Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter ile başlamak?

Motovento
    REKLAM ALANI
    SONSiyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok :(
    Scooter ile başlamak ne kadar doğru ?

Diye kendime sorunca Şöyle düşünüyorum doğru değil gibi tamam Trafikte ön izleme için en iyisi vites yok bas git vites falan yok ama şöyle şimdi aldığın scooter motosikleti 1,5 - 2 Yıl kullandın aldın bir vitesli motosiklet. Şimdi ne olacak yine aynısı çünkü tıpa tıp aynısı değil ki fren olayı değişik kafadan kişi buna alışacak çünkü arka fren sol elden çıktı sağ ayağa geldi ee üstüne bir de vites eklendi şimdi ne olacak ? Kişi bu seferde buna kendini ayarlayacak.

Benim fikrim Vitesli düşük bir cc li motosiklet alıp bir miktar ile güvenli sürüş eğitimine katılmak daha mantıklı değil mi ?

Bu şahsi fikrimdir katılan olur, katılmayan olur. Tüm motosiklet kullananların dediği gibi saygı duyalım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı SONSiyah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Scooter ile başlamak ne kadar doğru ?

Diye kendime sorunca Şöyle düşünüyorum doğru değil gibi tamam Trafikte ön izleme için en iyisi vites yok bas git vites falan yok ama şöyle şimdi aldığın scooter motosikleti 1,5 - 2 Yıl kullandın aldın bir vitesli motosiklet. Şimdi ne olacak yine aynısı çünkü tıpa tıp aynısı değil ki fren olayı değişik kafadan kişi buna alışacak çünkü arka fren sol elden çıktı sağ ayağa geldi ee üstüne bir de vites eklendi şimdi ne olacak ? Kişi bu seferde buna kendini ayarlayacak.

Benim fikrim Vitesli düşük bir cc li motosiklet alıp bir miktar ile güvenli sürüş eğitimine katılmak daha mantıklı değil mi ?

Bu şahsi fikrimdir katılan olur, katılmayan olur. Tüm motosiklet kullananların dediği gibi saygı duyalım

bence de oyle ben skuter le basladım 2 sene sonra vıteslıye gectım ' bu ne lan ' dedım fren dıye debrıjaya bastım falan :( zaten sımdı skuter'le baslayan da yok gıbı en ıyısı dedıgın kucuk cc 1000 lık olmaz ama 600 luk gıbı bı motorla baslamak ) 125 cc yada kısıye gore 250 cc ıyıdır

Motosikleti
    Scooter ile başlayan yok ama önerenler var halen ve o da bizim gibi YENİ BAŞLAYANLARA biraz kötü oluyor aslında bir vitesli motosiklet almadan hemen önce herkes yönlendirse güvenli sürüş eğitimine hatta gitmesine bile gerek yok mutlaka boş arazileri vardır al ufak bir motosiklet deneme yap yani bütçen de sıkıntı varsa zaten 250 cc ile kaç basacak ki en fazla tabi Aşka gelip tekere kalkmazsa ya da yolda artistlik yapmazsa

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Ben scooter ile başladım. İyiki scooter ile başlamışım diyorum.

Denge, vites, debriyaj, fren vs bütün olayları direk öğrenmek zorunda kalmadım.

Dengeyi ve freni öğrenmek scooter sürmeye yetti. 1 sene tecrube ettikten sonra cbr 250 ye geçtim. 1 kere bile stop ettirmedim.

Eğer direk vitesli ile başlasaydım bir yandan dengeyle bir yandan debriyajla bir yandan frenle bir yandan vitesle uğraşıcaktım. Scooterle başlayarak bunları daha rahat öğrenmiş oldum hepsi biranda yük olmadı.
    Pisman ve emrekulahli bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı beko12345 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben scooter ile başladım. İyiki scooter ile başlamışım diyorum.

Denge, vites, debriyaj, fren vs bütün olayları direk öğrenmek zorunda kalmadım.

Dengeyi ve freni öğrenmek scooter sürmeye yetti. 1 sene tecrube ettikten sonra cbr 250 ye geçtim. 1 kere bile stop ettirmedim.

