Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Nedir bu büyük ve spor motosiklet sevdası?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bilalancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhabalar

Başlıktada dediğim gibi son günlerde dikkatimi çeken birşey var. Özellikle motosiklete yeni başlayan veya bir iki yıldır kullanan arkadaşlarda bir büyük hacimli motosiklet, bir spor motosiklet sevdası var. Herkeste bir hacim büyütme, silindir sayısı arttırma telaşı var. Ve buna paralel olarak üretici firmalarda bu yarışın içindeler.

Ben 5 yıldır 30bin küsür kilometredir motosiklet kullanıyorum. Şu an 5.motorum Cbf150 im var. 125cc den 1000cc ye bir sürü motosiklet kullandım, test ettim. Ama inanın bana 250cc üzeri bir motosikletin hangi tarz olursa olsun gerçek manada bir ihtiyaç, yani bir araç olduğu kanaatinde değilim. Bence 0-100ü öyle 3-5 saniyeler olan; özellikle spor motosikletler eğitim almamış sadece heves etmiş adamı trafikte tehlikeye sokmaktan başka bir işe yaramaz. Ben hala trafikte karşılaştığım bazı durumlarda eğer altımda daha büyük hacimli motosiklet olsaydı patlardım dediğim durumlarla karşılaşıyorum. Bana göre büyük hacimli motosiklet sadece hobidir. Sürekli adrenalin patlamasıdır. Ve bir yarışın içinde olmaktır. Üzerinde sakin kalırım gaza gelmem diyen insan nadirdir. Yine bana göre kullanışlılığıda yoktur. 100km'de 6-8 litre benzin yakan, bir çift lastiği 1000tl olan bir aletin ekonomik hiçbir tarafı yoktur. Varsa yoksa zevk işidir.

Özellikle bu işe yeni başlamış veya başlayacak genç arkadaşlara yaşadıkları heyecanı yaşamış abileri olarak seslenmek istiyorum. Mutlaka küçük hacimde bir motosiklet ile başlayın. Trafiği tanıyın. Hız yapmayın ki ufak tefek hataları telafi edebilin. Cebinizde paranız varsa eğitim alın, benzin alın, kaliteli ekipmanlar alın daha çok yeri gezin. Mesela Türkiye turuna çıkın. Karadenize gelin. Kullandıkça, gezdikçe o 150-250cc bandındaki motosikletinizin makul her isteğinize yettiğini göreceksiniz.

Unutmayın motosiklet seridir ama bütün arabaları geçmek için değildir. Trafikteki diğer araçlarla yarış halinde olmak hepsine toz yutturmak için değildir. Motosiklet kültürdür. En ekonomik ve keyifli gezme aracıdır. Nacizane fikrim budur.

Hoşçakalın.
    atik216, larnon, hyanax100 ve 14 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    genelde 250cc tüm türkiye için en ideali ne yavaş ne hızlı standart.

600den sonrası banada çok gerekli gelmiyor ama zevk işte zevkler ve renkler tartışılmaz adamın cebinde 100 bin varsa kalkıpta 150-250cc almaz (kullanmayı bilen için konuşuyorum)
    snappy x bunu beğendi.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Güzel öğütler veren güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık

Motosikleti
    Artık Yok...
    Aynı konu bu konudada geçmişdi orda yazdıklarımı tekrar buraya yapıştırmak istemedim..

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/171314-600-cc-makina.html

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Tam yerinde tespitler içeren dengeli bir yazı olmuş.

Motosiklet benim için tamamen bir zevk. Ferrari kadar hızlı, ama daha kullanışlı, daha rahat, daha ucuz, ama daha az zevkli değil. Günlük gidiş gelişimi zevke dönüştüren bir makina benim için motosiklet.

Açıkçası vasat bir 500cc motosiklet kullanacağıma, kaliteli bir spor arabayı tercih ederim. Tabi iki tekerin kendine has cazibesi her zaman var, çünkü insan-makina iletişimi konusunda arabaya üstün. Ama kaliteli bir spor araba da gayet iyi ilişki sağlayabiliyor. Dolayısıyla bu konuda kendini ispat edebilecek bir motosiklet olması lazım.

Arabaları geçmek umrumda değil. Çünkü geçebilirim zaten
    mavellen, yetkina ve SweentLy bunu beğendiler.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Motosiklete bakış açına bağlı o iş..
    Salurbey bunu beğendi.

Motosikleti bir araç olarak kullanıyorsanız evet, dediğiniz doğru.

Motosikleti
    CRF 1000L Africa Twin
    Dediğiniz gibi tamamen zevk.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Bizim insanımız büyük sever..
    Jemand, fazil ve Ali Bircan bunu beğendiler.

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Doyumsuzluk bence. İnsanoğlu bişey çok ister heves eder aldımı değerini anlamaz daha iyisi olsun der.
    R25i aldığımda 3 sene bineceğim ben buna çok iyi alet satmam dedim, 10 ay sonra mt yi aldım.
    Şimdi mt yetiyor maddi durumdan ötürü değiştiremiyorum ama biraz durumlar düzelse onuda satıp 9-10 allah ne verdiyse gidecek.
    Kendimi biliyorum

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    200 cc bir motorunda tekeri ucuz değil,naylon lastik olursa o ucuz birşey denemez.İyi bir lastik içinse en az 800-tl şart.Motorda riskim çok lastikleri iyi olsun ister herkes.1000 cc motoru olan birisi canı istediğinde basar,arabaları geçmek gibi bir derdi zaten olmaz çünki istese geçer
    Kimse yanlış anlamasın büyük şehirleri ayrı tutuyorum.Ufak ilçelerde şehir içinde devamlı 1000 cc motorlada gezmek akıl kerı değil buda bir gerçek.

