Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tek kanal ABS

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Islak virajda ayaklar yerde 30 km hızla zor dönebildiğiniz lastikten öyle bir fren performansı nasıl bekliyorsunuz ? Orjinal arka lastik kuru havada bile ön frenle birlikte kullanıldığında sıfır sürtünme katsayısına sahip.
    Ne zaman yapıyoruz denemeyi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne zaman yapıyoruz denemeyi?
    Ben iddiaya girdiğimi sanmıyorum Ancak elimdeki motorlarla değişik yol şartlarında fren denemesi video çekimleri planım var. Fren mesafesini sağlıklı bi şekilde nasıl ölçerim onu araştırıyorum yada ölçeği belli bi mekan arıyorum. Tırların peş peşe park ettiği bir cadde olabilir mesela.

Ben iddiaya girdiğimi sanmıyorum Ancak elimdeki motorlarla değişik yol şartlarında fren denemesi video çekimleri planım var. Fren mesafesini sağlıklı bi şekilde nasıl ölçerim onu araştırıyorum yada ölçeği belli bi mekan arıyorum. Tırların peş peşe park ettiği bir cadde olabilir mesela.
    Yan yana fen yapalım demişsin.

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı
    Yağmurlu havada Benim Metzeler lastikli NS200 ve orjinal lastikli bir RS200 ile yan yana fren yapalım
    E yapalım diyoruz. 50 veya 70 km/h hızla geleceğiz, aynı anda acil durum freni yapacağız. ABS'siz motorla sen en az 1 metre daha uzak mesafede duracaksın. Hem ıslakta hem kuruda. Islakta belki 2 metre. Tamam paranı almayacağım. Ama denemenin sonucunu buradan sen paylaşacaksın. OK?
    Romedon bunu beğendi.

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    ankarada olaydım denemeye gelirdim :D

Motosikleti
    Yan yana fen yapalım demişsin.

E yapalım diyoruz. 50 veya 70 km/h hızla geleceğiz, aynı anda acil durum freni yapacağız. ABS'siz motorla sen en az 1 metre daha uzak mesafede duracaksın. Hem ıslakta hem kuruda. Islakta belki 2 metre. Tamam paranı almayacağım. Ama denemenin sonucunu buradan sen paylaşacaksın. OK?
    Ben stoppie yapabiliyorum bu motorla ama

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    "tek kanal" filan diye artistinkleştirmişler, eksik abs bu bence
    bizim cnc'lerde de rulmansız kızaklara "kutu kızak" filan derler, lan desene kısmak için rulman koymadık diye.
    zaferce bey size de teessüf ederim, çanak tutmayın böyle gayrietik isimlendirmelere.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "tek kanal" filan diye artistinkleştirmişler, eksik abs bu bence
    bizim cnc'lerde de rulmansız kızaklara "kutu kızak" filan derler, lan desene kısmak için rulman koymadık diye.
    zaferce bey size de teessüf ederim, çanak tutmayın böyle gayrietik isimlendirmelere.
    Yaw orası öyle elbette ama modeli süren gençler "sınıfının en iyisi" deyince de ses edemedim. Sen de canlarını sıkma bence boşuna.
    mustafa_325 bunu beğendi.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı webingo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arka freni kullanmıyorum o nedenle zaten motosiklette %85 ön fren geçerli olduğu için pekte önemli değil arkadaki olayın ne olduğu benim için
    ani fren yapmadığım sürece arka fren gayet yeterli oluyor benim için, arka frenin önemi yok diye bir durum söz konusu değil.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Ben arkada ABS olmamasında memnunum. Arada bir kaydırıp içimdeki apaçiyi tatmin ediyorum Önüme biri atlarsa bilerek arkayı kaydırıp ses çıkartarak "bak benim önüme çıktın az kalsın çarpıyordum" mesajı veriyorum. Bence arka teker kayma sesi kornadan kat kat daha etkili.

Motosikleti
    xt 600
    Yaw orası öyle elbette ama modeli süren gençler "sınıfının en iyisi" deyince de ses edemedim. Sen de canlarını sıkma bence boşuna.
    bajajcı olmak çelik gibi sinir ister, hemen öyle canları sıkılacaksa
    sınıfının en iyisi olabilir ama bi xt değil neticede

peki abs'li ön, abs'siz arka fren; acil frende arka tekerin yanımıza gelme eğilimi taşımaz mı?

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    en iyisi demedimki sınıfına göre çok iyi dedim :D

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800

peki abs'li ön, abs'siz arka fren; acil frende arka tekerin yanımıza gelme eğilimi taşımaz mı?
    Öyle bir eğilim yok. Arkada ABS olmadığını bildiğimiz için öyle hayvan gibi abanmıyoruz

Motosikleti
    xt 600
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle bir eğilim yok. Arkada ABS olmadığını bildiğimiz için öyle hayvan gibi abanmıyoruz
    hassas hesaplar giriyo işin içine.
    yarı abs'li bajajlar için A3 ehliyet vermeleri lazım
    mustafa_325 bunu beğendi.

Gelsin, olmaz bi şey. Motor dik, kollar gevşek dizler sıkılı, gözler ufukta. No problem. ABS'siz motorda acil durum freni öğretilirken gösterilen teknik bu. Arkayı kitle unut. Ön progresif.

200RS ile acil durum freni yaparken de her şeye Allah ne verdiyse abanırsın. Akra teker kaya kaya mengu16'dan 2 metre geride durursun. Olmaz bi şey.

Alıntı Romedon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    en iyisi demedimki sınıfına göre çok iyi dedim :D
    Yaw zaten sınıfında kaç motor var? Kendi sınıfı zaten 2 motor. KTM RC 200 ve bu. Hadi çıplak olanlarını da say 200 Duke ABS. Diğerlerinin hiç birinde zaten ABS yok frenlerini kıyaslamak mümkün değil. KTM 200 Duke ABS'nin frenleri VStrom'un, NC700X'in, CBF600'ün frenlerinden daha iyi. Bajaj'la kaliper markası aynı da kullanılan kaliper aynı kaliper değil. AEA Pulsar incelemesine bkz. E bu motorun diğerlerinden iyi olması için KTM'lerden daha iyi freni olmalı. Öyle mi?

Yaw aslında motorları yarıştırmaya gerek yok. Almışız motoru sürüyoruz, mis gibi. Sürüş becerilerini geliştirmeye odaklanmak lazım. Yok onunki kötü de bununki daha iyi de. Kombine gibi hissediliyormuş da sınıfının en iyilerindenmiş de... Yok R25'in top speed'i çokmuş da... Yaşlı bi adam vardı arkadaşı VStrom 650 satıyordu. Adam ısrarla motorun binlik gibi gittiğini anlatıyordu. Yaw herkese kendi motoru güzel işte. Basınca durur, gazı açınca gider. Daha ne yapsın motor...

Ben sırf daha önce duymadığım bir fren sistemi diye açtım başlığı...
    webingo bunu beğendi.

Motosikleti
    Bence lastiğin kötülüğünden ABS çıldırmasın diye arka tekere ABS koymamışlardır. Ağırlığın öne basmasıyla beraber buzda kayar gibi kayan bir lastiğe ABS ne yapabilir, tamamen kesmesi lazım frenlemeyi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastiğin dandikliğini saklamak için ABS koymak bana pek mantıklı gelmedi. Sonuçta ABS lastikten daha pahalı. Dandik lastikten kazandığı 200-300 liradan daha fazlasını niye ABS'ye yatırsın?

ABS fren mesafesini uzatmaz. ABS lastik kaymaya başladıktan sonra devreye girer. Yani ABS'yi devreye sokmuşsan zaten kaymaya başlamışsın ortada fren falan kalmamış demektir. ABS'li ve ABS'siz 2 motosiklet dozajlı fren yaptığında ikiside aynı mesafede durur. Ama haşırt diye sonuna kadar sıkarak fren yapıldığında ABS'siz olan yere yapışır ABS'li olan normalde duracağının 2 katı mesafede durur. Sonuç olarak ABS fren güçlendirme sistemi değil kayma önleme sistemidir.
    Bizim arabanın kullanma klavuzunda Sadece önde veya ön ve arkada abs olabilceği yazıyordu vede fren mesafesini uzatabilceğide yazıyordu
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Motosikleti
    Bajaj - Pulsar 200 RS
    Bence lastiğin kötülüğünden ABS çıldırmasın diye arka tekere ABS koymamışlardır. Ağırlığın öne basmasıyla beraber buzda kayar gibi kayan bir lastiğe ABS ne yapabilir, tamamen kesmesi lazım frenlemeyi.
    Aslinda ayni seyi soyluyoruz ama ayni noktada bulusamiyoruz.

ABS surekli calisip frenleme gorevini yerine getiremeyecek olduktan sonra bu parcayi koymanin ne mantigi var?
    Kullanici surekli ABSnin devreye girmesine sebeb olan en buyuk etkenin lastik oldugunu dusunmeyecek mi?
    ABSnin sistemininde her mekanik parca gibi belirli bir calisma omru yok mu, bu sartlar altinda bu omur ne kadar uzun sureli olur?

Ote yandan google a ABS fren mesafesini uzatir mi yazip tartismalarin sonucunu gorebilirsiniz. Ozetle ABS fren mesafesini uzatir. O zaman ne ise yarar bu ABS? Panik fren aninda manevra yapmamiza. Profesyonel yariscilar ABS kullanmaz.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bu videoyu izleyebilirsiniz.
    Kymco, ABS ve ABS-siz.

Motosikleti
    Bajaj - Pulsar 200 RS
    Malesef telefondan baglandigim ve evden uzak oldugum icin videoyu izleyemiyorum ama zamaninda ABSli makinalarin daha uzun mesafede durdugunu gosteren videolar izlemistim. Ayrica bu bilgiyi ilk defa ehliyet surucu kursunda ogrenmistim ve cikinca arkadaslara artistlik yapmistim Bu konuda eminim ama yinede musait bir zamanimda bu konuyu tekrar arastiracagim, forum kullanicilarina yanlis bilgi vermek istemem.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)