Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Engellilere Neden A2 Ehliyeti Verilmiyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    TRİFOX 3 teker
    Merhabalar motosiklet firmaları engelliler için üç tekerlekli motosiklet satıyorlar ama bir sorunumuz var bu işte, satılan motorlara A2 ehliyet istiyor trafik, engelli kişilerede A2 ehliyet vermiyorlar kurs yerleri, motorun ruhsatını plakasını çıkarttığımız halde A2 ehliyeti alamıyoruz bu konuda detaylı bir bilgide yok engellileri hep mağdur etmek amaç, nasıl bir iştir arıyorum soruşturuyorum bir çıkar yol bulamıyorum hep başa dönüyorum artık bu meselede yardımcı olacak bir kurs yeri arıyorum. Bilgisi olan varsa lütfen cevap versin yada bir tekmede o vursun yeter artık.
    serapsurucu bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bu üç tekerli motosikletler sırf engelliler için özel tasarlanmış motosiklet mi?

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Atv motordan çevirme üzeri kapatılmış engelli araçları görüyorum arkasında engelli aracı yazıyor plaka falan yok. Siz de yazın engelli aracı diye, yine de sorun oluyor mu ?

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    yeni ehliyet sisteminde sağlık kurulu raporu ile bir komisyona sevk ediliyorsunuz.
    eğer bu komisyonun neticesinde motosiklet kullanabilir ibaresi olur ise ve ek aparat gerekip gerekmediği belirtilir ise bir sorun olacağını sanmıyorum.
    ehliyet eğitimi alacak kurs bulmakta problem yaşıyorsan onu bilemiyorum.

maalesef durum bu şekilde.
    raporun bir örneğini ekler isen daha fazla yardımcı olmaya çalışayım.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Engeliniz nedir peki
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Motosikleti
    TRİFOX 3 teker
    [/COLOR]
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu üç tekerli motosikletler sırf engelliler için özel tasarlanmış motosiklet mi?
    Arkadaşım engelliler için özel olsun veya olmasın bendeki motor 125cc ve A2 ehliyet gerektiriyor, 49.5cc içinde M ehliyet istiyor ama bizler ikisini de alamıyoruz ve trafiğe çıkamıyoruz trafik polisi çevirdiğinde ise ehliyet soruyor git çıkart diyor bende veren yeri göster gidip alayım diyorum cevap yok raporumda alabilir yazıyor trafik bile bilmiyor bizlere ehliyet var mı yokmu? sadece ceza yazmayı biliyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:56 ----------

Alıntı MeNGuC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Engeliniz nedir peki
    İki ayağımda protezli bendeki motor bu ( https://www.youtube.com/watch?v=g6hOA2C_XMA ) sadece arkası teker mesafesi tam 1 metre genişletildi yan yatıp devrilmesin diye.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:08 ----------

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Atv motordan çevirme üzeri kapatılmış engelli araçları görüyorum arkasında engelli aracı yazıyor plaka falan yok. Siz de yazın engelli aracı diye, yine de sorun oluyor mu ?
    Maalesef ona rağmen çeviriyorlar neymiş ehliyetlik motormuş.
    Bende bu motor var iki kişilik: ( https://www.youtube.com/watch?v=g6hOA2C_XMA ) 125cc'lik motor A2-ehliyet istiyor.
    Birde böyle motor var üç kişilik: ( https://www.youtube.com/watch?v=hpcfcINPRq4 ) 49.5cc'lik motor M-ehliyet istiyor mobilet sınıfına giriyor gelin çıkın işin içinden hangisi daha büyük.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:21 ----------

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeni ehliyet sisteminde sağlık kurulu raporu ile bir komisyona sevk ediliyorsunuz.
    eğer bu komisyonun neticesinde motosiklet kullanabilir ibaresi olur ise ve ek aparat gerekip gerekmediği belirtilir ise bir sorun olacağını sanmıyorum.
    ehliyet eğitimi alacak kurs bulmakta problem yaşıyorsan onu bilemiyorum.

maalesef durum bu şekilde.
    raporun bir örneğini ekler isen daha fazla yardımcı olmaya çalışayım.
    Arkadaşım daha önce ayaklarım varken B sınıfı ehliyetim vardı, hala da var. 2013'de Hastaneden A2 ehliyet alabilir ve tam teşekküllü rapor aldığım halde, bütün kurs yerlerine sordum iki tekerlekli vitesli vitesiz motorlara A2 ehliyet verdiklerini söylüyorlar, kendi motorumla sokmuyorlar motor sınavına kabul etmiyorlar, bendekinde ek aparat yok sadece üç teker üstü kapalı hatta geri vitesi bile yok otomatik vitesli sadece arkası 1 metre genişletilmiş bu motor var.
    https://www.youtube.com/watch?v=g6hOA2C_XMA

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:38 ----------

Bakın bu motor 100cc'lik engelli motoru ve A2-M sınıfı ehliyet sormuyor trafik polisi - https://www.youtube.com/watch?v=VByTKa7lE7Y.
    Bendeki motor da iki kişilik 125cc. A2 ehliyet istiyor - https://www.youtube.com/watch?v=g6hOA2C_XMA

Motosikleti
    4 tekerde otomatik arac kulanmak için mesala b1 var neden aynı sistem motorsiklete yapmıyorlar hadi yapmıyorsunuz bari engeliler için istisna bir şekilde yapılsa güzel olur

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Mevzuatı tam bilmiyorum ama konuyla ilgili bir hukukçu olarak yardımcı olmak isterim.
    Öncelikle ikametinizin bulunduğu trafik şubeye yazılı olarak a2 ehliyet alabileceğinize iliskin raporu ekleyerek başvurun ve adınıza ehliyet tanzimi için gerekli işlemlerin yapılmasını talep edin.
    60 gün içinde cevap vermek durumundadır. Yazılı olarak verdiği cevabı bana gajiin@hotmail.com adresinden ulaştırın. Cevabın niteliği ve ret gerekçesine göre eğer yönetmelik hükümleri uyarınca reddedilmis ise Danıştay da yoksa da idare mahkemesi nezdinde bir dava açıp sonuç alınacağını düşünüyorum.

Motosikleti
    TRİFOX 3 teker
    Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mevzuatı tam bilmiyorum ama konuyla ilgili bir hukukçu olarak yardımcı olmak isterim.
    Öncelikle ikametinizin bulunduğu trafik şubeye yazılı olarak a2 ehliyet alabileceğinize iliskin raporu ekleyerek başvurun ve adınıza ehliyet tanzimi için gerekli işlemlerin yapılmasını talep edin.
    60 gün içinde cevap vermek durumundadır. Yazılı olarak verdiği cevabı bana gajiin@hotmail.com adresinden ulaştırın. Cevabın niteliği ve ret gerekçesine göre eğer yönetmelik hükümleri uyarınca reddedilmis ise Danıştay da yoksa da idare mahkemesi nezdinde bir dava açıp sonuç alınacağını düşünüyorum.
    Merhabalar mevzuat trafik motorumuzun büyüklüğüne ve cc.ne bakıp ehliyet istiyor.
    Ama demiyorki, bizde engellilere A2 ehliyeti verilmiyor ben adamdan neyi istiyorum motorumda engelli işareti olduğu halde.
    Trafik polisleride kendi politikalarından haberi yok eskiden gece bekçileri vardı yazı tura bekçileri aynı onlar gibi hata yapana bas cezayı demişler ancak onu uyguluyorlar.
    Dün bir motor satanın sitesinde B sınıfı ehliyeti olanların kullanıcağı motorlarla ilgili yazı gördüm onu araştırıcağım, eğer doğruysa bende düşük cc. motor kullanabilirim B sınıfı ehliyetimle sitede yazan yazı şöyleydi.
    --------------------------------------------------
    POYRAZ MOTOR.COM

B SINIFI EHLİYETİ OLANLARA MÜJDE! - 04/08/2015
    SATIŞINI YAPTIĞIMIZ ARAÇLARIN BAZILARI B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ İLE KULLANILABİLİR HALE GELECEKTİR.
    B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ İLE TRAFİKTE 1 OCAK 2016'DAN İTİBAREN KULLANILABİLECEK ARAÇ SINIFLARI ŞÖYLEDİR:
    **49 CC'YE KADAR TÜM BENZİNLİ MOTORLU 2 TEKERLEKLİ ARAÇLAR(MOTOSİKLET,SCOOTER,MOPED),
    **4000 WATT'A KADAR OLAN TÜM ELEKTRİKLİ ARAÇLAR,
    **15 KW GÜCÜNE KADAR OLAN TÜM 4 TEKERLEKLİ ATV ve UTV ARAÇLAR.

Bakalım ne kadar doğru onu araştırıcam, mahkemelerle uğraşamam tek olduğum için genede fikirleriniz için teşekkür ederim saygılar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:10 ----------

Evet arkadaşlar biraz araştırma yaptım bu sene ehliyetlerde bayağı bir değişiklik olmuş,
    normal B sınıfı ehliyetimizle kullanabileceğimiz motosiklet ve araba sınıfını buldum.
    Benim gibi sonradan engelli olanlara da bir nebze işini görür sanırım,
    ama doğuştan engelli arkadaşların da her zaman yanındayım ALLAH yardımcımız olsun.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    2016 YILI EHLİYET SINIFLARI:

B sınıfı sürücü belgesi nedir?
    B için yaş sınırı kaçtır?

B sınıfı belgeye sahip sürücüler hangi araçları kullanabilir?

Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir.
    2016 Yılı itibariyle B sınıfına başvuru yapanlar ne yazık ki artık minibüs kullanamayacak.
    Minibüs için önce B grubu ehliyet alıp sonra D1 sınıfı için başvuru da bulunmaları gerekecek.
    Alt kısımda D1 sınıfı ehliyet ile ilgili bilgi verilmiştir.

Yaş sınırı 18’dir.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Motor bisiklet, 4 tekerlik motosiklet ve traktör kullanabilirler.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Azami yüklü ağırlığı 4.250 kg olan birleşik araçları kullanabilirler.

Ehliyetini 2016 yılından önce alan sürücüler otomatik veya manuel araç kullanabiliyor. Fakat 2016 yılı itibariyle sürücü adayları istemeleri halinde otomatik vitesli araç kullanabilmek için sürücü kursuna başvuru yapabilir. Otomatik vites için ayrı bir sınıf yoktur. Sınava otomatik vitesli araçla girer ve başarılı olursa ehliyet belgesinde otomatik vitesli araç kullanabilir yazacaktır.
    Belirtmekte fayda var bu şekilde ehliyet belgesi alan kişiler manuel araç kullanamazlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:32 ----------

Bu da araba kullanan engelli kardeşlerimiz için haberleri olsun H sınıfı artık yok.

H sınıfı ehliyet artık verilmeyecektir.
    H sınıfı yerine A veya B sınıfı ehliyet verilecektir(eski ehliyet belgesine göre).
    Engellinin durumuna göre özel tertibatlı ise ehliyetine özel tertibatlı araç kullanabilir yazacaktır.
    Otomatik şanzımanlı araç kullanmak yeterli ise ehliyetine otomatik şanzımanlı araç kullanabilir yazacak.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    peki engel sonradan oluştuğu için B sınıfı ehliyet zaten geçersiz hale gelmiş olmuyor mu ?
    Yani şu an B sınıf ehliyet ile otomatik vites otomobil kullanmanız yasal mı?

İdari yargıda mahkemelerle uğraşma gibi bir derdiniz yok. Tek bir dilekçe ile yazılı şekilde yürüyor yargılama posta ile karar da adrese tebliğ ediliyor.
    Yani adliye mahkemelerindeki gibi ayda bir iki ayda bir duruşma takip etme zorunluluğu yok.
    Dediğiniz gibi mevzuatta engelli ehliyetiyle ilgili bir boşluk varsa yargıdan sonuç almak hiç zor değil.
    Konunun direk içinde biri olarak seve seve yardımcı olurum.
    bir ÖM yeterli.

Motosikleti
    Şuan B ehliyetiniz en geç 2020 kadar geçerli yenileme yaptığınızda şuanki durumunuzr için sağlık raparı verilirmi yenilenmesi için oda sıkıntı sizin bir an önce çözmeniz lazım bu durumu

Hatta B ehliyetinizi iptal edip gidin H ehliyeti alın derler umarım bu sıkıntıları aşarsınız

Motosikleti
    TRİFOX 3 teker
    Alıntı MeNGuC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuan B ehliyetiniz en geç 2020 kadar geçerli yenileme yaptığınızda şuanki durumunuzr için sağlık raparı verilirmi yenilenmesi için oda sıkıntı sizin bir an önce çözmeniz lazım bu durumu

Hatta B ehliyetinizi iptal edip gidin H ehliyeti alın derler umarım bu sıkıntıları aşarsınız
    Bu da araba kullanan engelli kardeşlerimiz için haberleri olsun H sınıfı artık yok.

H sınıfı ehliyet artık verilmeyecektir.
    H sınıfı yerine A veya B sınıfı ehliyet verilecektir(eski ehliyet belgesine göre).
    Engellinin durumuna göre özel tertibatlı ise ehliyetine özel tertibatlı araç kullanabilir yazacaktır.
    Otomatik şanzımanlı araç kullanmak yeterli ise ehliyetine otomatik şanzımanlı araç kullanabilir yazacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:29 ----------

Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki engel sonradan oluştuğu için B sınıfı ehliyet zaten geçersiz hale gelmiş olmuyor mu ?
    Yani şu an B sınıf ehliyet ile otomatik vites otomobil kullanmanız yasal mı?

İdari yargıda mahkemelerle uğraşma gibi bir derdiniz yok. Tek bir dilekçe ile yazılı şekilde yürüyor yargılama posta ile karar da adrese tebliğ ediliyor.
    Yani adliye mahkemelerindeki gibi ayda bir iki ayda bir duruşma takip etme zorunluluğu yok.
    Dediğiniz gibi mevzuatta engelli ehliyetiyle ilgili bir boşluk varsa yargıdan sonuç almak hiç zor değil.
    Konunun direk içinde biri olarak seve seve yardımcı olurum.
    bir ÖM yeterli.
    Sanırım B sınıfı ehliyetlere bu kelimeler yazılacakmış tertibatlı olursa. Hastane raporuyla B sınıfı ehliyetimi yenilemem gerekiyor sadece tertibatlı ve otomatik vitesli kullanılabilir olucak. Normal sürücülerde B sınıfında bu kelimeler olmuyacak sağlam oldukları için.

Ehliyetini 2016 yılından önce alan sürücüler otomatik veya manuel araç kullanabiliyor. Fakat 2016 yılı itibariyle sürücü adayları istemeleri halinde otomatik vitesli araç kullanabilmek için sürücü kursuna başvuru yapabilir. Otomatik vites için ayrı bir sınıf yoktur.
    ..(Sınava otomatik vitesli araçla girer ve başarılı olursa ehliyet belgesinde otomatik vitesli araç kullanabilir yazacaktır)..
    Belirtmekte fayda var bu şekilde ehliyet belgesi alan kişiler manuel araç kullanamazlar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)