darkness3335 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb 900 f hornet
    Bu iş gerçekten bütçeyle ve zevk ile doğru orantılı ancak konu trafikteki riskler ise açıkçası 250 cc kullandığım yıllarda maalesef güç yetersizliğinden bir çok aracın sıkıştırmasına ve sollamadaki uzun sureden dolayı riskler alıyordum suan bu konularda çok daha rahatım.Zaten motosiklet gerek yol tutuş gerekse frenler konusunda elbette 250 cc herhangi bir motosikletten çok daha üstün bu yüzden doğru kullanım ile ben yüksek cc çok daha güvenli buluyorum.Ekonomiklik konusunda size katılıyorum keşke benim hornet de o seviyelerde yakıt harcasa nerede ise benziklikler ile akraba olacağız

Motosikleti
    YAMAHA XJ6N 2014 - HONDA CRF250L 2013
    Bu soruya düşüncelerime çok iyi tercüman olmuş olan R3d arkadaştan alıntı yaparak cevap veriyorum. Saygılar, sevgiler kendisine de.
    Alıntı R3d adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250cc neyınıze yetmıyorda 600 1000cc alıyonuz, sahınde araba ferrarıde(bmw mersedes audı neyse artık) araba, amac a noktasından b noktasına gıtmekse alın sahını gıdın ferrarıde nıyeymıs zaten sehırde kullanamıyorsunuz.

Iphone 7 de telefon nokıa 3310 da amac haberlesmekse 3310 neyınıze yetmıyor dınımız ne dıyor ısraf haram ıphone 7 ye ne gerek var, zaten telefonun sundugu ozellıklerın hepsını kullanamıyorsunuz.

Tarhana bulgur var aksam neyını begenmıyorsunuz bamyanın kılosu olmus 15 mılyon vıkvıkvık.

Adasdas neyınıze yetmıyor oda ayakkabı adıdasta ayakkabı, ne gerek var o kadar para vermeye? Hebele hubele...

Bız nıcın boyle bır mılletız ya, dogru veya yanlıs her turlu seyı neden sorguluyoruz? Sımdı ben cıkıp 125 250cc motor mu olur ya motor dedıgın 600cc den baslar 4 sılındırden asagı motor alınmaz, 100 beygırden az motorla baslamayın yazıktır trafıkte araba sollayamazsınız atak olmanız lazım kamyonlar ezer sızı desem, benı taslarsınız. Sese merakı vardır adamın, gıder 4 sılındır makına alır, tır sevıyodur kırkayak falan, gıder zzr1400 alır hayabusa alır, ben tır sevıyodum bu benzıyodu bunu aldım der cevap dahı veremezsın. Zevklerın tartısılamayacagını ne zaman ogrenecez. Hobı degıl mı bu? Ooo ne bıcım hobılerın var ya napıyon o motoru sehırde kullanamazsın kı mı dıyecez 600cc ustu motora bınenlere? Sanane derse ne cevap verecez? Cok enteresan meraklarımız, cok sacma dusuncelerımız var. Inanın boyle sacma sapan seylerı dusunmek yerıne yanı bunu dusunmeye ayırdıgımız vaktı calısmaya ayırsak, herkes hayalındekı motoru daha kısa surede alır. Her gun boyle gereksız seylerı dusunmek yerıne ıs guc proje dusunsek, sahane gırısımler bıle yapabılırız. Ama mıllet olarak baskalarının yaptıgını alıp, ele gune hava atmazsak eksık kalırız.
    ugurcan88 bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    bu kıtanın ismi amerika olsun.
    4till4 ve AurorAbeam bunu beğendiler.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Büyük kalın kaslı damarlı alete biniyor desinler
    ufukt bunu beğendi.
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

atik216 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks Blackster
    yazından dolayı tebrik ederim. her zaman olduğu gibi dediklerini uygun bulmayacak insanlar illaki çıkacak,aldırma.
    mezarlıklar profesyonel motosiklet sürücüleri ile dolu,sen böyle yazı yazarak 1 kişinin bile fikrini değiştirdiysen kâr.
    leon99 bunu beğendi.

ufukt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bana 100 cc bile çok geliyor 50 cc ss bulsam alacağım şaka bir yana şekilcilik var insanımızda şekil olsun da ne olursa olsun

Bilalancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkes büyük hacimli motosikletin eğitimli ellerde ve para dolu ceple işe yaradığının farkında. İşte benimde demek istediğim tam olarak bu. Ben kimseye büyük hacimli motosiklet almayın demiyorum ki zaten böyle birşey söyleme hakkımda yok. Düşüncemde yok. Benim lafım sinekten yağ çıkartıp şartlarını zorlayıp, kredi çekerek, borç alarak ve üstüne üstlük eğitimi, tecrübesi olmadan büyük hacimli motosiklet düşünen genç arkadaşlara...

Not: Yukarıdaki R3d nikli arkadaşın yazısından anladığım; sanırım bana dokunmayan yılan bin yaşasın demiş. Motosiklet işi öyle değildir arkadaşım. Yanında önünde arkanda süren adam acemi ise seni de başkalarını da kendini de tehlikeye atar. Ben ne kendimin ne de başkalarının maddi manevi zarar görmesini istemem. Kaldı ki ithal ettiğimiz herşey milli servettir. Dolayısıyla senin yabancıya ödediğin para herkesin cebine dokunur. Bilmem anlatabildim mi?
    Osm@n bunu beğendi.

Uğur Gündüz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    askerden sonra olacak
    Merhabalar,

Valla çok haklısınız lakin şimdi bir mt07'im olsa şu dediklerinizin hepsini yok sayabilirim :D
    Philippe ve Sokollu bunu beğendiler.

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bazilari bu olayin sebebinden dolayi polonyayi isgal ediyor, gene iyi,

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)