Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İlk motorlu araç, ilk motorsiklet, sürpriz sigorta ve vergiler

Motovento
    REKLAM ALANI
    gSol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS150 İnşallah :)
    Arkadaşlar öncelikle merhaba. Henüz üye oldum ve ilk açtığım konu. Umarım gereksiz ve mükerrer olmamıştır. Bahsi geçecek konuların benim gibi çoğu başlangıç seviyesindeki motosiklet sevdalılarına yararlı bilgiler sağlayacağını umuyorum.

Yaklaşık 6 aydır Honda Spacy 110 kullanıyorum, onun dışında hiçbir motosiklet tecrübem yok. ( Çocukluğumdan beri bisiklet tepemde olmamı tecrübeden saymıyorum :D ) Bu pazar ehliyet direksiyon sınavım var, inşallah başarılı olursam ehliyetimi aldıktan sonra ilk motosikletime sahip olmak istiyorum. Aylardır her yönden detaylı araştırma yapıyorum. En öncelerinde vitesli motosiklet düşünmüyordum çünkü sadece kurs eğitimlerinde Pulsar NS 150 ile eğitim gördüm, 2-3 seanstan sonra yeteri derecede güven geldi, araba kullanmayı bilmemem de debriyaj-vites mantığını geç kavramama sebep oldu. Ancak bir yerden başlamak gerek diye düşündüğümden vitesli motosiklet ile başlamayı düşünüyorum. Honda CBR 125 ile Honda MSX 125 arasında kaldım, ikisini seçmemin nedeni hafif olmaları, çünkü 52 kiloyum :) Sizlerden öncelikle bu iki motosiklet arasındaki kullanım farkı görüşlerinizi rica edicem. Bu arada vitesli motosikletten vazgeçersem eğer alacağım tek motosiklet kesinlikle ve kesinlikle Honda Spacy Alpha..

Bir de işin vergisi, sigortası kaskosu, noter satışı ( Sıfır km olursa plaka masrafı ) vb. olayları var tabi. Daha önce hiç motorlu araç sahibi olmadığım için bu konulara epey bir uzağım. Az çok araştırma yaptım, mesela en basitinden bir Honda MSX 125 in sadece yıllık sigorta masrafı 1300-1500 TL arasında çıkabiliyormuş. Bu konularda da genel bir bilgi alabilirsem bilgi sahibi arkadaşlardan çok sevinirim..

Umarım yararlı bir konu olur.. Herkese keyifli ve güvenli sürüşler..
    Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    zealsun zs 150-19
    Tam net bir bilgi yok ama sanırım motosikletin yaşına hasar kaydı vs gibi geçmişine bakıyorlar benim kardeşim geçen ay ikinci el keeway 150 aldı 118 TL noter devir ücreti ve 380 TL sigorta ücreti ödedi il ilçe bazında değişiklik olurmu bilmiyorum motosiklet 2007 modeldi

Motosikleti
    o zaman motosikleti alacağımız kişi anlık sigorta sorgulaması yaptırabilir sanırım ? Bir de noter satışı yaptırdıktan sonra, motorun yıllık sigortası yeni yapılmış olsa bile tekrar sigorta yapmak gerekir mi ?

Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı gSol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o zaman motosikleti alacağımız kişi anlık sigorta sorgulaması yaptırabilir sanırım ? Bir de noter satışı yaptırdıktan sonra, motorun yıllık sigortası yeni yapılmış olsa bile tekrar sigorta yapmak gerekir mi ?
    tabi simdi soyle oluyor sigortayı herturlu yapıyorsun atıyorum motor alıcaksın noterden devır ıslemını yapıyorsun sonra baslıyorsun sıgorta aramaya eskı aldıgın adamda ordan satıs belgesını alıyor gidiyor yaptırdıgı sıgorta acentesıne artık sıgortanın kac ayı kaldıysa onun parasını geri alıyor ıste 1000liraya yaptırdıysa 2 ay once, 10 ayın parasını gerı alır bılmem anlatabıldım mı tekerınız düz bassın ..

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Bilmiyorsanız susun arkadaş.

Dostum sigortanın motorla bir alakası yok.
    Sigorta senin karşı tarafa vereceğin zararı ödediği için, senin riskine bakıyor. Motorun kaç paralık oldupu önemli değil, çünkü zaten senin motoru ödemeyecek.
    Yani sigorta sana çıkıyor aslında motora değil.
    Şehir risk bölgesi ise
    Yaşın genç ise
    Daha önce kazan var ise

Daha fazla çıkar. Çünkü başka bir araca zarar verme riskin artmıştır.

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Motoru kendi üzerine alınca yeniden sigorta yaptırman gerekmekte yanlış hatırlamıyorsam 15 gün içinde yaptırmalısın sigortanı. Sigorta fiyatı motorun yaşı, senin yaşın, sigorta yapacak firma,ikamet ettiğin il ilçeye göre değişebilir.
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

Motosikleti
    anlaşılan o ki yaşım ve ikamet ettiğim il sebebiyle çok yüksek bir sigorta ödemeyeceğim, anonkcak motosiklet seçimi konusunda henüz bir yardım alamadım

Motoru yaşı büyük birinin üstüne almak her zaman sigortayı bir nebze indirir. Gençler sakın kendi üstüne almasın çünkü 3-5 yılda motoru sigorta şirketine hediye edecek teklifte bulunuyor acentalar

Motosikleti
    Alıntı modifix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru yaşı büyük birinin üstüne almak her zaman sigortayı bir nebze indirir. Gençler sakın kendi üstüne almasın çünkü 3-5 yılda motoru sigorta şirketine hediye edecek teklifte bulunuyor acentalar
    32 yetmez mi diyosun kayda değer bir fark olursa annemin üzerine bile yaptırabilirim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler