Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Paolo Volpara'dan OMM Bülteni

Motovento
    REKLAM ALANI

Türkiye'ye ileri sürüş eğitimini IAM eğitmeni Jon Taylor ile getirmiş olan OMM derneği kurucusu Paolo Volpara dinlemeye doyum olmayan bir motosiklet sürücüsü, eğitmeni ve düşünürü. Ülkemizde verilen gelenekselleşmiş örneklerin temel kaynağı aylık olarak yazdığı OMM bültenleri. OMM, bültenleri Türkçe'ye çevirmeye başlayıncaya kadar sadece İngilizce yayınlanmış ama şimdiki sayılar hem Türkçe hem İngilizce olarak yayınlanıyor. Tüm arşiv burada yayınlanmış. Arşivde Türkçe olan bölümler de var. PDF dosyaları olarak indirip okumak mümkün. Ben 38. sayıdayım şimdilik. İçinde ekipman ve gezi üzerine yazılar olsa da ben sürüş, kazalar, eğitime bakış, mentalite, egolarımız, cahilliklerimiz, varsayımlarımız üzerine olanları ufuk açıcı buldum.

Hani bazıları diyor ya "OMM ve Yol Sanatı eğitimleri, trafiği düzgün yolları düzgün ülkelere uygundur." veya "Sistem, büyük BMW R1200GS motorları olanlara uygundur." İşte bunların ne kadar yanlış olduğunu görmeye de yarıyor. Bugün hayli yaygınlaşmış motosiklet eğitmenlerinin ağzına pelesenk olmuş örneklerin, argümanların orjinal kaynağını okumak gayet zevkli.

Bu adam Youtube'da burada yazdıklarını anlatsa şu an örnek alınan motorcu geçinenlerin neredeyse hiç birini ciddiye alan olmaz.
    COQ, Guven, simurgg ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Şimdiye kadar yayınlanmış olan tüm bültenler şu adresten indirilebilir: https://drive.google.com/drive/folde...FNoZjMzWHVraFk

Ben tablette okuması kolay olsun diye İngilizce sayıların hemen hemen tamamını tek bir pdf dosyası haline getirdim. Canı çeken indirebilir: https://drive.google.com/open?id=0B4...Dk1QVBtZGZGQ0k

2005 mayıs sayısına kadar geldim. Böylece okuma metninin % 70'ini tamamlamış oldum. Baya güzel yazılar var. Gezi yazılarını es geçip sürüş üzerine yazılarını beğenerek okuyorum. 2005 mayısına kadar şunlar oldu:

Jon Taylor Türkiye'ye gelerek 130 civarı kişiye teorik eğitimler ve IAM yol eğitimleri verdi. Eğitimler İngilizce yürütüldü, arada sırada ihtiyaç duyuldukça Türkçe'ye çeviriler yapılmış.

2005 yılında Ankara'dan Kaan Tuna ADAC eğitimine katıldı.

2005 yılında Zafer Akçay (şimdi ADARAT'ta) ve Emir Ataşen (şimdi ART motoakademi'de) yol eğitimlerine katıldı.

1999'dan 2005'e kadar OMM toplam 20 civarı eğitim düzenledi.

Teorik eğitim ilk zamanlarda 12 saat ve 4 seans idi. Sonraları bir güne sıkıştırılmaya başladı.

Kurucu üyeler arasında Fuat Domaniç var. Fuat Domaniç aynı zamanda Süleyman Memnun'un da yönetiminde yer aldığı Türkiye Motosiklet Federasyonunun kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Fuat Domaniç dönemin TMF başkan yardımcısı.

Jon Taylor Türkiye'de IAM testleri yaptı. Bazı sürücüler IAM testlerini geçti.

OMM üyeleri CSS, ADAC, BMW offroad okulu gibi okulların yurt dışındaki kurslarına katıldılar. Ve buralardan edindikleri bilgiler ile günümüzde de devam edem üç aşamalı eğitim sistemini (teorik eğitim, kapalı alan eğitimi, yol eğitimi) IAM'den Jon Taylor önderliğinde uygulamaya soktular.

Volpara, gündüz farlarının zorunlu olduğu dönemde motosiklet için gündüz farların açık olmasına karşı çıkıyor. Bir sonraki sayıda gelen karşıt görüşler doğrultusunda fikrini değiştiriyor ve karşıt görüşlerin birini yayınlıyor. Her medeni ve zeki insan gibi, yanıldığını kabul etmekten veya fikrini değiştirmekten, ikna olmaktan çekinmiyor.

OMM, günlük olarak motosiklet kullanımını desteklemek için yılda en çok km yapan üyelerini listeliyor ve ödül veriyor. Genellikle birinci Rahmi Barutçu oluyor. Fuat Domaniç'in adı da hep o listede bulunuyor.

Rahmi Barutçu, meslek olarak yalnızca motosiklet eğitmenliği yapan ilk OMM ismi oluyor. OMM eğitimlerinde ücret almadan eğitmenlik yapmaya da devam ediyor.

Eğitimler ve testler derneğe kar ettirecek şekilde değil sadece harcamaların paylaşılması şeklinde tasarlanıyor. Tabii bu arada OMM TMF tarafından tanınan bir dernek ünvanını alıyor.

Jon Taylor Türkiye'ye gelerek eğitmen yetiştiriyor. Eğitimler ve testler için İngiltere'den Jon'un gelmesi pahalıya mal oluyor ve eğitimlerin İngilizce olması yaygınlaşmasına engel teşkil edeceği için Türk eğitmenlerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Mayıs ayındaki testler ile OMM'nin ilk dört eğitmeni sertifikalarını almış oluyor: Abdullah Hekimhan, Fuat Domaniç, Hakan Erman ve Rahmi Barutçu.

Serhat Kılavuz İzmir'de dernek temsilcisi olarak organizasyonel faaliyetler gösteriyor.

Iron Butt Association'ın ile ilişkileri devam ediyor. Iron Butt sürüşü yapmak isteyenlere destek oluyorlar. Volpara ve başka OMM üyelerinden bazıları Iron Butt sürüşlerini başarıyla tamamladılar.

Bazı OMM dostlarının ve üyelerinin yaptıkları kazalar hakkında rapor yazıp çıkardıkları dersleri de paylaştılar.

IAM'in Motosiklet Yol Sanatı kitabını Türkçe'ye çevirip yayınladılar.

BMW ve Honda'nın sürüş okulları açıldı.

Henüz günümüzün diğer motosiklet eğitmenlerinin adlarına rast gelmedim.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Paylaşım için teşekkürler. Bir sorum var Barkın bey ile Rahmi Barutçu arasındaki anlaşmazlık neden ?

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Barkın bey ile Rahmi Barutçu arasındaki anlaşmazlık neden ?
    Bilmiyorum. Ben de merak ediyorum. O yillarda Barkin Bayoglu neler yapiyordu keske onun da bir kaydi olsaydi, okusaydik.

Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilmiyorum. Ben de merak ediyorum. O yillarda Barkin Bayoglu neler yapiyordu keske onun da bir kaydi olsaydi, okusaydik.
    Yanlış bilmiyorsam o yıllarda alkolle savaşıyordu. Alkol kullandıktan sonra motor kullandığını söylüyor. Hatta yanlış bilmiyorsam Belçika'da bağımlı oluyor. Neyse konuya döneyim, ya sürekli kel diye tasrif ettiği başka biri daha varda bizim aklımıza Rahmi Barutçu geliyor diye düşünmüyor da değilim.

Yada zamanında Rahmi Barutçu'nun ciddi hatalarına şahit olduğundan dolayı mı öyle diyor. Bilenler sohbeti olanlar yazarsa sevinirim.

Stunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    çok var sığmıyor :)
    Barkına eğitmen gözüyle bakmayın sadece motor test ediyor, eğer motorcu geçinen diye barkından bahsediyorsan bence haksızlık etmiş olursun ki bu arada barkını sevmem

Alıntı Stunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Barkına eğitmen gözüyle bakmayın sadece motor test ediyor, eğer motorcu geçinen diye barkından bahsediyorsan bence haksızlık etmiş olursun ki bu arada barkını sevmem
    Adam eğitmenim demiyor ki zaten.

Motosikleti
    Bu arada profildeki motor cb500f mi

Motosikleti
    Honda
    Rahmi hoca candır can.

Bu arada profildeki motor cb500f mi
    Evet cb500f test etmistim.

Motosikleti
    O kadar para verilir mi değer mi sizce

O kadar para verilir mi değer mi sizce
    Kişinin ehliyetine, tecrübesine, sürüş amacına, sürüş stiline ve bütçesine göre, kişisel kararlarını nasıl aldığına göre değişir diye tahmin ediyorum. O yüzden bir şey diyemiyorum.

Bir de bu, başlıkta konu değiştirme işi genel olarak hoş karşılanmaz. CB500F hakkında konuşacaksak o test başlığına veya kullanıcı başlıklarına geçip orda konuşmamız daha uygun olabilir.

Motosikleti
    O zaman konuya donelim, hic egitim almadim her tipte motosiklet kullandim(1 tur atmaktan bahsetmiyorum uzun sureler)toplamda yaklasik 150bin kmye yaklastim yillardir yaz kis motor suruyorum bu saatten sonra hangi egitimi alirsam surus becerilerimi gelistirmeye yararli olur ?

O zaman konuya donelim, hic egitim almadim her tipte motosiklet kullandim(1 tur atmaktan bahsetmiyorum uzun sureler)toplamda yaklasik 150bin kmye yaklastim yillardir yaz kis motor suruyorum bu saatten sonra hangi egitimi alirsam surus becerilerimi gelistirmeye yararli olur ?
    Surus becerilerinizi gelistirmeniz gerektigini dusunuyor musunuz? Böyle cumleler kuranlar "bu saatten sonra" ogrenilecek bir seyleri olmadigini düşünürler. Paylastigim pdf dosyasinda veya türkçe bultenlerde Emir Atasen'in ilk yol egitimi sonrasi yazdiklarina bir bakabilirsiniz. 11-12 yil ve yuzlerce bin km sonrasinda ilk egitim sonrasi dedikleri ilginc. Benzer argumanlardan biri Keith Code'un öğrencilerinden birinden gelmiş : "Ben 9 yil tecrube yaptim saniyordum ama ben 1 yillik tecrubeyi 9 kere yapmışım."

Motosikleti
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Surus becerilerinizi gelistirmeniz gerektigini dusunuyor musunuz? Böyle cumleler kuranlar "bu saatten sonra" ogrenilecek bir seyleri olmadigini düşünürler. Paylastigim pdf dosyasinda veya türkçe bultenlerde Emir Atasen'in ilk yol egitimi sonrasi yazdiklarina bir bakabilirsiniz. 11-12 yil ve yuzlerce bin km sonrasinda ilk egitim sonrasi dedikleri ilginc. Benzer argumanlardan biri Keith Code'un öğrencilerinden birinden gelmiş : "Ben 9 yil tecrube yaptim saniyordum ama ben 1 yillik tecrubeyi 9 kere yapmışım."
    Acikcasi ogrencek fazla sey kalmadigini dusunuyorum ama yorumlar guzelmis pdf dosyalarini inceleyecegim

2004 yılında katıldıkları eğitimler sonrasında Emir Ataşen ve Uğur Ertekin'in yazdıklarını Türkçe olarak buldum.

Stunt bunu beğendi.

Tarihte ilerlemeye devam ediyorum.

2006 yılında Fuat Domaniç Türkçe'ye çevrilmiş olan Motosiklet Yol Sanatı'nı elden geçirerek edit ediyor. Nisan ayında çevirinin gözden geçirilmiş yeni baskısı yayınlanacak.

2006 mart ayı itibarıyla durum şöyle...

Türkiye'nin ilk IAM sürücüleri:

OMM adına teori eğitimleri verme yetkisine sahip kişiler:

OMM başlangıç, kapalı alan ve yol eğitimi vermeye yetkili eğitmenleri:

Motosikleti
    Rahmi Barutçu da niye ---- var

Rahmi Barutçu da niye ---- var
    Bilmem ki. OMM, EMOK veya HOG üyesi olmadığındandır herhalde.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)