Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Kendi Motosikletimizi Üretemez miyiz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    FETÖ konusu biraz netameli. Yani ülkenin belirli kurumlarının Fethullahçılarla doldurulmasının da hata olduğunu görmek lazım. MEB bursluları doktora sonrası ülkeye hizmet için döndüklerinde kıytırık üniversiteler kendi adamlarını almak için bu burslu öğrencileri almazken Fethullaçı olanlar ise döner dönmez TÜBİTAK'ta daire başkanı olarak atanıyordu. Fethullahçı olmadığı için ELazığ'daki Malatya'daki bilmem nerdeki liseden bozma kütüphanesi boş camisi dolu üniversitenin almadığı, MEB Ankara il müdürlüğünde aylarca fotokopi çeken doktoralı adam o daire başkanlarından daha mı az rafineydi? FETÖ'nün içinde okumuş, zeki, başarılı bir kitlesi vardı evet. Ama sınav sorularını (muhtemelen o dönemin yetkilileriyle kolkola) çalan bir kısmı da vardı. O çalınan sınav sorularıyla askeriyeye alındıktan sonra tetikçilik yapanları da oldu anlaşılan.

Organize bir topluluk adına ister yumuşatmak için cemaat deyin, ister sertleştirmek için terör örgütü deyin, isterseniz din eksenli kurulduklarını vurgulamak için tarikat deyin. Bunların çıkar amaçlı kurulmuş birlikler olduğu anlaşılıyor. Hayatta tek başına mücadele eden psikoloji öğrencisi 1416 sayılı MEB bursuna başvurduğunda tarafsız bir gözle inceleniyor mu? Hayır. Sorular kişinin ne kadar dindar olduğunu veya hangi tarikata bağlı olduğunu anlamaya yönelik sorular oluyor. Fethullah'ın arası yönetim ile iyiyken de sorular o yönde oluyordu. Çıkar örgütünün sevimlisi olmaz. Hayatta tek başına mücadele veren, bir yerlere gelmeye çalışan yalnız insanlar ile bir gruba aidiyetin tadını çıkaran faydalarını kullanan insan bir olmuyor.

Başarılı bir insan başka konu, din ekseninde organize olmuş adamların yönettiği kurumların ve ülkenin boka batması başka konu. Fethullah etkin iken kurumlara liyakatla adam alınıyor muydu? Hayır.

Ülkenin tarikatçılığı, hemşehriciliği, adam kayırmacılığı bırakıp objektif kriterlerle, liyakata dayalı olarak insan seçmesi lazım.
    Sonuna kadar katildigim nokta yukaridaki cumleniz.

Acikcasi eski baskanla bizzat konusmuslugum yok. Ama kimin ne oldugu az cok bellidir. Ben cemaatle bir iliskisi oldugunu zannetmiyorum, en azindan Amerika'dayken oyle gozukuyordu. Ama Turkiye'de kaldigi sure icinde ne olmustur cok bir bilgim yok acikcasi. Eger adam kayirdiysa, haksizlik yaptiysa, cezasi neyse ceksin tabii ki. Ama "silahli teror orgutu yoneticiligi" nedir Allah askina? Dalga mi geciyorsunuz? Akli olan kim inanir buna?

Bizzat tanidigim, hak yiyecegine ihtimal vermeyecegim, kendimden cok guvendigim bir kac hocanin iceri atildigini ogrendim. Daha dun bir tane daha ogrendim. Ki kendimi bildim bileli adam cemaati sevmez, surekli elestirirdi. Taniyorum adami 15 senedir. Lami cimi yok bu olayin. Suclu olan neyse hesabini odemeli. Ama, mason olmak suc olmadigi gibi, cemaat uyesi olmak ta suc olamaz. Oyle bir suc yok cunku. Sinav sorularini calmak suctur, hak yemek suctur, yalanci sahitlik suctur. Bulur, tespit eder, surundurursunuz. Ama "silahli teror orgutu yoneticiligi" gibi yalanlar uydurmazsiniz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    koran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XSR 700
    Yaparsın ama satamazsın. Pazara bu kadar vasat bir teknoloji ve bilgi birikim ile giremezsin yerler adamı. Yamaha MT 09'a yapıcı bi gözle bak bakalım kaç paraya mal edersin? 0 fiyatından da ötv kdv'yi felan düş bi kıyasla. o götle o top çok zor. İstediği kadar devlet teşvik versin. Bu seviyede iş güç gücüyle olmaz malesef. eğitim sistemini yarın değiştirirseniz. 20-30 yıla belki yapıp satabiliriz

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:26 ----------

2 katı fiyata satarız artık

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    %80-90 vergi alıyosun her araçtan.
    Onu üretmek uğraşmıyorlar bizimkiler.
    Böyle daha karlı oluyor onlar açısından.
    Özellikle arabalarda el değmeden üretildiği firmadan fazla para kazanıyo devlet baba.
    Bizde hüloğ dedikçe onlar böyle devam edecek işte.

Motosikleti
    .
    Benim yazdığım her yoruma niçin mücadele edercesine tepkili cevaplar veriyorsunuz anlamıyorum.
    Sizin için yurtdışına çıkmak orada hayat kurmak,ilçeler arası taşınmak gibi kolay olabilir.
    Ama her insan için bu kadar basit,uygulaması kolay bir hayal değildir.
    Bu şartlarla alakalı bir durumdur.
    Ben bir durumdan bahsederken ülkemizdeki Şartlardan yakınmadım tekrar okursanız tüm dünyada diye başladım söze.
    Çok güzel şeyler başarabilecek imkanlar yurtdışında olabilir Ama ben beyin göçüne karşıyım.
    Bir girişim olucaksa elin memleketinde değil kendi ülkemizde doğmalı.
    Şartlardan uzaklaşmak yerine değiştirmeye yönelik çaba sarfetmek geleceğe yatırımdır.
    Fikirlerimi dosyalayıp bekletiyorum evet uygun zaman ve uygun değerlendiriciyi bulana kadar.Sadece emeğimi sunmadan önce seçici davranıyorum yazık olmasın diye.Hemen gömdünüz beni yok şöyle yok böyle.
    Keoma bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim yazdığım her yoruma niçin mücadele edercesine tepkili cevaplar veriyorsunuz anlamıyorum.
    Sizin için yurtdışına çıkmak orada hayat kurmak,ilçeler arası taşınmak gibi kolay olabilir.
    Ama her insan için bu kadar basit,uygulaması kolay bir hayal değildir.
    Bu şartlarla alakalı bir durumdur.
    Ben bir durumdan bahsederken ülkemizdeki Şartlardan yakınmadım tekrar okursanız tüm dünyada diye başladım söze.
    Çok güzel şeyler başarabilecek imkanlar yurtdışında olabilir Ama ben beyin göçüne karşıyım.
    Bir girişim olucaksa elin memleketinde değil kendi ülkemizde doğmalı.
    Şartlardan uzaklaşmak yerine değiştirmeye yönelik çaba sarfetmek geleceğe yatırımdır.
    Fikirlerimi dosyalayıp bekletiyorum evet uygun zaman ve uygun değerlendiriciyi bulana kadar.Sadece emeğimi sunmadan önce seçici davranıyorum yazık olmasın diye.Hemen gömdünüz beni yok şöyle yok böyle.
    Iyi, guzel, de ne somut olarak yapabiliyorsunuz sartlari duzeltmek adina?

Beyin gocu hic te oyle zannettiginiz gibi bir olay degil. Kendi adima cok konusmak istemiyorum, ama dunya'da her konuda bir isin en iyi yapildigi yer vardir. Mesela bilimde Amerika bariz ondedir. Burada profesor olan bir Turk, cok daha hizli ilerler, bilim dunyasinda ismini daha kolay duyurur. Sadece onun yetistirip Turkiye'ye gonderdigi ogretim uyelerinin Turkiye'ye menfaati, kendinin Turkiye'de kalip yapabileceginin cok otesindedir. Bunun yaninda dunyanin her yerinden bilim insanlarinin katildigi buyuk konferanslari duzenli olarak Turkiye'de organize eder. Fonlarin akisinda soz sahibi olur. Uluslararasi meydanda ulkenizin ve menfaatinin temsilcisi olur.

