Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
11. sayfa BirinciBirinci ... 91011

Buyuk zamlar yolda

Motovento
    REKLAM ALANI

Dolar daha da düşmez. Bahara kadar 4.5 u bulması bekleniyor. İmkanı olan alacağını alsın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hknzrdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NT700V Deauville
    İnşaat işi yapan bir firmadayım. İşimiz gereği piyasada neler olup bitiyor takip etmemiz hayati önem taşıyor ve çevredeki büyük meblağlı işlerin hepsi yavaşlamış durumda. Piyasa devi beyaz eşya üreticisi markalardan biri daha geçen ay 600 beyaz yakalı elemanını işten çıkardı. Morgan Freeman ile reklam anlaşması imzalayan THY, işçilere ya zam istemeyin, ya da 2000 kişiyi işten çıkartırım diyor. Üstüne de bir çok yabancı menşeili firmanın ülkeden yatırımlarını çekme durumlarını ekleyeyim. Zira ekonomi güven vermiyor (iyimser davranayım dedim), dahası düzelmesi gibi bir durum da çok olası görünmüyor. Zira TCMB tarafından geçende yapılan açıklamalar da, dövize karşı alınan önlemlerin (!) uzun vadeli çözümleri hedeflemediğini açıklıyor.

Şunu karıştırmamak lazım. Euro veya Doların (en azından şu an) değer kazanması gibi bir durum değil sorunumuz, riskli olan şey Türk Lirasının değer kaybetmesi. Yani gelirinizin size verdiği alım gücünün azalması. Dahası kazancınızın, üretim veya pazarlama kaynaklarınızın da daha küçülmesini ekleyin. Hele bir de ticaret yapıyorsanız vergilerdeki artış, işçi çalıştırmadaki yükün artması, zorunlu konulan ama ne işe yaradığı belirsiz avukat vb personel anlaşma masrafları ekleniyor listeye. Allah herkese kolaylık versin diyorum sadece. Bu durumda da motosikletinden, ekmeğine kadar bir çok ürünün fiyatı artacak. Zira bir çok ürün ülkeye ithal ediliyor. Bu ürünlerin bir çoğunun dolar veya euro bazında değeri değişmese de, siz bunları almak için daha fazla emek harcamak zorunda kalıyorsunuz.

Dünyada da Putin - Trump dönemi gibi bir sıkıntıyı eklemek lazım. Avrupa'da "Euro kullanmayalım" sesleri Fransada yükselmeye başladıysa, bir çok otomotiv firmasına ABD sınır vergisi koymayı hedefliyorsa, önümüzde daha önceki yıllarla kıyaslayamayacağımız bir dönem bulunuyor. Ve hiç de iç açıcı bir dönem gibi görünmüyor.

Sadede gel diyen arkadaşlara kendimden örnek vereyim. Mart veya Nisan gibi planladığım motosiklet alımını Aralık ayında yaptım. Sadece 2 hafta sonra %10 fiyatı arttı. Daha da artmak üzere. Ehliyet kursuna kayıt yaptırdım, 1 hafta sonra %15'den fazla zam geldi. Yani Aralık ayında yaptığım tüm masraf (motosiklet, sigorta, kasko, ehliyet kursu dahil) 22000 TL iken, şu anda sadece motosiklet 22500 TL oldu. Kasko ve sigorta da ekleyin, 24500 TL. Ehliyet de 950 TL desek kaba hesap 25500 TL. Sadece 1 ayda %10 fiyat artışından, daha doğrusu elimdeki paranın alım gücünün düşmesinden bahsediyoruz burada. Ekipman alımını da bu ay yapıyorum. Ona da zam geleceğini biliyoruz hepimiz. Alım gücünüz varsa şimdi alın. Zira hiç ummadığımız rakamlarla yüzyüze gelebiliriz.
    Analogue at birth, digital by design. The fat on my body is the designer and the brain is trying to be the coder.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "4 olur mu?" sorusu yanlis, "4 ne zaman olacak" sorusu dogru. Cevap ise goruldugu uzere "pek yakinda"...

"5 olur mu" sorusunu konusabiliriz ama... Baskanlik gibi rejim degisikligin olusturacagi belirsizlikle muhtemelen... Baskan olamadan boyleyse, olunca dusunun bir de...
    Geleceği mi görmüşüm ne?

demirkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM JOYMAX 250i
    sadece arabalar yada benzin değil, herşeye zam yolda...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj 200NS
    Geleceği mi görmüşüm ne?
    Nazar ettiniz ülkeyi

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı riderottoman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nazar ettiniz ülkeyi
    Sormayın. Bilsem yazmazdım.

Şaka bir yana, benim gibi ekonomi bilgisi sınırlı sıradan bir vatandaşın bile okuyabileceği bir durum demek ki...

Buna rağmen yandaş medyanın gazına gelip üç beş senede herşeyin düzeleceğine inanan, zaten bütün sorunların hiç bizden kaynaklı değil, hep "dış güçler" yüzünden olduğuna inanmayı tercih edenler var...

Durumun düzelmesi için problemin kaynağını doğru teşhis etmek şart. Malesef bu konuda bir iyileşme görünmüyor şimdilik. O yüzden geleceğe umutla bakmak da mümkün değil.

Motosikleti
    SD 1290R
    Ehm, netleştireyim de. 'iyi olmuş', 'bize bişey olmaz', 'kendi kurumuzu kendimiz belirleyelim' tarzı paylaşımları şaka olarak algıladığım için beğenmistim.

Tabii ki üreten bir ülke olmadığımiz için, TL'nin değer kaybının etkisi yediğimiz ekmekten, afedersiniz altımızdaki dona kadar heeerşeyimizi etkileyecek... Kaçışı yok. Olup olmayacağını değil, ne zaman ve hangi şiddette olacağını beklemek lazım.
    iki sene once bugun... o zaman dolar 3'u yeni gecmis.

iki sene sonra acaba nasil olacak?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    iki sene once bugun... o zaman dolar 3'u yeni gecmis.

iki sene sonra acaba nasil olacak?
    10+ demedi deme

ama 31 aralık 2022 saat 23:59:59 da bir anda 1 dolar = 1 TL olacak.

Dayannın.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    1 dolar 112,41 yen iken siz neyin davasındasınız :D rahat olun 112,41 e daha çok var :D

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 dolar 112,41 yen iken siz neyin davasındasınız :D rahat olun 112,41 e daha çok var :D
    Hemen hesaplayalim:

Iki senede iki katina ciktigina gore:
    2016: 3
    2018: 6
    2020: 12
    2022: 24
    2024: 48
    2026: 96
    2028: 192

2027 - 2018 = 9 sene.

Cok ta yokmus yahu...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kimse beni dinlemiyor mu

2023 de süper güç olucaz korkmayın.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    maalesef burada yazmayla beyin fırtınasıyla bu işlere katkı sağlamıyoruz. Düşüncelerimizin aksine doların 7 lira olduğunda hayır türkiye çok iyi durumda diye haykıran onlarca kişi sokaklarda örgütleşmiş etkinliklerle birbirlerine güç vererek ikna ediliyor. Tavsiyem geç oldu ülke patladı lanet olsun demek yerine sokakta gördüğünüz herkesle konuşarak bu gerçeği ifade etmemiz gerekiyor. Forum ortamında siyaset yapmak zaman kaybından ileriye gitmiyor.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Dün internette hayat pahalılığı röportajları yapılıyor, adamın birine sordular, "Her şey çok iyi , pahalılık falan yok" diyor. Israrla adam çok memnun olduğunu söylüyor. "Maaşın kaç para abi" dedi spiker, 10.000 tl dedi adam. Meğer gurbetçiymiş "E biz ne yapalım ,nasıl geçinelim asgari ücretle?" diyor spiker, "Bana ne kardeşim onu da onlar düşünsün" dedi, kahkaha attı gitti adam ...
    Diyeceğim o ki, işi yolunda olan adamın umuru bile değil bizim ağlaşmalarımız, kendimiz çalar kendimiz oynarız burda.
    arndiol bunu beğendi.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    maalesef burada yazmayla beyin fırtınasıyla bu işlere katkı sağlamıyoruz. Düşüncelerimizin aksine doların 7 lira olduğunda hayır türkiye çok iyi durumda diye haykıran onlarca kişi sokaklarda örgütleşmiş etkinliklerle birbirlerine güç vererek ikna ediliyor. Tavsiyem geç oldu ülke patladı lanet olsun demek yerine sokakta gördüğünüz herkesle konuşarak bu gerçeği ifade etmemiz gerekiyor. Forum ortamında siyaset yapmak zaman kaybından ileriye gitmiyor.
    Mahalle arasında eskiden nalbura gidip malzeme alırdım 50 liraya çıkardım şimdi 300 liradan aşağı çıkamıyorum diyen esnaf başka kime oy vereceğiz diyor. Ben 30 yaşımda eski bir mhpli olarak ilk defa mitinge gittim maltepeye. Oyumu da inceyle iyi partiye verdim. Bireysel olarak yapabileceğim başka birşey yoktu, hala da yok. Konuşmak falan pek anlaşılan bir eylem değil malum kesim için. Ay sonu işsizim. Babam anlayacak mı niye işsiz kaldığımı, yoook. Aynı kafayla devam edecek. Uğraşmaya gerek yok, ülke olarak eksinin eksisini görelim, sonrası kısmet.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    geçen sene erişte kestik ;
    un çuvalı 80 tl idi,
    bu sene keseceğiz
    un çuvalı 160 tl (internetten bakınıyorum 120 tl diyen de var anlamadım)

artış %100 gibi,
    indirim yok.

elektronik ürünler ile ilgili yazmaya gerek yok ,
    direkt döviz üzerinden,
    02.01.2018
    1 usd : 3,76 tl
    1 Euro: 4,53 tl

12.10.2018
    1 usd : 5,90 tl
    1 Euro: 6,83 tl

gerçi bugünün fiyatları biraz tartışmalı, zira papaz brunsonun serbest bırakılması bekleniyor.

yani
    o büyük zamlar geldi,
    şimdi daha büyüklerini bekliyoruz,
    zira ücretlerin sabit olduğu bir ortamda yapılan her türlü zam büyüktür.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    $1 = TRY 5,95 iken, TRL 5.950.000 ediyor (büyük sayıları okuyamayan olursa, beş milyon dokuz yüz elli bin eski Türk lirası). Türk lirası dolaşım hayatına bir milyondan başlamadı elbette. Paradan altı sıfır attığımızı unuttuk galiba? Japon yeninde böyle bir tarih bilmiyorum. Aksine İsviçre frangı hariç tüm para birimlerine karşı değeri artıyor. Yani demem o ki, üstünde oynadığımız rakamlar üzerinden ekonomi karşılaştırması yapmak mantıklı değil.

REKLAM ALANI
11. sayfa BirinciBirinci ... 91011

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)