Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Hafta Sonu Zincir Yağlayacaklar (İstanbul)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne bilim :D o derece sağlamlıkta bir metale zarar vermesi mümkün değil beni hayatta inandıramazsınız. selülozik tine metal rengini çıkardı hafiften, iyice fırçaladıktan sonra 10w40 motor yağım ile yağlıyorum iyi oluyor yani.

haklısınızdır ama dediğim gibi bu sağlamlıkta bir metale ne derece zarar verir? eritecek zayıflatacak hali yok. zaten tinere bırakmıyorum, temizleme bittikten sonra yağlıyorum.

düzeltme: temizleme konusunda şüpe bırakmayacağı kesin. demiri dahi yontacak gibi yanıtlar geldiğine göre gerçekten sağlam temizlemişim o zaman
    Tiner ya da keskin temizleyicilerin vereceği zarardan bahsederken zincirin metalinden bahsedilmiyor, zincir baklaları arasında O Ring denilen yüzük şeklinde yumuşak contalar var.

Her baklada sağlı sollu var bunlardan, keskin kimyasallar bunlara çok kolay zarar veriyor.

Eğer zincirin O Ringli bir zincir ise (ki yeni hemen her motorda böyle) maalesef zincirin ömrünü baya bir kısalttın.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Merak edenler için zincirin yapısı ve WD40, balata temizleme spreyi, zincir temizleme spreyi vb kimyasalların zincire etkisi ile ilgili video

(İngilizce)
    https://youtu.be/Fzyk4nq3ug0

Özetle WD 40 yağlamak için kullanılmaz ama temizlemek için kullanılabilir,
    Zincir temizleme ve yağlama spreyleri haricindeki kimyasallar zincire zarar verebilir - verir.

videoda olmayan bir detay; Kullanılmış motor yağı zincir yağlamak için kullanılabilir ancak uygulama ve muhafaza etme zorluğu var.

Motosikleti
    CBR 250R 2016 (S) - NC 750X 2017
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gençler konu dağılmış son durum nedir bilemedim. Pitho, yardım edecek kimseyi bulamadıysan motorunu al gel. Bende sehpa da var, fırça da falan fıstık da. Kartal'dayım. otopark da var.
    Çok teşekkürler. Eğer müsait olursan gelmek isterim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:43 ----------

Alıntı fedos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende Kaynarcadayım kardeşim sehpa yok ,fakat nasıl yapıldığını gösteririm. Yardım alamazsan kimseden haber ver.
    Size de çok teşekkür ederim. Eğer bir yolunu bulamaz isem haber veririm.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne bilim :D o derece sağlamlıkta bir metale zarar vermesi mümkün değil beni hayatta inandıramazsınız. selülozik tine metal rengini çıkardı hafiften, iyice fırçaladıktan sonra 10w40 motor yağım ile yağlıyorum iyi oluyor yani.

haklısınızdır ama dediğim gibi bu sağlamlıkta bir metale ne derece zarar verir? eritecek zayıflatacak hali yok. zaten tinere bırakmıyorum, temizleme bittikten sonra yağlıyorum.

düzeltme: temizleme konusunda şüpe bırakmayacağı kesin. demiri dahi yontacak gibi yanıtlar geldiğine göre gerçekten sağlam temizlemişim o zaman
    Cahil herif ya, tinerle ustune bir de diş fircasiyla zincir temizlemis, deterjanli suyla yikasan daha hayirli olurdu. Gaz yagi ve yumusak kıllı boya fircasi kullanilacak, baska birsey kesinlikle olmaz, dis fircasi dahi olmaz.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Shamy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cahil herif ya, tinerle ustune bir de diş fircasiyla zincir temizlemis, deterjanli suyla yikasan daha hayirli olurdu. Gaz yagi ve yumusak kıllı boya fircasi kullanilacak, baska birsey kesinlikle olmaz, dis fircasi dahi olmaz.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Alıntı pitho adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkürler. Eğer müsait olursan gelmek isterim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:43 ----------

Size de çok teşekkür ederim. Eğer bir yolunu bulamaz isem haber veririm.
    Genel olarak müsait olurum, ama akşam saatlerinde daha müsait olurum.
    Profilimde tel no var, görebiliyor olman lazım.
    Cuma günü falan saat belirleyelim, ona göre gelirsin. Sonra da Fedos'a gider çayını içeriz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:34 ----------

Arkadaşlar bu zincir denen meret koptuğunda çok tehlikeli olabilir.
    En iyi ihtimalle yolda kalırsın, ki yolda kaldığın yere göre sorunun çapı değişir.
    Bir yerlere sıkışırsa düşebilirsin, motora da zarar verebilir.

Özetle zincir işi ciddi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)