Bu arada, ben cevap yazdigim yorumlari kimin yazdigina cok dikkat etmiyorum. Daha once hangi yorumunuza tepkili cevap yazmisim bilmiyorum hic. Bir tek Shamy'i biliyorum. Onunla da anlasiyoruz az cok

ufukt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı koran adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaparsın ama satamazsın. Pazara bu kadar vasat bir teknoloji ve bilgi birikim ile giremezsin yerler adamı. Yamaha MT 09'a yapıcı bi gözle bak bakalım kaç paraya mal edersin? 0 fiyatından da ötv kdv'yi felan düş bi kıyasla. o götle o top çok zor. İstediği kadar devlet teşvik versin. Bu seviyede iş güç gücüyle olmaz malesef. eğitim sistemini yarın değiştirirseniz. 20-30 yıla belki yapıp satabiliriz

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:26 ----------

2 katı fiyata satarız artık
    Ben de diyorum ki ; uygun fiyata satsalar amenna. Yerli malı yurdun malı herkes kullansın kullanmayana yazıklar olsun ama Honda 10.000 liraya satıyorsa bu satacak 9.000 liraya. Ben neden bilmediğim bir mala 1000 lira için zar atayım keriz miyim ? Sen ithalat vergisi ödemiyorsun , gümrük vergisi ödemiyorsun , fabrikadan çıkardığın gibi mağazada satıyorsun fırından ekmek satar gibi bir de dünya vergilendirilmiş firmalarla yakın fiyat çerçevesinde satıyorsun. Kimse kusura bakmasın alan olmaz o motoru. Hani bir kaç iyi niyetli arkadaş çıkar "Ulan benim memleketim de kazansın" der o başka. Yerli üretimin amacı daha uygun fiyatla vatandaşım alsın kazansın. Yoksa aynı fiyata satacaksa elin adamından ne farkın kaldı.

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Keoma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her zam muhabbetinden sonra söylenen ilk cümle "Çünkü üretmiyoruz,tüketiyoruz abi..." oluyor.
    Ülkede böylesine revaçta bir sektöre neden girilmez?
    Ülkemiz bunu yapamayacak kadar aciz midir?
    Veya yapılmamasının sebepleri nelerdir?
    Üretemez miyiz?

El cevap: Kesinlikle üretebiliriz, hatta o kadar ki bugün başlasak en çok birkaç ay içerisinde seri imalata geçebiliriz.

Neden üretmiyoruz?

irtibat için:

Kanuni
    http://www.kanuni.com.tr/iletisim-bilgileri

Uğur Motorlu Araçlar
    http://www.uma.com.tr/iletisim-bilgileri.aspx

Dünyanın en eski Motosiklet üreticisi olan MZ'in marka ve üretim hakları birinci sıradaki firmaya aittir.
    https://en.wikipedia.org/wiki/MZ_Mot...nd_Zweiradwerk

Kelleci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF-R1
    Üretemeyiz

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Uğur Motorlu Araçlar
    http://www.uma.com.tr/iletisim-bilgileri.aspx

Bu şirketin patronları da içeri alındı sanırım.

Bu arada herşeye muhalefetsiniz denilmiş , gerçekler acıdır ama şöyle yapalım.
    Evet kesinlikle üretiriz en iyisini üretiriz , ülkemizde üretim için mükemmel bir ortam var.
    Biz dünya liderliğine oynayan süper bir ülkeyiz , Osmanlı'nın torunlarıyız , bizden korkuyorlar güçlenmemizi istemiyorlar.

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

Bir kişi de çıkıp Ar-Ge'den bahsetmemiş.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı mmysgr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir kişi de çıkıp Ar-Ge'den bahsetmemiş.
    Laf atip gitmek yerine zahmet edip aydinlatsaydiniz keske? Hadi onu birakin, bari okuyup yazsaydiniz. ilk sayfada...
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Problem yapmak degil, satmak. Senelerdir ARGE ve "know-how" birikimi olan, tum dunyada markalasmis ve taninan buyuk markalarla nasil rekabet edeceksiniz? Onlarin senelerdir yaptigini, onlardan daha ucuza nasil uretip satacaksiniz? Insanlar daha kotu mali daha pahaliya almazlar.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Direk üretemeyiz demek istiyorum fakat aklıma bieşy geldi Samsung sanal asistan yapmak için direk siriyi yapan şirketi satın aldı Fiatın magneti marellisini satın aldı bizdende bi şirket motosiklet üreten markayı kendi bünyesine katsa türkiyeye çekse üretime burda başlasa yada hayalmi kurdum

exteras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F700 GS
    Hocam üretsen ne olacak memlekette üretilen ürünlerin %99 u direk çin malı ürünler ile kıyaslanıyor kendi vatandaşımız tarafından. Ortağı olduğum şirkette 3 yıl öncesine kadar sadece yurt içine satış yapardık ve 3 ortaklı şirkette 6 kişi çalışırdık. Şuan yurt içi satış %15 civarında ve yaklaşık 40 kişiyiz. Almanya'ya Kanada'ya İtalya'ya ürün satıyoruz ama Türkiye'de gelen ilk tepki "siz üretiyorsunuz kesin di mi? çinden alıp paketlemiyorsunuz inşallah"

260'la giden gokart yapmışız motosiklet mi yapamayacağız? (bkz. http://www.motosiklet.net/forum/moto...nu-uretti.html)

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tartışma "neden olmasın?" dan öteye geçmiş durumda. Okudunuz mu önce yazılanları? Gayet açık yazılmış niye olmayacağı. Aklınıza yatmayan yer varsa paylaşın fikrinizi. Öteki türlü bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma, dinlemeden fikir belirtme hatasına düşmüş oluyoruz.

Hem Çinlileri nasıl küçümsüyorsunuz anlamıyorum? Hem bilim, hem teknoloji, hem de üretimde çok önümüzdeler. Dünyanın en büyük ikinci iç pazarına sahipler.
    çinlileri küçümsemedim ki, onlar yapabiliyor ve engel olan yok onlara. biz neden yapma girişiminde bulunmuyoruz demek istedim. hatta bir söz var çinliler ile ilgili o geldi aklıma.

"biz kötü mal üretmiyoruz, siz kötü ve ucuz mal üretmemizi istiyorsunuz. unutmayalım ki bugün dünyanın en iyisi de en kötüsü de "made in chine"dır"

buna benzer bir sözdü işte buydu belkide.

yani onlar aynı modeli izin almadan üretiyorsa bizde biraz fark ile aynı şeyi yapalım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çinlileri küçümsemedim ki, onlar yapabiliyor ve engel olan yok onlara. biz neden yapma girişiminde bulunmuyoruz demek istedim. hatta bir söz var çinliler ile ilgili o geldi aklıma.

"biz kötü mal üretmiyoruz, siz kötü ve ucuz mal üretmemizi istiyorsunuz. unutmayalım ki bugün dünyanın en iyisi de en kötüsü de "made in chine"dır"

buna benzer bir sözdü işte buydu belkide.

yani onlar aynı modeli izin almadan üretiyorsa bizde biraz fark ile aynı şeyi yapalım.
    Yazilanlari okumadan yorum yapinca bos laf olmus oluyor haliyle. Kac kez yazildi, yapmak degil, satmak sorun, ucuza maletmek sorun, rekabet sorun diye. Cin'in ic pazari Cin'li ureticiye gani gani yeter. Peki bize? Zaten uzun sureli devlet destegi olmadan uzun soluklu olmasi umkun degil. Kac kez kritik konulardaki politikalari 180 derece donmus bir ulkeyiz. Istikrar yok, ekonomi kotu. OTV oranlarini habire arttiran devlet, yerli motosiklete vergi indirimi ve tesvik vermek ister mi? Insaattan kolay para kazanmak varken kim finanse eder bu kadar riskli, belirsiz, ve donusu daha az olacak olan bir projeyi?

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Çin ile Türkiye'yi karşılaştırmak ilginç bir bakış açısı olur.
    Türkiye'nin en zengin adamlarının hiç birinin oraya yatırım yapacak parası bile yok.
    Oha diyeceksiniz tabi ama pazardan pay kapma meselesi göz önüne alındığında ve en azından %5 bari payımız olsun ki risk aldığımıza deysin diye düşündüğünüzde işler dışarıdan göründüğü gibi olmuyor.
    Türkiye pazarının %5'ini hedeflediğinde misal 100 milyon dolar yatırım yeterli oluyorsa, Çin pazarının %5'i dediğin zaman yatırım rakamı 2 milyar dolara çıkıyor.
    Bu paraları basacak yiğit bizim memlekette yetişmiyor.

Zenginliği ile göz kamaştıran Ali Ağaoğlu görgüsüzünün bile serveti 2 milyar doların çok altında.

Daha doğrusu bizim Türkiye'nin en zengin 100 kişisinin toplam serveti 100 milyar doları biraz geçiyor.
    Yani kişi başı 1 milyar dolar!
    En zengininimizin serveti 5 milyar doları bulmuyor bile.

Ne anlatmaya çalışıyorum ben???

İhtiyarlayınca böyle oluyor.
    Şunu demeye çalışıyorum.
    Fakiriz abicim.
    Paramız yok.
    En zenginimiz bile global ölçekte ancak uvertür olur.

Çin'in başardığı şey sadece çalışmakla olan bir şey değil yani.
    Adamların yaptıkları irili ufaklı işler için gerekli yatırım miktarına Türkiye'nin bütün geliri yetmez.

Honda Türkiye'nin en çok satan markası hepi topu 30.000 motor satmış.
    Çin'de 30.000 motor satan markaları motosikletçiler bile bilmiyordur.
    Sorsan;
    - aaa! öyle bi marka mı var?
    derler.

Zengini bile fakir bir ülkede yatırım yapmak bin kere düşünmeyi, kılı kırk yarmayı gerektirir.
    Motosiklet ve otomobil her halde en son akla gelecek yatırımlar.
    Çünkü bu malı sadece iç piyasaya satarak yaşayamazsın.
    Dışarı satmaya mecbursun.
    Ama dışarı satamazsın.
    Dünyanın en iyi aracını da yapsan standartlarını onaylamazlar.
    Uluslararası çevreyi buna zorlayacak ne maddi gücün ne de askeri gücün var.
    Yıllardır eyyy eyyy diye bağıra bağıra dostunda kalmadı.
    Nasıl yapacaksın?

Çoğu zaman tersini düşünsem de bizi yönetenler uzaydan gelmedi.
    Yani Türkiye'de de zeki girişken insanlar olduğunu, istenirse teşvik edilirse başarılacağını onlarda biliyor.
    Ama bunu yapmamak için söz verdikleri için başımızdalar.
    Uslu çocuk oldukları için siyasetin keyfini sürebiliyorlar.
    Bundan vaz geçerler mi?

Yoksa onlar da bir zamanlar gençti.
    Onlar da beyin göçünden yakınıyordu. Hatta bazıları bizzat kendileri göçmüş, amerikada avrupada kariyer yapmışlardı.
    Onlar da sanayisi gelişmiş ülkelere bakıp iç geçiriyordu.
    Onlar da ülkeyi yönetenlere sövüp sayıyordu.

Yeter çok yazdım.
    Yılbaşını Türkiye'de geçireyim diye bir planım var.
    Önümüzdeki 30 seneyi içerde geçirmek zorunda kalmayayım.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çin ile Türkiye'yi karşılaştırmak ilginç bir bakış açısı olur.
    Türkiye'nin en zengin adamlarının hiç birinin oraya yatırım yapacak parası bile yok.
    Oha diyeceksiniz tabi ama pazardan pay kapma meselesi göz önüne alındığında ve en azından %5 bari payımız olsun ki risk aldığımıza deysin diye düşündüğünüzde işler dışarıdan göründüğü gibi olmuyor.
    Türkiye pazarının %5'ini hedeflediğinde misal 100 milyon dolar yatırım yeterli oluyorsa, Çin pazarının %5'i dediğin zaman yatırım rakamı 2 milyar dolara çıkıyor.
    Bu paraları basacak yiğit bizim memlekette yetişmiyor.

Zenginliği ile göz kamaştıran Ali Ağaoğlu görgüsüzünün bile serveti 2 milyar doların çok altında.

Daha doğrusu bizim Türkiye'nin en zengin 100 kişisinin toplam serveti 100 milyar doları biraz geçiyor.
    Yani kişi başı 1 milyar dolar!
    En zengininimizin serveti 5 milyar doları bulmuyor bile.

Ne anlatmaya çalışıyorum ben???

İhtiyarlayınca böyle oluyor.
    Şunu demeye çalışıyorum.
    Fakiriz abicim.
    Paramız yok.
    En zenginimiz bile global ölçekte ancak uvertür olur.

Çin'in başardığı şey sadece çalışmakla olan bir şey değil yani.
    Adamların yaptıkları irili ufaklı işler için gerekli yatırım miktarına Türkiye'nin bütün geliri yetmez.

Honda Türkiye'nin en çok satan markası hepi topu 30.000 motor satmış.
    Çin'de 30.000 motor satan markaları motosikletçiler bile bilmiyordur.
    Sorsan;
    - aaa! öyle bi marka mı var?
    derler.

Zengini bile fakir bir ülkede yatırım yapmak bin kere düşünmeyi, kılı kırk yarmayı gerektirir.
    Motosiklet ve otomobil her halde en son akla gelecek yatırımlar.
    Çünkü bu malı sadece iç piyasaya satarak yaşayamazsın.
    Dışarı satmaya mecbursun.
    Ama dışarı satamazsın.
    Dünyanın en iyi aracını da yapsan standartlarını onaylamazlar.
    Uluslararası çevreyi buna zorlayacak ne maddi gücün ne de askeri gücün var.
    Yıllardır eyyy eyyy diye bağıra bağıra dostunda kalmadı.
    Nasıl yapacaksın?

Çoğu zaman tersini düşünsem de bizi yönetenler uzaydan gelmedi.
    Yani Türkiye'de de zeki girişken insanlar olduğunu, istenirse teşvik edilirse başarılacağını onlarda biliyor.
    Ama bunu yapmamak için söz verdikleri için başımızdalar.
    Uslu çocuk oldukları için siyasetin keyfini sürebiliyorlar.
    Bundan vaz geçerler mi?

Yoksa onlar da bir zamanlar gençti.
    Onlar da beyin göçünden yakınıyordu. Hatta bazıları bizzat kendileri göçmüş, amerikada avrupada kariyer yapmışlardı.
    Onlar da sanayisi gelişmiş ülkelere bakıp iç geçiriyordu.
    Onlar da ülkeyi yönetenlere sövüp sayıyordu.

Yeter çok yazdım.
    Yılbaşını Türkiye'de geçireyim diye bir planım var.
    Önümüzdeki 30 seneyi içerde geçirmek zorunda kalmayayım.
    içinizi dökmüşsünüz

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı exteras adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam üretsen ne olacak memlekette üretilen ürünlerin %99 u direk çin malı ürünler ile kıyaslanıyor kendi vatandaşımız tarafından. Ortağı olduğum şirkette 3 yıl öncesine kadar sadece yurt içine satış yapardık ve 3 ortaklı şirkette 6 kişi çalışırdık. Şuan yurt içi satış %15 civarında ve yaklaşık 40 kişiyiz. Almanya'ya Kanada'ya İtalya'ya ürün satıyoruz ama Türkiye'de gelen ilk tepki "siz üretiyorsunuz kesin di mi? çinden alıp paketlemiyorsunuz inşallah"
    Hocam bu pazarlama zafiyetini gösterir.

Sana örnek vereyim bugün aklı başında hiçbir makineci ORS rulmanla ne idüğü belirsiz çinli rulmanı kıyaslamaz. Halbuki çinli rulman sudan ucuz. Ama adam şunu çok iyi biliyor ORS dünya çapında bir marka meşhur alaman markası FAG'ın belli modellerini yalnızca ORS üretiyor. Öbür ucuz çinli olanın ne olacağı belli değil.

O kadar kötü olanları var ki plastik çekiçle yerine takarken kırılanına şahit oldum. (Evet bildiğin çelik rulman kırıldı)

Önceki mesajda dediğim gibi üretilmemesi tamamen tercih meselesi. Yoksa yapamayız edemeyiz, piyasa kötü vs bunlar hep bahane.

Buyurun bir örnek daha:
    http://www.milliyet.com.tr/yuzde-yuz-yerli-dizel--otoguncel-1881457/

Bu motorun A-dan Z-ye bütün parçaları Türkiye'de üretiliyor, montajı ecnebi memlekette.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)