Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet Terimleri Sözlüğü

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    .
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işin enterasan yanı kızın sanki sinirleri alınmış gibi.. sakinliğini koruyup uzun uzun yazıyoda yazıyo bi kelime söyle ansiklopedi çıkıyo ortaya
    Anlatabilmeye çalışıyorum.en azındqn insanların çabaları ile alay etmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:09 ----------

Eşkiya dünyaya hükümdar olmazın yeni sezonu başlıyor istesenizde kızdıramaz,sinirlendiremezsiniz:-)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    kim kimin çabasıyla alay ediyomuş?

ulan asıl yandığım benim, biz hakkıyla bi şey sorunca cevap alamıyoruz, hatun bi konuda olay oluyo. mont tavsiyesi istedim 5 yorum var ki 2'si benim yazdığım, bunlardan da 1 öneri var.

hanfendi "anlatın la bana" demiş, başta taş koyanlar olmasa gene döktürürdü millet; centilmen miyiz, abazan mıyız çözemedim?

Motosikleti
    .
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ulan asıl yandığım benim, biz hakkıyla bi şey sorunca cevap alamıyoruz, hatun bi konuda olay oluyo. mont tavsiyesi istedim 5 yorum var ki 2'si benim yazdığım, bunlardan da 1 öneri var.

hanfendi "anlatın la bana" demiş, başta taş koyanlar olmasa gene döktürürdü millet; centilmen miyiz, abazan mıyız çözemedim?
    Bende elimden geldiği kadarıyla bilgim ve görüşüm el verdikçe forumda bütün arkadaşlara yanıt vermeye çalışıyorum.bende motosiklet terimleri sözlüğü konusu açtım bir sürü tepki yağdı ama gidip şunun konusuna daha fazla yazılmış demiyorum.o tepkiler normalmi peki

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    neyse, ben lafı yardımsever arkadaşlara bırakıyom.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sen ne istediğini biliyorsun, o bilmiyor. O yüzden sana az cevap veriliyor. Onun zamanı ve hevesi çok yazmaya çalışıyor. (Bunu bu forumda herkes yaptı. Yeni değil. İlk kez karşılaştığımız durum değil )

Zamanla ya ceydamer ve diğerleri gibi kaybolup gider, yada forumdaki diğer hanımların arasında yerini alır.

mevzuyu büyütmenin manası yok.

Motosikleti
    .
    Alıntı 000000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen ne istediğini biliyorsun, o bilmiyor. O yüzden sana az cevap veriliyor. Onun zamanı ve hevesi çok yazmaya çalışıyor. (Bunu bu forumda herkes yaptı. Yeni değil. İlk kez karşılaştığımız durum değil )

Zamanla ya ceydamer ve diğerleri gibi kaybolup gider, yada forumdaki diğer hanımların arasında yerini alır.

mevzuyu büyütmenin manası yok.
    Asil arkadaşlar Asil kalsın yazmasın cevap o zaman tepki ve kızgın bile olsa..sorun ne biliyormusunuz bu konuları beş sayfa yapan siz ve sizin gibi bu duruma tepkililer:-) benim vaktim çok apandisit sebebiyle hastaneden çıktım eve tıkalıyım.siz cvp verme vaktini nerden buluyorsunuz.hadi bende sorayım :-)

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:30 ----------

Zamanla diğer hanımların arasında yer alıcak demişsiniz bende tam tersi diyorum:-)

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:35 ----------

Kalıcı bir üye olma yoluma radar olmayın lütfen :-)
    Mengu16 bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asil arkadaşlar Asil kalsın yazmasın cevap o zaman tepki ve kızgın bile olsa..sorun ne biliyormusunuz bu konuları beş sayfa yapan siz ve sizin gibi bu duruma tepkililer:-) benim vaktim çok apandisit sebebiyle hastaneden çıktım eve tıkalıyım.siz cvp verme vaktini nerden buluyorsunuz.hadi bende sorayım :-)
    Öncelikle geçmiş olsun.

Konuna tepki vermedim, sadece yorumladım. Ayrıca merakını gidereyim en son 3 ay önce girmiştim. Yoğunluk bitti şimdi tatil dönemindeyim.

Ekleme: yazdığım mesajı dikkatli okursan kalıcıda olabilir gidicide olabilir demişim, istersen takla at, ne yapacağından bana ne
    Tüm mesajlar içkili olarak yazılmaktadır. Hoşunuza gitmediyse göz ardı edin.

Motosikleti
    .
    Teşekkür ederim.kontra tekniği ile ilgili fikir paylaşacak olan varmı?

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Motoru döndüreceğin yatıracağın taraftaki elinle gidonu itersin motor yatar ve döner. Kontra tekniği dedikleri bundan ibarettir. Ters açılı yollarda ön lastik de çok iyi değilse kontra abartıldığında motorun devrilme ihtimali vardır. Bikaç kere başıma geldi ama doğru hareketi uygulayıp motoru düzeltmeyi bildiğim için motoru yatırmadan kurtardım. Yola hızlı çıkışlarda motoru fazla yatırmamakta fayda var.