Eğer direk vitesli ile başlasaydım bir yandan dengeyle bir yandan debriyajla bir yandan frenle bir yandan vitesle uğraşıcaktım. Scooterle başlayarak bunları daha rahat öğrenmiş oldum hepsi biranda yük olmadı.
    Tabi ki siz de kendi açınızdan haklısınızdır. Ben hayatımda motosiklet ne Scooter ne de vitesli sürmüşlüğüm hatta üstüne oturmuşluğum bile yoktu ehliyette biner binmez sürdüm hatta ilk olmasına rağmen ne viteslerde ne de bir şey de zorluk çektim bence o biraz da kişiyle alakalı ama tabi ki sizin için ekstra bir tecrübe ama vitesli motosiklete de alışmaya çalıştınız

sven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    scooterla başlamanın dişe dokunur en büyük artısı; trafik bilginiz yoksa trafiği öğrenmenizi hızlandırır. Onun dışında bisiklet sürmeyi biliyorsanız zaten denge olayına scooterla da viteslide de hızlıca adapte olursunuz.

Daha önce araba kullanmışsanız ve trafiğin akışını az çok biliyorsanız vitesli düşük cc ile başlanması taraftarıyım. Motor kullanmayı öğrenmek değil sürüş refleksi geliştirmek önemli bence. Vitesli bir motorda kontroller scooterdan farklı olduğu için (arka fren - debriyaj konumu) doğrudan viteslide bu refleksi geliştirmek zaman kazandırır.

Bunlar dışında hesaba katılmayan bir ayrıntı da sürücünün öğrenme kapasitesi, genel olarak farkındalığı gibi hususlar. Panik atağı olan bir sürücünün elbette bu geçişi yumuşatması gerekebilir.

Motosikleti
    Alıntı sven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    scooterla başlamanın dişe dokunur en büyük artısı; trafik bilginiz yoksa trafiği öğrenmenizi hızlandırır. Onun dışında bisiklet sürmeyi biliyorsanız zaten denge olayına scooterla da viteslide de hızlıca adapte olursunuz.

Daha önce araba kullanmışsanız ve trafiğin akışını az çok biliyorsanız vitesli düşük cc ile başlanması taraftarıyım. Motor kullanmayı öğrenmek değil sürüş refleksi geliştirmek önemli bence. Vitesli bir motorda kontroller scooterdan farklı olduğu için (arka fren - debriyaj konumu) doğrudan viteslide bu refleksi geliştirmek zaman kazandırır.

Bunlar dışında hesaba katılmayan bir ayrıntı da sürücünün öğrenme kapasitesi, genel olarak farkındalığı gibi hususlar. Panik atağı olan bir sürücünün elbette bu geçişi yumuşatması gerekebilir.
    11 Yıl bisiklet kullandım Bisikletle o kadar kaza atlattım ki çok şükür kalıcı hasar yok Yaz, kış kullanırdım manyaklar gibi artık Kilo arttı ve boy uzadı geçti o işler. Bisiklet taşıyamıyor artık ve bir yere daha geç gidiyoruz 7 Yaşında başladı 2 teker sevdası 19 Yaşındayım ne azaldı ne de bir şey o yüzden şimdi 250 cc bir şey düşünüyorum

Motosikleti
    mondial r3xi evo
    Kardeşim bu debriyaj vites olayı çok büyütülecek bir şey değil. 1-2 hafta içinde ayağın elin kendi kendine kordine oluyor zaten. Omurilik refleksi haline geliyor. Scooter larda varmı bilmiyorum ama motor freni gibi güzel bir avantajı var ayrıca. Heryerse söylüyorum scooter diğer motosiklet tiplerinden daha tehlikeli bence.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Alıntı SONSiyah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    11 Yıl bisiklet kullandım Bisikletle o kadar kaza atlattım ki çok şükür kalıcı hasar yok Yaz, kış kullanırdım manyaklar gibi artık Kilo arttı ve boy uzadı geçti o işler. Bisiklet taşıyamıyor artık ve bir yere daha geç gidiyoruz 7 Yaşında başladı 2 teker sevdası 19 Yaşındayım ne azaldı ne de bir şey o yüzden şimdi 250 cc bir şey düşünüyorum
    Kilo arttı boy uzadı derken,
    19 yaşında daha Ergen bir çocuksun en nihayetinde. Bisiklet gibi güzel bir sporu bırakınca kilo daha da artacaktır. Bisiklet çocuklar için üretilmiş bir şey değildir, yetişkini yaşlısı her yaşta kullanılan çok temiz ve yararlı bir ulaşım ve spor aracıdır. Bunu sadece bisiklete yaklaşımını beğenmediğim için yazıyorum.

İstersen tabiki motosiklet al ona kimse karışamaz.

Motosikleti
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kilo arttı boy uzadı derken,
    19 yaşında daha Ergen bir çocuksun en nihayetinde. Bisiklet gibi güzel bir sporu bırakınca kilo daha da artacaktır. Bisiklet çocuklar için üretilmiş bir şey değildir, yetişkini yaşlısı her yaşta kullanılan çok temiz ve yararlı bir ulaşım ve spor aracıdır. Bunu sadece bisiklete yaklaşımını beğenmediğim için yazıyorum.

İstersen tabiki motosiklet al ona kimse karışamaz.
    Orada ki yorumum kendi bisikletim içindi yoksa bisikletin yaşı olmaz elbette ve bende hep olan bir şeydi yani bisikleti bıraktım diye artan bir kilo yok bisiklete binerken de vardı bu kilo

mamidron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400 (2022)
    ilerde choopper kullanmak istediğim için sucuter yerine vitesli bir motosiklet ile başlamanın uygun olacağına karar verdim. YBR veya CBF gibi.
    sucuter ile tecrübe kazansam vitesliye geçtiğimde gene vitese frene alışma durumları oluşacak. ama sucuter ile de trafiği araçları tehlikeleri öğrenmiş olacağız.
    Bence sucuter ile mi başlamak yoksa vitesli ile mi başlamak konusu kişinin tarzına göre, kişinin ilerde ne sürmek istediği ile ilgili olarak değişir.
    Arkadaşım var mesela pcx den x-max e geçti. Neden vitesli düşünmüyorsun diye sormuştum, cevabı: benim için şehir içi ulaşım işe giip gelmek hafta sonu şehrin sahilin tadını cıkartmak, sucuter bu ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor demişti.

Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Bende Scooter ile başladım hatta motorum bin kilometreyi daha perşembe günü geçti ben memnunum. Ama bir Ybr almayı da istemiyor değilim. Seneye yazın okul bittiğinde belki elimdekini satıp üstüne koyup sıfır bir ybr alacağım, yada bununla devam edeceğim, yada bir pcx alacağım bakacağız.

Motosikleti
    Lifan Tay 100 / Pulsar 200 NS
    Scooter ile başlamak bisikletin pedal çevrilmeyen haline geçmek gibi benim için motosikleti gerçekten sürmek istiyorsan benim kanaatim vitesli bir motosiklet ile başlamak sonrası zaten akıp gidecek anlamayacaksın bile. Bende ilk scooter ile başladım çok basitmiş falan derken bir tane cup aldım onda bile vites değiştirmeyi unuttuğum oldu sonra vitesliye geçince ney kullanmışım bu zamana kadar dedim.

trattataa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben yaklaşık 20.000 km vitesli kullandıktan sonra scooter'a başladım. Ve bundan sonra bir daha vitesli kullanacağımı sanmıyorum.

Bence önemli olan altınızdaki motorun cinsi markası modeli fiyatı değil. Üzerindeyken sizin neler düşündüğünüz, hissettiğiniz.
    Forza'ya binip chopper tadı almışlığım var. 😁

cagiran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1. Honda NSS 300 FORZA / 2. Suzuki GW250 INAZUMA
    Forza ile başladım düştüm kalktım masraf ettim
    Sonra gittim İnazuma aldım.
    Anladım ki İnazuma ile de başlayabilirmişim.
    Ya da Forza nın ağırlığına vesaire alışınca ve trafikteki manevraları öğrendim diye kolay gelmiş olabilir
    Scooter ile başlamak doğru ama benim gibi kallavisini alıp başlamak yanlış.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler