Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Lastiğe Atılan fitil

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bişey daha öğrenmiş oldum.
    Bu forumdan çok şey öğrendim diye yazdığımda dalga geçiyorum sanıyorlar.

Yolda lastik gümlerse en yakın lastikçiye kadar köpüğü basar giderim.
    Yamayla, fitille işim pek olmaz.
    Benim motora yamalı lastikle binmek için yürek yemiş olmak gerek.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bahsettiğim mantar yama tekniğine uygun yapılır ise bütün hız ve yüklere dayanıklıdır. Zaten mantıken içerden dışarı doğru yapıldığı için yamanın yerinden çıkması gibi durum çok zor, hava kaçırması da o derece zor.
    COQ ve Kızıl pars bunu beğendiler.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fitil de içten yapılan yama da hem lastiğin sağlığı açısından hem de sizin sağlığınız için sakıncalı.

Fitil hayat kurtarır, bir yerde yolda kaldığınızda atar, şişirir devam edersin. Ama en kısa zamanda mantar yama ile yama yaptırmanız lazım. Bütün lastik üreticileri sadece mantar yama ile yapılan tamiri onaylarlar.

Sevgili Olcay,

Fitilin geçici çözüm olduğu konusunda haklısın da ;

İçten yapılan yamanın zararlı olduğunu söyleyen bir döküman gösterebilirmisin ?

İçten yapılan yama derken termal yapıştırmadanmı yoksa kimyasal olanından mı bahsediyorsun ?

Ayrıca üreticinin lastik tamirine verdiği garanti ne demektir ???

Bazı konular gerçekten şehir efsanesi ve bilgi kirliliği yaratıyor. Biraz sonra birisi konuya girip "lastik tamiri diye birşey olmaz patlayan lastik değiştirilir " derse yangın var diye bağıracağım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:36 ----------

Ahada geldi YANGIN VAAAAARRRRRR .....

Yahu üstadım yırtık içermeyen ve sadece delinme şeklindeki patlaklarda uygulanan içten kimyasal yapıştırma veya mantar dolgu ile yapılan tamirin kendini bırakması gibi bir risk bulunmuyor. Motorun hızının negatif etken olduğu düşünülüyor ancak aynı yöntem çok daha ağır şartlar altında çalışan lastiklerde dahi başarı ile uygulanıyor.

Sevgilerimle

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    İnsan gibi binersen sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
    Üstelik lastiğim patlayıpta zınk diye inmedi şimdiye kadar.
    Fakat Almanya'da gazladığımız bir arkadaşın lastiği cetvelle çizilmiş kadar kusursuz bir biçimde ikiye yarıldı.
    Hızlıydık kabul ediyorum ama 6-7 motorduk ve bir tek onda fitil vardı.
    Allah'tan gaz kestiğimiz bir anda oldu olayda hala tek parça.
    Ben pejo-mopet takılırken çok başıma geldi bu lastik patlaması.
    Fakat belki 30 senedir 2 defa lastik patlattım.
    Birinde fitil attırıp bir ikibin km kullandım.
    Ama tedirgin olmadım desem yalan olur.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    İnsan gibi binersen sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
    Üstelik lastiğim patlayıpta zınk diye inmedi şimdiye kadar.
    Fakat Almanya'da gazladığımız bir arkadaşın lastiği cetvelle çizilmiş kadar kusursuz bir biçimde ikiye yarıldı.
    Hızlıydık kabul ediyorum ama 6-7 motorduk ve bir tek onda fitil vardı.
    Allah'tan gaz kestiğimiz bir anda oldu olayda hala tek parça.
    Ben pejo-mopet takılırken çok başıma geldi bu lastik patlaması.
    Fakat belki 30 senedir 2 defa lastik patlattım.
    Birinde fitil attırıp bir ikibin km kullandım.
    Ama tedirgin olmadım desem yalan olur.
    Üstadım fitil sadece içten tamirin yapılabileceği bir servise ulaşana kadar geçici bir çözüm ve yüksek süratlere çıkılmaması gerekiyor. Patlağın şekli içten tamire müsait ise (yarık yok sadece düzgün delinme var ise) lastik içten sağlıklı şekilde onarılabiliyor. Söylemeye çalıştığım budur. Kendi motorlarımda ve öğrencilerimde lastik patlaması sıkça olmasada karşılaştığım bir durum olduğu için motorumda daima fitil ve basınçlı hava tüpü taşıyorum. Lastik tamirlerimide daima kendiside motosiklet kullanan profesyonel lastikçi ustalar ile çözmeye özen gösteriyorum.

Saygılar

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstadım fitil sadece içten tamirin yapılabileceği bir servise ulaşana kadar geçici bir çözüm ve yüksek süratlere çıkılmaması gerekiyor. Patlağın şekli içten tamire müsait ise (yarık yok sadece düzgün delinme var ise) lastik içten sağlıklı şekilde onarılabiliyor. Söylemeye çalıştığım budur. Kendi motorlarımda ve öğrencilerimde lastik patlaması sıkça olmasada karşılaştığım bir durum olduğu için motorumda daima fitil ve basınçlı hava tüpü taşıyorum. Lastik tamirlerimide daima kendiside motosiklet kullanan profesyonel lastikçi ustalar ile çözmeye özen gösteriyorum.

Saygılar
    Hocam içten yapılan sıcak yamanın lastik kimyasını bozduğunu hatırlıyorum, bu konuyu bir ara çok araştırmıştım. Şu an mobilim ama kısa bir arama yaparsanız bahsettiğim konulara ulaşırsınız.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı awesomee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .........fitili iyi yerde iyi sekilde bir usta atarsa fitil zararli degil.........

fitil atılmış lastikle yüksek hızlara çıkmak çok tehlikeli,fitil sadece delikten hava kaçmasini önleyebilir ama deliğin genişlemesini engelleyemez..aşırı ısınan bir lastiğin fitil atılan yerden yırtılma olasılığı çok yüksek ki ben bunu bizzat yaşadım..130-140 km ile giderken arka lastik 2-3 sn de indi..çok kötü bir tecrübeydi, lastiginizde fitil varsa ilk fırsatta içerden yama yaptırın.

Motosikleti
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam içten yapılan sıcak yamanın lastik kimyasını bozduğunu hatırlıyorum, bu konuyu bir ara çok araştırmıştım. Şu an mobilim ama kısa bir arama yaparsanız bahsettiğim konulara ulaşırsınız.
    Sevgili Olcay

Doğru hatırlıyorsun , zaten yeni nesil motosiklet lastiklerine termal tamir (sıcak yama) uygulaması yapılmamalı. En doğru yöntem içten kimyasal olarak yapıştırılan ve ağırlığı 1-2 gramı geçmeyen yamalar veya mantar yamalardır.

Yani sadece sıcak yama sakıncalıdır. Bütün içten yamaları aynı sınıfa sokarak yanlış yapmayalım.

Sevgilerimle
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Arka lastiğimde 3 adet delik patlamış yer var birtanesi içten sıcak yamalı yapar yapmaz kaçırdı üzerine fitil atıldı, ikincisi soğuk rayel yama çivi delikleri için buda yaptıktan hemem sonra minik balonlu kaçırdı üserine fitil atıldı ve son patlak yerde sadece fitil atıldı minik balonlu kaçırıyor ama diğerleri kaçırmıyor çünkü en son olan 6 mm delik üzerine atıldı.Son teknoloji hem deliği tıkayan hemde içeriden yama olan soğuk kauçuk yapıştırıcısıyla yapıştırılan ve vukanize denilen birbirine kaynayan mantar yamadır.İçten sadece soğuk sıcak yama tutar fakat yapan kişininde ustalığıyla kullandığı malzemeyle alakası var.Sıcak yama azda olsa delik bölgesinden taşarsa lastiğin şeklini değiştirebikecek etkisi var içerden verilen ısıyla...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:49 ----------

Ayrıca başlığı açan arkadaşım 57 psi hava basarsan dikkat et gümlemesin lastik yerinden fırlayıp �� siz fitili kontrol edin sabunlu köpüklü su veya tükürükle kaçırmıyorsa o yapılan fitil başka kısımda arayın hava kaçırmasını.Sibobu kontrol edin cant ile lastik arasını kontrol edin suyla sonra lastiğin her yüzeyinde tekrar patlak arayın fitil sağlam olur genelde başka yerden kaçırıyor gibi sizin lastik.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:54 ----------

Ortadaki içten mantar yama:

En sağdaki fitil kaçırabilir deniyor ortadaki mantar tipli soğuk yama, soldaki içten soğuk yama delik kapanmıyor bunu normalde çivi deliklerine kullanıyorla hem tüplü hem tüpsüzde yani namıdeğer şambiyel şambirel

Hamza Toruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DORUKOĞLU
    Genel olarak benim 57 ps basmama takılmış arkadaşlar ama cidden çok hızlı iniyor bu yüzden fazla basıyorum fitil kaçırıyor buna eminim . Diğer arkadaşların dediği gibi fitil geçici çözüm . Hız olayına gelince işe gidip geliyorum max hız olarak 100 km ye çıktım zaten pcx yahu ne kadar gidebilir ki .

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Derseniz ki benim maddi durumum iyi lastiğide sökmeden nasıl yaparım şu resimdeki tabancaya benzer veya tornavida şeklinde olanda var bundan alıp dışarıdan mantar yamanın biraz daha küçüğü olan mantar kafalı delik tıkayıcı ve geri çıkmayan lastik fitillerden alınabilir:

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:15 ----------

Arızayı düzgün tespit edin 33 psi basın 1 gün binin havasını elle bakılan lastik basınç ölçerle ölçüm ve her zaman soğukken bakmanız lazım sabah kullamadan önce motoru bakın sonra diğer gün sabah hiç kullanmadan önce bakın benzin istasyonundaki bazı hava yerleri saçmalıyor veya yanıltıcı olabilir.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı AZADE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Genel olarak benim 57 ps basmama takılmış arkadaşlar ama cidden çok hızlı iniyor bu yüzden fazla basıyorum fitil kaçırıyor buna eminim . Diğer arkadaşların dediği gibi fitil geçici çözüm . Hız olayına gelince işe gidip geliyorum max hız olarak 100 km ye çıktım zaten pcx yahu ne kadar gidebilir ki .
    Lastiğe gereğinden fazla hava basarsan gereğinden fazla esner, bu yüzden tamir edilen delik de gereğinden fazla genişler. Lastiğe fazla hava basıp deliği genişlettiğin için yama şu an sağlıklı değildir, söküp tekrar yama yaptır ve lastiği gereğinden fazla şişirme. Hava kaçırma cant kenarlarından ya da subaptan da olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:13 ----------

Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Olcay

Doğru hatırlıyorsun , zaten yeni nesil motosiklet lastiklerine termal tamir (sıcak yama) uygulaması yapılmamalı. En doğru yöntem içten kimyasal olarak yapıştırılan ve ağırlığı 1-2 gramı geçmeyen yamalar veya mantar yamalardır.

Yani sadece sıcak yama sakıncalıdır. Bütün içten yamaları aynı sınıfa sokarak yanlış yapmayalım.

Sevgilerimle
    Yanlış hatırlamıyorsam Amerikan Lastik Üreticileri Birliği sadece mantar yamayı öneriyordu, tabi bu bütün dünya için geçerli bir şarttır diyemeyiz.
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Sawtelle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar, 3-4 gün içinde uzun yola çıkmam gerekiyor ve hazırlıklarımı sürdürüyorum. Ancak tamir işini es geçmişim. O yüzden lastik fitil kitlerinden önerilerine ihtiyacım var. Sürem az olduğu için yarın yani çarşamba günü siparişi vermem gerekiyor ki kargo bana teslim edebilsin ve yolda yanımda bulunsun.

Ancak ne marka, ne de bir bilgim yok. Sadece uygulamanın nasıl olduğunu biliyorum. 600cc bir makineyle yola çıkıcam.

Sizin kullandığınız ve gerçekten memnun olup önerebilceğiniz bir ürün var mı? Şu an acil ihtiyacım var ve sipariş etmem gerekiyor. Bu işin iyisi olan fitiller marka model nedir arkadaşlar. ?

İşim aciliyet olmasaydı inanın forumun altını üstüne getirir o fitili bulurdum. Rastgele internetten bir şey de almak istemiyorum. Forumdaki deneyimli arkadaşlardan YARDIM İSTİYORUM.

TEŞEKKÜRLER

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:14 ----------

Alıntı Sawtelle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, 3-4 gün içinde uzun yola çıkmam gerekiyor ve hazırlıklarımı sürdürüyorum. Ancak tamir işini es geçmişim. O yüzden lastik fitil kitlerinden önerilerine ihtiyacım var. Sürem az olduğu için yarın yani çarşamba günü siparişi vermem gerekiyor ki kargo bana teslim edebilsin ve yolda yanımda bulunsun.

Ancak ne marka, ne de bir bilgim yok. Sadece uygulamanın nasıl olduğunu biliyorum. 600cc bir makineyle yola çıkıcam.

Sizin kullandığınız ve gerçekten memnun olup önerebilceğiniz bir ürün var mı? Şu an acil ihtiyacım var ve sipariş etmem gerekiyor. Bu işin iyisi olan fitiller marka model nedir arkadaşlar. ?

İşim aciliyet olmasaydı inanın forumun altını üstüne getirir o fitili bulurdum. Rastgele internetten bir şey de almak istemiyorum. Forumdaki deneyimli arkadaşlardan YARDIM İSTİYORUM.

TEŞEKKÜRLER
    Arkadaşlar konuya bir el atın rica ediyorum
    Saygılar

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı Hamza Toruk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba arkadaşlar , başlıktan ta anlaşılacağı üzere problem FİTİL pcx imin arka lastiğine vida girmişti, lastikçiye gittim scooter olduğu icin sökemeyecegini söyledi fitil atsakta yeter abi ben bu fitili kamyonlara atıyorum falan derken neyse tamam dedik . Dedik ama fitil olmadı olmuyor Her hafta artık düzenli şekilde hava basıyorum 57 ps basıp sonra hafta sonu 40 ps den bir daha 57 ye yanı siz siz olun yama yaptırın ama fitil attirmayin zulüm bu ya
    Motosiklet aksesuarı satan bir yerden fitil al. Yanında verilen yapışkan tutuyor o fitili yerinde. Kamyon lastikçisinin atacağı fitil o kadar olur. Kendin yaparsan uzun vadede hem daha ucuz hem de sağlıklı olur. YouTube dan videolara bakarak kolayca yaparsın. Ben hem kendi motorumun lastiğine hem de arkadaşımınkine yaptım gayet de sorunsuz kullandım.

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Alıntı Sawtelle adlı üyeden alıntı Mesajı göster

TEŞEKKÜRLER

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:14 ----------

Arkadaşlar konuya bir el atın rica ediyorum
    Saygılar
    Arkadaşlar geçen gün Formulax diye bir ürünü öneriyorlardı... Kullananlar genelde memnun....

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)