Bu arada
    Dublex - Dubles - Tublex : Asıl adı Tubeless'tir. Lastiğin iç lastiksiz kullanılabildiğini belirtir.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Motor ciğerli ve pıstırmak terimlerini de eklemek lazım 😊.

Daha ortada motor yok keith code dan giriyoz kontradan çıkıyoz. Hanımefendi bak önce motorsiklet olacak sonra az çok bi eğitim alınıp gerçek motosiklete benzer en az 250 cc bi motorla 10.000 km yapacaksınız. Sonra honda gs2 gs3 yerse gs4 alınacak. Ondan sonra aklınıza yatan ileri sürüş veya pist eğitimlerini alırsınız.

Özellikle ilk binmeye başladığınız yıl sürüşünüzü ilerletmek ve geriletmemek için 3 günden fazla motorunuzdan ayrı kalmayacaksınız.Haftada en az 150 km yapılacak.Doktor reçetesi gibi bunlar...

Kontra tekniği mi dediniz. O işin doğasında var. Herkes kontra tekniğini bilerek veya bilmeyerek kullanır. Özellikle de süpersport tarzı motor kullanıcıları için gidon açısının darlığı sebebiyle bir zorunluluktur kontra... Bilmeyeni de kontrayı bilinçli uygulamadığı için çabuk yorulur döndüremiyor zanneder kendini. Hele ön tekerde asfaltı tutan bi lastik varsa sadece kontra ile yön verebilirsiniz motora. Sürüşe dair anlatılan birçok nokta motosikletin dinamiklerinin insan tarafından keşfedilip teoriye dönüştürme çabasıdır.

Özetle motosikletinizin olmadığını vurgularken sizi ezmeye çalışmıyorum.Motorsikletiniz olduğu zaman makine nin size anlatıp öğreteceği şey bu forumdaki 40 kişinin anlatacağından daha faydalı olacaktır.

Örneğin bir şampiyonada birçok yarışçı hatta zamanında birkaç sefer şampiyon olmuş bir sürü yarışçı vardır. Bir de hiç birinci olamamışlar vardır. Eğitimleri eksik oldukları için geride kalmazlar yavaş oldukları için ve yüksek hızlarda motosikletin bazı sırlarına erişemedikleri için şampiyon olamazlar.Her pistin, her motorun ve her virajın bir sırrı vardır. Vakıf olunan sırlar egolarımız sebebiyle uzun zaman sonra teoriye ve pratik uygulamaya dönüşür.Motosiklette herşey hisle başlar yeteneğinizin yarısı duyularınızdır...

Devam edecek...
    Mengu16 bunu beğendi.

Motosikleti
    .
    30 metre yarıçaplı bir daire hayal edin.etrafında dönücek bir motosiklet var.daire çizgilerini takip etmesi gerek bu dönüşü yapması için mantıken.motosikletimiz gidiyor hafif sağa yatık,sağa dengeli yatması için sağ elçiği kendine çekip sol elçiği hafif ileri itmesi gerekmezmi?pist motorsikletçilerindeki gibi viraj alırken yan yattıkları taraftaki elçik bacağına daha yakın oluyor.içe çekim gibi.videoda niçin tam tersini diyor anlamadım.

O yüzden diyorum motosikletiniz olmadan teoriye kafa yormanız zaman kaybı kaynaklarda anlatılanları uygulama alanınız olmalı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:29 ----------

Kontrada döneceğiniz tarafa elciği itersiniz bu durum gidonu normal döndürmekten daha az enerji gerektirir.kontrayı verdiğinizde motor ittiğiniz tarafa yönlenirken itilen elcik size geri döner geri dönen elciği tuttuğunuz nokta dönüş ve yatış açınızı belirler. Kontranın bize sağladığı kolaylık motoru döndürmek için çok az bi kuvvet harcatması ve derece derece milim milim yatış açımızı ve dönüş açımızı ayarlamaya izin vermesidir.

Motosikleti
    .
    Enderbilgi isimli üyemiz.tşk bilgi için.ama benim tabiatım bu.henüz motosikletim olmayabilir,bunun için kendime vakit verdim.ama bunlar engel değil.hayalimdeki motosiklete kavuşana kadar onu okucam,anlıcam ve ilk karşılaştığımızda kimyamızda kafa karışıklığı olmıcak.ben aklımda soru işareti ve ön bilgisizlikle hiç bir işe girmem.tabikide km lerce yol yaptıkça bir bütün olucam ama öncesinde çözüm bekleyen tek bir soru kalmamalı kafamda..aceminin keith code ile işi olmaz demişsiniz.bana bir şans verilse kimle tanışmak istersin keith code derim.o derece seviyorum..onun öğrencisi olmak kim istemez kii??

Tam tersini diyor çünkü kontra tersi anlamına gelir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:42 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:45 ----------

30 metre yarıçaplı bir daire hayal edin.etrafında dönücek bir motosiklet var.daire çizgilerini takip etmesi gerek bu dönüşü yapması için mantıken.motosikletimiz gidiyor hafif sağa yatık,sağa dengeli yatması için sağ elçiği kendine çekip sol elçiği hafif ileri itmesi gerekmezmi?pist motorsikletçilerindeki gibi viraj alırken yan yattıkları taraftaki elçik bacağına daha yakın oluyor.içe çekim gibi.videoda niçin tam tersini diyor anlamadım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:46 ----------

Enderbilgi isimli üyemiz.tşk bilgi için.ama benim tabiatım bu.henüz motosikletim olmayabilir,bunun için kendime vakit verdim.ama bunlar engel değil.hayalimdeki motosiklete kavuşana kadar onu okucam,anlıcam ve ilk karşılaştığımızda kimyamızda kafa karışıklığı olmıcak.ben aklımda soru işareti ve ön bilgisizlikle hiç bir işe girmem.tabikide km lerce yol yaptıkça bir bütün olucam ama öncesinde çözüm bekleyen tek bir soru kalmamalı kafamda..aceminin keith code ile işi olmaz demişsiniz.bana bir şans verilse kimle tanışmak istersin keith code derim.o derece seviyorum..onun öğrencisi olmak kim istemez kii??
    Siz eğitim almaya başlayın bu alanda insana birşeyler katan ve motosikletten soğutmayan çok az hoca olduğunu göreceksiniz.Code çok iyi bir yarışçı veya hoca veya yarış hocası değildir. Ortaya koyduğu sistemi hız meraklılarına satabilecek seviyede ayarlaması bir başarıdır.

Mesela lastiklerin yan kısımlarının tüketilmesini vurgulayan sahneyle başlayan video bir satış stratejisidir. Fakat o lastiğin kenarları motor yatırılınca değil motor yatık vaziyette teker kaydırılınca aşınır. Fakat yatık vaziyette tekeri nasıl kaydırabileceğimizi anlatmaz.

Motoru yatırmak yavaşlatır bir virajı ancak olabildiğince dik pozisyonda daha hızlı dönebilirsiniz.Pratikte günlük hayatta yatış açımız değil dönüş hızınız önemlidir.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bana bir şans verilse kimle tanışmak istersin keith code derim.o derece seviyorum..onun öğrencisi olmak kim istemez kii??
    mengüyü tanımıyosun demek ki sen keti koda ders veriririz biz, boynuz kulağı her zaman geçer

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10154126648169032&id=30682711 9031

Geçen haftasonu gururumuz Toprak'ın 2.lik savaşında atak anlarındaki yarışçıların yatış açılarını inceleyin.

Motosikleti
    .
    Keith code,ölçüm ve analizlerle anlatıyor mesela viraj hızını,viraj girme noktasın,yan yatış derecesini,düşme anındaki refleksleri çok farklı bir bakış açısı ile anlatıyor ve motosiklette doğru gazın önemli olduğunu söylüyor..sürüşü mantıkla biraraya getiriyor.motosiklet kullanmanında bir teknolojisi olduğunu inanıyor..tüm bunlar birleşince motosiklet kullanmanında sadece fren debriyaj ve gazdan ibaret olmadığı,duyular,refleksler,matematik,öngörü gibi durumlarında önemli olduğunu anlıyoruz.bu sebeple hayranım,o dikkati mekaniğe,motosiklette değil motosiklet sürme sanatı üzerine yoğunlaştırıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:37 ----------

Ben facebook kullanmıyorum video açılmıyor.you tube den gönderemezmisiniz

Keith code,ölçüm ve analizlerle anlatıyor mesela viraj hızını,viraj girme noktasın,yan yatış derecesini,düşme anındaki refleksleri çok farklı bir bakış açısı ile anlatıyor ve motosiklette doğru gazın önemli olduğunu söylüyor..sürüşü mantıkla biraraya getiriyor.motosiklet kullanmanında bir teknolojisi olduğunu inanıyor..tüm bunlar birleşince motosiklet kullanmanında sadece fren debriyaj ve gazdan ibaret olmadığı,duyular,refleksler,matematik,öngörü gibi durumlarında önemli olduğunu anlıyoruz.bu sebeple hayranım,o dikkati mekaniğe,motosiklette değil motosiklet sürme sanatı üzerine yoğunlaştırıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:37 ----------

Ben facebook kullanmıyorum video açılmıyor.you tube den gönderemezmisiniz
    Videoyu üyelik girmeden izleyebilmeniz lazım

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)