Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yurt Dışından Parça Getirdim, İşinize yarayabilicek Bilgiler.

Motovento
    REKLAM ALANI
    kefeeee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Speed Triple 955i / Yamaha BWS 100
    Selam arkadaşlar,

Motosikletimin sorun çıkarmadan önce değiştirmem gereken bir parçası vardı. Borusan 750€ fiyat vermişti. Başladık araştırmalara.

Husqvarnanın parça kataloğundan numaramızı bulduk öncelikle. Sonra bir derdimizi anlatan ingilizce mail yazdık. Parça kodu vs hepsini yazdık. Husqvarnanın international sitesine girip rasgele ülkelerden düzgün olan yedek parça satıcılarının maillerine bir toplu mail attık.

İllinois, Chicago, Amerika. Hedefimiz burdaki dükkan oldu. En düşük fiyatla 435$ dedi ve bu insanlarla konuşmaya başladık. Uzaktan kart ile ödeme yaptım. Tabiki önceden web sitelerine girip güvenilirlermiş diye biraz araştırma yapıldı. Benim şansıma çok güzel bir aile motosiklet firması buldum. Linkini veriyorum, bu insanlara yedek parça konusunda kefil olabilirim.

http://www.halls-cycles.com/

Bana 2 seçenek verdiler shipping için. Priority Mail (75$) Gelmesi 6-10 gün arası sürüyor, daha yavaş yollarla geliyor, aktarma yapıyor falan. Birde Priority Express (90$) 3-5 iş günü içerisinde geliyor, direkt ilk uçakla yani.

İkinci ve en hızlı yolsu seçtim, Priority Express ile gönderilicekti. Kapıma teslim edilecekti.

Peki güzel diyosunda vergiler, gümrüğe takılmalar falan ne oldu o iş??

Gelelim o kısma. Parçanın bana ulaşması toplam 10 gün sürdü, bu sırada internetten takip ettim. Parçama gümrük vergisi uygulandı (200TL) ama gidip topkapıdan almak zorunda kalmadım çünkü Priority Express ile isterseniz ödeme bile olsa kapınızın ağzına geliyormuş. Hiç bir belge, koşuşturma yada efor gerektirmeden temizce geldi.

Prosedür hakkında bilginiz olursa daha rahat olur diye düşündüm, sorunuz olursa çekinmeyin.
    TAYFUNBORA, reverse, ahmetunuver ve 7 diğerleri bunu beğendiler..
    Bilgi Üniversitesi Motosiklet Kulübü Kurucu üyesi.
    Lütfen cevap yazdığınız yorumumu beğenin. Yazdıktan sonra bakmayı unutabiliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cemolos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache klanından tvs
    faturayı 100 doların altında gösterselerdi o vergi de uygulanmayabilirdi sanırım?

Motosikleti
    Alıntı cemolos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    faturayı 100 doların altında gösterselerdi o vergi de uygulanmayabilirdi sanırım?
    Amerikadan gelen parçada yapamazsın, ordaki vergiyle ilgili cezalar bizdekinin yanında sıfır. Ayrıca kaçakçılıktan tutuklanabilirdim, pek güzel bi risk değil bence.
    caferacer21 bunu beğendi.
    Lütfen cevap yazdığınız yorumumu beğenin. Yazdıktan sonra bakmayı unutabiliyorum.

cece89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 390
    benimde işim gereği ithalat ihracat yapıyorum ,
    Gönderi üzerine packing list ve fatura kopyası her zaman takılmalı.

for machine trial , for test gibi ibareler yazılıp bedelsiz fatura verilebiliyor fakat yakalanması durumunda ağır cezalar var.

İş büyük risk ama yoluna uygun bir şekilde yapıldığında hiç bir sorun yok.
    https://www.facebook.com/cenk.toker.3
    Mail:cenktoker@windowslive.com[/COLOR][/I][/B]

shi_bumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Caponord
    Vergi muafiyeti 75 avrodur. Bunun üzerindeki siparişlerde Avrupa Birliği üyesi ülkelerden geliyorsa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 gümrük vergisi alınır.

Yalnız burada bizim gümrükçülerin genelde yanlış uyguladıkları bir husus var. Siparişin 75 avroyu geçen kısmına vergi tahakkuk ettirmeleri gerekirken, tüm meblağı baz alıyorlar. Örneğin diyelim 76 avroluk bir mal aldınız. Sadece muafiyeti aşan 1 avroluk kısım için gümrük vergisi ödemeniz gerekirken, 76 avro için hesaplıyorlar. Uyanık olun, itiraz edin.

Bakınız:

4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARAR

Motosikleti
    Alıntı shi_bumi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vergi muafiyeti 75 avrodur. Bunun üzerindeki siparişlerde Avrupa Birliği üyesi ülkelerden geliyorsa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 gümrük vergisi alınır.

Yalnız burada bizim gümrükçülerin genelde yanlış uyguladıkları bir husus var. Siparişin 75 avroyu geçen kısmına vergi tahakkuk ettirmeleri gerekirken, tüm meblağı baz alıyorlar. Örneğin diyelim 76 avroluk bir mal aldınız. Sadece muafiyeti aşan 1 avroluk kısım için gümrük vergisi ödemeniz gerekirken, 76 avro için hesaplıyorlar. Uyanık olun, itiraz edin.

Bakınız:

Önemli bir detay, dikkat edilmesi gerekli gerçekten.

USPS'le göndermişler, o da PTT'ye devretmiş Türkiye içinde. En temizi.

Bunun harici kurye hizmeti sağlayan ve Türkiye içinde PTT'ye devretmeyen herhangi bir firmadan (UPS kurye, Fedex, DHL kurye vs.) uzak durun artık. Eylül itibariyle gümrük çekim hizmeti verme hakları kalktı. Ya kendiniz halletmeniz gerekiyor ya da gümrük müşavirlik firmasına velaket vermeniz gerekiyor.

Eskiden ardiye ve vergi ödeyip çekebiliyordunuz. Şimdi kendiniz uğraşınca anca o kadarla bitiyor. Gümrük müşavirlik firmaları uçuk paralar istiyor (400-500 arası mesela).

Alıntı shi_bumi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bakınız:

Verdiğin isim alınan bütün kararlara verilen isim. Hiçbir ayırt ediciliği yok. Bahsettiğin tam metni verebilirsen daha iyi anlarız. Ama şöyle söyleseyim her zaman tüm bedel üzerinden vergi uygulanır. Yasada da bu şekilde geçer.

blamir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750R, Husaberg FE450e, YZ125
    Alıntı kefeeee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerikadan gelen parçada yapamazsın, ordaki vergiyle ilgili cezalar bizdekinin yanında sıfır. Ayrıca kaçakçılıktan tutuklanabilirdim, pek güzel bi risk değil bence.
    İsteyen yapıyor hocam Arkadaş komple üst motor aldı 150USD gösterdiler. Çok temiz iş oldu. Ama bu sadece şans da olabilir. Ayrıca kaçakçılıktan yakalanmassınız merak etmeyin, en fazla mallara el koyarlar oda kullanılmış olması durumunda.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Alıntı blamir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsteyen yapıyor hocam Arkadaş komple üst motor aldı 150USD gösterdiler. Çok temiz iş oldu. Ama bu sadece şans da olabilir. Ayrıca kaçakçılıktan yakalanmassınız merak etmeyin, en fazla mallara el koyarlar oda kullanılmış olması durumunda.
    Bu dediğiniz fi tarihinden öncedir son yıllarda olması imkansız gibi birşey sınırın 75 euro-100 dolar oldugu düzende bırakın 100 doları geçmesini ağırlıgı olan ve kutusu büyük olan herşey hemen hemen kontrol ediliyor.Eski curcunada yok artık gümrükde çok daha düzenli çalışılıyor yemezler.Ayrıca bunu deneyenler sisteme kara liste olarak eklenebiliyor memurun isteğiyle ve ardından getirdiği bütün mallar kontrol edilmek istenebiliyor...

Mikrodalga fırın büyüklüğünde pakedi 50 usd ve commercial sample olarak işaretletip geçirmiştim. İçinde de two bros egzoz vardı :D, isteyince oluyor.

Motosikleti
    Alıntı seigen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mikrodalga fırın büyüklüğünde pakedi 50 usd ve commercial sample olarak işaretletip geçirmiştim. İçinde de two bros egzoz vardı :D, isteyince oluyor.
    Veririm 200 lira daha, en azından içimde bir dert hissetmem. Sorunsuz kapıma geleceğini bilirim.
    Yakalanırsam parçamdan da olurum, cezada alırım, kara listeyede girebilirim.

