzargahta biri yokuşta biri ışıkta merak etme anlamıyolar istop ettirdiğini çaktırmadan devam et güzergahta ağır vasıta solladım hatta yapılmıcak en kötü şeyi yaptım aracın sağından geçtim sürebildiğini kanıtla yeter ondan sonraki şeyleri görmezden geliyolar ben sınavda 70-80 gidiyodum nerden dönceğimi unuttum sonlara doğru sürekli kafamı çevirdim bizim hocaya baktım eliyle git git daha yapıyodu öyle bitirdik sen yeterki stres yapma ha bu arada sürekli 30 la gitme çocuğun teki kalmıştı

ufukt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şöyle bol bol motovlog incele , internetten videolu dersleri özellikle Altın Elbiseli Adam'ı izle. Farkına varacaksın bu adamların çoğunun özgüveni yüksek , çünkü kendine güvenmeyen insan şeytan aleti dedikleri o makineye canını emanet etmez. Eğitimlerin hepsine katıl hatta maddi durumun el verdiğince ekstra dersler al. Eğitim sırasında kendinle konuş sanki vlog çekiyorsun da seni izleyenlere sesleniyormuşsun gibi. Dediğim gibi kendine olan güvenin 1. planda olmalı. Diğerleri sadece teknik bilgiler.

Bunu trafige cikince zaten gecer. Dayim ben 14 yasindayken motor heves varken bana motorunu verdiydi (50cc piaggo fly) 20 km surdurttu, ve korkarsan seni doverim dedi. 1 hafta sonra babam aldi motoru zaten.

Motosikleti
    WR125R
    Hepinize teşekkürler. Kendime güvenimi biraz kaybettim , bu günler içerisinde bir takım olaylar yuzunden. Buda motora yansıdı biraz sanırım. Ama atlatacagima inanıyorum. Yazın başından beri izlemedigim motovlog videosu kalmadı diyebilirim. Her gün 2-3 saat motovlog izliyorum o kadar diyeyim. Belki de bu yüzden bu tatlı bir korku başladı. Özellikle sohbet yerine kazayı atlatma veya kaza videosu izliyorum. Olabilecek her turlu kazayi izledim sayilir. Bilinçaltima sanırım bunlar işledi. Ozellukle +18 dehşet verici videolar diye bir kanal var. Dun ona takilayim dedim biraz , Tırın altinda ezilp akciğerlerini yerden kazinilmasindan , motoru kaydırıp yol kenarında ki jilet gibi kesen barikata girip 5-6 parcaya ayrilanina kadar her şeyi izledim. İzlerken tabi ki de ya bu ben olsaydım korkusu insana yerleşiyor. Bu yüzden kendime güvenmiyorum su an diyorum. Tabi sınavda gidilecek max hız 35km orası ayrı . Dediğinizi yapıp full ekipman giyinip o sınava gireceğim o zaman. Umarım ayın 19unun aksami sağ salim EHLİYET SİNAVİNİ GECTİM diyip uplayabilirim. Hala bir şeyler yazabilirsiniz yeni bilgilere önerilere her zaman acigim.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    0 tecrübe ve bilgiyle kesinlikle sınavı geçemezsin.Acilen yakınlarından ,çevrede motosikleti olan kişilerden yardım iste.Günde 1 saat çalışsan sınava kadar yeterli tecrubeyi edinirsin.

Sınav kuralları değişti, eskisi gibi şuradan dön gel olayı yok artık.En ufak hatada eliyorlar.Stop ettin kaldın.Sinyal vermedin kaldın.Rampadan düştün kaldın.Yeterince hızlanıp vites düşürüp yükseltmedin kaldın.Sekiz çizemedin kaldın.Birinden birini bu tecrübesizlikle kesin yaşarsın.

Eğitim şart

Motosikleti
    Lifan Traveller 150 - Xmax 250 - NC 750 X DCT
    Ben de sınava geçen hafta girdim ve geçtim. MT7 ile girmiştim bende. Bence öncelikle motorda aklında hep bulunsun. Sol elini alıştır debriyajı bırakma. Dur kalkları bu şekilde çöz. Yolda bi otobüs falan gördün mü debriyaja bas yavaşça frene de bas hızını azalt. Azaltınca zaten zaman da kazanmış olursun . Bırak geçsin otobüs sonra sende yoluna devam edersin. Ben sınav öncesi trafik yerini bir kez kendim turlamıştım yolları hatırlıyım diye sende öyle yapabilirsin.

Motosikleti
    WR125R
    Alıntı Macit250 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    0 tecrübe ve bilgiyle kesinlikle sınavı geçemezsin.Acilen yakınlarından ,çevrede motosikleti olan kişilerden yardım iste.Günde 1 saat çalışsan sınava kadar yeterli tecrubeyi edinirsin.

Sınav kuralları değişti, eskisi gibi şuradan dön gel olayı yok artık.En ufak hatada eliyorlar.Stop ettin kaldın.Sinyal vermedin kaldın.Rampadan düştün kaldın.Yeterince hızlanıp vites düşürüp yükseltmedin kaldın.Sekiz çizemedin kaldın.Birinden birini bu tecrübesizlikle kesin yaşarsın.

Eğitim şart

Hocam hemen bir ust komşumuz motor delisi bir abim. Polis lojmaninda oturduğumuz için babalar meslektaş yani arkadaşlar. 32 yaşında , 12 yaşından beri motor kullanıyor ve modifiye edip tamir ediyor. Bu konuda cook şanslıyım. Fakat tek bir şartı var , butun ekipmanlarını topla ve motorunu al gel diyor. Her turlu eğitimi almış binbir turlu kaza geçirip , atlatmış bir abim. Ben motoru aralığın ortasında alacagim fakat sınav haftaya. Bu konuyu da bu yüzden açtım zaten. Sınava gideyim mi diye tecrübesiz oldugumu ve daha trafige çıkacak kadar motosiklete ve yola hakim olamadigimi biliyorum. Benim korkum sınavdan kalmak değil , sınav güzergahında kendime ve birilerine zarar vermek.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:56 ----------

Bir uptan zarar gelmez sanırım.

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Doğal olarak hiç bilgisi olmayan bir insana kimse motosikletini emanet etmez.Yapacağın şey basit.Gidip babanın üstüne bir motosiklet alacaksın.Kaskını eldivenini dizliğini montunu giyeceksin.Sonra abi bana öğret diyeceksin.Mal canın yongasıdır.O yüzden gidip baban ile başlangıç için en kötü 1 vitesli 100cc motosiklet al.Ucuz olsun onunla öğren.Sonra ehliyetini aldığın zaman satıp kendi istediğin birşeyi alırsın.İş babada biter burada .Baban sıcak bakıyorsa bu hobiye gerisi basit zaten

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Sevgili arkadasim arada bir nokta koydukca paragraf falan acsan varya harikalar yaratacaktin )
    polemos bunu beğendi.

Motosikleti
    WR125R
    Gram heyecan yapmadan gittim sınav yerine ve gectim. O kadar sakindim ki motoru surerken 3-4 kere esnedim :D sadece bir hatam oldu oda ; iki yönlü ara sokakta giderken kamyon bakkalın önüne yani yola parketmis mal taşıyorlar. Sollamaya kalktim , tam solluyucam kor noktadan araba firladi ve ani fren yaparken debriyaji sikmayi unuttuğum için stop ettirdim. Tek bir stop ettirme hakkımız olduğu için sınavı geçtim. İnsan gözünde bu kadar buyutmemeliymis. Bu konuyu okuyan acemi kardeslerime de tavsiye ; sadece gidin ve yapın bu kadar basit. Anahtar kelime sakin olmak. Herkese bol şans tekeriniz düz bassin.

Motosikleti
    :(
    Alıntı Graywolf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gram heyecan yapmadan gittim sınav yerine ve gectim. O kadar sakindim ki motoru surerken 3-4 kere esnedim :D sadece bir hatam oldu oda ; iki yönlü ara sokakta giderken kamyon bakkalın önüne yani yola parketmis mal taşıyorlar. Sollamaya kalktim , tam solluyucam kor noktadan araba firladi ve ani fren yaparken debriyaji sikmayi unuttuğum için stop ettirdim. Tek bir stop ettirme hakkımız olduğu için sınavı geçtim. İnsan gözünde bu kadar buyutmemeliymis. Bu konuyu okuyan acemi kardeslerime de tavsiye ; sadece gidin ve yapın bu kadar basit. Anahtar kelime sakin olmak. Herkese bol şans tekeriniz düz bassin.
    Tebrik ederim dostum. Motosiklete ilk adımı atmışsın. Ancak unutmaman gereken bir şey var ki oda motosikleti ehliyetin sürmediği. Her zaman temkinli ve dikkatli olman dileğiyle!
    Graywolf bunu beğendi.

başardın haa
    hayırlı olsun
    Graywolf bunu beğendi.

helal dostum ben de aralıkta gireceğim. araba kullanmayı vs. biliyorum. umarım sıkıntı olmaz
    Graywolf bunu beğendi.

Motosikleti
    WR125R
    Alıntı hhector77 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    helal dostum ben de aralıkta gireceğim. araba kullanmayı vs. biliyorum. umarım sıkıntı olmaz
    Herkese teşekkür ederim.

Hocam hiç kasmayın bu kadar diyorum. O internette olan sınav videolarını falan boşa izlemeyin çünkü her şehrin kendine özel sınav sistemi oluyor gibi bir şey. O videoları izleyince insan ister istemez heyecan yapıyor. Hiç gerek yok. Sınavdan 1-2 hafta önce eğitime çağırırlar zaten 4-5 saat çalışırsınız bu süre içerisinde. İlk 30 dakikada kavrama noktasını hallettiğiniz zaman zaten geriye hiçbir şey kalmıyor . Benim tek zorlandığım yer debriyajdı. O da kalmadı şimdi çok rahat kaldırabiliyorum motoru. Işıklarda 30 derecelik bir eğim ile stop ettirmeden kaldırdım ya kendime hala inanamıyorum. 17 yaşındaki bir çocuk bile 4-5 saatte bu kadarcık öğrenebiliyorsa , siz hayli hayli yaparsınız hocam.

Sadece şunu önerebilirim hocam size : Parkuru 2. viteste yapın. Dubaların arasından geçmeye başladıktan hemen sonra direk alın 2 ye o kadar rahat edeceksiniz ki. 8 çizerken rölentide yapın , vites 2 de olacağı için zaten denge kaybı yaşamazsınız. Ben ilk günler vites 1 de yapıyordum 8 i de denge kurmak zor oluyor. 2 de rölanti devrinde yapınca akıyor motosiklet. Denge çubuğunda ise , çubuğa gelmeden önce biraz hızlanın ve hızınızı sabit tutun. Çubuğa çıkınca debriyajı sıkın inince bırakın. Ben böyle yaparak parkuru çok rahat tamamladım. Size de başarılar hocam , geçip geçemediğinizi buraya yazarak bilgilendirirseniz çok iyi olur. Geçeceğinize inanıyorum
    hhector77 bunu beğendi.

kong - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 100 sfc snappy x
    Yıl 2010 Işıklarda dikkat et burası türkiye yeşil diye geçme son gaz yavaşlada geç tam yeşil yandı girdim yola bi gümbürtü koptu baktım yerdeyim kamera yok diye çogu yerde kırmızıda geçiyolar.

Kardes naaaptin gecebildin mi bütün forum bu konuya kitlendik ;))
    Bu arada ehliyetsiz motor kullanmadan 1000 tl ceza yiyen biro olarak sana abi tavsiyesi sakiiiin ehliyetsiz kullanma...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)