Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet bakımı.

Motovento
    REKLAM ALANI
    kuesier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    Merhabalar.
    Yeni motosiklete başlayan biri olarak siz tecrübeli uyelerden bi yol yordam gösterimi bekliyorum. Honda cbr 125r aldim. 2012 model 38bin kilometre de. zincir bakimi bilmem ne bakimi o bakimi bu bakimi bilmiyorum. BIlen birisi yol gösterebilir mi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    feti_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Genelde bakım aralıkları vardır.
    Küçük cc de yağ kapasitesi daha az olduğundan daha sıktır, falan
    Ama sonuçta modele göre değişen kitapçıkta yazan bir aralık bulunur.

Satın aldığın kişiden son bakım ne zaman yapılmış. Neler değişmiş öğrensen
    bir sonraki bakıma ona göre karar verebilirsin.
    CBR 125 için de forumda ayrıca bir sayfa vardır muhtemelen. Onlar da destek olur.

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Alıntı kuesier adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar.
    Yeni motosiklete başlayan biri olarak siz tecrübeli uyelerden bi yol yordam gösterimi bekliyorum. Honda cbr 125r aldim. 2012 model 38bin kilometre de. zincir bakimi bilmem ne bakimi o bakimi bu bakimi bilmiyorum. BIlen birisi yol gösterebilir mi
    Şahsi görüşüm; bakım, tamir vs. gibi işler elinizden gelmiyorsa hiç zorlamayın.

Bu şekilde motosikletini bozan ya da zarar veren çok kişi gördüm, ara sıra forumda açtıkları başlıklara da denk geliyorum.

Bir an önce güvenilir bir usta bulun derim.

Bakım periyotları motosikletine göre değişir. Bu yüzden şu kadar km'de şu yapılır diyemiyorum.

Saygılarımla.
    Tecrübe, limitlerini bilmektir.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Youtube uzerinden yerli ve yabanci konulu videolari bol bol izle, motorunun manuelini mutlaka oku hatim et. oradan yolunu bulursun baba anlatacak cok sey yok baska.

Yalniz kendin ilgileneceksen asagi yukari 1000-3000 tl arasi ekipman masrafi yapman gerekecek. Tork anahtari, siyirmayan lokma takimlari, filtre anahtarlari hede hodo ucuz seyler degil bunlar.

Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    Anladim hocam. Genel bilgiler bekledim fakat anladim ki motordan motora modelden modele değişiyor. IYi bi arastirmak gerek. teşekkür ederim

Şimdi bildiğim kadar anlatmaya çalışacağım. Zincir bakımı ile başlayayım zincir bakımını 300-500 km de bir yapmanı tavsiye ederim. Bakımı derken ne yapmam gerek dersen maddi durumun yeterli ise bir adet zincir temizleme spreyi ve bir adet zincir yağı alacaksın sprey olarak. motul olur ipone olur fark etmez kaliteli olanı al. motorun zincirini temizle ve bir zincir fırçası veya boya fırçası hani yumuşak bir şey ile aralarını o ringleri temizle ve yağla. Ama sakın viteste döndürüp yağlama elini falan kaptırırsın. Ve asla tel birşey ile zinciri fırçalama dediğim gibi boya fırçası vb şeyler ile yap.

eğer maddi durumun yok ise bu diyeceklerimi denemedim ama duyduğum kadarı ile anlatacağım.
    al mazot temizle zinciri bir bezle sonrada motorlardan çıkan atık motor yağları ile zincirini yağla ben bunu denemedim sağlıklı mı garanti veremem ama böyle yapanlar çok.

ve motoru her yıkadığında yani zinciri falan sağlamca ıslattığında yağlamanı tavsiye ederim eğer zinciri ıslatmadan silip falan temizlersen sıkıntı yok ama sen her halükarda 300-500 km arası zincirine bak ve gerginliğini kontrol et.

ve motorunu şimdiden servise götür bir kontrol ettir sıkıntısı varmı.

ışık tuşlarına falan wd40 sıkabilirsin tuşun çalışmasını kolaylaştırır. motor yağını düzenli olarak değiştir başkada aklıma bir şey gelmedi resmi servisten düzenli olarak bakıma gittiğin sürece sıkıntı yok ama bu zincir bakımını falan kendin hallet boşuna servislere para verme. diğer bakımları servis halleder...

şimdiden hayırlı olsun umarım yardımcı olabilmişimdir..
    tekerin düz bassın

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    zaman içeriainde motosiklet uatalarının seni de usta yapacağına inancım tam.
    yağını suyunu temizliğini yapsan kafi.
    bunun için de çok alet edevata ve hünere ihtiyacın yok.
    yapmak istediklerin için; örneğin zincir yağlamak, videoları seyredip gerekli malzemeyi alabilirsin.
    gözünde çok büyütme, motoru komple dağıtmayı öğrenmen gerekmez.

Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    Alıntı rocco17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi bildiğim kadar anlatmaya çalışacağım. Zincir bakımı ile başlayayım zincir bakımını 300-500 km de bir yapmanı tavsiye ederim. Bakımı derken ne yapmam gerek dersen maddi durumun yeterli ise bir adet zincir temizleme spreyi ve bir adet zincir yağı alacaksın sprey olarak. motul olur ipone olur fark etmez kaliteli olanı al. motorun zincirini temizle ve bir zincir fırçası veya boya fırçası hani yumuşak bir şey ile aralarını o ringleri temizle ve yağla. Ama sakın viteste döndürüp yağlama elini falan kaptırırsın. Ve asla tel birşey ile zinciri fırçalama dediğim gibi boya fırçası vb şeyler ile yap.

eğer maddi durumun yok ise bu diyeceklerimi denemedim ama duyduğum kadarı ile anlatacağım.
    al mazot temizle zinciri bir bezle sonrada motorlardan çıkan atık motor yağları ile zincirini yağla ben bunu denemedim sağlıklı mı garanti veremem ama böyle yapanlar çok.

ve motoru her yıkadığında yani zinciri falan sağlamca ıslattığında yağlamanı tavsiye ederim eğer zinciri ıslatmadan silip falan temizlersen sıkıntı yok ama sen her halükarda 300-500 km arası zincirine bak ve gerginliğini kontrol et.

ve motorunu şimdiden servise götür bir kontrol ettir sıkıntısı varmı.

ışık tuşlarına falan wd40 sıkabilirsin tuşun çalışmasını kolaylaştırır. motor yağını düzenli olarak değiştir başkada aklıma bir şey gelmedi resmi servisten düzenli olarak bakıma gittiğin sürece sıkıntı yok ama bu zincir bakımını falan kendin hallet boşuna servislere para verme. diğer bakımları servis halleder...

şimdiden hayırlı olsun umarım yardımcı olabilmişimdir..
    tekerin düz bassın
    Hocam cok tesekkurler ya zaman ayirip bildiklerini paylaştığın için. Dediklerini yarın motoru yıkadıktan sonra yapacağım. Motul yagi temin ettikten sonra tabii. Tekrar Sağol 😊😊

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:35 ----------

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zaman içeriainde motosiklet uatalarının seni de usta yapacağına inancım tam.
    yağını suyunu temizliğini yapsan kafi.
    bunun için de çok alet edevata ve hünere ihtiyacın yok.
    yapmak istediklerin için; örneğin zincir yağlamak, videoları seyredip gerekli malzemeyi alabilirsin.
    gözünde çok büyütme, motoru komple dağıtmayı öğrenmen gerekmez.
    Bende öyle umuyorum abicim. zaman ile tecrübelenecegim insallah. TEŞEKKÜR ederim 😊

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)