Kanunlar içerisinde olmak bu konuda daha kârlı gibi geldiği için böyle yapıyorum tabiki.
    cenkito bunu beğendi.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Ben de onlarca kez hem ikinci el hem de sıfır siparişler vermiştim. Ebay - Aliexpress gibi sitelerden. geçen yıl düzen değişmiş, sıradan posta ile isterim genelde. Eskiden gümrükte takılırsa topkapıya gidip uğraşma işleri vardı. (Hiç denk gelmedi hoş) Son gelen gönderilerde yine taklımadı. Bir tek jant siparişim vardı. çıkma m800 jantı. 600 civarı tutmuştu yanlış hatırlamıyorsam. 35 lira gibi bir vergi ödedim kapıda. Ptt kargo kapıma kadar getirdi. Orada biraz sürpriz oluyo bir tek o kötü. kredi kartı falan da geçmiyor. ver parayı al ürünü. kara liste işi bence efsane. Çünkü gönderide ne TC kimlik numaran var ne de başka bir ayırd edici bilgi. Adın Ahmet Yılmaz sa Türkiye'deki bütün Ahmet Yılmazları listeye aldıklarını düşünsenize. Şimdi tüm ürünlerin hemen hemen açılıp kontrol edildiği bilgisini ben de duymuştum. Evvelden cep telefonu da getirmiştim bir iki tane. Onlar açılmadığından elime rahat gemişti. Şu hepsini açma işinden sonra başka sipariş vermedim. TElefon ve türevleri yasak. kesinlikle teslim etmiyorlar.

Motosikleti
    Aprilia Caponord
    Verdiğin isim alınan bütün kararlara verilen isim. Hiçbir ayırt ediciliği yok. Bahsettiğin tam metni verebilirsen daha iyi anlarız. Ama şöyle söyleseyim her zaman tüm bedel üzerinden vergi uygulanır. Yasada da bu şekilde geçer.

MADDE 45- (1)[1] (20/8/2011 tarih ve 28031 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile değişik) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınır.

(2) (08/4/2011 tarih ve 27899 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile eklenmiştir.) Muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir.

(3) (20/8/2011 tarih ve 28031 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile eklenmiştir.) Birinci fıkra kapsamındaki eşyanın cins, nevi, nitelik, miktar ve kıymetine ilişkin düzenleme yapmaya Bakanlık yetkilidir.

T.C. BAŞBAKANLIK

Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü

Sayı : B.02.1.GÜM.0.06.10.00-010.06.02 6/7/2011
    Konu : Posta-yolcu işlemleri

GENELGE (2011/39)

07.10.2009 tarihli ve 23955 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Gümrük Kanununun Uygulanmasına Dair Kararın 134 üncü maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkrası hükmü çerçevesinde ...../07/2011 tarihi itibariyle aşağıdaki şekilde işlem yapılması uygun bulunmuştur.

POSTA EŞYASI

Posta ve hızlı kargo eşyası kapsamında muafiyet, mezkur Kararın 45 veya 62 nci maddesinde belirtilen eşya için söz konusudur. Yolcu beraberi 430 Avro'luk hediyelik eşya limiti, posta ve hızlı kargo yolu ile getirilen eşyaya uygulanmaz. Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen ve kıymeti, Kararın 45 inci maddesinde belirtilen değeri aşan ancak 1500 Avro'yu aşmayan eşya, Kararın 62 nci maddesi kapsamında değerlendirilecek ve geldiği ülkeye göre bu eşyaya tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır.
    Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden Kararın 45 inci maddesinde geçen değer mahsup edilmeyecektir.

Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

Kararın 45 inci maddesi kapsamında uygulanan muafiyet, bir takvim yılında en fazla beş kere kullanılabilir. Bu sınırlamanın aşılması halinde, Gümrük Yönetmeliği'nin 169 uncu maddesine göre sözlü beyan usulü çerçevesinde işlem yapılarak, Kararın 62 inci maddesi kapsamında maktu vergi tahsil edilmesi kaydıyla eşya teslim edilir. 2011/23 sayılı Genelgenin yürürlük tarihi olan 19.04.2011 tarihinden önce gönderilmiş olan sevkiyatlar, bu sınırlamaların uygulanmasında dikkate alınmayacaktır. Ticari nitelik arz etmeyen CD, VCD,DVD, doküman ile kitap, dergi vb. basılı yayımlar için bu sınırlama uygulanmayacaktır.

