Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hangi firmanın logosu daha güzel

Motovento
    REKLAM ALANI
    gaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 250
    Arkadaşımız hepsini paylaşmış sağolsun.

Logolar; herhangi bir metayı temsil eden, onların kurumsal kimliklerinin temel taşlarından olan, gördüğümüz zaman ise ''şıp'' diye temsil ettiği metayı hatırlatması beklenen özel işaretlerdir.

Bir logoda estetikten ziyade, ''taşınan anlam'' da çok önemlidir ve temsil ettiği metayı bir bütünlük içerisinde, anlamlı bir biçimde yansıtabilmelidir. Bundan dolayı, bir logoyu tek taraflı olarak değerlendirmek hiçbir zaman doğru olmaz. Yani ne estetik tek başına değerlendirilsin, ne de taşınan anlam... (Tabii ki bu benim şahsi fikrim. Neticede ''beğeni'' dediğimiz de kişisel bir kavramdır. Ancak, ''tasarım''daki belirli kalıpların dışarısına da çıkmamak gerekir.)

Logolar, tercihe göre iki ayrı biçimde kullanılabilir: ya ''sadece tipografik olarak'', ya da ''amblem ile birlikte''. Hiç kuşkusuz ki amblem ile birlikte kullanmak, sadece tipografik olarak kullanmanın bir adım daha önüne geçmektedir. Şekilleri hatırlamak ya da onlardan anlamlar çıkarmak, yazı karakterleri üzerinde aynı çıkarımları yapmaktan elbette daha kolaydır.

Bütün bu görüşlerim doğrultusunda, paylaşılanlar arasından benim için ''en güzel'' ve ''en anlamlı'' olan motosiklet firması logosunu açıklayayım:

Peki benim için neden ''en güzel'' ve ''en anlamlı'' olan, Ducati logosu? Fazla uzatmadan açıklayayım: 2008 yılında tasarladıkları bu logoda, hem Ducati'nin kendine özgü ''kırmızısına'' sadık kalmışlar, hem de ''yol'' ve ''viraj'' kavramlarını tam tipografinin altında başarılı bir şekilde tasvir etmişlerdir. E Ducati'nin de afedersiniz hayvani derecede motosikletler üreten bir İtalyan firması olduğunu düşünürsek...

Sözün özü, bana başka seçenek kalmıyor.

Esen kalın efendim.

Alıntı emc2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Markaların kalite ve bilinirlik algısından ziyade estetik olarak hangi logo sizin tercihiniz.

http://i.hizliresim.com/PQgpN5.png
    Thracian bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    disturbed bunu beğendi.
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yamaha yı gömmüşsün hocam hemen ama adamlar bu işe piyano üretmekle başlamışlar ve logolarında piyano akort aletinden 3 adet var. Bir felsefesi var yani logonun.
    bırak yaaa,ne piyanosu ne felsefesi,anlamayız öle şeylerden,,yamahanın logosu 5 para etmez benim gözümde,hiç göze hitap etmiyor

wind16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250 ABS
    Modern bir logo yok. Hyosung ve Çelik belki modern sayılır.
    Çok kötüler var. Asya, Kuba, kanuni gibi.
    Pejo ve Suzuki ise eski firmalar dolayısı ile eski logolar olmasına rağmen halen şık duruyorlar.

Yamaha

Motosikleti
    Yamaha Tenere
    yanlı bir cevap olacak ama Yamaha
    Youtube: https://www.youtube.com/motolojivlog
    Instagram: @motolojivlog

KUBAzakii
    GezeGeze bunu beğendi.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    honda................

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Kuba olsam CR1'i Kubazaki diye satardım

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    ducati güzel

Norton772 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio
    Tipoğrafik olarak bence kymco güzel. Şekilsel olarak da Peugeot şık.

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşımız hepsini paylaşmış sağolsun.

Logolar; herhangi bir metayı temsil eden, onların kurumsal kimliklerinin temel taşlarından olan, gördüğümüz zaman ise ''şıp'' diye temsil ettiği metayı hatırlatması beklenen özel işaretlerdir.

Bir logoda estetikten ziyade, ''taşınan anlam'' da çok önemlidir ve temsil ettiği metayı bir bütünlük içerisinde, anlamlı bir biçimde yansıtabilmelidir. Bundan dolayı, bir logoyu tek taraflı olarak değerlendirmek hiçbir zaman doğru olmaz. Yani ne estetik tek başına değerlendirilsin, ne de taşınan anlam... (Tabii ki bu benim şahsi fikrim. Neticede ''beğeni'' dediğimiz de kişisel bir kavramdır. Ancak, ''tasarım''daki belirli kalıpların dışarısına da çıkmamak gerekir.)

Logolar, tercihe göre iki ayrı biçimde kullanılabilir: ya ''sadece tipografik olarak'', ya da ''amblem ile birlikte''. Hiç kuşkusuz ki amblem ile birlikte kullanmak, sadece tipografik olarak kullanmanın bir adım daha önüne geçmektedir. Şekilleri hatırlamak ya da onlardan anlamlar çıkarmak, yazı karakterleri üzerinde aynı çıkarımları yapmaktan elbette daha kolaydır.

Bütün bu görüşlerim doğrultusunda, paylaşılanlar arasından benim için ''en güzel'' ve ''en anlamlı'' olan motosiklet firması logosunu açıklayayım:

http://www.fetchlogos.com/wp-content...cati-Logo1.png

Peki benim için neden ''en güzel'' ve ''en anlamlı'' olan, Ducati logosu? Fazla uzatmadan açıklayayım: 2008 yılında tasarladıkları bu logoda, hem Ducati'nin kendine özgü ''kırmızısına'' sadık kalmışlar, hem de ''yol'' ve ''viraj'' kavramlarını tam tipografinin altında başarılı bir şekilde tasvir etmişlerdir. E Ducati'nin de afedersiniz hayvani derecede motosikletler üreten bir İtalyan firması olduğunu düşünürsek...

Sözün özü, bana başka seçenek kalmıyor.

Esen kalın efendim.
    viraj ve yolu tanımlayan oradaki tipografi değil, grafik hocam yanlış olmuş, D U C A T I gerçekten berbat font seçmiş o ayrı mesele

caparol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bana gore 1.ducati 2.honda 3.regal raptor

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX

serhat207 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NSS FORZA 300
    Bir hondacı olarak 1. sırada Harley 2. Honda 3. Vespa

gaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 250
    Hocam zaten ''tipografi tasvir eder'' dememişim orada dikkat ettiysen, ''tam tipografinin altında başarılı bir şekilde tasvir etmişlerdir'' demişim.

Alıntı Merdo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    viraj ve yolu tanımlayan oradaki tipografi değil, grafik hocam yanlış olmuş, D U C A T I gerçekten berbat font seçmiş o ayrı mesele

Xavosa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25
    Hayabusa nin amblemi
    Saka bir yana suzuki nin S si de yakisiyor motora.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Bluetooth'a o kadar benzemiyor ama sağa 90 derece VW logosunun aynısı

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Sanırım motosiklette özgürlüğü ifade edebilmek için kanat kullanmışlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 05:55 ----------

Honda kullanıyorum ama ducati logosu daha özel duruyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)