Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

17 yas cevresi ergenleri icerir...

Motovento
    REKLAM ALANI
    something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Gitmis oldugum spor salonunda 16 yaşında bir ufakligin yanima gelmesiyle basladi butun dusunceler ve bugun ehliyetsiz çocuğun polisten kacmasiyla devam etti dusuncelerim...

Çocuk 'Abla senin motora hayranim seneye ehliyet yasim ama babam ölse almaz motor seytan icati diyor' dedi.. Bana yardımcı olur musun diyerek devam etti... Hocasiyla konustum ne yapabilirdim? Cidden cok samimi sekilde benden yardim istemişti ve ben kilitlenmiştim.. Hocamiz aman dedi awesomee kendini sakatlar bu cocuklarin kanlari deli akiyor...

Goruyorum ki araba motor seven bu yaslarda olan arkadaslar malesef guven vermiyor.. evet onlerini kapatmamaliyiz onlarda belki bu yolda bir adim aticaklar ve biz engel oluyoruz.. bu sekilde dusunen kisilerde olabilir.. Ama görüyorum ki eger motoru ahlakini ona yakindan verecek, bu dogru tavsiyelerle ona yol gösterecek bir buyuk yok ise bu yas cocuklara motor tavsiye edilmemeli...
    Mustaphalanx bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Uğur Gündüz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    askerden sonra olacak
    Kendim daha küçük yaşlarda kullanmaya başlamıştım şu an 18 yaşındayım. Gerçekten çok cahilce bir dönem o yaşlar. Trafiğe kapalı alanlar dışında motosiklet verilmesi çok yanlış bir şey gerçekten.

Ben o yaslarda da ayni sekilde akli basinda biriydim yasla ilgisi yok bence

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Bu gençlerin önünü kapatıyorsunuz ne biçim insansınız diyen arkadaşlara bir çift sözün olacak.
    Herşeyden önce Türkiye'de yaşadığımızı unutmayalım.Trafik burada berbat ve sürücülerin birçoğu anlayışsız.Yada trafik bir süre sonra çileden çıkarmış.Adam bir an önce o karmaşanın içinden kurtulup kendini evine atmak istiyor.Ülkemizde yaşı küçük olanlara extra eğitimler verilmesi gerekiyor sürücü kurslarından böyle birşeyi baklemeyin çünkü yok.16 yaşındaki çocuğa 125lik motora kadar izin veriliyor yanlış hatırlamıyorsam.Burada yapılması gereken şey sadece cc sınırı koymakmı sizce!Başka sınırlar koymak bazı şeyleri mecbur etmek gerekmiyor mu!Sonra böyle konular açılmaya başlıyor yok muayene yoktu,sigorta ne kadar çıkar bilmem ne.Trafikte ciddi oranda tehlike yarattıları gerçeğini söylemeye gerek bile yok.O yaştaki çocuk ne trafiği okuyabilir ne o muakemeye sahip olabilir.Panikler kilitlenir kalır.Kaç yaşındaki insanlar bile ani durumlarda ne hallere düşüyor.Gerekli altyapı,eğitim,standartlar olduktan sonra binsin tabiki.Ama şuan ülkemizde o şartlar yok.Kaldıki o yaşta çocuğun ilk motoru ilk heyecan,bir süre sonra teker yapmaya,yanlamaya falan çalışıyorlar.İbreyi sona vurdurmaya çalışıyorlar.16 yaşındaki çocuk modifiye konusu1 açıyor buraya.Hadi buyurun.
    Mustaphalanx bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    17 yaş küçümsenecek bir yaş değil.
    Lise bitiyor o yaşta yahu!
    Hatta ben üniversiteye başladığımda kahveye yaşım tutmuyor diye giremiyordum.
    Şimdikiler bilmez bir zamanlar video diye bir alet vardı ve bir çok insan için bu alete sahip olup film seyretmek lükstü.
    Uyanık kahveciler vhs ya da beta bir tane edinip kahvelerinin bir bölümünü sinemaya çevirirler ya parayla ya da en az 2 çay içmek mecbur stratejisiyle film izletirlerdi.
    Ünüversitede ilk yılımda çok merak etmeme rağmen yaştan dolayı girip seyredemezdim.
    Yani 17 deyip geçmeyin evli olan arkadaşlarımız vardı yahu!

Burada ilginç sorular soran ergen dediğimiz tiplerin çoğu 17 değil çok daha küçük yaşlardalar.
    Hatta şöyle;

snappy x, gurkanerkan ve selsa bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

R3d - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı awesomee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eger motoru ahlakini ona yakindan verecek, bu dogru tavsiyelerle ona yol gösterecek bir buyuk yok ise bu yas cocuklara motor tavsiye edilmemeli...
    Cocuk, adı ustunde. Kendımden de, kardesımden de, cevremdekılerden de bılıyorum o yasları. Kendımızı adeta bır dahı sansakta bır salaktan ıbaret oldugumuz yaslar, bırbırımızı kandırmayalım. O yaslarda cocuga motosıklet ıcın her turlu maddı manevı ımkanı saglayan aıleler ıstısnadır, o ıstısnalarıda forumlarda, haberlerde goruyor okuyoruz.

O yaslarda cocukların yapmaları gereken tek sey okumalarıdır. Ha bos zamanlarında ıkı teker uzerıne bınebılırler, bısıklet olmak sartıyla. O yaslar fızıken ve zıhnen olgunlasmıs yaslar degıl. E bılıyorsunuz kı motosıklet surmekte duz gıdıp, vırajlarda donmekle bıtmıyor. 7 yasında cocuga bır pocketbıke verırsenız duz gıdıp vıraj donebılecegını gorursunuz, ama panık durumunda napacak? Bu cocuklarda panık durumunda hıc bır halt yapamayacak.

O sebeple, ımkan vermeyın. Olumlu konusmayın, cocuk olduklarının farkına varsınlar.

Motosikleti
    MT 07
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    17 yaş küçümsenecek bir yaş değil.
    Lise bitiyor o yaşta yahu!
    Hatta ben üniversiteye başladığımda kahveye yaşım tutmuyor diye giremiyordum.
    Şimdikiler bilmez bir zamanlar video diye bir alet vardı ve bir çok insan için bu alete sahip olup film seyretmek lükstü.
    Uyanık kahveciler vhs ya da beta bir tane edinip kahvelerinin bir bölümünü sinemaya çevirirler ya parayla ya da en az 2 çay içmek mecbur stratejisiyle film izletirlerdi.
    Ünüversitede ilk yılımda çok merak etmeme rağmen yaştan dolayı girip seyredemezdim.
    Yani 17 deyip geçmeyin evli olan arkadaşlarımız vardı yahu!

Burada ilginç sorular soran ergen dediğimiz tiplerin çoğu 17 değil çok daha küçük yaşlardalar.
    Hatta şöyle;

http://i.hizliresim.com/D3QjMm.jpg

17 yaşında tiplere bak hepsi benden uzun kocaman hatta olgun erkek/kız görunumundeler aslında..

ama malesef beyin henüz öyle değil, hele sizin fotograftakiler çok daha tehlikeliler.. Birde ustune ailelerin seytan işi motor aman aman demesi yasakların arzuları dogurması gibi bir duruma yol açıyor..

bir çok gencimizi malesef bu baskılardan da kaybediyoruz..

Tanıdığım ahlakını bildigim gençlere yanımda çalışıp ozellikle heves edenlere, uzun uzun anlatmalarımla yardımcı olup bir motor kulturu oluşturmaya çalışıyorum, akabinde dogru seçimlere onlara yol gosteriyorum..
    elimden geldigince..

Etrafımızdaki bu yaş çocukların bu isteklerine karşılık bir rehber olmakta çok onemli.. bir hayat kurtarmak kdr önemli olabilir..

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    17 yaşında tiplere bak hepsi benden uzun kocaman hatta olgun erkek/kız görunumundeler aslında..

ama malesef beyin henüz öyle değil, hele sizin fotograftakiler çok daha tehlikeliler.. Birde ustune ailelerin seytan işi motor aman aman demesi yasakların arzuları dogurması gibi bir duruma yol açıyor..

bir çok gencimizi malesef bu baskılardan da kaybediyoruz..

Tanıdığım ahlakını bildigim gençlere yanımda çalışıp ozellikle heves edenlere, uzun uzun anlatmalarımla yardımcı olup bir motor kulturu oluşturmaya çalışıyorum, akabinde dogru seçimlere onlara yol gosteriyorum..
    elimden geldigince..

Etrafımızdaki bu yaş çocukların bu isteklerine karşılık bir rehber olmakta çok onemli.. bir hayat kurtarmak kdr önemli olabilir..
    Yasak yerine yol gösterici bir yaklaşımın olması hoş.
    Doğrusu da bu.

Bu konuları daha öncede yazdım.
    Çocuk yasak falan dinlemez.
    Ona motosiklet almaman binmesini engellemez.
    Gider arkadaşının motosikletine biner, kiralar bilmem ne eder binmenin bir yolunu bulur.
    Asıl tehlike budur.

Eğer 24 saat kontrolünüz altındaysa yasaklamakta bir çözümdür tabi.
    Ama kontrol edemediğiniz kendine ait saatleri varsa yasaklayarak çocuğu daha büyük bir riske atarsınız.

Doğru olan çocuğa motosiklete nerede ve hangi şartlarda binebileceğini öğretip hevesini almasını sağlamaktır.

Motosiklet kullanmasını yasakladığınız çocuğunuz ordan burdan bulduğu bir motosiklete sizin ve tanıdık birinin göremeyeceği yerlerde binmeye çalışacaktır.
    Aklı başında yavaş ve risk almadan kullanıyor olsa bile bu ancak tanıdık biri ya da polise rastlayana kadar sürer.
    Öyle birini gördüğü anda ordan uzaklaşmak için gazı açacak ve her türlü riski alacaktır.
    Yakalanma korkusu, düşme korkusundan üstün gelir.
    Sonrası Allah muhafaza!
    Bu kaçış, bir kamyonun altında veya bir yol kenarında son bulabilir.

Bu nedenle çocuğun doğru yönlendirilmesi şart.
    Bu forumun değil ailenin görevi.

Bir şey daha ekleyeyim.
    Trafik kazalarına karışanların yaş istatistikleri var.
    Ezici bir çoğunluğu 21-34 yaş aralığı.
    21 yaş altı ve 40 yaş üstünün kazalara karışma oranı daha düşük.
    Yani tehlike iddiası ile gerçekler pek birbirini tutmuyor.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    büyük şehirlerde trafik tecrübesi önce otomobil ile deneyimlenmeli diye düşünüyorum bazen..genç arkadaşlar yoğun trafikte o kadar çok riske giriyorlarki hayretler içinde izliyorum..en son 29 Ekim kortejinde bu fikrim kesinleşti diyebilirim.. birde hızlı sürebildikleri için bütün otomobillerin kendisine yol açması gerektiğini düşünenler varki bunlar egzos sesini ambulans sireni niyetine de kullanabiliyorlar
    SweentLy bunu beğendi.

Trafiğe çıkmadan, bir spor olarak motosiklet sürme imkanı daha çok olsa daha kolay erişilebilir olsa o tür faaliyetler çok daha erkenden önerilebilir aslında. Ama hem pahalı hem imkan sınırlı. Üstelik küçük yaştakilerin bedenlerine uyacak ekipman bulmak da dertli galiba.
    something123 bunu beğendi.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben oğluma 11 yaşında motosiklet kullandırmaya başladım yasaklamadım iki kere düştü nasıl bir alet olduğunu çok iyi biliyor şu an (yaş 18) ve ruhunda apaçilik yok kasksız montsuz binmiyor yani güvenim tam bu ailenin çocuğu yetiştirmesiyle alakalı.
    something123, snappy x ve Uğur Gündüz bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Aklın yaşta oluğunu sanmıyorum o yaştan dha küçükken motora başlamıştım ekipmanlarım ful geziyordum 17 yaşıma girer girmez doğum günümde ehliyete yazıldım ve aldım ve hala geziyorum
    SweentLy ve Uğur Gündüz bunu beğendiler.

Uğur Gündüz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    askerden sonra olacak
    Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben oğluma 11 yaşında motosiklet kullandırmaya başladım yasaklamadım iki kere düştü nasıl bir alet olduğunu çok iyi biliyor şu an (yaş 18) ve ruhunda apaçilik yok kasksız montsuz binmiyor yani güvenim tam bu ailenin çocuğu yetiştirmesiyle alakalı.
    Sizi gerçekten tebrik ederim. Aynı şeyi bana babam yaptı. İlk önce filinta 51 aldı daha sonra yuki marka cup ve cg aldı. Dedi ki madem bu kadar seviyorsun öğren. Arkama oturup viraja böyle girilir, sinyal böyle verilir diye uyara uyara öğretti. Hatta tokatladığı çok zaman olmuştur hatalarımın üzerine. Ellerine sağlık iyi ki vurmuş. Mesela ne zaman makas atmayı düşünsem o şak diye kafama inen sille gelir aklıma.
    İpi kesmeye kıyamayıp ömür vermeyin bir düğüme..

Motosikleti
    MT 07
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aklın yaşta oluğunu sanmıyorum o yaştan dha küçükken motora başlamıştım ekipmanlarım ful geziyordum 17 yaşıma girer girmez doğum günümde ehliyete yazıldım ve aldım ve hala geziyorum
    istisnalar kaideleri bozmuyor malesef, bu bilince sahip genç arkadaşımız maalesef az, ben motor kulturunun çocuklara oturtulması ile ilgili oldugunu dusunuyorum, bu işi bilen kişilerle adım atıp yol almalı,
    kenar mahallelerde kanka motoru versene bir gazlıyıp gelip diyen bir çok çocuk mevcut.. kask yok ekipman yok.. tabiikide ailelerin haberi de yok.. (özellikle olan bir noktayı vurgulamak istedim)

tabii ki yapılacak işin gerektigince yapılmasını bilen cocuklarda mevcut, yine aile ve bu onun yapısıyla ilgili, ama konu motorsa herkes 'hayır'larla geldiginden hayırlara vesile olmuyor olay...

Motosikleti
    mondial r3xi evo
    Her 10 gençten 9 u apaçilik ninjalık yapar kaldı ki bazen biz bile yapıyoruz yasak koymak yerine bilinçli yetiştirmek lazım.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    istisnalar kaideleri bozmuyor malesef, bu bilince sahip genç arkadaşımız maalesef az, ben motor kulturunun çocuklara oturtulması ile ilgili oldugunu dusunuyorum, bu işi bilen kişilerle adım atıp yol almalı,
    kenar mahallelerde kanka motoru versene bir gazlıyıp gelip diyen bir çok çocuk mevcut.. kask yok ekipman yok.. tabiikide ailelerin haberi de yok.. (özellikle olan bir noktayı vurgulamak istedim)

tabii ki yapılacak işin gerektigince yapılmasını bilen cocuklarda mevcut, yine aile ve bu onun yapısıyla ilgili, ama konu motorsa herkes 'hayır'larla geldiginden hayırlara vesile olmuyor olay...
    evet çoğu öyle benim arkadaşlarım dahil 2 tur versene motorunu yemicez markete giderken kaskmı takılır küçük yerde yaşıyorum bilinçi motorcu sayısı parmakla sayılabilir lise 1 e giden gençlerin altında basık motorlar okulun önünde kızlara hava atmak için ön kaldırıp geçmeler (gerçi neyin havasıysa) kaza yapsalar dahil ekipmanın önemini anlamıyorlar

hatta şimdi aklıma geldi sınıf arkadaşımda motor kullanıyordu bin kez söylememe rağmen ekipman takmadı sonra 1 ay hastaneye ziyaretine gittim kafa tasında çatlak bacakta platin kazadan sonra haklısın adaş ee olan olduktan sonra ben haklı olsam ne olcak yazık etti kendine

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Konu eğitim ve öğretime dayanıyor sonuçta..
    zaten balık baştan kokmuş.. MEB, Milli Eğitim Bakanlığı..
    Eğitiyor mu? Hayır.. Öğretiyor.. Sınava girmeyi, test çözmeyi.
    Eğitim bu mudur sizce?
    Eğitim aileden başlar da, eğitilmemiş aile ne verebilecek?
    Kadınını eğitmemiş her toplum çöker.
    eğitim aileden ve anneden başlar.
    Ana -baba çocukta ciddi güven yaratmalı
    çogumuz, öğretmenin sözünü evdekilerden üst tutardık.
    oysa her taş yerinde ağırdı.
    evde özgüvenli bir aile
    okulda da özgüvenli bir çocuğa yardım etmek isteyen bir öğretmen kazandırır
    ( gördünüz mü, eğitim bakanlığında çalışan kişinin sıfatı öğretmen.eğitmen değil )
    daha çok ayzardım ama yine aralarda kaybolup gidecek..
    yasaları çıkartan adamlar motosiklete binmemiş
    yolu yapan adan, imardan yoksun bilgilerle yolu arsalarından geçirmiş
    okulda 60-80 kişilik sınıflarla boğuşan eğitim
    varoşlardan çıkıp özgüvemnsizce kendisine bakılması için doğan görünümlü şahin kullanan ya da pusturulmuş kubalar..
    böyle olmazsan adam değilsin diye baskılayan medya..

eee, sonuç?
    iyi ki bu forumlarda hala bilinçli insanlar var..
    iyi ki bu forumlar bu insanları bir araya getiriyor.

Her yaş grubunun kendine has bilinci var. 30u geçtikten sonra bazı şeyleri daha iyi anlıyorsunuz. Ebeveyn kafasıyla düşünmeye başlıyorsunuz.
    Vaktiyle ergen zamanlarda hep bir isteğime ailem karşı çıkardı. Onlara tepki gösterirdim. Ama şu an arkama dönüp baktığımda ben zaten yapmak istediklerimi yapmış olduğumu fark ediyorum. Ulaşamadığım isteklerim için pek de öyle pek de hevesli değilmişim meğerse.
    Bu bir bakıma kararlılık testi gibi. Çocuk evresini bitiren gençler çok çabuk heves ediyorlar. Hayvan beslemek, motosiklet, spor vb. Eğer o genç için bu geçici bir hevesten öte bir istek ise zaten o amacına ulaşacaktır. Dahası zor ulaşılan hedef daha değerli olacaktır.

Motosikleti
    MT 07
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu eğitim ve öğretime dayanıyor sonuçta..
    zaten balık baştan kokmuş.. MEB, Milli Eğitim Bakanlığı..
    Eğitiyor mu? Hayır.. Öğretiyor.. Sınava girmeyi, test çözmeyi.
    Eğitim bu mudur sizce?
    Eğitim aileden başlar da, eğitilmemiş aile ne verebilecek?
    Kadınını eğitmemiş her toplum çöker.
    eğitim aileden ve anneden başlar.
    Ana -baba çocukta ciddi güven yaratmalı
    çogumuz, öğretmenin sözünü evdekilerden üst tutardık.
    oysa her taş yerinde ağırdı.
    evde özgüvenli bir aile
    okulda da özgüvenli bir çocuğa yardım etmek isteyen bir öğretmen kazandırır
    ( gördünüz mü, eğitim bakanlığında çalışan kişinin sıfatı öğretmen.eğitmen değil )
    daha çok ayzardım ama yine aralarda kaybolup gidecek..
    yasaları çıkartan adamlar motosiklete binmemiş
    yolu yapan adan, imardan yoksun bilgilerle yolu arsalarından geçirmiş
    okulda 60-80 kişilik sınıflarla boğuşan eğitim
    varoşlardan çıkıp özgüvemnsizce kendisine bakılması için doğan görünümlü şahin kullanan ya da pusturulmuş kubalar..
    böyle olmazsan adam değilsin diye baskılayan medya..

eee, sonuç?
    iyi ki bu forumlarda hala bilinçli insanlar var..
    iyi ki bu forumlar bu insanları bir araya getiriyor.
    O yüzden biz sivil toplum olarak bir araya gelecek farklı konularda ortamlar yaratmalıyız, kime faydalı olup ulaşabilirsek o kadar kar inanın... mutlaka bizim iyi bildiğimizi anlatacağımız faydalı olacağımız kişiler var.. aynı şekilde bize de ulaşacak kişiler mevcut...
    yürekçe bunu beğendi.
    Ne yaparsan yap... AŞK ile yap..

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet çoğu öyle benim arkadaşlarım dahil 2 tur versene motorunu yemicez markete giderken kaskmı takılır küçük yerde yaşıyorum bilinçi motorcu sayısı parmakla sayılabilir lise 1 e giden gençlerin altında basık motorlar okulun önünde kızlara hava atmak için ön kaldırıp geçmeler (gerçi neyin havasıysa) kaza yapsalar dahil ekipmanın önemini anlamıyorlar

hatta şimdi aklıma geldi sınıf arkadaşımda motor kullanıyordu bin kez söylememe rağmen ekipman takmadı sonra 1 ay hastaneye ziyaretine gittim kafa tasında çatlak bacakta platin kazadan sonra haklısın adaş ee olan olduktan sonra ben haklı olsam ne olcak yazık etti kendine
    Şu driften artık sıkılmadın mı yav gördükçe ben delleniyom sana bir 250 lik alalım

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)