Anılan Kararın 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (bb) bendinde "yolcu" deyimi, (cc) bendinde "yolcu beraberi eşya" deyimi tanımlanmıştır. Ancak, nakil vasıtaları sürücüleri ve hizmetlileri yolcu sayılmayacaktır. Bu tanımlar çerçevesinde, yolcuların beraberlerinde kişisel ve hediyelik eşyayı gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokmalarına izin verilir.

Kısacası kanun, Bakanlar Kurulu kararı ve ilgili genelge gereği (ki biz bunlara kısaca "mevzuat" diyoruz), yaptığınız 76 avroluk alışverişin sadece 1 avrosu için vergilendirilirsiniz. Ama yok "ben zenginim, tüm tutar için vergiyi öder geçerim" derseniz size kimse hayır demez, devlet hiç demez
    "I'm not sure whether I'm an actor who races or a racer who acts." Steve McQueen

E bahsettiğin şey farklı bir genelgede yazıyormuş . Dediğin isimle aratınca hiçbir şey çıkmaması normalmiş.

Bunu uygulamıyorlar, aynı şekilde 5 kere muafiyet limitini de uygulamadıkları gibi . Bilgilendirme açısından güzel oldu ama yasayı birebir uygulatmak isteyen bu genelgeyi gösterebilir gümrük memuruna.

Şöyle birşey var, 5 kere muafiyet hakkı var, adam bunu takip edecek sisteme sahip değil veya takip etmiyor, bilmiyorum tam nedenini. İtiraz ettiğinde muafiyet hakkını geçtin mi geçmedin nereden bilecek? O yüzden kabul etmeyebilir. Birebir itiraz edip de -75 eurodan vergilendirmeyi başaran varsa yazın ama .

Motosikleti
    Ne kadar zorlarsan zorla 20$ kazık atabiliyolar anca (100$'ın %20si) çokta dert olmaz diye düşünüyorum aslında

Motosikleti
    Aprilia Caponord
    E bahsettiğin şey farklı bir genelgede yazıyormuş . Dediğin isimle aratınca hiçbir şey çıkmaması normalmiş.

Bunu uygulamıyorlar, aynı şekilde 5 kere muafiyet limitini de uygulamadıkları gibi . Bilgilendirme açısından güzel oldu ama yasayı birebir uygulatmak isteyen bu genelgeyi gösterebilir gümrük memuruna.

Şöyle birşey var, 5 kere muafiyet hakkı var, adam bunu takip edecek sisteme sahip değil veya takip etmiyor, bilmiyorum tam nedenini. İtiraz ettiğinde muafiyet hakkını geçtin mi geçmedin nereden bilecek? O yüzden kabul etmeyebilir. Birebir itiraz edip de -75 eurodan vergilendirmeyi başaran varsa yazın ama .
    Ben ettim ve 3-5 kuruş da olsa paramı geri aldım. Zaten Türkiye'deki mesele bu zihniyet. Ortada bir kural var. Devlet görevlisi kuralı uygulamıyor. Yanlış kural uygulanan vatandaş işin peşini takip etmiyor. Sonuç: kemikleşen yanlış uygulama...

Bana da caz cuz etmeye kalkıştılar elimde genelgeyle gitmeme rağmen. Madem öyle, o zaman görevi ihmalden suç duyurusunda bulunmak zorundayım çünkü işinizi kasıtlı olarak yanlış yapıyorsunuz dedim. İşte o andaki yüz ifadelerini görmek herşeye değerdi
    seigen bunu beğendi.
    "I'm not sure whether I'm an actor who races or a racer who acts." Steve McQueen

Motosikleti
    Teşekkürler bu konuda görüşlerini ve bilgilerini paylaşan arkadaşlara, umarım birilerine yardımcı olur.
    cenkito bunu beğendi.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    değerli bilgiler teşekkürler.

bende kelle motor getirtmek istiyorum ama nasıl olur acaba

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler